18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. buket_

buket_ TÜİSAG Üyesi

çiğdem erşahan, müslüm63 ve mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  2. meftunn

meftunn TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar benim vermiş olduğum itiraz dilekçesi biraz önce tanıdık vasıtasıyla bakanlıktaki yetkililere teslim edilmiştir. İtiraz için bayağ bir sıranın olduğunu söylendi bu da güzel bir haber.

çiğdem erşahan, Execute, Serdar Ö. ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  3. Karam3131

Karam3131 TÜİSAG Üyesi

Bende Faruk Çelik'in mailine detaylı bir mail gönderdim,cevabını bekliyorum.Umarım bakan bir çözüm üretir. Geri kalan umutsuz bekleyiş..Umarım 12.08.2013 de yine burada büyük bir çoğunluğun sevgi ve güzellikler dolu görüşlerine şahit oluruz.

çiğdem erşahan bu yazıya teşekkür etti.
  4. mustafa ündar

mustafa ündar TÜİSAG Üyesi

34. Aşağıdakilerden hangisi torna tezgâhında çalışan birisi için en etkin risklerden değildir?

A) Elektrik çarpması

Göze çapak kaçması

C) Vücutta yaralanmalar

D) Ellerin kimyasal kullanımından dolayı tahriş olması

Bu soruya itiraz eden olmadı mı.?

Arkadaşlar ben itiraz ettim.cvp şıkkı D.
    sorunun madde kökünde en etkin diye soruyor.torna tezgahında sogutma sıvısı olarak bor yağı kullanılmaktadır.ayrıca kesme sıvıları kesme yağı diş yani vida açılırken kullanılır.ayrıca torna tezgahında çalışanın eldiven kullanması yasaktır.bu sebeblerden dolayı ellerin kimyasal kullanımından dolayı tahriş olması mümkündür.
    benim yorumuma göre bu sebeblerden cvp A şıkkı olmalıdır.normal şartlarda torna tezgahında elektrik çarpması en etkin risk olamaz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. 12 Eylül büyük gün olacak :)

6. mentorr

mentorr TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı soru 62
    GEREKÇE: Cevap 4 metre olarak verilmiştir. Ancak İSG Tüzüğü madde 521 de 4 metre, yapı işleri tüzüğü madde 13 te 3 metre olarak verilmiştir. Ayrıca aynı tarihte yapılan B sınıfı uzmanlığı sınavının a kitapcığı 76. Sorunun cevabı da 3 olarak verilmiştir. Bu sebeple 3 metre cevabı da kabul görmelidir.
    Kaynak: http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/2.5.78602.pdf
    İçerik : YAPI İŞLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ: Madde 13 - Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım, galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara güvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır.
    İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ: Madde 521-Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve 4 metreden fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında, çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.
    Sorunun dayanağı olan mevzuat bilgisi yoktur? Yüksekte çalışmada emniyet kemeri kullanma ile ilgili bilgi İşçi sağlığı iş güvenliği Tüzüğüne göre 3 metre, Yapı işlerinde işçi sağlığı iş güvenliği tüzüğü içinde 4 metre olacaktır.
    Dolayısıyla soru iptal edilmelidir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

ÇALIŞANLARDAN BAHSEDELİM OZAMAN AZCIK
    HANGİ ÇALIŞAN KALDIRMA ARAÇLARINDA AÇIK HAVADA KABİN AÇIK BIRAKILMAMALI DER HEMDE GÜVENLİK TEDBİRİ İÇİN :D
    VEYA HANGİ ÇALIŞAN ÇALIŞAN İHTİHDAM ETMEKSİZİN CÜMLESİNİN ÇIKARTILARAK HESABINA BERBER İŞARETLERKİ :)
    VEYA HANGİ ÇALIŞAN 1948 WHO 1946 DER BURDA TANIMDAN WHO DEDİK AMA ODA YANLIŞ
    ÇALIŞANLAR ÇASGEM KAYNAK NOTLARI 10.CU SAYFA 15.MADDE BAKSIN 100METREKARE KAYNAKÇI İÇİN VERİLEN BİLGİ
    HANGİ ÇALIŞAN BİYOLOJİ MARUZİYET SORUSUNA TAKILMAZKİ AYNEN ŞÖLE DİOR ÇALIŞMAYA BAŞLADIKTAN SONRA VE ARALIKLI KONTROL PERYODİK MUAYNELER HEPSİ DOĞRU YANLIŞ DİOR
    DESEKİ ÇALIŞMAYA BAŞLADIKTAN 1GÜN 1AY 1 HAFTA SONRA EVT OZAMAN ŞIK YANLIŞ OLUYOR
    AMA BU YAZDIKLARI DOĞRU ZATEN ÇALIŞMAYA BAŞLADIKTAN SONRA YAPILAN SAĞLIK KONTROLLERİDİR PERYODİK KONTROLLER VS
    DAHA VAR OĞLU VAR

8. mentorr

mentorr TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı soru 59
    Doğru kabul edilen cevap : C
    Sorunun A şıkkında işçinin kolayca kullanabileceği yerde NE bulunacaktır?
    Soru cümlesinde, tüzükten hangi konuyla ilgili soru sorulduğu net değildir. Şıklardan gidilerek, soru tahmin edilmektedir. İptal edilmelidir.

9. mentorr

mentorr TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı soru 58
    GEREKÇE: Doğru cevap C Yalnız III verilmiş, oysa, aşağıdaki mevzuattan alınan bilgiye göre; Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını ağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır. Dolayısı ile doğru cevap C değildir. Hatalı soru olduğundan iptal edilmesi gerekir.
    Kaynak: İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
    Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 4/12/1973, No: 7/7583
    Dayandığı Kanunun Tarihi : 25/8/1971, No: 1475
    Yayımlandığı R. Gazetenin Tarihi : 11/1/1974, No: 14765
    Yayımlandığı Düsturun Tertibi : 5, Cildi: 13, S. 443

10. mentorr

mentorr TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı soru 51
    Kaynak işleminde ; Özellikle kesme yüzey düzgünlüğü için parça kalınlığına göre alev ayarı yapılır. Alev ayarı yapmak için önce yakıcı gaz(O2) bir miktar açılır, sonra yanıcı gaz(Asetilen) açılır.
    Dolayısıyla sorunun yanıtı A değil B olmalı

Yojimbo bu yazıya teşekkür etti.
  11. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

HANGİ ÇALIŞAN DERKİ MIKNATIS DOĞRUDA DOĞRUYA YERE BIRAKILIR. :D ZEMİN BELLİ DEĞİL ÜSTELİK BÖLE Bİ AKSAM NE OLURSA OLSUN BIRAKILMAZ BENCE ALTINDAN KALKAMICAKLARI KADAR YANLIŞ YAPTILAR
    VE BU YANLIŞLARINI YANLIŞLARLA ÖRTECEKLER
    10 SORUYA İTİRAZ ETTİM 120 TL VERDİM
    İNANIN 10 SORU DAHA ÇIKAR

çiğdem erşahan, Karam3131 ve mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  12. mentorr

mentorr TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı soru 35
    GEREKÇE: Cevap anahtarında doğru cevap A şıkkı olarak verilmiş, fakat aşağıda kaynağını da belirttiğim gibi(Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Radyasyon Sağlığı ve Güvenliği Dairesi sitesi ), Beta ve Nötron giriciliği yanlıştır. Yani, 2 tane hatalı cevap bulunmaktadır. Hatalı şıklar A ve D dir.
    Kaynak: http://www.cygm.gov.tr/CYGM/Files/Guncelbelgeler/Radyasyon_olcum_sunum.pdf
    İçerik: Radyasyon kaynaklarının özellikleri
    •ALFA : İnce bir kağıt tabakası veya cildimiz tarafından soğurulur.
    •BETA : İnce bir metal tabakası tarafından soğurulur..
    •GAMA : Giricilik özelliği daha fazla olup kurşun ve beton gibi yoğun malzemelerde soğurulur.
    •NÖTRON : Parafin, beton, su gibi hidrojence zengin ortamlarda soğurulur

13. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

AYNEN YASAL DAYANAĞI YOK ONUDA 3 YAPTIM HANGİ TÜZÜĞE GÖRE SORUYOSUN SORUYU İSG TÜZÜĞÜ İSE GEÇERLİLİĞİ KALMAMIŞ 4MT YAPI İŞLERİ İSE 3MT
    ??????????
    CEVAP 4 BUNLAR TERBİYESİZ

14. Mert B.

Mert B. TÜİSAG Üyesi

İşte bu kötü oldu..

yiğitoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  15. mentorr

mentorr TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı soru 17
    GEREKÇE: Cevap anahtarında doğru cevap A şıkkı verilmiş, oysaki aşağıda gösterdiğim kaynakta da yazdığı gibi (milli eğitim bakanlığı resmi sayfası) A-B-C şıkları Planlama aşamasında bulunmamaktadır. Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme uygulama aşamasındadır, planlama değil. Soru iptal edilmelidir. Kaynak:http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/34/34/969687/icerikler/puko-dongusu_456479.html
    İçerik: PUKÖ DÖNGÜSÜ (Planla / Uygula / Kontrol Et / Önlem Al)
    PUKÖ adım - adım plan yaparak sonuca ulaşmakta kullanılan sistematik bir yaklaşımdır.
    PLANLA
    • Amacın kesin belirlenmesi (neyi başarmak istiyoruz, nerede, ne zaman)
    • Hedeflerin belirlenmesi
    • Detaylı plan hazırlama (uygulama planı)
    UYGULA
    • İlgili her kişiyi bilgilendirme ( Ne, Kim, Ne Zaman )
    • Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    • Uygulama sonuçlarını yakın takip etme
    KONTROL ET
    • Hedef veya hedeflere ulaşıldı mı?
    • Olası sapmaları tespit etme ve kaydetme
    • İlgili kişileri bilgilendirme
    ÖNLEM AL
    • Etkili önlemleri standartlaştırma
    • Gerekli eğitim ve yönlendirmeleri sağlama
    • Kalıcı bir izleme sistemi kurma

16. gizem995

gizem995 TÜİSAG Üyesi

Bugün son arkadaşım.. Cevapların açıklandığı günden istinaden dediği için;

Salı günü(1.gün)
    Çarşamba günü(2.gün)
    Perşembe günü(3.günü)

buket_ ve yiğitoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  17. buket_

buket_ TÜİSAG Üyesi

itirazlar bugün mü son yarınmı lütfen acil cevap

18. mentorr

mentorr TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar itiraz ettiğim soruları bir önceki mesajlarımda dayanakları ile paylaşmaya çalıştım vakit geçirmeden diğer arkadaşlarda itiraz dilekçelerini iletirlerse sanırım bir sonuç alabiliriz.

19. Mert B.

Mert B. TÜİSAG Üyesi

20. Kurtankara

Kurtankara TÜİSAG Üyesi

İTİRAZLAR BUGÜN 17:00 YE KADAR SON.

buket_ bu yazıya teşekkür etti.
  21. Mert B.

Mert B. TÜİSAG Üyesi

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ

Yürürlüğe Koyan Bakanlar kurulu Kararnamesi: 7/7583 - 4 Aralık 1973

resmi gazete ile Neşir ve İlânı: 11 Ocak 1974 - Sayı: 14765

MADDE 83 - Tabii veya sun'i radyoaktif ve radyoionizan maddeler veya diğer korpüsküler emanasyon kaynakları ile yapılan çalışmalarda aşağıdaki tedbirler alınacaktır:

1) Her çalışma için gerekli radyoaktif maddenin, zararlı en az miktarı kullanılacaktır.

2) Kaynak ile işçiler arasında, uygun bir aralık bulunacaktır.

3) İşçilerin, kaynak yakımında mümkün olduğu kadar kısa süre kalmaları sağlanacaktır.

4) Kaynak ile işçiler arasına uygun koruyucu bir paravana ( ekran) konulacaktır. Bu paravanalar, gama (x) ışınları için, kurşun, beton ve benzeri beta ışınları ve nötronlar için plastik ve benzeri malzemeden yapılmış olacaktır.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica