18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. olorin

olorin TÜİSAG Üyesi

Tüzüklerin yürürlükten kaldırıldığını veya sınavda tüzüklerden soru gelmeyeceği bilgisini nereden aldınız? Eğitim kurumlarınız size böyle birşey dediyse hesabını sorun bence. Tüzükler şu an itibariyle aynen yürürlükte, zaten yayınlanan yönetmelikleri okuyorsanız tüzüğün verdiği her bilginin yönetmelikte olmadığını göreceksiniz.

Sorun şu ki; mevzuatlarda arasında bazı bilgiler farklılık gösteriyor. En iyi misali emniyet kemerinin 3 metre yükseklikte mi yoksa 4 metre yükseklikte mi kullanılacağı.

Öte yandan soruları hazırlayanlar bazı soruları resmen google dan bakarak hazırlamışlar. Böyle bir kepazeliği ancak bizimkiler yapabilirdi. Kaynakçılar için 284 metreküp ve 5 metre hangi Türk mevzuatında yer alıyor acaba sorsak izah edebilirler mi? Yani hazırlayacakları topu topu 100 adet soru. Her sınavda yapıyorlar şu hataları. Düşünüyorum da acaba bilerek mi yapıyorlar? Toplamda 2000 kişi ortalama 5 soruya itiraz etse döner sermayeye 100.000 TL para girer. İyi iş valla...

Hüseyin Bozdoğan ve Fatma ertan bu yazıya teşekkür etti.
  2. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

aynı fikird

3. berfu kimya müh

ay
    nı fikirdeyim...

4. Savaş YAVUZYUĞRUK

Savaş YAVUZYUĞRUK TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar a kitapçiği 63. Soru yanan madde burda ne katimi sıvımı lpg mi bu belirtilmemis. Eğer katı bi maddeyse köpük uyar. Lpg ise kuru kimyevi toz uyar.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Tüzüğe dayanak teşkil eden kanunun yürürlükten kalkması ya da tüzüğü yürürlükte tutan bir kanun maddesinin yürürlükten kalkmasıyla tüzüğe dayanak teşkil edecek bir kanun bulunmaması tüzüğü yürürlükten kaldırır.

Bakanlıkça yapılan sınav uygulama duyurusunda “MER’İ MEVZUATLARIN SORULACAĞI BELİRTİLDİĞİNDEN” GEÇERLİ OLMAYAN BİR MEVZUATTAN SORU SORULAMAZ.

emsalsiz_ bu yazıya teşekkür etti.
  6. JEODENİZ

JEODENİZ TÜİSAG Üyesi

BENDE BUGÜN 170 ARADIM TÜM ŞİKAYETLERİMİ BİLDİRDİM ÖZELLİKLE İTİRAZ EDİLEN SORULARIN DİKKATE ALINMASINI, SORULARDAKİ ÇELİŞKİLERİ, DİLEKÇELERİN DİKAKATE ALINMAMASI HALİNDE YARGIYA BAŞVURACAĞIMIZ VS. ANCAK SORULARI MEB HAZIRLADIĞI İÇİN ŞİKAYETLERİN ORAYA YAPILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER. BU DA DEMEK OLUYOR Kİ BUNDAN SONRAKİ ADRES 147

BENCE BU KADAR İTİRAZ VE BU KADAR ŞİKAYET BEKLEMİYORLARDI BENCE ARAMAYA DEVAM ETMELİYİZ.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

emsalsiz_ ve Fatma ertan bu yazıya teşekkür etti.
  7. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Bu yazdıklarınızı ben de konuştuğum hoca da biliyor. Ancak, sorulara itiraz boyutunda hukuki anlamda buradan bir sonuç elde edilemeyeceğini ifade etti. Mer'i mevzuatta aksine bir hüküm bulunmadıkça, evrensel norm olarak kabul görmüş ölçüler her türlü bilgiyi sorabiliyorlar.

Şöyle bir örnek vereyim. Madenlerde içinde çalışılacak hava oranları yürürlükte olmayan tüzükte %19, %2 ve %0,5 olarak verilmiş. Bu değerler yıllardan beri aynıdır. Değişemeyen, kabul görmüş değerlerdir. Yürürlükte olan başka bir tüzük veya yönetmelikte aksine bir hüküm yoktur. Bu soruya, tüzük mer'i değil diye itiraz ettiğinizde, savunması bu şekilde yapılabilmektedir.

8. denizceren

denizceren TÜİSAG Üyesi

18 mayıs sınavından sonrada aynı yorumlar ve aynı feryatları yaşadık,hatta bu kadar itirazdan sonra en az 8-9 soru iptal olur dedik.sonuç fiyaskoydu.bu nedenle fazla ümitlenmeyelim,sonra çok üzülüyor insan.....

9. Savaş YAVUZYUĞRUK

Kursa giden arkadslar hocalar hangi sorulara itiraz edeceklermis sordunuzmu.

10. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

Sınava girenlerin itiraz hakkı var başka kişi ya da kurumların yok

11. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

neden? elle taşıma yönetmeliğine göre şıklardaki herşey var orda..
    koyu ve altı çizili yerler. Yalnız yönetmelikte garip, mümkünse demiş, sonra vermekle yükümlüdür demiş.. peh..

İşçilerin Eğitimi ve Bilgilendirilmesi

Madde 8 — Elle yapılan taşıma işlerinde, işçilerin bilgilendirilmesi ve eğitimi ile ilgili olarak aşağıdaki hususlara uyulacaktır:
    a) İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 10 uncu maddesindeki hususlarla birlikte, bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler hakkında işçileri ve/veya temsilcilerini bilgilendirecektir. İşveren, elle taşıma işlerinde işçiler ve/veya temsilcilerine taşınan yükle ilgili genel bilgileri ve mümkünse yükün ağırlığıile eksantrik yüklerin ağır tarafının ağırlık merkezinin yeri hakkında, kesin bilgileri vermekle yükümlüdür.
    b) İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 12 nci maddesindeki hususlarla birlikte, bu Yönetmeliğin eklerinde belirtilen hususları da dikkate alarak, yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler hakkında işçilere yeterli bilgi ve eğitim verecektir.

12. Savaş YAVUZYUĞRUK

Kurum degil 18 maýis sinavinda kurs hocalarimiz siz itiraz etmeyin bosa para yatirmayin dedi.bizler itirazimizi yaptik dediler.

13. Bianegro

Bianegro Guest

millet işine göre konusuyor..biz de buradan doğal olarak gerekirse inişler yaşayarak açıklamasını yapıyoruz fakat medeni şekilde uyarılıyoruz..

14. Bianegro

Bianegro Guest

evet..bu soru için yorum yapmamıştım fakat bu sorudan şüphem yoktu fakat şuan görerek yazıyorum ever bütün kavramlar var..bazı arkadaşlar itiraza dair sorularda arda kalan eklerin neden olmadığına dair istemlerde bulunmuşlardı koz görerek..ohalde a şıkkında mümkünse ağırlığı yazmadığı için çünkü kesinlik bildirmiyor buna da itiraz etsinler..demek ki a şıkkı kesin bilgi verme kapsamında değilmiş..

15. Bianegro

Bianegro Guest

yaşayarak gören insanlar misali..ben de görünce hatırladım..hocamız sınıfta değinmişti..gerekirse ağırlıkları hakkında tabirini kullanmıştı fakat mümkünse dememişti evet iyi hatırlıyorum şuan ağırlık kavramın bilgi verilmesi şartını sağlamadığından bahsetmişti..bu soruda hata olmadığı kanaatine vardım

16. berfu kimya müh

arkadaşlar meb bakanı haber türk kanalında soru bonbardımanına tutalım

17. metamorf

metamorf TÜİSAG Üyesi

bence a kıtapçığındaki 58. sorunun cevabı kesinlikle yanlış..vinçlerin kullanımıyla ilgili güvenlikten bahsediyo
    1)açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacaktır
    2)yük üzerine yanlızca görevliler binmelidir
    3)hiç bir kimsenin boş halatlara asılmasına kesinlikle izin verilmeyecektir.

sorruda ise yukarıdakilerin hangisi veya hangileri vinçlerde gerekli güvenlik önlemlerindendir diye sorulmuş?
    A)1,2 ve3 B) 1 ve 3 C) yalnız 3 D) yalnız 1

cevap=C şıkkı denmiş bence B şıkkı olması gerekir..

Ali Orhan bu yazıya teşekkür etti.
  18. Bianegro

Bianegro Guest

bu soruyu tarihe gömdük:D...evet şık değişimi olacak

19. yusuf123

yusuf123 TÜİSAG Üyesi

bn şunu merak ediyorum diyelmi ki 5 soru iptal edildi.iptallerle 67 netiniz var o zaman 95 üzerinden mi hasap yapıcak yani o zaman 67 net yapan geçiyor mu demektir bu

20. mehmetdemirdas

mehmetdemirdas TÜİSAG Üyesi

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜNÜN YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMASINA DAİR TÜZÜK TASARISI TASLAĞI
    MADDE 1 – 4/12/1973 tarih ve 7/7583 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü yürürlükten kaldırılmıştır.
    MADDE 2 – Danıştayca incelenmiş olan bu Tüzük yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Tüzük hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

21. Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu TÜİSAG Üyesi

Ankara da itiraz için ciddi kuyruk olduğunu söyledi kurstan itiraz için giden arkadaşlar. Çok fazla itiraz varmış.
    Kurs sahibi de başarı oranı çok düşük olacağı kesin gibi olan bu tür sınavlarda çok soru iptal ediyorlar dedi.
    2011 de 7, mayıs 2013 de 5 soru gibi. Umarım böyle olur zira ben 69 alıyorum.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica