18 Ağustos 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Sonrası Soruları Ve Cevapları Burdan Paylaşabilirsiniz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

18 Ağustos İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Soruları Sizce Nasıldı ?

Anketin kapanma tarihi 13 Ekim 2013.
  1. Çok Kolay

3,1%
  2. Kolay

3,6%
  3. Orta

16,0%
  4. Zor

48,8%
  5. Çok Zor

28,5%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. derya_0642

derya_0642 TÜİSAG Üyesi

PUKÖ döngüsünün aşamalarını inceleyecek olursak;
    PLANLA

• İş Sağlığı ve Güvenliği açısından amacın belirlenmesi ( neyi başarmak istiyoruz, nerede, ne zaman )
    • Mevcut durumu analiz etme
    • Hedeflerin belirlenmesi
    • Kayıtların analizi
    • Tehlikelerin Belirlenmesi
    • risk değerlendirme metodlarının belirlenmesi
    • Detaylı plan hazırlaması ( uygulama planı )
    • İç talimatlar hazırlama

UYGULA

• Riskleri Değerlendirme
    • Risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    • Kontrol Önlemlerinin seçimi ve uygulaması
    • Her bölümdeki İlgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama
    • Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    • Uygulama sonuçlarını yakın takip etme

KONTROL ET

• Hedef veya hedeflere ulaşıldı mı?
    • İç talimatlar ve yönergeleri gözden geçirme
    • Olası sapmaları tespit etme ve kaydetme
    • İlgili kişileri bilgilendirme

ÖNLEM AL

• Kalıcı bir denetleme sistemi kurma
    • Etkili önlemleri standartlaştırma
    • Gerekli eğitim ve yönlendirmeleri sağlama
    buna göre c seçeneğinde verilen '' her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama'' kontrol et ve önlem al bölümünde yer alıyor .Bu seçenekte planlama aşamasında yer almıyor.Bence iptal edilmeli.

foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  2. marc123

marc123 TÜİSAG Üyesi

Bu kişisel koruyucu sorusunda. Yönetmeliğe göre kişisel koruyucu tanımını almış ama aldığı kısımda

"Kişisel koruyucu donanımın rahat ve işlevsel bir şekilde çalışması için gerekli olan ve sadece bu tür donanımlarla kullanılan ....... parçalar " ifadesinde... ? diye gidiyor.

Alıntı yaptığı kısım cümle bozuk, anlamca düşük değil mi? Şıklardan hangisini getirirsen getir cümle sağlıklı olmuyor. Tamam yönetmeliğe göre cevap "değiştirilebilir" ama.

Yönetmelikteki hali de sonu ".... parçalar" diye bitmiyor "... parçalarını" diye bitirmiş. Bir ben takıldım sanırım buna ama yanlış yapmışım ben de bunu. Cümle anlamına çok takıldım ister istemez o sınav aceleciliğiyle.

3. erkbozk

erkbozk TÜİSAG Üyesi

4. eskmn

eskmn TÜİSAG Üyesi

bu soru kesinlikle iptal değil, belki de en net sorulardan malesef..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Selçuk Çiftlik

Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,
    Bir önceki sınavda bu bilgi kirliliği nedeni ile çok soru kaçırdık iptal ettirilebilecek,
    O nedenle organize bir şekilde davranmalı ve aynı sorular üzerinden değil, farklı sorular üzerinden fikir yürütmeye çalışmalıyız,
    Sizlerden ricam son bir defa bu sayfayı gözden geçirerek zaten tüzük-yönetmelik ile ispatlanmış hatalı soruları yerine yanlış olduğunu düşündüğünüz diğer sorular üzerine çalışmaktır.
    Saygı ve sevgi ile ..

bbaşar, mummy41 ve sercans bu yazıya teşekkür etti.
  6. eskmn

eskmn TÜİSAG Üyesi

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren ve ekranlı araçlarla çalışmaların yapıldığı tüm işyerlerini kapsar.
    (2) Bu Yönetmelik hükümleri;
    a) Hareketli makine ve araçların kumanda kabinlerinde ve sürücü mahallinde,
    b) Taşıma araçlarında aracın kumandasındaki bilgisayar sistemlerinde,
    c) Toplumun kullanımına açık bilgisayar sistemlerinde,
    ç) İşyerinde kullanımı sürekli olmayan taşınabilir sistemlerde,
    d) Hesap makineleri, yazar kasa ve benzeri veri veya ölçüm sonuçlarını gösteren küçük ekranlı cihazlarda,
    e) Ekranlı daktilolarda,
    uygulanmaz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Yojimbo

Yojimbo TÜİSAG Üyesi

Doğrudan yönetmelikten alıntı olan sorularda şayet yazım yanlışı varsa itiraz etmekten çekinmeyin derim. Geçen senelerde benzeri şekillerde iptal edilen sorular oldu.

Arkadaşlar şu an sanırım yazılanlara göre tartışmasız şekilde yanlış olan sorular,

O2/Metan/Co oranları (4 boşluk varken, cevaplarda 3 boşluk ifade edilmiş)
    PUKU uygulamaları
    Vinç kabininin kapalı olması
    Asetilen sorusu
    Sağlık ve güvenlik planında gerekli düzenlemeleri yapan ve "yaptıran"

Soruları

Bunların dışında da yanlış olduğu söylenen sorular var tabi. Hukuk sorusu gibi.

8. Bunu sınava girerken tanıştığım Bakanlıkta tanıdığı kişice bilgilendirildiğini söyleyen bir kişi söyledi ben de burada öyle bir şey var mı duyan var mı diye sormak istedim mantıklı olur çünkü yılda 3 kez sınav var ve Allahın hakkı 3 derler :)

9. mummy41

mummy41 TÜİSAG Üyesi

ne mutlu sana

10. marc123

marc123 TÜİSAG Üyesi

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve
    ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu
    kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak
    sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate
    alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

Sınavdaki " ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN
    USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK" ile ilgili sorunun cevabında bir yanlışlık yok mu acaba?

11. titanyum1979

titanyum1979 TÜİSAG Üyesi

Soruları belli ki iş güvenliğinden muhtemelen sınava çalışan bizler kadar bile haberi olmayan kişiler hazırlamış.

A kitapçığı için 58, 85 ve 40 ıncı sorular iptal olmalı . Ayrıca 17 , 35 ,79 ve 99 de araştırılması gereken sorular.

-58 : Vinç sorusu
    -85 : O2 , CO , metan sorusu
    -40 : Biyolojik etkenlere bağlı çalışma sorusu

-99 : danışmanlık firması
    -79 : iskele sökümü çaprazlar sökülmeden yapılamaz .
    -35 : Nötron sorusu
    -17 : PUKÖ sorularından da haklı itirazlarla sonuç alınabilir

12. ama temennimiz ilkinde geçmek tabi hayırlısı bakalım ya nasip :)

13. güldeenn

güldeenn TÜİSAG Üyesi

Gercekten verdigim rahtsizliktan uzgunum...ama hersey burda yazilanlar yuunden evet meb in iptal edilen sorular kismini okumadim ama burda onla ilgili bile celiskli cvplar verildi..ayrica gercekten butun sorualra itiraziniz var en fazla bes altisi gider...umarim herkes icin hayirlisi olur...kavga cikarmaniza gerek yoktu..iyi gunler

birhilaluğruna ve foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  14. sercans

sercans TÜİSAG Üyesi

b kitapçığı 7.soru planla aşamasında yer almayan b şıkkı ilgili kişileri bilgilendirme,eğitme olmalı.çünkü bu uygula bölümünde yer alır.
    b kitapçığı 10.soruda şıkların tutarsız olduğunu düşünüyorum risk değerlendirme uzmanı kesin olmak zorunda değil mi ? (risk değerlendirmesinde iş güvenliği uzmanı ile aynı anlamı taşır )
    b kitapçığı ülkemizde kazalara sebep olan en fazla etken makinelerin sebep olduğu kazalar diye söylendi bize hep cevabın c olması gerektiğini düşünüyorum.
    b kitapçığı 23.sorunun cevabı 1 2 3 4 diye sıralanması gerekmez mi ? çünkü sınırlandırma kaynağında müdahale etmektir.
    b kitapçığı biyolojik etkenlere maruziyet sorusu tıbbi kayıtların saklanması 15 yıl cevabının yanlış olması gerekir.
    b kitapçığı motorlu arabaların klakson sesleri sorusu 1 2 3 olmalı cevap diye düşünüyorum.kullanılan araçların sesleri farklı olmalı değil mi ?
    b kitapçığı 49.soru vinçlerin açık havada kullanılanlarının kabinleri açık mı olmalı ?
    b kitapçığı güven beyin hesap makinesi sorusu . sadece hesap makinesi olmalı ?
    b kitapçığı 57.soru güven beyin elle taşımada bilgi vermekle yükümlü olmadığı konu ortaya çıkabilecek riskler olmalı yani gerçi hepsi doğru ama bir cevap verilecekse o da d şıkkı olmalı
    b kitapçığı 70.soru tavan yüksekliği ibaresi en az 5 mt olmalıdır olmalıydı.
    b kitapçığı korkuluklu platform sorusunda ki boşluk 3 mt olmayacak mı ?
    b kitapçığı 76.soruda lpg yangınlarında ki en etkili söndürücüyü sormuşlar köpük ve kkt arasında bir sıralama olduğunu düşünmüyorum sadece c sınıfı yangınlarında ikiside kullanılır ibaresi var.
    b kitapçığı 83.soru makinelerin imalat dosyasında kesinlikle imalatçının adı ve adresi olmalıdır diye düşünüyorum.

arkadaşlar bunlardan başka varsa hepsini birleştirelim veya yanlış düşünüyorsam eleyelim.

15. First Safety

First Safety TÜİSAG Üyesi

Katılıyorum. Soruda Planlama aşamasında yer almaz demiş. Planlama içerisinde yer alan sadece mevcut durumu analiz etme. Diğerlerinin hepsi uygulama aşaması

16. eskmn

eskmn TÜİSAG Üyesi

imalatçının adı ve adresi demiyor ama sahibinin adı diyor. sahibinin adına gerek yok. o soru doğru soru

17. yusuf-acik

yusuf-acik TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar soruları tek tek yürürlükte olan mevzuata göre inceledim.(Mer'i mevzuattan sorumlu idik ya) iptal edilmesi gereken soruları ve gerekçelerini ekteki dosyalarda bulabilirsiniz. Bunların haricinde iptal edilecek soru yok gibi, yine de atlamış olabilirim. Sağlam dayanaklarla iptal başvurusunda bulunmamız gerekiyor. Dikkatinize son 3 gün.....

Ekli Dosyalar:

18. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

B kitapçığı;

Soru: 7
    PUKÖ döngüsünde planlama içinde bulunmayan şık sorulmuş. Halbuki sadece D şıkkı planlama içinde. Diğerleri içinde değil. Yani 3 adet doğru cevap var.

A- uygulama
    B- Önlem alma
    C- uygulama
    D- planla

İspat: Ek 1- www.isveguvenlik.com sitesinden alınan bilgi ve ders notları

Soru 49
    Cevap yalnız C denilmiş yani III. Halbuki yanıt benim seçtiğim B şıkkı olmalıydı. Yani aşağıda koyu renk ile belirttiğim maddeler, I ve III doğru olmalıdır.
    Seçtiğim şık doğru kabul edilmelidir.

İspatı:
    İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ

Yürürlüğe Koyan Bakanlar kurulu Kararnamesi: 7/7583 - 4 Aralık 1973

resmi gazete ile Neşir ve İlânı: 11 Ocak 1974 - Sayı: 14765
    Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.

Soru 57:

Şıkların hepsi doğru. Aşağıda yönetmelik maddesini yolladım. Tüm şıklar koyu renk ile işaretlediğim maddelerin içinde.

resmi gazete Tarihi: 11.02.2004 resmi gazete Sayısı: 25370
    ELLE TAŞIMA İŞLERİ YÖNETMELİĠİ

İşçilerin Eğitimi ve Bilgilendirilmesi

Madde 8 — Elle yapılan taşıma işlerinde, işçilerin bilgilendirilmesi ve eğitimi ile ilgili olarak aşağıdaki hususlara uyulacaktır:
    a) İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 10 uncu maddesindeki hususlarla birlikte, bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler hakkında işçileri ve/veya temsilcilerini bilgilendirecektir. İşveren, elle taşıma işlerinde işçiler ve/veya temsilcilerine taşınan yükle ilgili genel bilgileri ve mümkünse yükün ağırlığıile eksantrik yüklerin ağır tarafının ağırlık merkezinin yeri hakkında, kesin bilgileri vermekle yükümlüdür.
    b) İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 12 nci maddesindeki hususlarla birlikte, bu Yönetmeliğin eklerinde belirtilen hususları da dikkate alarak, yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler hakkında işçilere yeterli bilgi ve eğitim verecektir.

Soru 59:
    Doğru cevap D denilmiş. Ama kimyasal maddelerin etiketlenmemesi tehlikeli değilmidir?
    Bir tanıdığımın iş yerinde etiketlenmeyen kimyasalı su zannedip içen ve zehirlenen olduğunu biliyorum.

Soru 95:
    Şıklarda 3 lü yanıtlar var. Ancak soruda 4 lü boşluk bırakılmış ve sonuncu değer karbonmonoksit sorulmuş. Ama şıklarda karbondioksit değeri var. hiçbir şıkta yanıt doğru değil. İptal edilmeli.

İspatı:

MADEN VE TAŞ OCAKLARI İŞLETMELERİNDE VE TÜNEL YAPIMINDA ALINACAK İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN TÜZÜK
    Yürürlüğe Koyan Bakanlar Kurulu Kararnamesi: No: 84/8428 - 16 Ağustos 1984

resmi gazete: 22 Ekim 1984 - 18553
    MADDE 162 - Havasında % 19'dan az oksijen, % 2'den çok metan, % 0,5'den çok karbondioksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz.

19. sercans

sercans TÜİSAG Üyesi

peki çizimlerin olmasına gerek var mı ? sonuçta çizimleri meslek sırrı olarak göremez miyiz ?

20. yusuf-acik

yusuf-acik TÜİSAG Üyesi

eklediğim .doc uzantılı dosyalar B kitapçığına ait

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica