18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

önceki sınavda kısa sorular ve kısa cevaplar bizim sınavda sorular okadar uzundu ki kafalarımız yorgun zaten yolculuk yaptık bide o sorular oku oku bitmedi

bbaşar ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  2. Att41

Att41 TÜİSAG Üyesi

Geçerliliği bu sorulardan daha kesin iptal edilmesi gereken sorular var.. Sanırım arkadaş onları doğru yaptı yalnoz kendi yanlışlarına odaklanıyor.. Sınavdan 73 netim var ama yinede forumu yakından takip ediyorum.. Çünkü bu sınavda kaç iptal olur bilmıiyorum ama enaz 20 soruda zaten soru hatası var bakış açılarına göre cevapların değişebileceği sorular var sorular net cvplı değil.. Örneğin berber cevaplı soru, kimisi işçi çalıştırdığını düşünür kimi düşünmez, rüzgar sorusu neye göre kuvvetli rüzgar tüzük yönetmelikte net sayısal değerlerle açıklanırken rüzgarda çalışma a, çok, biraz diye kelimeler kullanılmamalıydı vs, vs.... Aless girdim bukadar zorlanmadım, her sınavda 5, 6 soru iptal oluyosa ciddi bir sıkıntı var meb in döner sermayesinemi çalışıyoruz...

3. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

Madde 16 - Kuvvetli rüzgar alan iş yerlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan işçiler çalıştırılmayacaktır. (Yapı işleri)

4. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

Sorular soruluş açısı bakımından saçmaydı net sorular değildi acaba hangi durumdan bahsediyor dediğimiz sorular vardı

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

bbaşar bu yazıya teşekkür etti.
  5. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

Dört şık dogru verilmis 43 te..ote="Doğan Hasanoğlu, post: 85956, member: 45353"]43 hangi açıdan yaparsan yap hata yok...şıklardan bile hangi sorunun yazılmak istediği tahmin edilebilir..kazayla yazmıştır arkadaş belki de 48 dir[/quote]
    Dor

6. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

Mutlaka lafı var te="halit kaya, post: 85993, member: 48176"]Mutlaks lagi[/quote]
    Mutl

8. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

Kaynak muhtemelen iptal olur 5 metreden fazla olmalıdır demiş 5 i hesaba katmamış

9. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 47 no'lu sorunun da iptali bence muhtemel arkadaşlar. Tüzükte ;
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır
    tarafının ağırlık merkezi,
    şeklinde ifade ediliyor. Mümkünse ifadesinden mecbur değil anlamı çıkartılamaz. İşin niteliği ile alakalıdır, kargo şirketinde çalışıyorsanız yükün ağırlığını tespit edemeyebilirsiniz, çünkü yükler çeşitlidir. Ancak bir inşaat malzeme firmasında iseniz yükler bellidir, ağırlığını işçiye bildirmek zorundasınız. Yükler çeşitli ve ağırlığı tayin edemiyorsanız o zaman bu durumu çalışana bildirip uyarmak zorundasınız. Yani burada "mümkünse" kelimesinde acaip bir zorlama var. Sonuçta Güven Beyin çalıştığı yerde yüklerin ağırlıkları bellidir ve mümkündür. Bu durumda belirtmek zorundadır. Belirtmezse görev ihmali vardır ve ortaya çıkacak iş kazasında sorumludur.

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  10. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

Dört şıkta doğru aç yönetmeliği bak.mADDE 8:n,o,h,ı maddeleri.tüzükleri yönetmelikleri incelemeden herşeye itiraz etmeyin.A-43.soru için

11. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

Soruda ;"Sadece arşiv ve mutfak kısımlarında kağıt, dosya, su damacanası vb. malzemeler elle taşınmaktadır." , yani yüklerin ağırlıkları tayin edilebilir, mümkün...

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  12. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar yaptığım çalışmalara göre:
    A grubu sorular için ;

%100 İPTALİ GEREKENLER------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----35.SORU-----------------------------------İSİG Tüzüğü83 madde 4.fıkrasında gama ve x ışınları için kurşun beton ve benzeri beta ışınları ve nötronlar için plastik ve benzeri malzemeden yapılmış paravanaların konması gerektiği açıkça yazılmış.tüzükte yazılanlarda taek bilgilerine göre yanlış ama tüzüğü dikkate aldığımızda beta yanlış şık alfa hakkında bilgi yok.Ama Taek bilgilerinde Alfa şıkkı da doğru.bu nedenle bu soruda iptal listesindedir.BÜYÜK OLASILIKLI İPTAL(ALFA GİRİCİLİĞİ İLE İLGİLİ TÜZÜK GÖREMEDİĞİM BAŞKA BİLGİ YOKSA)

--------43. SORU ----- KESİN İPTAL.....dört şıkta doğrudur.İSG risk değerlendirme yönetmeliğinin 8 maddesine göre
    a şıkkı n fıkrasında
    b şıkkı o fıkrasında
    c şıkkı h fıkrasında
    d şıkkı ı fıkrasında yazılıdır.KESİN İPTAL GEREKTİRİR.

-------85----------------------------- KESİN İPTAL............ dört şıkta yanlıştır.doğrusu 19/2/0,05 olmalıdır.
    dOGRU CEVAP ŞIKKI BULUNMADIĞI İÇİN KESİN İPTALİ GEREKTİRİR.

CEVAP ŞIKKI DEĞİŞİKLİĞİ YAPILACAKLAR:--------------------------------------------------------------------------------------------------

------58. SORU----------------------------------İSİG Tüzüğüne göre I ve III şık doğrudur,buna göre de doğru cevap şıkkı B seçeneğidir. ancak kabinlerin kapalı olması tedbir değil durumdur savunmasına gidemezler tüzükte neyse o yazılmış.KESİN ŞIK DEĞİŞİKLİĞİ C ŞIKKINDAN B ŞIKKINA........

ŞIK DEĞİŞİKLİĞİ YA DA İPTAL OLMASI OLASILIĞI ÇOK YÜKSEK OLANLAR%99,9

-------17.SORU--------Dogru cevap B ile C gibi görünüyor.Doğru şık olarak verilen A şıkkı yanlışta olabilir.tam emin olamadım. şık değişikliği ya da iptal uygulanabilir.bu çok iyi bildiğim bir konu değil.

-------51SORU--------Kaynakların büyük çoğunluğunda oksijenin önce açılacağı belirtilmektedir.Bazı kaynakta makinalarında asetilenin açılacağıda belirtilmekte.Ancak MEB egitim derslerinde kesinlikle oksijenin açılması gerektiğini belirtmişler.
    BÜYÜK OLASILIKLA ŞIK DEĞİŞİKLİĞİ A ŞIKKINDAN B ŞIKKINA hatta İPTALDE GELEBİLİR.--

------59 SORU-----------------------Bu soruda yanlış arandığı için B şıkkındaki cevap yanlışlığa işaret ederek doğru cevap olmasına ragmen A şıkkının hiçbir anlam ifade etmemesi sebebiyle iptal olması yüksektir.
    B SORUNUN İPTAL OLACAĞINI SANIYORUM.

YORUMLAMAYA AÇIK İPTAL OLMASI MUHTEMEL SORULAR

--------6.SORU------------------- YORUMA MÜSAIT KESİN CEVAP VERİLEMEZ.

--------62.SORU------HANGİ TÜZÜĞE GÖRE DİYE SORMADIĞI İÇİN CEVAP ŞIKLARI İÇİNDE 3m.OLMASI NEDENİYLE İPTALE YAKIN DURUYOR.

--------63.SORU-------kÖPÜK CO2 VE KKT TANIM ÇOK AYIRICI DEĞİL İPTAL OLABİLİR.

GEREKSİZ İTİRAZLAR:

1. SORU BERBER CEVABI
    20.SORU:RİSK DEĞERLENDİRME UZMANI DİYE BİRİ YOK.
    22.SORU:İŞYERİ KISITLARI YÖNETMELİKTE AYNEN YAZIYOR.
    50.SORU:TÜZÜKTE YAZIYOR
    69.SORU DOĞRU ŞIKKI BULMAMIZI İSTEDİĞİ İÇİN YANLIŞ ŞIKKIN YANILTICI OLMASI NORMAL
    73.SORU TÜZÜKTE AYNEN YAZIYOR
    75.SORU CEBRİ KURULMASI MECBURİYETİNİ SORUYOR.
    77.AYNI ANLAMA GELSEDE YÖNETMELİKTE YAZMIŞ
    78.TABAN YUMUŞAK VEYA ZAYIFSA DİYE BAŞLAMASI GEREKİRDİ AMA..........
    81.YÖNETMELİKTE ÇOK DOLAMBAÇLI DA OLSA NET OLMASA DA UYGULAMA K. İŞARET EDİYOR
    82.SORU TÜZÜKTE AYNEN YAZIYOR
    90.ORİJİNAL METİNDE KALITSALLIKTAN BAHSEDİYOR.GELENEKTEN DEĞİL.

91.'ÇALIŞAN,İŞYERİ YA DA İŞ EKİPMANINI ZARARA UĞRATMA POTANSİYELİ OLAN OLAY' SÖZÜNDE ANLAMSIZLIK VAR AMA KANUNADA AYNI ANLAMSIZ ŞEKİLDE YAZILMIŞ.ASLINDA İPTALİ GEREKEN BİR SORU AMA................

emsalsiz_, foodengineer01 ve Doğan Hasanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  13. Bianegro

Bianegro Guest

bu sınav format değişimliydi çok da kolay kurtulamazlar 3-4 iptalle

14. Bianegro

Bianegro Guest

43.üncü soru bı sınavın tacıdır tacı ve mükemmel bir sorudur

15. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

Bunların sağı solu belli olmaz kafalarına göre iş yaparlar ancak dava açılırsa bir şeyler olabilir konu dağılımı bile yoktu bu bile sınavın nasıl olduğunu gösteriyor

foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  16. Bianegro

Bianegro Guest

hasan bey madde tam yerinde mantıken de ezelden beri bu soruda hata olduğuna hiç inanmıyorum..şaşırıyorum

17. Bianegro

Bianegro Guest

malzeme güvenlik bilgi formları kimyasal çalışmalarda kullanılır..

18. Bianegro

Bianegro Guest

bakın bukadar basit..5 metreden fazladır terimi 5 metreyi içine almıyor...bu tür sorular iptal olabilir..olsun da nabim bakın yine diyorum ben de gittim d şıkkı olarak doğruyu kodlayabildim avantajı olmayacak bana fakat iptal olması gerekir

19. Bianegro

Bianegro Guest

9 gün 145 saat temel hukuktan gelecek 5 soruya çalıştım kaçırmıyım die geldi 1 tane..vallaha yazık hukuksuz sınav olur mu..gerçekten çok yanlış müfredatlı bir sınav oldu

20. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

İşte olması gereken budur.. Yalnız davalar idare mahkemelerindemi açılıyor bilen var mı?
    birde idare mahkemeleri 60 gün sürebiliyor. Var sayalım iptaller adil olmadı ve kaybettik sınavı. Kasım sınavına hazırlanacağız mecburen. O arada dava açacağız. Dava bittiğinde kasım sınavına girmiş oluruz mutemelen. Peki kasım sınavına girdik, kazandık. Dava bitti, kazandık. 2 sınavı birden kazanmış mı olacağız nasıl olacak bilen varmı benzer örnekleri?
    Saygılar..

foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica