18 Ağustos 2013 Sınavı Müfredatı Açıklandı!!

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında abuzer kadayıf tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. abuzer kadayıf

abuzer kadayıf TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar müfredat açıklandı. Ben 1 temmuzda bekliyordum ancak bakanlık şöyle bir açıklama yaptı:

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI'NDAN DUYURU;

Eğitim Programı Müfredat Değişikliği Hakkında

Bilindiği üzere son 1 yıl içerisinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında oldukça önemli değişiklikler meydana gelmiştir.

Bu değişikliklerin iş güvenliği uzmanlığı temel ve yenileme eğitim programlarına da yansıtılabilmesi amacıyla, her iki program için de güncelleme çalışması yapılmış ve 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde İSG-KÂTİP’te gerekli altyapı hazırlıkları tamamlanmıştır. Bu itibarla, anılan tarihten itibaren girişi yapılacak iş güvenliği uzmanlığı temel ve yenileme eğitimlerinde güncellenmiş programların kullanılması uygun olacaktır.
    Ayrıca, 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılacak sınava katılacak olanlar, mer’i mevzuatta yer alan konulardan sorumlu tutulacak olup; Kurumlarınızca katılımcılara bu yönde bilgi verilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması uygun olacaktır.

Herkese selamlar, iyi çalışmalar...

ekold ve sema_44 bu yazıya teşekkür etti.
  2. makina_57

makina_57 TÜİSAG Üyesi

Yani nedemek istemiş 18 ağustostaki sınav yeniye göre mi eskiye göre mi olacak

3. erdmoz

erdmoz TÜİSAG Üyesi

kaynak verebilir misin

4. isgeinstein

isgeinstein TÜİSAG Üyesi

6331 gecerli olacaktir

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. 63m

63m TÜİSAG Üyesi

bu durumda güncel mevzuat geçerli 6331 olan

6. juti_juti

juti_juti TÜİSAG Üyesi

merhabalar abuze bey; bu yazının kaynağını nerden aldınız? çünkü sınav içeriği ile ilgili hiçbir bilgi göremedim
    değişiklikler yada iptaller konusunda mesela...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

çağlayan bu yazıya teşekkür etti.
  7. abuzer kadayıf

Yürürlükteki müfredata göre olacak, yani yeniye göre, yani 6331 e göre..

8. abuzer kadayıf

Kaynak veremem çünkü kursumun mailine gelen mail bu. Çsgb den gov uzantısıyla her zaman duyuruları kurslara yolladıkları mail adresinden geliyor. Maili ben açtım bizzat. Ben aynı zamanda kursa teknik destek veriyorum bilişim yani internet sayfası mail vs konularında. Maillerini de kontrol edip bilgilendiriyorum kendilerini. Şöyle yapabilirsiniz, kursunuzu arayıp bakanlığa verdikleri mail adresini kontrol etmelerini isteyin.
    Çasgemde de muhtemelen yayınlanmıştır orayı da kontrol ediniz. Selamlar.

9. abuzer kadayıf

M
    Gelen maili direkt kopyala yapıştır yaptım. Bakanlığın huyunu biliyosunuz, para isterken kırmızılarla yazarlar, onlara göre önemsiz! şeyleri de kuytu köşelere yazarlar.
    Bakın bu açıklamayı bütün bakanlık sitelerinde aradım ama bulamadım, ama maille kurslara bu bilgiyi yolluyorlar. Ciddiyetsizliğe bakarmısınız. Aynı anda duyurularda da yayınlamaları lazımdı. Bizi bu derece sallıyorlar işte maalesef.. Gelişme olursa aktarırım yine. Ama çalışmanızı yeni müfredata göre yapın.. Selamlar..

juti_juti bu yazıya teşekkür etti.
  10. güzide

güzide TÜİSAG Üyesi

6331 deki değişikliklerin hepsi olan bir kaynak lazım bize periyodik muayene süreleri bakımlar vs vs lerde neler oldu değişiklikler neler bana biri yardım etsin bulamıorum değişenleri

11. emineerdoğan

emineerdoğan TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar bu konu dogru bende bugun kursumu aradm aynisini okudular bana. Csgb yi aradim bilmiyolar. Levent kavlak beyi aradim eski yasa dedi kafam cok karisti tekrar kursu aradm kesin dogru dediler yani 6331den sorumluyz

abuzer kadayıf ve joker1335 bu yazıya teşekkür etti.
  12. çağlayan

çağlayan TÜİSAG Üyesi

iyice kafam karıştı. herkes bir şey söylüyor. 6331 mi 4857 mi 18 ağustos sınavı için kursa giden arkadaşlar kurs yetkililerinden hepinize 6331 mi deniyor

13. güzide

güzide TÜİSAG Üyesi

evet kesinlikle 6331 döküman lazım acilen bana..

14. seherrr

seherrr TÜİSAG Üyesi

6331 dahil artık diyoruz peki 4857 ye çalışmamıza gerek yok mu?yani 6331 den mi soracaklar?

15. esrak

esrak TÜİSAG Üyesi

Benim kursum da bu şekilde bir mail atmış kafam çok karıştı! Eğitimi eskisine göre aldık amaaa :(
    Biri yardımcı olsun bu konuda çalışmamız gereken şey nee?

16. neyzen2401

neyzen2401 TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar agustos sinavinda yeni mevzuat dahil degil mayis ayindaki gibi olacak karabuk uni.gorustum kaldiki yeni mevzuata gorede olsa kulliyen bir degisiklik yok bi kac yonetmelikte degisiklik skinti yapmayin

17. Melih Şendoğan

Melih Şendoğan TÜİSAG Üyesi

Allah aşkına , aşağıdaki yazıda anlaşılmayan ne var ?

"Ayrıca, 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılacak sınava katılacak olanlar, mer’i mevzuatta yer alan konulardan sorumlu tutulacak olup; Kurumlarınızca katılımcılara bu yönde bilgi verilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması uygun olacaktır."

Yani yeni mevzuattan sorumluyuz arkadaşlar,
    Gayet açık ve net yazı.Kimin ne söylediği önemli değil, siz bakanlığın ne söylediğine bakın .

abuzer kadayıf bu yazıya teşekkür etti.
  18. çağlayan

çağlayan TÜİSAG Üyesi

bakanlığın bunları söylediği linki de atar mısınız

19. Melih Şendoğan

Melih Şendoğan TÜİSAG Üyesi

Arkadaş yukarda zaten direk bakanlık açıklamasını yazmış .

20. SRPOZNDR

SRPOZNDR TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, 4857 sayılı kanun 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu, ve bu kanunu zaten bilmemiz gerekiyor. 4857 sayılı kanun içerisinden 77 -89 maddeleri arasındaki isg ile ilgili kısımları okumayın onları değil 6331 sayılı isg kanunu bileceğiz.

Ayrıca yönetmeliklere gelince, yeni çıkan bir kaç yönetmelik var (6331 e göre) bunları da bileceğiz, Yeni çıkmadıysa var olan konularla ilgili eski yönetmelikler geçerli olacak. İSG tüzüğü iptal edilmiş olması gerekiyor ama bakanlık bununla ilgili hiçbir kuruma geri dönüş yapmadı sanırım. Sitesinden İSG tüzüğünü kaldırmış olması gerekiyor, sınavda sormaması için. Şu an tek karmaşa, Tüzüğün durumu.

Umarım çok karışmamıştır kafanız.

Ben de bu bilgileri kursumdan edindim.

Gökhan_53, ekold, Işık. ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica