18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

1. sınav soruları, Genel Müdürlük tarafından seçilen akademisyenlerden oluşan eğitim ve sınav komisyonu tarafından hazırlanır. İtirazlarda aynı komisyonca değerlendirilir. Sonrasında idari mahkemeye gidilirse. Mahkeme başka bir bilirkişi komisyonu atıyor.

2. Bianegro

Bianegro Guest

daha önce bu seviyeye ulaşan bir durumdan haberiniz var mı..

3. İSG sınavı için mahkemeye giden birini ben duymadım. Ama bu tür davalarda MEB, davaların çok önemli bir kısmını kaybetmiş. Bakan Avcı; geçmiş yıllarda kurumun bu nedenle çok ciddi parasal ve prestij kayıplarına uğradığını söylemişti. Baştan sona sınav uygulamalarının gözden geçirilmesi gerekiyor.

Benim kanatim bu alanın da 80 yıldır bürokratik bir kast tarafından ele geçirildiği.

srdaly, şems savaşır ve Doğan Hasanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  4. Bianegro

Bianegro Guest

çok isabetli ve açıklayıcı yaklaşımlarınız var..evet şike mike hikaye bu sistemi bir türlü oturtamadılar..fakat oturacaktır sizin de dile getirdiğiniz üzere

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Koray Pehlivanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  5. Bürokrasi fransızcadan gelme bir kelime "Bureaucrtaie". Bureau, devlet memuru demek Cratie'de iktidar. Anlamı memurlar iktidarı.

Devlet kavramı ortaya çıktığından beri devleti yöneten asalak bir sınıf oluşmuş. Bu sınıf adeta bir kast sistemi gibi seçilmiyor atanıyor. Çoğunlukla emekli olan kendi yerine geçecek olanın atanmasını da elde ettiği güç ile sağlıyor.

İktidara gelen hükümetler ne kadar reformcu olursa olsun. Devlet yönetmenin bilgi tekelini elinde bulunduran bu zümre tarafından ele geçiriliyorlar. Bu neredeyse bir kader gibi. Bunun en somut örneği 1917 de devleti sönümlendirme iddiasında iktidarı alan Soyyet cumhuriyetidir. Kısa süre sonra bürokrasiye teslim olmuş tarihin en bürokratik devletini kurmuşlardır.

Batı demokrasileri bile halen kendi bürokratlarıyla mücadaleyi sürdürüyor. Çare olarak da devletin küçülmesini, devletin belli başlı alanlar dışında kamudan çekilmesini bulmuşlar. Bürokratik kastı kırmak içinde, pek çok kademede atamayı değil seçimi esas almışlar.

Ancak bu gerçekten uzun ve çetrefilli bir mücadele. Türkiye'de zamanla kendi bürokrasisini kıracaktır. Çok uzun yıllar Türkiye bir bürokrasi devleti olarak yönetildi. Biraz zaman ve daha çok demokrasi lazım.

Ama tabi süreci yaşayan bizler bunun acılarını bu basit sınavda olduğu gibi çekmeye devam ediyoruz.

şems savaşır, Alihan dağhan ve yeaxoy bu yazıya teşekkür etti.
  6. devrim aydın

devrim aydın TÜİSAG Üyesi

yanlış olması üzerine konuşulan soruların bir kaç tanesi dışında tamamı şıkların yoruma açık hazırlanmış olmasından kaynaklanmakta kesinlikle.Soruların yanlışlığına bu açıdan yaklaşıp yorum yapanlara kesinlikle katılıyorum.Tüzük yönetmelik ve kanunları temel alan sınav konularının sorularının bu kaynaklara göre ve bu kaynaklarla çelişmeyecek şekilde hazırlanması gerçeği doğal olarak şıklar içinde geçerli olmalıydı.Dikkat ediniz lütfen bazı az tartışılan veya zamanla tartışması bırakılan sorulara.Mesela KENDİ HESABINA ÇALIŞAN BERBER sorusu.ben şahsen cevaplara göre doğru yapmışım çünkü diğer şıklara dikkat etmeden kendi hesabına çalışan kelimesine takıldım ve hiç irdelemedim.Zaten irdeleyip diğer şıklarada en az bunun kadar değerlendirmeye aldığınızda anlam olarak bir çok sonuç çıkarabiliyorsunuz ki çıkarılmışta. Bunu diğer tartışılan bir kaç soru için deneyebilirsiniz. Sonuç olarak hangi soruların değiştirildiği hangi soruların iptal edildiği ve bunlardan kimlerin + - etkilendiği bu snavın AMATÖRCE hazırlanmış olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir. Mümkün olduğunca metanetimizi korumalıyız. Ben bu forumda yanlış soruların değerlendirmelerini, karşı tezlerini , savunmalarını diğer üyelerle paylaşanların imla ve konu anlatım kalitesini gördükten sonra sınav komisyon üyeleri ikinci kez sınıfta kaldı.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Fatma ertan, artan86 ve devrimaydın bu yazıya teşekkür etti.
  7. elifea

elifea TÜİSAG Üyesi

dün bir alışveriş merkezinde oyuncak reyonundan geçerken resimdeki oyuncak dikkatimi çekti ve güldüm.. sizlerle paylaşmak istedim. vinç kabini oyuncakta bile kapalı :)

Ekli Dosyalar:

Alihan dağhan, emsalsiz_ ve sammy bu yazıya teşekkür etti.
  8. Bianegro

Bianegro Guest

hahah:D çok güzeldi..keşke dilekçenize yapıştırsaydınız bunu zamanında farkedip de

9. Fatih Bozoklar

Fatih Bozoklar TÜİSAG Üyesi

Bu forumda diğer eski başlıklarda geçen Temmuz ve Mayıs ayında sınava girip dava açan birileri var .
    Ancak henüz sonuçlanmamış.

10. lanope

lanope TÜİSAG Üyesi

11. İtirazlardan sonra mahkeme açılırsa, mahkeme sonucunda iptal yada sık değişimi olursa bu emsal olup sınavı geçen/geçemeyen tüm adaylara uygulanıyormuş.

Örneğin dava iki ay sonra sonuçlanırsa sınavı geçen adayın belgesinin iptali bile söz konusu olabiliyormuş.

Bir sınava giriyoruz sınav sonuçlansa bile hiç bir şeyden emin olamıyoruz. Yok kardeşim sınav filan yapmayın. Verin hizmet içi eğitim, sonra alalım belgemizi :)

Fatma ertan bu yazıya teşekkür etti.
  12. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

İşyeri Hekimliği sınav sorularında C grubu sorularindan 7-8 tane aynen var hicbiri şaibeli sorular icinden değil. A ve B grubu soruları C grup sorulardan daha kolay ve duzgun sorular.burdan su sonuc çıkar bu isler bilinçli yapılmaktadır. C grubu sorularindan 30-25 tanesi sıkıntılı.

Serdar Ö., şems savaşır ve Fatma ertan bu yazıya teşekkür etti.
  13. Att41

Att41 TÜİSAG Üyesi

14. Sanıyorum C sınıfı için hedeflenen rakama yaklaştılar. O nedenle soruların zorlaştırılmasını istediler. Ancak zorlaştırmadan anladıkları "anlamsızlaştırmak" olmuş.

şems savaşır ve Alihan dağhan bu yazıya teşekkür etti.
  15. Att41

Att41 TÜİSAG Üyesi

Yorumunuza sonuna kadar katılıyorum.. Birebir bariz yanlışların dışında okuyanın tamamen bakış açısına göre cevabı olan sorular var desiğiniz gibi berber sorusu kuvvetli rüzgar sorusu kuvvetli rüzgarın ölçüsü ne şiddeti ne?? Varsa destek eleman nedir, varsa deniyorsa olsasa olur olmasada olur birisi nasıl risk değerlendirmesi yaparken bulundurulmak zorunda kalıyor, sırf yanılalım die varsa kelimesi eklenmiş anlam değiştiricek bir şekilde yazık günah bence bu sınav soruları hazırlıyabların yetersizliği yüÜnden bu durumda değil eminim altında büyük bir rant hesabı var..

16. Nasıl bir rant kim para kazanıyor ??

17. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

bu soruları hazırlayanlar acaba bu sitelerde yazılan yazıları okuyormu yoksa şu anda tatil keyfi mi yapıyorlar acaba

18. Att41

Att41 TÜİSAG Üyesi

İtiraz edilen soru başına 10 tl milli eğitimin döner sermayesin( normalmi hatalarına yapılan itiraza pata talep edilmesi?)e, gittiğimiz kursla sadece 2 sınav hakkı olması kaysıyla iki kez kalan hop tekrar kursa 2000, sınava giriş ücreti normaşmi sınavın b sınıfı uzmanlık sınavından zor olması?? Pardon aslında zorda değil soruların anlamsızlaştırılmış olması.. Halbuki soru dormak becerebilsrler kolayda bi sınav... Ayrıca belirtmek isterim ki 18 ağustos sınavından 75 netim var ilk girdim sınava 10 tanesi salladığım tutmuş o kadar ama tutturamayanlar ne olucak siteyi o nedenle takipteyim..

19. Att41

Att41 TÜİSAG Üyesi

Bu arada cep telefonundan yazdığım için harf hatalın olmuş özürdilerim.

20. Bianegro

Bianegro Guest

hı evet 10 liradan tahmini bir hasıtal planı düşündüler birkaç soruyu hatalı yayımlayalım itirazlardan kazanalım die..fakat beklediklerinin 2-3 katı artış olmuştur..gülüyorlardır bize..olur olmadık sorulara değinen arkadaşlar vardır türkiyede

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica