Tartışma 18 Agustos Sınav Sonucuna Itiraz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında alpaslan54 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. yasin atasoy

yasin atasoy TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar cevap alan varmı bende başvurdum ama
    arkadaşım bana da aynı geldi maksat 10 liranuı almak parayı yatırıosun dilekçeni veriosun .. tam bir rezillik

2. Ejder 3533

Ejder 3533 TÜİSAG Üyesi

Meb sitesi de sınav sonuçları hala yayında. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsin;
    http://www.meb.gov.tr/Sinavlar/detay.asp?ID=1&ID2=0&ID3=13

3. o.esme

o.esme TÜİSAG Üyesi

çsgb duyrulan 3 sınavla ıilgili gelişme varmı sonuç netleştimi bilgisi olan varmı

4. ekin___06

ekin___06 TÜİSAG Üyesi

cevap kağıdı aldım ben 63 almam gereken sınav sonucu 53 geldi 9 soru bir şekilde iptal yada cevapları değiştirildi diyelim onları da ben doğru cevapladım sayalım onları da düştüğümüzde 54 yapıyor yani anlayacağınız doğru bir değerlendirme yapılmıyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

selin-su bu yazıya teşekkür etti.
  5. ISGurusu

ISGurusu TÜİSAG Üyesi

Bir arkadaşımın itirazına 4 ekimde gönderilen yazılı cevapta sınav sonucunun aynı olduğunu anlatan yazı gelmiş.

6. selin-su

selin-su TÜİSAG Üyesi

Nasıl yani cevap anahtarını aldın ve incelediğinde 54 olması gerekiyor sonucunun ve de hala bir yanlışlık yoktur denilip 53 te mi bırakılıyor????

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. selin-su

selin-su TÜİSAG Üyesi

Nasıl yani cevap anahtarını aldın ve incelediğinde 54 olması gerekiyor sonucunun ve de hala bir yanlışlık yoktur denilip 53 te mi bırakılıyor????

8. aziz e.

aziz e. TÜİSAG Üyesi

bu dilekçe içinde mi para yatırmak gerekiyor?

9. akany

akany TÜİSAG Üyesi

nötron sorusu ve emniyet kemeri 3meter 4 meter bu sorular kesin yanlış...

ISGurusu, ondersagsoz ve selin-su bu yazıya teşekkür etti.
  10. ondersagsoz

ondersagsoz TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar adanadan mustafa hocam...14 adet soru ve neden iptali gerekir ..açıklamalı olarak bana mail attı sağolsun.....iptal edilen sorulardan sonra % 100 iptal edilmesi gereken sorular bunlar ....bende size yardım etmek isterim....mahkeme konusunda ne yapmak gerekiyor ......herkes kendi adına dava açsamı daha iyi olur ..yada birleşip dava açsakmı daha iyi ..bunu konuşalım .....
    OKSİ ASETİLEN KAYNAĞINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Bir metalin kaynaklanabilmesi için ergime sıcaklığının üzerinde bir değere kadar ısıtılması gerekir. Bu ısı asetilen ve oksijen gazının bir şaloma ucunda yakılması ile sağlanır. Kaynak şalomaları iki tiptir.

Eşit basınçlı şalomalar
    Gazlar şalomanın mikserine regülatörden çıkış basınçları ile gelirler. Bu tip şalomalarda oksijen ve asetilen gazı basınçları yaklaşık olarak birbirine eşittir. Bu tip şalomalar genellikle kalın parçaların kaynağında kullanılır.

İşlemTüpleri ve vanaları kontrol edin,
    Uygun kapasitedeki regülatörleri tüplere bağlayın,
    Tüplerin vanalarını açın, kaçak olup olmadığını kontrol edin,
    Asetilen ayar düğmesini açın ve gazı tutuşturun,
    Oksijen ayar düğmesini açın, alevi ayarlayın ve kaynağı yapın,
    Oksijen ayar düğmesini kapatın,
    Tüpleri kapatın ve önce oksijeni sonra asetileni blöf edin

Enjektörlü tip şalomalarBu tip şalomalar daha ziyade ince parçaların kaynağında kullanılır. Düşük basınçtaki asetilen gazı, daha yüksek basınçtaki oksijen gazının hızından yararlanılarak şalomaya sürüklenir.

İşlem Tüpleri ve vanaları kontrol edin,
    Uygun kapasitedeki regülatörleri tüplere bağlayın,
    Tüplerin vanalarını açın, kaçak olup olmadığını kontrol edin,
    Oksijen ayar düğmesini açın,
    Asetilen ayar düğmesini açın,
    Karışımı tutuşturan, alevi ayarlayın ve kaynağı yapın,
    Önce asetilen gazı ayar düğmesini kapatın,
    Oksijen ayar düğmesini kapatın,
    Tüpleri kapatın ve önce oksijen sonrada asetileni blöf edin.

dikkat edin A ve B şıkı ikiside doğru oluyor ...neden iptal edilmedi şık değişti ?????????????

ISGurusu ve sevginaz bu yazıya teşekkür etti.
  11. rasim1234

rasim1234 TÜİSAG Üyesi

ben de sınav sonucu itiraz dilekçemi gönderdim ancak ne gelen var ne giden. İşin 10 lirasında değiliz hiçbirimiz. Ortada bir emek var ve ne yazık ki bir de emek hırsızlığı.

12. rasim1234

rasim1234 TÜİSAG Üyesi

Bilindiği üzere; İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda 02 Ağustos 2013 tarihinde yapılan değişiklikle; iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmiştir.

Öte yandan 01.01.2014 tarihinden itibaren yaklaşık 600.000 işyerinin işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı hizmeti almaları zorunlu olduğu ve bu işyerlerine hizmet verecek işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı sayısının yeterli olmadığı bilinmektedir. Kanun değişikliği doğrultusunda sınav hakkı tanınanların sınava girebilmelerine ilişkin Yönetmelik değişikliği hazırlanmış ve Başbakanlığa gönderilmiş olup henüz yayınlanamamıştır.

Bu nedenle yeni sınav hakkı tanınanların da sınava girebilmelerini sağlamak amacıyla, 23 Kasım 2013 tarihinde yapılması planlanan işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavının ötelenmesine acil ihtiyaç duyulmuştur.

Ayrıca, sınava girecek adayların çokluğu ve bu doğrultuda gelen taleplerin değerlendirilmesi sonucunda söz konusu sınavın 14 Aralık 2013 tarihinde Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Bursa ili olmak üzere beş merkezde yapılması uygun görülmüştür.

Bu nedenle;

1)23 Kasım 2013 tarihli sınav uygulama duyurusu yürürlükten kaldırılmıştır.

2)sınav 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacağından söz konusu sınav ile ilgili sınav uygulama duyurusu Kasım ayının ilk haftasında www.isggm.gov.tr adresinde yapılacaktır.

3) Bakanlığımızca yetkilendirilmiş Eğitim Kurumlarından eğitim alıp 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava girecek adayların eğitimlerini en geç 03.11.2013 (örgün eğitim bitiş tarihi) tarihine kadar tamamlamış olmaları gerekmektedir.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

ondersagsoz ve selin-su bu yazıya teşekkür etti.
  13. osman özer

osman özer TÜİSAG Üyesi

69 a sonuca itiraz ettim. ama bi sonuca ulaşamadım cevap ta yok olumlu yada olumsuz . bilsek bari beklentimiz olmaz

ISGurusu ve selin-su bu yazıya teşekkür etti.
  14. umut senol

umut senol TÜİSAG Üyesi

Bana yaptığım 2. itiraz sonrası MEB EĞİTEK' ten bu Cuma günü cevap geldi. İlk itirazla yapılan genel değerlendirmelerin sonuçlarını içeren bir yazı yollamışlar . Bu durumda sadece sınav cevap kağıdındaki olabilecek hataların değerlendirilmesi cihetine gidildiği anlaşılmaktadır. Dolayısı ile Soruların hatalarına bakmamışlar. Ancak bu durumda Mahkeme yolu ile hatalı sorular için bir çözüm görülmektedir.

15. umut senol

umut senol TÜİSAG Üyesi

21 ARALIK 2013 TARİHİNDE YAPILACAK SINAVA İLİŞKİN DUYURU
    23 Kasım 2013 tarihinde yapılması gereken işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavının ertelenerek söz konusu sınavın 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacağı duyurulmuştu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığınca 14 Aralık 2013 tarihinde Açıköğretim sınavlarının da olduğu belirtildiğinden, her iki sınava da girecek adayların mağduriyetinin önlenmesi için 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan sınav 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacaktır. Buna ilişkin sınav duyurusu ayrıca yayımlanmıştır.

Sınava girecek adayların çokluğu ve bu doğrultuda gelen taleplerin değerlendirilmesi sonucunda söz konusu sınavın 21 Aralık 2013 tarihinde Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Bursa ili olmak üzere beş merkezde yapılması uygun görülmüştür.
    Bu nedenle;
    1) 14 Aralık 2013 tarihli sınav uygulama duyurusu yürürlükten kaldırılmıştır.
    2) sınav 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacağından söz konusu sınav ile ilgili sınav uygulama duyurusu Kasım ayının ikinci haftasında www.isggm.gov.tr adresinde yapılacaktır.
    3) Bakanlığımızca yetkilendirilmiş Eğitim Kurumlarından eğitim alıp 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava girecek adayların eğitimlerini en geç 10.11.2013 (örgün eğitim bitiş tarihi) tarihine kadar tamamlamış olmaları gerekmektedir.
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

16. umut senol

umut senol TÜİSAG Üyesi

18 ağustos sınavında 10 sorudan fazla hatalı soru vardı .Bunlardan bir tanesi bariz olarak tam aymazlık .
    Şöyleki,
    1. İTİRAZ SORUSU KİTAPCIK TÜRÜ :A SORU NO:40
    40
    . Biyolojik etkenlerle çalışma yönetmeliği gereği biyolojik sağlık kontrolleri ilgili hangisi yanlıştır?
    A) Maruziyetin sona ermesi sonra yapılacak herhangi bir sağlık gözetimi ile ilgili gerekli bilgi ve tavsiyeler verilir
    B) Sağlık gözetiminin yapıldığı bu durumda kişisel tıbbi kayıtlar maruziyet son bulmasından sonra en az on beş yıl saklanır
    C) İş yeri hekimini her bir çalışanı için alınması gerekli koruyucu ve önleyici tedbir ile ilgili olarak önerilerde bulunur.
    D Biyolojik etkenlerle yapıla çalışmalarda işveren çalışanların çalışmaya başladıktan sonra ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar. çalışmalarda periyodik olarak sağlık kontrolleri yaptırır.
    CEVAP D VERİLMİŞ
    Bu hususta 17.09.2013 tarihinde Elazığ 1. Noterliğinde www.csgb.gov.trsitesindeki mevcut durumu tespit ettirerek onaylanmıştır.Onaylanan belgelerin aslı yazım ekinde sunuldu.

Bu tespite göre 40.sorunun B ŞIKKI İLE İLGİLİ
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=mevzuat&id= =2 )

SİTESİNDEKİ MEVCUT YÖNETMELİĞE GÖRE Cevap hatalı/ YANLIŞTIR.
    17.09.2013 tarihine kadar csgb.gov.tr resmi sitesinde mevcut olan Mevzuat bilgi sisteminizdeki 17.sıradaki Biyolojik Etkenlere Maruziyet Risklerinin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik 16. Madde c) bendinde Sağlık gözetiminin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulmasından sonra en az 10 yıl süre ile saklanır. denilmektedir.
    Soruda cevap kısmı B) Seçeneğinde 15 yıl geçiyor. Ancak bu dikkate alınmamış. Dolayısı ile yanlıştır.
    www.csgb.gov.trBakanlık Sitesinde;

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=mevzuat&id=2
    17. sıradaki Biyolojik Biyolojik Etkenlere Maruziyet Risklerinin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik .
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP Repository/csgb/mevzuat/yonetmelikler/yonetmelik9
    "Biyolojik Etkenlere Maruziyet Risklerinin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik” çıkmakta (*10/06/2004 tarih ve 25488 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır) Noterde tarafından tespiti yapılan metinde de belirlenen 4 ve 5 . sayfalardaki bilgilere bakalım.
    ………..
    DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    Diğer Hükümler
    Sağlık Gözetimi
    Madde 16 – Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda:
    a) İşveren her işçinin;
    1) Çalışmalara başlamadan önce,
    2) Düzenli aralıklarla, sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.(D.Şıkkı) kısmen Doğru
    b) Risk değerlendirmesi, özel koruma önlemleri alınması gereken işçileri tanımlayacaktır.
    Gerektiğinde, maruz kaldıkları veya kalmış olabilecekleri biyolojik etkene karşı henüz bağışıklığı olmayan işçiler için etkili aşılar hazır bulundurulur.
    İşverenler, aşı bulundurduklarında Ek–VII de belirtilen hususları göz önüne alacaklardır.
    Bir işçinin, maruziyete bağlı olduğundan kuşkulanılan bir enfeksiyona ve/veya hastalığa yakalandığı saptandığında, işyeri hekimi veya işçilerin sağlık gözetiminden sorumlu kişi, benzer biçimde maruz kalmış diğer işçilerin de aynı şekilde gözetime tabi tutulmasını sağlar. (C.Şıkkı)”Doğru
    denildiğinden cevap olarak d şıkkı verilmiş olup bu konu mevcut olduğundan halbuki yönetmelikte hemen devamında Bu durumda maruziyet riski yeniden değerlendirilir.
    c) Sağlık gözetiminin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulmasından sonra en az 10 yıl süre ile saklanır. ".(B.Şıkkı)Yanlış Soruda 15 yıl geçiyor.
    Bu Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin (b) bendinde belirtilen özel durumlarda kişisel tıbbi kayıtlar bilinen son maruziyetten itibaren 40 yıl süre ile saklanır.
    d) İşyeri hekimi veya işçilerin sağlık gözetiminden sorumlu kişi, her bir işçi için alınması gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler ile ilgili olarak önerilerde bulunur.
    e) Maruziyetin sona ermesinden sonra yapılacak herhangi bir sağlık gözetimi ile ilgili olarak işçilere gerekli bilgi ve tavsiyeler verilir. (A.Şıkkı)”Doğru
    Denildiğinden bu madde b şıkkında 15 yıl olarak belirtildiğinden yanlış olacaktır.
    Noter tarfından da tespiti yapılan yönetmelik bu itirazımdan sonra
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=mevzuat&id=3
    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/06/20130615-3.htm
    Bakanlık sitesinde güncellenerek değiştirilmiştir.
    Sitede imtihan sonrasında ve hatta itiraz ettiğim ve 17.09.2013 tarihinde Elazığ 1. Noterliğinde tespit yaptırdığım yönetmeliğe göre sınav sorusu cevabı verilmiştir. Ancak Gerek İSGGM gerekse YEGİTEK nezdinde yaptığım itiraz haklı olduğum halde değerlendirilmemiştir.
    Bu Yönetmelik
    15 Haziran 2013 CUMARTESİ tarihli R.G. yayınlanarak değiştirildiği halde www.csgb.gov.tr sitesinde 17.09.2013 tarihinde bile güncelleme yapılmadığından ve Mayıs 2013 ayında aldığım eğitimde de bu şekilde bilgileri aldığımıza göre nasıl farklı bir cevap verme imkanımız olacaktır?
    Bu hata
    www.csgb.gov.tr sitesinde zamanında güncelleme yapılmadığından ve mevcut bu siteye göre cevap vermemizden dolayı bu sorudan dolayı bir çok arkadaşla birlikte mağdur olduk.
    BU DURUMDA YA SORUNUN İPTAL EDİLMESİ KESİN GEREKİRDİ VEYA D ŞIKKI KISMENDE OLSA YÖNETMELİGE GÖRE DOĞRU OLDUĞUNDAN ; CEVAP B OLACAKTI.

ISGurusu ve akany bu yazıya teşekkür etti.
  17. umut senol

umut senol TÜİSAG Üyesi

Bu sorunun dışında da varsa itiraz ettiğimiz soruları paylaşalım. Gerekirse Mahkeme yolu ile biran önce hakkımızı arayalım.

18. umut senol

umut senol TÜİSAG Üyesi

İtiraz edilebilecek hatalı sorular yazım ekindedir.

Ekli Dosyalar:

19. Necattin

Necattin TÜİSAG Üyesi

Serdar bey iyi günler.. 18 Ağst sınavında 68 doğrum vardı. 4 soruda iptallerden geldi. 72 almalıydım. Sonuçlar açıklandı yine 68 aldım. dava açma sürecinde lütfen bilgim olsun. Bende dahil olmak isterim.

20. tugalpt

tugalpt TÜİSAG Üyesi

bugün bakanlık itiraz cevabını bana gönderdi cevap kağıdımla birlikte 69 almıştım sınavdan bununla ilgili bir değişiklik olmadığını yazmışlar..

haticekrck bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica