18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Madde 55'ten, böyle bir imkan verileceği anlamı çıkaramadım. Hafta sonu eğitim kurumuna gidip bir soruşturayım. Bu konuda en ufak bir bilgileri olmadığınından eminim. :) Yetkili mercilere ulaşıp sorabilme konusunda bizden daha fazla imkanları vardır diye umuyorum.

2. Kaan KOSTAK

Kaan KOSTAK TÜİSAG Üyesi

Ben de 7 soruya itiraz etmistim. Dun kargo ile gonderdim, bu sabah teslim olmus. Itiraz etmek icin yarin son gun. Bosver demeyin itiraz edin...

Execute bu yazıya teşekkür etti.
  3. cetinali

cetinali TÜİSAG Üyesi

Yönetmeliklerde normai işveren ve isg eğitimi almış ayrımı yok olsa ozaman sadece işveren demekle dediğiniz doğru olurdu

4. Bianegro

Bianegro Guest

var..gerekli yeterliliklere haiz işveren iş sağ. ve güv. konularında görevi kendisi üstlenebilir şeklinde yönetmelikte yazıyor

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Bianegro

Bianegro Guest

sürekli kullanılmayan bilgisayar a itiraz ediyorlar..diyorlar ki; bilgisayarın süreklilik kavramından zaman olarak bahsetmediler...2 saat mi 5 saat mi nereden bilecez..iptal edilmeli..diyorlar...yau sürekli kullanılmayan bilgisayar içeriğindeki sürekli kavramı sürekli olarak kullanılmayan yani hiç kullanılmayacağı manaasındadır..bu soru iptal olur mu olur mu böyle birşey..anlamadım gitti ya

6. Ayhan Acar

Ayhan Acar TÜİSAG Üyesi

A kitapcığından 1-6-35-50-58 ve 79 ' a itiraz ettim. Biraz aceleyle hazırladım ama bu sabah iadeli tahütlü İstanbul'dan gönderdim. Çsgb-170 ve İsgüm vs. aradım iadeli tahütlü gönderince posta verildiği tarihmi baz alınıyor diye bir tanesi doğru düzgün cevap veremedi , kabul edilir mi diye tereddütte kaldım ama yinede gönderdim. Postanedeki amir postaya verdiğin gün baz alınır dedi....neyse hakkımızda hayırlısı..

EK-1
    18 AĞUSTOS 2013 İŞYERİ HEKİMLİĞİ VE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI
    SINAVI İTİRAZ EDİLEN SORULAR
    A KİTAPÇIĞI 01. SORU
    Aşağıdakilerden hangisi 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında değildir ? A-İlkokul öğretmeni
    B-Fındık toplayan işçi
    C-Kendi hesabına çalışan berber
    D-Avukatlık bürosunda staj yapan kişi

İTİRAZ NEDENİ:
    Sorunun cevabı C şıkkı olarak verilmiştir. Fakat soruda doğru cevap B ve C şıkkıdır. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 2. maddesinde belirtilmiş olan kapsam ve istisnalarda görüldüğü üzere
    Şöyle ki;
    MADDE 2 – (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin
    işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet
    konularına bakılmaksızın uygulanır.
    (2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:
    a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri,
    genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.
    b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.
    c) Ev hizmetleri.
    ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.
    d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan
    işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.

C şıkkının doğru olabilmesi için " çalışan istihdam etmeden kendi hesabına çalışan berber" şeklinde yazılması gerekirdi. Ayrıca 6331 e göre bütün işyerleri iş güvencesi kapsamına alınmış olmakla beraber tüm esnaflar kendi hesabına çalışır.

TALEP: Tüzüğün ilgili maddelerine göre doğru cevap B ve C şıkkı olmalı dolayısı ile bu soru iptal edilmelidir.

1

A KİTAPÇIĞI 06. SORU
    Aşağıdakilerden hangisi hukuk kurallarının sahip olduğu ortak özelliklerden biri değildir?
    A) Yasama organı tarafından konulmuş olmak
    B) Devlet destekli yaptırıma sahip olmak
    C) İnsan davranışını konu almak
    D) Normatif olmak

İTİRAZ NEDENİ:
    Sorunun cevabı A şıkkı olarak verilmiştir. Fakat soruda doğru cevap A ve C şıkkıdır. C şıkkında yer alan insan davranışını konu almak her hukuk kuralının ortak bir özelliği değildir. Şöyle ki; Hayvanları Koruma Kanunu ve Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu insan davranışlarını konu almaz. Anayasanın değiştirilemez maddeleri devlet yapısı ile ilgilidir ve insan davranışını konu almaz. Yani insan davranışlarını konu almak hukuk kurallarının ortak özelliklerinden biri değildir.

TALEP: Yukarıda sıralanmış nedenlerden dolayı bu sorunun iptali gerekmektedir.

A KİTAPÇIĞI SORU 35.
    Aşağıda verilen hangi iyonlaştırıcı radyasyonun giriciliği (nüfus etmesi) yanlıştır?
    A. Beta: Bor kullanılarak üretilen yoğun bir beton tarafından soğurulur.
    B. Alfa: İnce bir kağıt tabakası veya cildimiz tarafından soğurulur.
    C. Gama: Kurşun ve beton gibi malzemelerde soğurulur.
    D. Nötron: Plastik ve benzeri malzemelerde soğurulur.

İTİRAZ NEDENİ:
    Şıklarda doğru gösterilen cevap A şıkkıdır. Fakat soruda aynı zamanda D şıkkı da doğrudur. Şöyle ki;
    Ancak, Nötronlar sadece kalın beton, su veya parafin kütleleriyle durdurulabilirler.
    Nötronlar
    Nötronlar yüksüz parçacıklardır. Bu özelliklerinden dolayı herhangi bir madde içerisine kolaylıkla nüfuz edebilirler. Doğrudan bir iyonlaşmaya sebep olmazlar. Ancak atomlarla etkileşmeleri, iyonlaşmaya neden olan alfa, beta, gama veya x ışınlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Nötronlar sadece kalın beton, su veya parafin kütleleriyle durdurulabilirler.
    Kaynaklar:
    1-Türkiye Atom Enerjisi Kurumu:
    http://www.taek.gov.tr/ogrenci/r02.htm
    2-Radyasyondan Korunma Derneği
    http://www.trkd.org.tr/terimler-ve-tanımlar/209-notron.html

TALEP: Soruda 2 doğru cevap olduğundan sorunun iptali gerekmektedir.

2

A KİTAPÇIĞI 50. SORU
    Kaynak atölyelerinde kaynak sırasında ortaya çıkan toz, duman, gaz ve buhar gibi hava kirleticilerinin kaynakçının solunum bölgesinden uzaklaştırılması ve izin verilen sınırlara çekilebilmesi için aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    A) Tavan yüksekliği 5 metreden fazla olmalıdır.
    B) Her kaynakçıya en az 284 m3 hava düşmelidir.
    C) Kaynakçı mümkün olduğu kadar kapalı alanda çalışmamalıdır.
    D) Mutlaka hem genel havalandırma hem de lokal havalandırma olmalıdır.

İTİRAZ NEDENİ:
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap D şıkkıdır. Fakat soruda işaretlenebilecek bir şık yoktur.
    Şöyle ki;
    Aşağıda yapılan açıklamada da görüldüğü gibi kaynak atölyelerinde kaynak sırasında ortaya çıkan toz, duman, gaz ve buhar gibi kirleticilerin kaynakçının solunum bölgesinden uzaklaştırılmasında ve izin verilen sınırlara çekilebilmesi için A,B,C şıklarında belirtilen korunma tedbirleri yanında genel havalandırmaya ek olarak lokal havalandırmada kullanılmaktadır ayrıca D şıkkında mutlaka ifadesinin kullanılması bu tedbirin kullanımının yanlış olduğu anlamına da gelmemektedir. Bu sebepledir ki soru için verilen tüm şıklar doğru kabul edilebilinmekte olup sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

Genel Havalandırma:
    Kaynak işlemi sırasında ortaya çıkan hava kirleticilerini, kaynağına doğru yönlendirilmiş temiz hava akımı ile atölye ortamına dağıtarak yoğunluğunu düşürmek ve daha sonra ise ters yöndeki veya tavandaki emme ağızlarından emerek dışarıya atmak esasına dayanmaktadır. Bu yöntemde birim atölye yüzölçümü için 50 m3/h hava değişimi öngörülür. Havalandırma iyi yapılmadığı zaman bu durum çalışanları etkilemektedir. Kaynak işlemi sonucu ortaya çıkan hava kirleticilerinin kaynakçının solunum bölgesinden uzaklaştırılması ve izin verilen sınırlara düşürülebilmesi için aşağıdaki kuralların uygulanması gerekir.

Bunlar:
    a.) Her kaynakçıya en az 284 m3 hava düşmelidir.
    b.)Tavan yüksekliği 5m den fazla olmalıdır.
    c.) Kaynakçı mümkün olduğu kadar kapalı alanda çalışmamalıdır.
    d.)Kaynakçının çalıştığı alanlarda hava akımını kesen yapı elemanları olmamalıdır.
    e.) Genel havalandırmaya ek olarak lokal havalandırma kullanılmalıdır.
    f.) Lokal havalandırma hızı 30 m/dk ve kaynağa uzaklığı 60 cm olmalıdır.
    g.) Kaynak işlemi diğer işlerden ayrı ve uzak bir bölmede yapılmalıdır.

TALEP: Soruya verilebilecek bir cevap olmadığından sorunun iptali gerekmektedir

3

A KİTAPCIĞI 58. SORU

I- Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır.
    II- Yük üzerine yalnızca görevli kimseler binmelidir.
    III- Hiç kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmemelidir.
    Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir?A) I,II ve III B) I ve III C) Yalnız III D) Yalnız I
    İTİRAZ NEDENİ:Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap C şıkkıdır. Fakat soruda doğru cevap B şıkkıdır. Şöyle ki;
    ISCI SAGLIGI VE IS GUVENLIGI TUZUGUMadde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiçbir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir

TALEP: Tüzüğün ilgili maddelerine göre doğru cevap ( I ve III ) yani B şıkkı olmalıdır.

A KİTAPCIĞI 79. SORU
    Aşağıda verilenlerden hangisi , iskele sökülmesinde yapılan bir yanlıştır?
    A) İskele sökülmesi en üstten başlamalıdır.
    B) Sökülmüş iskele malzemeleri bağlanarak indirilmelidir.
    C)İskele malzemelerini indirmek için çapraz elemanlar sökülür.
    D)İskelelerin bina bağlantıları, kalasların alınmasın sonra sökülür.
    İTİRAZ NEDENİ:Sorunun cevabı C şıkkı olarak verilmiştir. Fakat soruda doğru cevap B ve C şıkkıdır. Şöyle ki;
    13 Mayıs 2012 tarihinde yapılmış olan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında yine bu sorunun aynısı sorulmuş ve cevap olarak B şıkkı olan; iskele malzemelerinin bağlanarak indirilmesi kabul edilmiştir. Ayrıca, Yapı İşlerinde İşci Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü 75. maddesinde de belirtildiği gibi iki tarafından bağlanarak dengeli bir şekilde indirilme cümlesi açık bir ifadeyle belirtilmemiştir.

4

13 Mayıs 2012 tarihinde yapılmış olan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında sorulan soru aşağıdaki gibidir.
    A KİTAPCIĞI 79. SORU; İskele sökülmesinde aşağıda belirtilen esaslardan hangisi yanlıştır?
    A) Sökülmüş olan malzeme hangi yükseklikten olursa olsun doğrudan doğruya yere atılmayacaktır.
    B) Sökülmüş olan malzeme bir yerinden bağlanarak indirilecektir.
    C)Sökülmüş olan malzeme uygun bir yere istif edilecektir.
    D)İskelelerin sökülmesine en üst kısımdan başlanacaktır.

TALEP: Tüzüğün ilgili maddelerine göre 18 Ağustos 2013' de yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavının, A kitapçığının 79.sorusunun doğru cevabı B ve C şıkkı olmalı, dolayısı ile bu soru iptal edilmelidir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. cetinali

cetinali TÜİSAG Üyesi

mesele soruların genelinde dikkat kontrolu keline oyunu yaparak insanları elemeye calısılmıs fakar bir soruda bu yapılırken diger sorularda cevaplar için aynı özen gösterilmemeis.bu da sınavı kendi içinde tutarsız yapıyor haliyle her soruya itraz edilebiliyor.Bu nedenledirki soruda acıkca nasıl bir işverenden bahsettigini yazması gerekliydi.
    Soruyu hazırlayanlar a yazmıs b yi düsünüyorlarmıs ama aslında c yi söylemek istiyorlarmıs. :) bizdende bunu bu sekilde anlamamızı istediler sagol sunlar8-)

faruk murat silahtaroğlu ve tegv bu yazıya teşekkür etti.
  8. fthylmz

fthylmz TÜİSAG Üyesi

ya şu sorulara itiraz edemedim içim yanıyor :s Ankarada ki arkadaşları aradım herkes çalışıyor ilgilenemiyor lki :s özellikle şu b kitapçığı 11 no lu soru kesin iptal niye kimse ilgilenmedi. ben mi yanlış görüyorum yoksa.

Ekli Dosyalar:

9. Bianegro

Bianegro Guest

evet..ben o soruyu tereddütsüz doğru olarak işaretledim fakat yanlış evet...çalışan istihtam etmeksizin kendi adına çalışan berber olsa idi kanuna tabi olmazdı..evet iptal olması gerekir fakat iptal etmeyekler bu soruyu

10. cetinali

cetinali TÜİSAG Üyesi

o soruda deigim gibi özensizlikten eksik yazılmıs.Burdaki eksikligi dogru kabul eden zihniyetin işveren deki itirazıda kabul etmesi gerekir mantıken ama tam aksi olacagı kanaatindeyim.

11. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

yalnız bunlar harbi geyik.. hiç dayanak yok.. 2014 de de 3 sınav bekleniyor. malum isg uzmanı açığı var

12. Bianegro

Bianegro Guest

işverenin eğitim sorusunda bir sıkıntı yok...gerekliliklere sahip işveren eğitim verebilir sağlık ve güvenlik konularında durumu üstlenebilir fakat sadece işveren olarak verdiği için işveren eğitim veremez..bir hata yok..ben de gittim danışmanlık ve ünitler diyerek yanlış şıkkı işaretledim lakin iptal olmaz bu soru...şu olur..varsa çalışan temsilcisi kavramında varsa terimi zorunluluk ifadesini çürütüyor..ne demek varsa..madem zorunlu varsa ne..bu şekilde anlamsızlıklar kıldığı için direk hatta 1.inci sırada iptali gerekir

13. Bianegro

Bianegro Guest

he içeri gireceklerin yerine anca var..arkadaşımla konustum okuldan arkadaşım ..maltepede çalışıyor mayıs ayında başarılı oldu..direk suratıma dedi ..çok uzman var..iyi oldu zor olsun kazanamayın..zaten gitgide zorlaştıracaklar artık..sizi enayi gibi kullanacaklar..uzman ihityacı az var gibilerinden

14. Halikarnassos

Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

15. mesut karakuş

mesut karakuş TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,
    Yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği tüzüğü 31.12.2012 tarihinde yürürlükten kaldırılmıştır. ( Alo 170 alınan bilgi )
    İş sağlığı ve güvenliği tüzüğünü ve bu iki tüzüğün mer'i mevzuata tabi olup olmadıklarını da sordum ancak cevap alamadım. Yapı işleri tüzüğünden soru sorulmuş muydu ?
    İptal edilmesini istediğiniz sorularda gerekçe olarak yapı işleri tüzüğünü gösterdiniz mi? Yürürlükte olmayan bir tüzüğü gerekçe gösterdiğimizde kabul etmeyebilirler

16. cetinali

cetinali TÜİSAG Üyesi

aynı seyi söylüyoruz orda direk belirtmesi lazımdı yönetmelikte tam olarak gectigi gibi .Berber sorusunu dogru yaptım ama oda yanlıs yine söyledigim bu sebeb yüzünden.sorular tutarsız bakalım ne olacak itirazlarız sonucunda

17. ilker1959

ilker1959 TÜİSAG Üyesi

İşveren aynı zamanda iş güvenliği uzmanı belgesi almış ise eğitimi işveren sıfatı ile değil uzman sıfatıyla veriyor.

18. Bianegro

Bianegro Guest

evet..ohalde soruda uzman sıfatında işveren deseydi de olurdu

19. Alihan DAĞHAN

Alihan DAĞHAN TÜİSAG Üyesi

Bende cebri havalandırmayı görmeyince o şıkkı işaretledim.

20. Bianegro

Bianegro Guest

fakat iptal olması gereken bir soru a şıkkından ötürü..bu iş bayağı karıştı..muhtemelen iptal olması gereken sorulardan bir kısmını iptal edecekler sorunlu soru sayısı 10 ve üzeri olduğu vakit sınav iptali gerçekleşiyor çünki..bu durumda hangi sorunun iptal edileceğini kestirmek birhayli zorlaşıyor

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica