18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. fahrettin2005

fahrettin2005 TÜİSAG Üyesi

Evet bir kelime oyunu da burada var. soruda kesin diyor ya yönetmelikte ise mümkünse ağırlık bilgisini versin diyor. yani bu soruda itirazı kabul etmeyebilirler.

2. derya_0642

derya_0642 TÜİSAG Üyesi

Aynen katılıyorum

3. Aydın AYDEMİR

Aydın AYDEMİR TÜİSAG Üyesi

senin veya kursunun bi yanlışı var.soru doğru bence

4. ZERO13

ZERO13 TÜİSAG Üyesi

AYNEN KATILIYORUM. PAZAR GÜNÜ ANKARA AŞTİ DE ÇEKTİĞİM REZİLLİKTE CABASI.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

erman8383 ve Tolga_YILMAZ bu yazıya teşekkür etti.
  5. erkan güzel

erkan güzel TÜİSAG Üyesi

b kitapçık 7. soru

aşağıdakilerden hangisi puko döngüsü içinde planlamada yer almaz demiş

cevap : riskleri değerlendirme, kabul edilebilir olup olmadığına karar verme imiş ???????????????????

bunun cevabı faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme olmalıydı ( uygulama safhası)

6. dsfsjıdklf

dsfsjıdklf TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Sorulara itiraz hakkımız Bu CUmaya kadar son UNUTMAYINIZ.!...Yanı Soru ıtıraz hakkını Soru ve cevapları açıklandıktan sonra 3 gun içinde yapmamız gerekıyor...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ilterkilerci

ilterkilerci TÜİSAG Üyesi

C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı B Kitapçığı 50. Soru:
    İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü'ne göre denmiş... sınav öncesi yapılan açıklamaya göre Mer-i Mevzuat tı yani 6331 Sayılı kanundan sorulacaktı. İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü geçerliliğini kaybetmedi mi?
    Buna ek olarak sorunun B şıkkı zaten yanlış fakat A şıkkına bakıldığında:
    İşçinin kolayca kullanabileceği yerde bulunacaktır. denmiş
    İşçinin kolayca kullanabileceği yerde bulunacak olan nedir? bu açıklanmamış emniyet kemeri mi yangın tüpü mü butonlar mı belli değil

Tolga_YILMAZ ve deniz doğan bu yazıya teşekkür etti.
  8. ozlemutku

ozlemutku TÜİSAG Üyesi

72 yanlış yapmama rağmen tüzükte var.bakabilirsiniz ctr. f ile 4 metre diye arayın bulacaksınız.71- yine aynı ifadelerle tüzükte geçiyor yine arayabilirsiniz.49 a bende itiraz ediyorum.7 ye ben de itiraz ediyorum.aama beta ve nötronda bildiğim alfa ve gamanın kurşunla veya betonla kapatılması,beta ve nötronunda plastikle kapatılması tüzükte geçiyor.c ve d yi bu yüzden eledim.a ile b arasında da şöyle bir mantık yürüttüm.insan tarafından soğurulmasa zaten alfa zararlı olmazdı dolayısıyla soğurulması gerekir.bu kadar ve farklı birçok kaynaktan çalışmama rağmen bor ile ilgili hiçbişey bulamadım.bu yüzden a dedim

9. ozlemutku

ozlemutku TÜİSAG Üyesi

bu ya yönetmelik ya tüzükte geçiyor.o kelimeye o kadar takıldımki ne demek diye çalışırken bu yüzden aklımda kaldı.

10. ibrahimkara

ibrahimkara TÜİSAG Üyesi

kesinlikle destekliyorum hepsine teker teker itiraz edeceğim

11. aziz e.

aziz e. TÜİSAG Üyesi

ŞU AN İTİBARİYLE EĞER ÇOK BÜYÜK BİR AKSİLİK OLMAZSA 71 ALIYORUM AMA BU YUKARIDAKİ SORULARIN TAMAMI BENDE DE YANLIŞ:)

12. ozlemutku

ozlemutku TÜİSAG Üyesi

Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.

evet haklısın mümkünse demiş :(

13. Bora Alevok

Bora Alevok TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar A-51. soru cevabında hata yok mu? önce o2 açılır için yanlış demiş...notlar önce o2 açılmasının gerektiğini söylüyor...

14. müslüm63

müslüm63 TÜİSAG Üyesi

15. erkan güzel

erkan güzel TÜİSAG Üyesi

b kitapçık 16. soru

hukuk kurallarının ortak özelliği değildir sorusu,

doğru cevap : yasama organın tarafından yapılmış olması imiş ?????????????

o zaman b şıkkı da yanlış, sosyal hukuk kurallarının devlet destekli yaptırımı mı olur ?

Tolga_YILMAZ bu yazıya teşekkür etti.
  16. savaş pamukçu

savaş pamukçu TÜİSAG Üyesi

10 litrelik suyu 20 litrelik kapla taşırsak ağırlık merkezi değişektir. ağırlık merkezi değişen cisimleri taşımak destek ve hareket sitemine kalıcı hasar verir.

17. yldrm

yldrm TÜİSAG Üyesi

a kıtapçığı: 58 nolu soru cevap kesinlikle I ve III olmalı dayanak:

VİNÇ KABİNLERİ:
    Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:387)

18. yldrm

yldrm TÜİSAG Üyesi

47 nolu soru doğrudur arkadaşlar dayanak aşağıdadır.

ELLE TAŞIMA İŞLERİ YÖNETMELİĞİ

Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi

MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:

a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,

b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,

c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.

19. emrah_isg

emrah_isg TÜİSAG Üyesi

20. Zeyynep

Zeyynep TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar başka bir forumda arkadaşın biri hazırlamış paylaşmak istedim.
    TOPLU HALDE
    İPTAL OLABİLECEK 14 SORU
    NOT : KİTAPÇIK TÜRÜNE GÖRE DÜZELTiLMELİ
    T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
    ANKARA

TARİH : 21.08.2013
    KONU : 18.08.2013 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınav Sorularına İtiraz

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı tarafından 18.08.2013 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım. 20.08.2013 günü sınav soru ve cevap anahtarı açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde ekteki sorunun hatalı olduğunu düşünmekteyim. İtiraz için gerekli olan ödeme belirtilen hesaba yapılmış olup dekont ektedir. Söz konusu sorunun incelenerek, yapılacak değerlendirme sonucunun tarafıma bildirilmesini arzederim.

İşbu dilekçe 3 sayfadan ve 1 banka dekontundan oluşmaktadır.

Saygılarımla

TC Kimlik No :
    Adı Soyadı :
    e-posta :
    İmza :
    Adres :

EKLER 1. Dekont 2. İtiraz Sorusu

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

İTİRAZ-1

KİTAPÇIK TÜRÜ -B-

SORU 7. Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol Et, Önlem Al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?

A)Riskleri değerlendirme,risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme B)Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme,eğitme ve katılımını sağlama C)Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme D)Mevcut durumu analiz etme

Doğru Cevap A seçeneği verilmiştir.
    Fakat;

Türk Standardları Enstitüsü’nün yayınladığı TS 18001 (Nisan 2008) İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemleri-Şartlar standardında ;

4.İSG YÖNETİM SİSTEMİ ŞARTLARI:

4.3.PLANLAMA:

4.3.1.Tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi

Kuruluş sürekli olarak tehlikelerin tanımlanması, risklerin değerlendirilmesi ve gerekli
    kontrollerin belirlenmesi için prosedürler oluşturmalı ve sürdürmelidir.

Buna göre A seçeneğinde verilen ‘Risklerin değerlendirmesi,risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme’ olgusu planlama aşamasındadır.

Sorunun C seçeneğinde verilen ‘Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme’ döngünün diğer safhalarında yer almaktadır.

Dolayısıyla doğru cevap C seçeneği olmalıdır.
    .
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

İTİRAZ - 2
    A KİTAPÇIĞI SORU 58

Doğru kabul edilen cevap : C
    Olması gereken cevap : B

Yasal veya literatürdeki dayanağı
    Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.

İTİRAZ - 3
    A KİTAPÇIĞI SORU 17

Doğru kabul edilen cevap : A
    Olması gereken cevap : B

TS 18001 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMLERİ - ŞARTLAR
    4.3 Planlama
    4.3.1 Tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi
    4.4 Uygulama ve işletme
    4.4.2 Eğitim, bilinç ve yeterlilik

İTİRAZ - 4
    A KİTAPÇIĞI SORU 59

Soru cümlesinde, tüzükten hangi konuyla ilgili soru sorulduğu net değildir. Şıklardan gidilerek, soru tahmin edilmektedir. İptal edilmelidir.

İTİRAZ - 5
    A KİTAPÇIĞI SORU 32

Gürültü yönetmeliği diye bir yönetmelik yürürlükte değildir.Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmalarına dair yönetmelik isimli bir yönetmelik yürürlüktedir.Söz konusu yönetmelikte de MARUZİYET ETKİN DEĞER diye bir kavram bulunmamaktadır.soru iptal edilmelidir.

İTİRAZ - 6
    A KİTAPÇIĞI SORU 47

İşçilerin Eğitimi ve Bilgilendirilmesi
    Madde 8 — Elle yapılan taşıma işlerinde, işçilerin bilgilendirilmesi ve eğitimi ile ilgili olarak aşağıdaki hususlara uyulacaktır:
    a) İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 10 uncu maddesindeki hususlarla birlikte, bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler hakkında işçileri ve/veya temsilcilerini bilgilendirecektir.
    İşveren, elle taşıma işlerinde işçiler ve/veya temsilcilerine taşınan yükle ilgili genel bilgileri ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin ağır tarafının ağırlık merkezinin yeri hakkında, kesin bilgileri vermekle yükümlüdür.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

İTİRAZ -7

KİTAPÇIK TÜRÜ -A-

SORU 81. Yapı işletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre aşağıdakilerden hangisi yapılan işteki ilerlemeleri ve meydana gelen değişiklikleri dikkate alarak sağlık ve güvenlik planında gerekli düzenlemeleri yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir.?

A)İşveren
    B)Proje Sorumlusu
    C)Hazırlık Koordinatörü
    D)Uygulama Koordinatörü

Doğru Cevap D seçeneği verilmiştir.
    Fakat;

4857 sayılı İş Kanununun 78 inci maddesine; Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre ;

Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;
    i) Hazırlık Koordinatörü: Projenin hazırlık aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    j) Uygulama Koordinatörü: Projenin uygulanması aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    Koordinatörlerin Proje Hazırlama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 7 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri projenin hazırlanması aşamasında;
    a) Yönetmeliğin 6 ncı maddesindeki yükümlülüklerin yerine getirilmesini koordine edeceklerdir.
    b) Yapı alanında yürütülen faaliyetleri dikkate alarak, uygulanacak kuralları belirleyen bir sağlık ve güvenlik planı hazırlayacak veya hazırlanmasını sağlayacaktır. Yapı alanında Ek-II’de belirtilen işler yapılıyorsa, bu işlerle ilgili özel önlemler planda yer alacaktır.
    c) Yapı üzerinde daha sonra yapılacak işler sırasında dikkate alınacak sağlık ve güvenlik bilgilerini içeren bir dosya hazırlayacaktır.
    Koordinatörlerin Proje Uygulama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 8 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri proje uygulama aşamasında;
    a) Aynı anda veya birbiri ardına yapılan işlerin veya aşamalarının planlanması için teknik ve organizasyona yönelik kararlar alınmasında;
    İşin bütününün veya bazı aşamalarının tamamlanması için gereken sürenin tahmininde, genel güvenlik ve koruma prensiplerinin uygulanmasının koordinasyonunu sağlayacaktır.
    b) İşverenlerin gerekli önlemleri uygulamasını ve gerektiğinde işçilerin ve kendi adına çalışanların korunmasını, bu Yönetmeliğin 10 uncu maddesinde belirtilen prensiplerin istikrarlı bir şekilde uygulanmasını, gerekiyorsa 7 nci maddenin (b) bendinde belirtilen sağlık ve güvenlik planının uygulanmasını koordine edecektir.

Dolayısıyla C seçeneğide doğrudur.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

İTİRAZ-8

A KİTAPÇIK 35.SORU

Olması gereken cevap : A ve D

TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMU....Alfa parçacıkları derinin ilk tabakası tarafından tutulur. Beta parçacıkları parçacığın enerjisine bağlı olarak insan derisininin 1-2 cm derinliğinde durdurulur. Gama radyasyonları çok giricidir, elden tamamen geçer ve şiddetini azaltmak için kalın beton engeller veya kurşun gereklidir.

İTİRAZ-9

A KİTAPÇIK 85.SORU

SORUDA 4 TANE BOŞLUK VARDIR AMA CEVAPLARDA 3 BOŞLUK VARDIR.

İPTAL OLABİLECEK 14 SORU
    A KİTAPÇIĞINA GÖRE

16.SORU İTİRAZ -1 de paylaştım.

17.SORU İTİRAZ -3 de paylaştım.

30.SORU: Yapı işlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğüne göre sormuş bu tüzüğün 30.12.2012 itibari ile dayanağı kalmamıştır.

32.SORU: bu soru ile ilgili günlük-haftalık diye tartışma var. Bence Gürültü yönetmeliği diye bir yönetmelik yoktur. Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmasına dair yönetmelik vardır. İTİRAZ -5 de paylaştım.

35.SORU İTİRAZ - 8 de paylaştım.

47.SORU İTİRAZ - 6 da paylaştım.

56.SORU: klakson sesleri farklı olmalıya yanlış demiş. klakson sesi farklı olacak ki gelen aracın ne olduğunu bilesin.

58.SORU -İTİRAZ -2 de paylaştım.

59.SORU: İşçi sağlı ve güvenliği tüzüğüne göre sormuş dayanağı kalmamıştır. İTİRAZ -4 de paylaştım.

67.SORU: Tahlisiye ekibi yazılmış.yazım yanlışından dolayı iptal olması gerekir.

81,SORU-İTİRAZ -7 de paylaştım.

83.SORU: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir.

84.Soru: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir.

85.SORU: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir. Ayrıca 4 boşluk bırakılması da iptal sebebidir.

SenemS bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica