18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

1. a kitapçığı soru 17, 35, 47, 50, 51, 58, 62, 81, 85 bence sorunlu sorular ama hangisi olur bilmiyorum.

2. teknik öğretmen

teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

Soruları inceledim gayet güzel tespitler ancak elektrik sorusu hariç, Teknik öğretmen olarak söyleyebilirim ki elektrik hatlarını sadece sigorta korur. Toprak akım rölesi insanı korur. Örneğin evinizdeki prizi bir kablo ile kısa devre yapın, sigorta atar. aynı prize çıplak elle çivi sokun bu sefer kaçak akım sizi korumak için atar.Yani sorunun iptal şansı hiç yok.

3. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

5. Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumunun 2011 yılı istatistiklerine göre 5510 sayılı Sosyal Sigortalar
    ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4-1/a Maddesi Kapsamındaki Aktif Sigortalıların Geçirdiği İş Kazalarının Kaza Sebeplerine Göre Dağılımında aşağıdakilerden hangisi kaza sebepleri arasında en fazla orana sahiptir?
    A) Kişilerin düşmesi
    B) Düşen cisimlerin çarpıp devirmesi
    C) Makinelerin sebep olduğu kazalar
    D) Bir veya birden fazla cismin sıkıştırması, ezmesi,batması, kesmesi

Soru yukarıda...Açıkça kaynak verilmiş ve "Aktif Sigortalıların Geçirdiği İş Kazalarının Kaza Sebeplerine Göre Dağılımında" diyerek sorgulanan bilgi nitelenmiş. Bahsettiğim dokümanı açıp okursanız ilgili tablonun başlığını görürsünüz.

Tablo 3.8- 5510 Sayılı Kanunun 4-1/a Maddesi Kapsamındaki Aktif Sigortalıların Geçirdiği İş Kazalarının Kaza Sebeplerine Göre Dağılımı, 2012

Tablonun tamamını okuduktan sonra en altta yazan notu da göreceksiniz.

Not: Kazaların sebepleri ILO standartlarına göre düzenlenmiştir.
    Note: Type of accidents were arranged to ILO standarts.

Burada yazan kaza sebepleri düzenlenmesinde ILO standartları kullanılmış. Yani orada yazan "Bir veya birden fazla cismin sıkıştırması, ezmesi,batması, kesmesi" şeklindeki tabir, diğer tüm kaza sebepleri gibi ILO'ya göre belirlenen kaza sebeplerinden alınarak düzenlenmiş.

4. Bianegro

Bianegro Guest

tamam ben de zaten d şıkkını işaretledim..ona itiraz yok fakat..sorunun soruluşu yanlış..kaza sebepleri şeklinde soruyor..bir kişinin düşmesi kaza sebebi deildir..düştü o düştü..kazadır..kaza sebebi kaza olmadan önceki durumdur

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. teknik öğretmen

teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

Gayet güzel tespitler ancak elektrik sorusu hariç, sizin eğitmenler arasında elektrik mühendisi hiç yok sanırım, teknik öğretmen olarak şunu söyleyebilirim sigorta hattı, kaçak akım insanı korur. Örnek evdeki prizi bir kablo ile kısa devre yap, sigorta atar. aynı prize çıplak elle çivi sok bu sefer kaçak akım atar.Bu kadar basit. Tespit yanlış üzgünüm.

faruk murat silahtaroğlu bu yazıya teşekkür etti.
  6. Bianegro

Bianegro Guest

buradaki kaza sebebi yüksekte çalışmaktır..kaza sebebi tehlikedir..kişinin düşmesi risk kapsamındadır

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Yazdıklarımı okuduktan sonra cevap yazarsanız, ben de boşa uğraşmış olduğum düşüncesinden kurtulurum. Kaynak diyorum, doküman diyorum tablo, başlık, not. Hiçbirine bakmadan hala aynı şeyleri yazıyorsunuz.

-Dokümanda ilgili tabloda kaza sebepleri yazıyor diyorum. Başka nasıl sorabilir?
    -Kaza sebepleri de ILO'dan alınmıştır yazıyor, diyorum.

8. irfan meriç

irfan meriç TÜİSAG Üyesi

kasım sınavına yetişebilmek için son tarih 5 eylül

9. Bianegro

Bianegro Guest

orayı da düzeltsinler o halde..

10. Bianegro

Bianegro Guest

teşekkür ederim ilgilendiniz paylaştınız..fakat fahiş hatalar yapılıyor..kavram hataları..okudum baktım fakat..mantık almıyor ılo nasıl böyle bir terim kullanır

11. uzmanaday

uzmanaday TÜİSAG Üyesi

B kitapçığı 8. soru

Risk değerlendirmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştı?

A)Tehlikelerin tanımı yapılır.

denilmekte. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ 'nin hiç bir yerinde tehlikenin tanımı ifadesi kullanılmamıştır. Ya tehlikenin tanımlanması yada belirlenmesi ifadeleri kullanılmıştır. Tanım ile tanımlama ifadeleri aynı değildir.

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;…………………………….……………………….
    f) Risk değerlendirmesi: İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi

Risk değerlendirmesi

MADDE 7 – (1) Risk değerlendirmesi; tüm işyerleri için tasarım veya kuruluş aşamasından başlamak üzere tehlikeleri tanımlama, riskleri belirleme ve analiz etme, risk kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması, dokümantasyon, yapılan çalışmaların güncellenmesi ve gerektiğinde yenileme aşamaları izlenerek gerçekleştirilir.

B kitapçığı 57. soruda nasıl ki "mümkünse ağırlığı " ifadesinden hareketle, sorduğu soru ile adayın bilinç altına yerleştirdiği yönetmelikte yazıyor fakat uygulamada göz ardı etsen de bir şey olmaz dercesine sınav hazırlayan komisyon, isg genel müdürlüğü ve bakanlık sınavı sadece sınav olarak görmemeli, adayların sınav sonrası uygulama alanına çıkacak birer uzman olacağını ve sınav deneyimlerini de çalışacağı alana yansıtacağını unutmamalı.
    "Mümkünse" kelimesini isteyecek kadar yanıt arama konusunda hassasiyetle soru soruyorsanız.

B kitapçığı 10. soruda D)"işyerinde varsa destek elemanı" şıkkıda yanlış olarak kabul edilmelidir. Çünkü;
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
    Risk değerlendirmesi ekibi
    MADDE 6 ................

ç) İşyerindeki destek elemanları. şekindendedir. Dolayısıyla varsa diye bir eklem bulunmadığına göre B Kitapçığı 10. soru daki D) şıkkı da aranan şeçenekler arasındadır.

B kitapçığı 84. soruda "denetim ve incelemeye ilişkin kayıtlar " şıkkı ile sadece B) doğru olarak kabul edilerek göre tehlike sınıfı yeniden belirlenebilir denilmekte. Durup dururken yapılan bakanlık denetiminde herhalde sizin sınıfınız çok yüksekmiş sizi bir alt sınıfa alalım demezler herhalde. Fakat risk görüyorsa bir üst tehlike sınıfını belirlerler. Ancak iş yeri tehlike sınıfının belirlenmesi için talepte bulunursa bir alt sınıf belirlenebilir. Yönetmelik ve kanunlardan okuduğum ve aklımda kaldığı kadarıyla ( harfi harfiyen aklımda değil sayın yetkililer kusura bakmasın kendilerinden özür diliyorum!) incelemede yeni sınıf belirlenmesi için başvurulan evraklar üzerinden yapılarak karar verilir gerekirse deetim yapılır şeklindeydi.
    B kitapçığı 84. sorunun yanıtını sadece B şıkının doğru olduğunu kabul edelim. Bu durum da bu iş yeri yeni sınıfına göre risk değerlendirmesi yapmayacak mı. Gerek yok diyorsanız başka. Fakat yapılacak diyorsak o zaman

B kitapçığı 32. soruda doğru yanıt olarak belirlediğiniz C) "Resmi makamlarca yapılan denetimler" sonucunu risk değerlendirmesinde göz önüne almanıza gerek yok denilmesi çelişki değil mi?

Birde kendimi denemek için çözdüğüm "B sınıfı uzman adayları sınavın"ı 60 dakikada 70 netle bitirdim. acaba diyorum basım aşamasında C ve B kitapçıkları karışmış olabilir mi? Yoksa " B sınıfı uzmana ihtiyacımız var onları fazla zorlamayalım yada C sınıfları zaten az tehlikeli zamana yayalım bir daha kursa gitsinler ekonomi canlansın büyüsün, eğitime harcana pay büyük görünsün izlenimi çıkmakta. dolayıyla dersaneciliğin kalkması bile gündemdeyken isg kurslarının nasıl bir fayda sağladığını ben anlayabilmiş değilim. Eski yeni mevzuat ve yol gösterme konusunda yeterince ilgili ve bilgili değiller. Tabi bunda ilgili bakanlık ve birimlerinde payı var.

Son söz olarak C sınıfı isg uzman adayları için kurs olayını kaldırıp ÇASGEM bünyesinde interaktif olarak yada sadece ilgili kanun ve yönetmeliklerin bildirimi sınavdan belli bir süre önce adaylara yapılsa ve sınava da başarılı olanlara bir aylık staj yükümlüğü getirilse. OSGB lere de iş kapasiteleriyle orantılı olarak stajyer istihdamı zorunluluğu getirilse, Gerek OSGB de gerekse bireysel olarak staj yapanların hazırladıkları raporlar belli bir süre mesela bir yıl süreyle geçerli hale gelse, hem staj daha bilinçli yapılmış olur hem arz talep dengesiyle C sınıfı isg uzmanlığından başlayarak 6331 kapsamındaki iş yerlerinin iletişimi sağlanarak kanun amacına daha uygun olmaz mı?

12. Ali TUFAN

Ali TUFAN TÜİSAG Üyesi

hacim hesabında 4m yükseklikten fazlası hesaba katılmaz..

13. emrah_isg

emrah_isg TÜİSAG Üyesi

Bu sınav tam bir skandal B Ve A isg soruları bunlardan daha kolay

ugurcaner bu yazıya teşekkür etti.
  14. Bianegro

Bianegro Guest

bu soru zaten ahlaken de iptal edilmeli...varsa terimi zorunluluk ifadesini manasız kılıyor..sırf kafa karıştırmak için yapılan bu hile hiç adil değil..kaza bela çile çeke çeke risk değerlendirme uzmanı diyerek doğruyu bilsem de bu soru da iptal edilmeli..tam bir rezalet

15. Bianegro

Bianegro Guest

öyle birşey yok..

16. Bianegro

Bianegro Guest

evet katılmaz fakat kapalı alan çalışmaları için 4 metreden fazlası olduğunu hatırlıyorum..kaynakla yapılan işlemlerde en az 5 metre şeklinde geçiyor

17. faruk murat silahtaroğlu

faruk murat silahtaroğlu TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı Soru 79 Aşağıda verilenlerden hangisi,iskele sökülmesinde yapılan bir yanlıştır?
    A) İskele sökülmesi en üstten başlanmalıdır.
    B) Sökülmüş iskele malzemeleri bağlanarak indirilmelidir.
    C) İskele malzemelerini indirmek için çapraz elemanlar sökülür
    D) İskelenin bina bağlantıları, kalasların alınmasından sonra sökülür.

bu soruda iptal aleni hemde :) d şıkkı kalaslar alındıkdan sonra iskeleyi bina bağlantılarını sokersen ıskelenın nereye dopru duscegı malum :) tüzükde diyorkı iskele bağlantıları kalaslar alındıkdan sonra yukardan asagıya dogru sokulur bakın baglantıları demıyor ıskele yukardan asagı sokulur :Dayrıca be sıkkı ıcın tuzukde
    iki yerden bağlanarak dengeli şekilde indirilecek yazmıs ama sorudakı sıkkda tek yerden baglanarakda ındırebılır anlamı cıkar o zaman oda yanlsı :) ee o zaman bu B de yanlıs D de yanlıs

ALİ ULVİ ÖZÇELİK bu yazıya teşekkür etti.
  18. emrah_isg

emrah_isg TÜİSAG Üyesi

en az 7 sorunun iptal 2 sorunun da cevabının değişmesi lazım

emsalsiz_ bu yazıya teşekkür etti.
  19. ceniz

ceniz TÜİSAG Üyesi

20. Aleyna17

Aleyna17 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar sanırım artık süre doldu. Yapılan itirazlar inşallah bir neticeye ulaşır.
    Bundan sonra sadece beklemek kaldı.
    Umarım itiraz sayısı fazladır.
    Tek umudum bu yönde

21. ceniz

ceniz TÜİSAG Üyesi

yeaxoy 18 ağustos sınavına girdiniz mi

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica