18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Bianegro

Bianegro Guest

evet araştırıp incelemişsiniz..çok güzel tespitler..hiçbirinin iptali gerekmez

2. Bianegro

Bianegro Guest

bence ağustos sınavına girenlerin davası sonuçlanmadan başka bir sınav da olmasın olacaksa da kasım ayındaki sınava sadece bizler girelim..bedavadan bedavadan önceki yıllarda geçenler oldu..sonradan gelenler de beklesin

foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  3. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

2 sınav da kazansan tek belge alacaksınız 67 de kaldın onlar da dava ile 3 soru daha iptal ettiler diyorlar ki şu şu sınavdan 67 ve üstü alanlar da belge almaya hak kazanmıştır diye bildiriyorlar

4. hamlet

hamlet TÜİSAG Üyesi

benim gittiğim kurs bana mail atmış.itiraz edilebilecek sorular diye

A KİTAPÇIĞI 17. SORU

Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol Et, Önlem Al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz? A) Riskleri değerlendirme, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    B)Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama
    C)Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    D) Mevcut durumu analiz etme Doğru Cevap A seçeneği verilmiştir.
    Fakat; Türk Standartları Enstitüsü’nün yayınladığı TS 18001 (Nisan 2008) İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri-Şartlar standardında ; 4.İSG YÖNETİM SİSTEMİ ŞARTLARI: 4.3.PLANLAMA: 4.3.1.Tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi Kuruluş sürekli olarak tehlikelerin tanımlanması, risklerin değerlendirilmesi ve gerekli kontrollerin belirlenmesi için prosedürler oluşturmalı ve sürdürmelidir. Buna göre A seçeneğinde verilen ‘Risklerin değerlendirmesi, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme’ olgusu planlama aşamasındadır. Sorunun C seçeneğinde verilen ‘Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme’ döngünün uygulama ve işletme safhalarında yer almaktadır. Dolayısıyla doğru cevap C seçeneği olmalıdır.

A KİTAPÇIĞI 30.SORU:
    Yapı işlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünde, acil çıkış kapıları ve yangınla ilgili hiçbir hüküm ve madde yoktur. Yasal dayanağı yanlış verilen soru iptal edilmelidir.
    Sorunun dayanağı tüzük İşçi sağlığı ve İş güvenliği tüzüğüdür. Ayrıca tüzüklerin ikisinin de yürürlükte olmaması sorunun iptali için bir nedendir.

A KİTAPÇIĞI SORU 32 Doğru kabul edilen cevap : C Yasal veya literatürdeki dayanağı olan ve ismi Gürültü yönetmeliği diye bir yönetmelik yürürlükte değildir.
    Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmalarına dair yönetmelik isimli bir yönetmelik yürürlüktedir. Söz konusu yönetmelikte de MARUZİYET ETKİN DEĞER diye bir kavram bulunmamaktadır soru iptal edilmelidir.

A KİTAPÇIK 35.SORU Doğru kabul edilen cevap : A Olması gereken cevap : A ve D
    TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMU. http://www.taek.gov.tr/ogrenci/r02.htm
    Beta parçacıkları da alfa parçacıkları gibi belli bir yük ve kütleye sahip olduklarından madde içerisinden geçerken yolları üzerinde iyonlaşmaya sebep olurlar. Ancak bu iyonlaşma, alfa parçacıklarının oluşturduğu iyonlaşmadan daha azdır. Çünkü bu parçacıklar alfa parçacıklarına göre daha hafif ve yüz kere daha giricidirler. Yine de bunlardan korunmak için ince alüminyum levhadan yapılmış bir zırh malzemesi yeterlidir.
    D seçeneği de yanlış verilmiştir. Nedeni ise; Nötronlar sadece kalın beton, su veya parafin kütleleriyle durdurulabilirler.

A kitapçığı 51.
    Kaynak işleminde ; Özellikle kesme yüzey düzgünlüğü için parça kalınlığına göre alev ayarı yapılır. Alev ayarı yapmak için önce yakıcı gaz(O2) bir miktar açılır, sonra yanıcı gaz(Asetilen) açılır.
    Dolayısıyla sorunun yanıtı A değil B olmalı

A KİTAPÇIĞI 56.SORU.
    Klakson sesleri farklı olmalıdır şıkkına yanlış denilmiş fakat yürürlükte olmayan tüzüğe göre klakson sesleri farklı olmalıdır?
    Motorlu arabaların klakson, çan veya zil sesleri, işyerindeki diğer sinyal seslerinden farklı, diğer makinaların meydana getirdiği gürültüleri bastıracak kadar kuvvetli ve titiz olacak ve aynı işyerinde çalışan çeşitli motorlu arabalar için aynı ses tonu kullanılacaktır.
    (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:459)

A KİTAPÇIĞI SORU 58 Doğru kabul edilen cevap : C Olması gereken cevap : B Yasal veya literatürdeki dayanağı Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır. Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.
    Yasal dayanağı artık kalmayan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünden soru sorulmuştur?

A KİTAPÇIĞI SORU 59
    Doğru kabul edilen cevap : C
    Sorunun A şıkkında işçinin kolayca kullanabileceği yerde NE bulunacaktır?
    Soru cümlesinde, tüzükten hangi konuyla ilgili soru sorulduğu net değildir. Şıklardan gidilerek, soru tahmin edilmektedir. İptal edilmelidir.

A KİTAPÇIĞI SORU 62
    Sorunun dayanağı olan mevzuat bilgisi yoktur? Yüksekte çalışmada emniyet kemeri kullanma ile ilgili bilgi İşçi sağlığı iş güvenliği Tüzüğüne göre 3 metre, Yapı işlerinde işçi sağlığı iş güvenliği tüzüğü içinde 4 metre olacaktır.
    Dolayısıyla soru iptal edilmelidir.

A KİTAPÇIĞI 73.SORU
    A ve D şıkları da doğrudur.

A KİTAPÇIĞI 78.SORU
    B ve C şıkları ikisi de doğrudur.

A KİTAPÇIK 85.SORU
    Yürürlükte Olmayan Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir.
    Soru Sorulmuş ve Ayrıca, Soruda 4 Tane Boşluk Vardır Ama Cevaplarda 3 Boşluk Vardır. İptal Edilmelidir

bakalım ne olacak bu işin sonu.ben kendi adıma 13 tane yollamıştım.kursa da o civarda hataları tespit etmiş.en azından kendi etik durum açısından yardımcı olmuştur.artık top soruların iptal edilip edilmemesinde. benim netim şu an 68 .hakkımızda hayırlısı diyelim:D

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

emsalsiz_, mehmet _86, Serdar Ö. ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  5. Bianegro

Bianegro Guest

şu planlama sorusunu iptal ettirin:D..şık değişimi olmasın

6. denizceren

denizceren TÜİSAG Üyesi

eğer bu sınavıda veremezsem tekrar kursa gitmem gerekecek(((((

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. müslüm63

müslüm63 TÜİSAG Üyesi

Sevgili kardeşim belki sınavı kazanacaksın ama sağlığını kaybedeceğe benziyorsun.sen elinden geleni yaptın sabırla ve hayırlısını beklemek zorundasın.Bu belgeyi aldıktan sonra hiç beklenmedik bir şekilde kendini hapiste bulanlarda var.sizi tanımıyorum ama yazdıklarınızdan iyi kalpli bir insan olduğunuz belli bundan dolayı bende size dua edeceğim hakkınıza hayırlısı ise kazanasın diye.

foodengineer01 ve Ali Orhan bu yazıya teşekkür etti.
  8. Bianegro

Bianegro Guest

davaya giderim daha iyi..deniz hanım eğer puanınız 68 ise ve nötron sorusunu yanlış yapmışsanız geçeceksiniz

9. Bianegro

Bianegro Guest

stresten patlıyorum evet sıhhatim gidiyor..teşekkür ederim..ben sokarım onları hapise siz darlanmayın:D

10. müslüm63

müslüm63 TÜİSAG Üyesi

2.hakkında kazanamayanların sadece kursa gitmesi yeterli olacakmı acaba? Bir sınava 3 yılda 2 defa girilir diye biliyorum.yanlışmı biliyorum?

11. denizceren

denizceren TÜİSAG Üyesi

inş doğan bey inş...sanırım yanlış tam hatırlıyamıyorum(

12. denizceren

denizceren TÜİSAG Üyesi

yok,kursta vardı bu durumda arkadaşlar hatta üçüncü kez kursa gelmişti,neyseki 18 maysta vermiş sınavı....
    tekrar kursa gitmek yeterli oluyor

13. Bianegro

Bianegro Guest

ben saat başı sayıyorum cetvelim müfredatım ne varsa önümde azami 68 asgari 72 hata payı hiç yok....ama yine de çıldırıyorum:D

tahir çayır bu yazıya teşekkür etti.
  14. denizceren

denizceren TÜİSAG Üyesi

2 eylülü bekliycez..

15. Mine 06

Mine 06 TÜİSAG Üyesi

"üç yıl içerisinde iki sınav hakkı bulunmaktadır" yönetmelikte geçiyor

müslüm63 bu yazıya teşekkür etti.
  16. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

Tüzükler orada duruyor kimse dayanak filan demesin.mevzuatta ve hala geçerli.

17. Mine 06

Mine 06 TÜİSAG Üyesi

puko sorusuna itiraz dilekçemi yazıyorum tüm bilimsel dökümanları kendi yaptıkları hataları ve tse standardında geçen verileri ele alarak hazırladım 4 itiraz sorumdan birisiydi
    İTİRAZ 2.
    A Grubunda 17. ; B Grubunda 7. soru

Soru:Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol et, Önlem Al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?

A) Riskleri değerlendirme, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar vermeB ) Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımın sağlama C) Faaliyet planın izleme ve gerçekleştirmeD) Mevcut durumu analiz etme
    Cevap Anahtarı; Cevap A

Aşağıda gerekçeleriyle beraber hatalı olan durumlar gösterilmiştir.

GEREKÇE 1-

Geçmiş yıllarda kurumunuzun yapmış olduğu sınavda Planlama aşamasında Risk değerlendirmesi yer almaktadır denilmiş, buradaki soruda Planlama aşamasında yer almazın cevabı olarak Risk değerlendirmesi denilmiştir
    2 TEMMUZ 20011 B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ VE UZMANLIĞI sınavında yer alan
    A Grubu 22. B Grubunda 2. Soru
    Soru: Risk değerlendirmesi TS18001 standardında PUKÖ döngüsü içerisinde hangi adımda yer almaktadır?
    A) Uygula B ) PlanlaC) Kontrol etD) Önlem al
    Cevap Anahtarı : Cevap B
    2 Temmuz 2011 B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında Risk değerlendirmesi Planlama aşamasında iken 18 Ağustos 2013 yılında C sınıfı İş güvenlik uzmanlığı sınavında Risk Değerlendirmesi Planlama aşamasında değil denilmiştir

GEREKÇE 2.
    YÖK DEN ONAYLI bilimsel bir çalışma olan tez numarası 223088 nolu
    İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜNDEN İnşaat Müh.Ali İRİ ve Danışman hocası :Yrd. Doç. Dr. Uğur Müngen ile yaptıkları
    OHSAS 18001 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMLERİ VE BİR İNŞAAT FİRMASINDA UYGULANMASI adlı bilimsel çalışmanın sayfa 49 ve sayfa 53 planlama ve uygulama aşamalarının ayrıntıları yer almış sorudaki RİSK DEĞERLENDİRMESİ PLANLAMA AŞAMASINDA YER ALMIŞ(halbuki soruda planlama aşamasında değil olarak gösterilmektedir) ayrıca B ŞIKKINDA VERİLENİ HER BİRİMDEKİ KİŞİLERİN BİLGİLENDİRİLMESİ İSE UYGULAMA AŞAMASINDA YER ALMIŞTIR(halbuki soruda planlama aşamasında kabul edilmiştir

BU BİLGİLERİ DESTEKLEYEN DİĞER BİLİMSEL ÇALIŞMALAR

ENTEGRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMLERİ ISO 9001:2000, ISO 14001 VE OHSAS 18001 (Syf 50, 51, 52)
    Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği
    Makine Müh. Ali Çakmak
    Danışman hocası Prof.Dr.M.Numan Durakbaşa

OHSAS 18001 İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ (syf 5, 6, 7)
    Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
    Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Gökhan Ofluoğlu

OHSAS 18001 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
    Sakarya Üniversitesi
    Sosyal Bilimler Enstitüsü
    Prof.Doc.Dr. Yılmaz Özkan

GEREKÇE 3.
    Türk standartları enstitüsü nün yayınladığı TS18001 nisan 2008 İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri şartları standardında:

4.İSG YÖNETİM SİSTEMİ ŞARTLARI:

4.3.PLANLAMA:

4.3.1.Tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi

Kuruluş sürekli olarak tehlikelerin tanımlanması, risklerin değerlendirilmesi ve gerekli
    kontrollerin belirlenmesi için prosedürler oluşturmalı ve sürdürmelidir.

Buna göre A seçeneğinde verilen ‘Risklerin değerlendirmesi,risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme’ olgusu planlama aşamasındadır.

Sorunun C seçeneğinde verilen ‘Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme’ döngünün uygulama safhasında yer almaktadır.

SORUNUN CEVABI B SEÇENEĞİNDE VERİLEN “HER BÖLÜMDEKİ İLGİLİ KİŞİLERİN BİLGİLENDİRME EĞİTME VE KATILIMINI SAĞLAMA” DÖNGÜSÜNÜN UYGULAMA SAFHASINDA YER ALMAKTADIR.
    DOLAYISIYLA DOĞRU CEVAP NET DEĞİLDİR. İPTAL EDİLMESİ GEREKLİDİR

Erkan GÜNDOĞDU bu yazıya teşekkür etti.
  18. Bianegro

Bianegro Guest

arkadaşlar ..tüzük sorularından sadece emniyet yüksekliği sorusunun iptal edileceği kanısına sonunda vardır..emniyet yüksekliği sorusunda için..belirli bir tüzüğe göre belirtmesi yapılmayan durumlar yönetmelik kapsamına giriyor ve yönetmeliğimizde 3 metre hakim olduğundan bu sorunun iptali banko..geriye kalan tüzüklerin iptali kızan kızsın asla yok

19. Mine 06

Mine 06 TÜİSAG Üyesi

itiraz dilekçemi verdim kalabalıkta hayırlısı olsun umarım mantıklı açıklamalarımızı inceler ve olması gereken cevabı verirler

20. Bianegro

Bianegro Guest

ayrıca şunu da söylemek istiyorum..kaynak işleri sorusunda iptal bekliyordum fakat çok yıkıcı ve emin olucu bir açıklamayla mest oldum..iptal olması mümkün değil..olmayacak iptal

21. Filizisg

Filizisg TÜİSAG Üyesi

I
    Insa
    allah kazanirsiniz dogan bey.

Doğan Hasanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica