18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Bianegro

Bianegro Guest

şu sorunun da iptal olması gerekir...kaynak işlerinde a şıkkı en az 5 metre olmalıydı..bu soru da iptal olmalı..ben de doğru bu soru da maalesef..bana avantaj sağlamayacak

2. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Hangi kurum düzenlemiş, bilginiz var mı?

3. AYŞE KAYA

AYŞE KAYA TÜİSAG Üyesi

doan bey sizde hep iptallik soruları doğru yapmışınız

4. soner taşlıalan

soner taşlıalan TÜİSAG Üyesi

sanırsam bu toplantı mıdır yoksa tekrarmıdır kimsenin haberi yok tepki olmadığına göre

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ilker1959

ilker1959 TÜİSAG Üyesi

Nötron, Oksijen, Vinç kabini, 3-4 metre, CO-CO2, PUKO

6. Bianegro

Bianegro Guest

o kısmı bizi alakadar etmez..şaibeyle gelen bu uğurda taşa vuracaktır zaten..düşünmeyin

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Bianegro

Bianegro Guest

başka yok mu ben bunlardan sadece vinç sorusunu yanlış yaptım

8. Bianegro

Bianegro Guest

bir de puko

9. AYŞE KAYA

AYŞE KAYA TÜİSAG Üyesi

bence daha fazla soruda itiraz var
    biyolojik risk etmenleri gibi

10. faruk murat silahtaroğlu

faruk murat silahtaroğlu TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı Soru 79 Aşağıda verilenlerden hangisi,iskele sökülmesinde yapılan bir yanlıştır?
    A) İskele sökülmesi en üstten başlanmalıdır.
    B) Sökülmüş iskele malzemeleri bağlanarak indirilmelidir.
    C) İskele malzemelerini indirmek için çapraz elemanlar sökülür
    D) İskelenin bina bağlantıları, kalasların alınmasından sonra sökülür.

Cevap Anahtarında : C doğru şık verilmiş

İtiraz Nedeni : T.C ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI – TÜZÜK - Yapı işlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü
    “YAPI İŞLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ (resmi gazete Tarihi/Sayısı: 12.9.1974 / 15004) (tüzük 22.08.2013 tarihinde bakanlık sitesinden alınmıştır.)
    İKİNCİ BÖLÜM
    Ahşap İskelelerde Alınacak Güvenlik Tedbirleri
    Madde 75 – İskele sökülmesi aşağıda belirtilen esaslara göre yapılacaktır:
    1) İskelelerin sökülmesine en üst kısımdan başlanacaktır
    2) İskele bina bağlantıları kalasların alınmasından sonra ve yukardan aşağıya sırayla sökülecektir.
    3) Sökülmüş malzeme hangi yükseklikten olursa olsun doğrudan doğruya yere atılmayacak, iki yerden bağlanarak dengeli şekilde indirilecek ve uygun bir yere istif edilecektir.
    D) Söküm başlamadan önce herhangi bir sebeple, iskelenin takviye veya çaprazlarından hiçbir eleman alınamaz. Ancak sökme başladıktan sonra iskele malzemesinin indirilmesi amacıyla iki dikme arası (aks) korkuluklarının alınması mümkündür

Buradanda anlaşılacağı gibi bilgi eksikliğinden B ve D şıklarıda yanlış olarak verilmiştir. Bundan dolayı sorunun iptali gerekmektedir.

11. ilker1959

ilker1959 TÜİSAG Üyesi

Normatifli soru, işyeri kısıtı, NACE li imla hatası olan, azot-fena koku sürpriz yapabilirler.

12. ilker1959

ilker1959 TÜİSAG Üyesi

Doğan bey ben de 69-70 mücadelesi veriyorum :)

13. bulentim77

bulentim77 TÜİSAG Üyesi

bu soru malesef iptal edilmeyecektir.

14. faruk murat silahtaroğlu

A kitapçığı Soru 99-
    I-İşveren
    II-İşyerinde görevli işyeri hekimi
    III-Danışmanlık firması
    IV-Üniversiteler

Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre yukardakilerden hangileri çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini veremez?

A) I ve II
    B) II ve IV
    C) I ve III
    D) III ve IV
    Cevap anahtarı : C doğru şık olarak verilmiş

İtiraz Nedeni : T.C ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI - YÖNETMELİK - Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik (resmi gazete tarihi/Sayısı:15.05.2013/28648
    )
    DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    EĞİTİMİN VERİLMESİ VE BELGELENDİRİLMESİ

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

Yönetmeliğin ilgili maddesinde yazan İşyerinde görevli ’’iş güvenliği uzmanları’’ ile işyeri hekimleri tarafından, tanımına işverende uymaktadır.Çünkü bir işveren aynı zamanda iş sağlığı ve güvenliği uzmanı belgesine sahip olabilir.Bu durumdada eğitim verebilmesi yönetmelikle sabittir. Soruda işveren hakkında belgeye sahip olup olmadığı bilgisi eksik verilmiştir. Bundan dolayı sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

BU 2 SORUNUNDA İPTALİ GEREKLİ BEN BASVURAMADIM BASVURAN GÖRDÜM SANIRSAM

15. AYŞE KAYA

AYŞE KAYA TÜİSAG Üyesi

bakalım ne olacak ama sınav iptal olur mu acaba neden kise açıklama yapmıyor kendileri hata yaptıklarının farkında değilmi

yiğitoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  16. ilker1959

ilker1959 TÜİSAG Üyesi

biyolojik ristkte sorun yok.yönetmelik önce diyor. cevap sonra yazmış.demekki yanlış şık o. Ayrıca işveren sıfatıyla eğitim verilmez. o anda uzman sıfatını kullanarak eğitim veriyordur. Maaşları muhasebeci dağıtır ama aslında para işverenden çıkar gibi.

17. yiğitoğlu

yiğitoğlu TÜİSAG Üyesi

Öyle şey olur mu ayşe hanım :) Tabi ki savunmuyorum ama daha sınav itiraz süreleri bitmeden sadece meb sınavları değil hiçbir kurum açıklama yapmaz. Sizin için söylemiyorum ama fevri davranmayalım. Biz sınavımıza girdik çok şükür, tevekkül zamanı. İtirazlarımızı yaptık artık bekleyeceğiz. :) Rabbim hayırlısıyla hakkıyla kazanmamızı nasip eylesin. :)

müslüm63 bu yazıya teşekkür etti.
  18. Emre Bağbaşı

Emre Bağbaşı TÜİSAG Üyesi

Bu iptal ve şık değişimi işi biraz şans işi gerçekten.

Misal benim asetilen ,vinç puko,azot miktarı,fındık işçisi,nötron soruları yanlış.

asetilen sorusu şık değişiminde doğru vinç sorusu 1-3 yaptım şık değişiminde doğru diyerleride iptaller doğru olarak gelebilir.

Bu sorular hariç 70-71 alıyorum ama insan kendine güvenemiyor.Umarım kimse 68-70 bandında kalmaz sınavı kazanır.

yiğitoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  19. ilker1959

ilker1959 TÜİSAG Üyesi

Herhalde sınavı hazırlayanlar değilde başkaları bu itirazları değerlendirilir. Minnacık hukuk bilgim bunu söyler.

20. faruk murat silahtaroğlu

ALİ RIZA abi soruda o anda demişmi nerden bilcem ben o anınıki :) bunu soruda belirtecek :)) ayrıca muhasebecı işverende aynı kişiyse :)) o zaman ikisinide aynı kişi yapıyo soruların acık net ve anlaşılır olması gerekli :)) her ne kadr bunların %90 bu tanıma uymasada :))

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica