18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

Valla öyle soruları iptal ederler ki şaşar kalırız kesin yanlış ama iptal olmayan sorular için isag zaten avukat desyteği sağlayacağını belirtmiş hukuki yönden hakkımızı arayabiliriz

Fatma ertan bu yazıya teşekkür etti.
  2. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

Döküman açık olduktan sonra sınavın ne anlamı var ki :)

suleaslan bu yazıya teşekkür etti.
  3. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

evet zaman geçtikçe doğru cevap sayımda düşüyor

4. Bianegro

Bianegro Guest

oradaki ile bağlacının özelliği varklı arada ve bağlacı olsa mümkünse terimi ve bağlacından önceki cümleye ve sonraki cümleye yayılırdı..edebiyat kuralları..
    oradaki mümkünse ağırlığı ve .....şeklinde gitse idi olacaktı..ile bağlacı iki cümleyi birbirinden bağımsızlaştırıyor

5. berfu kimya müh

inanın bana bu sınav açık dökümanlarla yapılsaydı gene kalan çok olurdu okadar çok döküman var ki

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Alihan dağhan ve Fatma ertan bu yazıya teşekkür etti.
  6. berfu kimya müh

sorularda çok küçük nüans farkları var bire bir yönetmelik ve tüzükleri bilmek lazım

7. Bianegro

Bianegro Guest

berfu hanım 2 şık değişikli yapılacak
    iptal sayısı 3+1 şeklinde olacaktır

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

8. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Bence senin ki vicdansızlık... Arkadaşım doğru bir tanedir ama görülüyor ki/ anlaşılıyor ki maalesef senin yaptığın gibi menfaatler ön plana çıkınca herkes kendi menfaati yönünde burada içini döküyor aklınca kamuoyu oluşturuyor!!!
    Neyse canın sağ olsun... Sen ölme...
    Ama senin de ÖNAL AKADEMİ'nin hocalarından daha bilgili olduğuna ihtimal vermiyorum bu bakımdan Önal Akademinin 21.08.20132te kursiyerlerine gönderdiği gerekçeli açıklamaları umarım vicdansızlık olarak değerlendirdiğin açıklamanı yeniden gözden geçirmeni sağlar...
    Kal sağlıcakla...

DeğerliÖnal AKADEMİ’li kursiyerlerimiz,
    18Ağustos 2013 te yapılan C sınıfı İş GüvenliğiUzmanlığı Sınavına dair Bakanlık Tarafından
    açıklanan soru ve cevaplar eğitim kurumumuztarafından incelenmiş ve aşağıdakisorular ve
    cevapları hakkında belirtmiş olduğumuz gerekçelerle itirazlarda bulunabileceğinizi bildirir,
    yapacağınızitirazlar hakkında Ek’te belirttiğimiz bilgi dahilinde itirazlarınızı yapmanızı önemlirica
    ederiz.
    18Ağustos 2013 te yapılan C sınıfı İş GüvenliğiUzmanlığı Sınavı "A" Kitapçığında ,
    6, 17.47,50,54,58,59,62,75,79,85,87,94 no’lu sorular.
    6. Soru: Aşağıdakilerden hanisi hukuk kurallarının sahip olduğu ortak özelliklerinden biri değildir?
    Cevap: A verilmiş,
    Ancak; Bütün hukuk kuralarının Anayasaya uygun olması gerekir ve anayasa üç erkten biri olan
    yasama organıtarafından yapılır.Uluslararasısözleşmeler dahi yasama tarafından bir kanun
    çıkarılarak yürürlüğe konur.Hiçbir hukuk kuralı;Hukuk kuralı anayasa, Kanun ,Tüzük yönetmelik,
    genelge ve tebliği hepsi bu silsilesi dışında olamaz.
    17. Soru:Doğru cevap: Averilmiş,
    PUKO:
    Planla: İş Sağlığı veGüvenliği açısından amacın belirlenmesi ( neyi başarmak istiyoruz, nerede, ne
    zaman ), Mevcut durumu analiz etme,Hedeflerin belirlenmesi, Kayıtların analizi, Tehlikelerin
    Belirlenmesi, Risk değerlendirmemetodlarının belirlenmesi,Detaylı plan hazırlaması( uygulama
    planı ), İç talimatlar hazırlama
    Uygulama: RiskleriDeğerlendirme, Risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme, Kontrol
    Önlemlerinin seçimi ve uygulaması,Her bölümdeki İlgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını
    sağlama, Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme, Uygulama sonuçlarını yakın takip etme
    Kontrol et:Hedef veya hedeflere ulaşıldımı?, İç talimatlar ve yönergeleri gözden geçirme,Olası
    sapmalarıtespit etme ve kaydetme, İlgili kişileri bilgilendirmewww.onalakademi.com
    0212 4251200
    Önlemal: Kalıcı bir denetleme sistemi kurma, Etkili önlemleristandartlaştırma, Gerekli eğitimve
    yönlendirmelerisağlama
    Planlama aşamasında yer almaz:
    Riskleri değerlendirme,risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme,
    Her bölümdeki İlgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımınısağlama,
    Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme,
    Sadece: Mevcut durumu analiz etme Planlamada yer alır, 3 doğru cevap verilmiştir. İptal edilmeli
    47. Cevap:A olarak verilmiş.
    Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi
    MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı
    ve güvenliği eğitimlerine ilişkinmevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda
    bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerinisağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler vemümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağırtarafının
    ağırlıkmerkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıltaşınacağı ve
    yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.
    Elle taşıma işleri yönetmeliğine göre bütün şıklar verilmesi gereken bilgidir.Doğru şık yok
    50. Cevap:Dolarak verilmiş:
    Tavan yüksekliğinin 5metre olması gerektiği ve her kaynakçıya 284m3 hava düşmesi gerektiği iş
    sağlığı güvenliğimevzuatlarımızda yoktur.Normal çalışma ortamında işçi başına 10m3 hava yeterli
    olurken bir kaynakçıya 284m3 hava düştüğü nerede görülmüş bu soru tamamen yanlış.
    54.Cevap: A olarak verilmiş
    D şıkkıtoprak kaçak akımrölesi de elektrik hatlarını kısa devreden korur.
    2 doğru cevap var.
    58. Cevap: C verilmiş
    B şıkkı olması gerekir.
    59. Cevap: B olarak verilmiş www.onalakademi.com
    0212 4251200
    Ancak soruda neyisorduğu belirtilmemiştir.Ney, işçinin kolay kullanabileceği yerde bulunacak, neyin
    çalıştırma düğmeleri kırmızı, durdurma düğmeleri yeşilrenkte olacaktır…….
    62. Cevap:D İşçi Sağlığı İş Güvenliği Tüzüğü 521. Maddesindeki şıkta boş bırakılan yere 4 konulmalı
    ancak, bu hiç kullanılmamaktadır. Yapı işleritüzüğünde yükseklik 3metre olarak verilmektedir.Doğru
    kabul edilmemeli.
    YAPI İŞLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ
    GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ Madde 13 – Yüksekliğitabandan itibaren 3metreden daha fazla olan ve düş‐ me
    veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve hertürlü dış boya
    işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım, galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara
    güvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır.
    İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ Madde 521 – Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı
    sağlanamayan ve 4metreden fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında,çatılarında ve benzeri
    yüksek yerlerde, bakımveya onarımişleriyle hertürlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik
    tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel
    korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.
    75. Cevap:A verilmiş, ancak yönetmeliğin 16. Maddesinde işyeri havasında azot bulunması halinde
    cebri havalandırma yapılmaz denilmemektedir. Azot gazı da basit boğucu gazlardandır. Azotgazı ile
    doldurulan kapalı ortamda ısıl işlemyapılır çalışana dışardan hava beslemelimaske verilir. Aksi halde
    işçi oksijensizlikten ölür. Bu soru iptal edilmelidir.
    Madde.16 ‐ Çalışma ortamı havasını kirleterek çalışanların sağlığına zarar verebilecek atıkların ve
    artıkların derhal dışarı atılmasısağlanır. Boğucu,zehirli veya tahriş edici gazile toz, buğu, duman ve
    fena kokuları ortamdışına atacak şekil ve nitelikte, genel havalandırma sisteminden ayrı olarak
    mekanik (cebri) havalandırma sistemi kurulur.
    79. Cevap: C şıkkı verilmiş.(İskele çaprazlarısökülmemeli)‐ 13 Mayıs 2012 C sınıfısorusu: 79. İskele
    sökülmesinde aşağıda belirtilen esaslardan hangisi yanlıştır? Burada doğru cevap “B” şıkkı verilmiş,
    yani bağlanarak indirilecektir. Bu durumda 2 doğru şık olur. Sorunun iptali gerekir.
    B şıkısökülen parçalar bağlanarak indirilmeli
    A) Sökülmüş olanmalzeme hangi yükseklikten olursa olsun doğrudan doğruya yere atılmayacaktır.
    B) Sökülmüş olanmalzeme bir yerinden bağlanarak indirilecektir.
    C) Sökülmüş olanmalzeme uygun bir yere istif edilecektir.
    D) İskelelerin sökülmesine en üst kısımdan başlanacaktır.www.onalakademi.com
    0212 4251200
    85. Cevap:Dverilmiş,soru yanlış,madenlerde %0,5 den çok olduğunda çalışılmaması gereken gaz
    karbonmonoksit değil, karbon dioksittir. Soru iptal edlmeli. Souda 4 boşluk var 3. Boşlukta ne
    sorduğu belli değil.
    87.Cevap: A verilmiş, ancak; Bir cümle boşluğuna kelime koymak soru değildir. Burada KKD
    tanımında ayrılabilir ve ayrılamaz parçalarda KKD dir.
    MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
    a) Bakanlık: Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanlığını,
    b) Kişisel koruyucu donanım: 29/11/2006 tarihli ve 26361 sayılı ResmîGazete’de yayımlanan Kişisel
    Koruyucu DonanımYönetmeliği esas alınmak üzere;
    1) Çalışanı, yürütülen işten kaynaklanan,sağlık ve güvenliği etkileyen bir veya birden fazla riske karşı
    koruyan, çalışan tarafından giyilen,takılan veya tutulan, bu amaca uygun olarak tasarımı yapılmış tüm
    alet, araç, gereç ve cihazları,
    2) Kişiyi bir veya birden fazla riske karşı korumak amacıyla üreticitarafından bir bütün haline
    getirilmiş cihaz, alet veyamalzemeden oluşmuş donanımı,
    3) Belirli birfaaliyette bulunmak için korunma amacı olmaksızın taşınan veya giyilen donanımla
    birlikte kullanılan, ayrılabilir veya ayrılamaz nitelikteki koruyucu cihaz, alet veyamalzemeyi,
    4) Kişisel koruyucu donanımın rahat ve işlevsel bir şekilde çalışması için gerekli olan ve sadece bu tür
    donanımlarla kullanılan değiştirilebilir parçalarını, ifade eder.
    94.Cevap: B verilmiş, denetimve incelemeye ilişkin kayıtlar dikkate alınarak işyeritehlike sınıfı
    yeniden belirlenebilir. Ancak bu belirlemede işyerinin tehlike sınıf listesine göre en tehlikelifaaliyet
    dikkate alınır. Bu inceleme de asıl amaç işyerinde yapılan işin en yüksek tehlike sınıfına göre
    belirlenmesidir. “D” şıkkı doğru olmalı.
    MADDE 2 – (1) Tehlike sınıfının tespitinde birişyerinde yürütülen asıl işin tehlike sınıfı dikkate alınır.
    (2) İşveren asıl iş faaliyet değişikliğini en geç bir ay içerisinde Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanlığına
    bildirir.
    (3) Asıl işin tayininde tereddüde düşülmesi halinde işyerinin kuruluş amacına bakılır. İşyerinde birden
    fazla asıl iş tanımına uygun faaliyetin yürütülmesi halinde, bu işlerden tehlike sınıfı yüksek olan iş esaswww.onalakademi.com
    0212 4251200
    alınır. 6331 sayılı Kanunun işyeritanımına giren işyerlerinde yapılan asıl işin yanında veya devamı
    niteliğinde faaliyet alanının genişletilmesi halinde o işyerinde bu fıkrada esas alınan kurala göre
    belirlenir.
    MADDE 3 – (1) İşyeritehlike sınıfına yapılan itirazlar Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanlığınca
    değerlendirilir.Değerlendirme, Bakanlık tescil kayıtları üzerinden ve işyerinin tesciline esas alınan asıl
    iş dikkate alınarak sonuçlandırılır.
    (2)Gerekli görülmedikçe işyerlerinde yapılan asıl işe ilişkin inceleme yapılmaz.
    (3) Bakanlıkça yapılan denetimve incelemelerde işyerinde yapılan asıl işin tescil kayıtlarından farklı
    olması halinde, denetimve incelemeye ilişkin kayıtlar dikkate alınarak işyeritehlike sınıfı yeniden
    belirlenebilir.

Fatma ertan, müslüm63, Ali Üstün ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  9. Bianegro

Bianegro Guest

pardon..doğru evet..yönetmelikte virgül vardı öyle mi..evet cidden doğru söylediğiniz

Fatma ertan bu yazıya teşekkür etti.
  10. Bianegro

Bianegro Guest

oraya yazdıklarından 6 tane yanlışım var..menfaatim yok...okumadım mavi yazıları..sen zaten kaybetmişsin

11. Mustafa AYKUL

Mustafa AYKUL TÜİSAG Üyesi

Bu forumdaki iletilerin çoğunu okudum. 67 de kalıyorum. A kitapçığı 6,12,17,35,47,62,82,83,84,85 sorular için iptal 58. soru için şık değişikliği için itiraz dilekçesi gönderdim. Sonrasında 18 Mayıs sınavı için hatalı sorular kısmını inceledim. Görüşler ve iptal edilen soruları kıyaslamak için. 200 sayfanın üzerinde her sayfada CE işareti ile ilgili iptal edilmesi gerektiğine dair yorumlar vardı. Bence de kesin iptal edilmesi gereken bir soruydu. Aynı sınav A kitapçığı 3. sorudan bahseden 1 yada 2 gönderi vardı. 3. Soru iptal edilirken, CE ile ilgili soru iptal edilmedi. O yüzden 10 numara oynadım. 4 ve üzeri kazanırım diyorum ve piyangonun sonucunu bekliyorum. Üzerine konuşmak sadece stresi arttırmaya yarayacaktır. Umarım herkesin gönlüne göre olur.

fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
  12. Bianegro

Bianegro Guest

en basitinden...3) Belirli birfaaliyette bulunmak için korunma amacı olmaksızın taşınan veya giyilen donanımla
    birlikte kullanılan, ayrılabilir veya ayrılamaz nitelikteki koruyucu cihaz, alet veyamalzemeyi,
    4) Kişisel koruyucu donanımın rahat ve işlevsel bir şekilde çalışması için gerekli olan ve sadece bu tür
    donanımlarla kullanılan değiştirilebilir parçalarını, ifade eder.

ayrılabilir ve ayrılmaz parçalar........değiştirilebilir parçaları ifade eder diyor...şıklarda ayrılmaz olarak duru...yau konuşmak bana boş geliyor..ne diyim yau:D

13. berfu kimya müh

arkadaşlar bizim gittiğimiz kurstan hiç ses çıkmıyor gene sizinkiler ilgilenmiş ne güzel ...sadece para aldılar

14. Bianegro

Bianegro Guest

utansınlar..ben kaydettim önder dersanesinin itirazlarını şuraya..açıklansın bak buraya yazıyorum 85. harici birtane iptal olmayacak öndermiş...ve o gün gelip çattığında kendi elimle çıktısını alıp verecem avuçlarına eğitimciler he:D

15. Bianegro

Bianegro Guest

ben yarın önal a gidiyorum..dayanamıyacağım işte böyle kurumlar çanta taşıyanlar işte bunlar

keyfli54 bu yazıya teşekkür etti.
  16. Üniversitelerde pek çok sınav kitap defter (döküman) açık olarak yapılır/yapılmalıdır.

İSG sınavı bu tür sınavlara iyi bir örnek olur. Bize bir durum verirler ve o duruma ilişkin yorum yapmamızı isterler.

Yada bir durum tanımlanır ne gibi tedbirler almamız gerektiğini öncelik sırasına göre dizmemiz istenir vs. Pek çok açık sınav sorusu bulunabilir.

100 lerce tüzüğü binlerce yönetmeliği hiç birimiz ezberleyemez zaten değil mi?

Fatma ertan, Ali Üstün, Alihan DAĞHAN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  17. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

O zaman hiç konuşma bak şu forumda yazı (çevre) kirliliğine sebep oluyorsun... :D

18. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

ben sana katılmıyorum dostum.. tamam mümkünse dediği için soruyu iptal etmicek.. bahane hazır..
    ama aynı cümlede, ile ile ayırmış olsa bile, mümkünse ağırlığı vermekle yükümlüdür demiş aslında.
    ofis ortamında ağırlığı vermek mümkündür.

bu durumda iskele sorusu hatalı deilmiş.. ben 6 soruya itiraz ettim.. 3 ü iptal olur.. diğerlerini red edecekler eminim..
    66 dıydı netlerim.. 69. şık deişimi gelirse 68 de kalırım..
    tek umudum tüzüklerden sordukları için iptal sayısının artması..
    yalnız anlamadığım şey, itiraz etiğim soruları kursa yolladım onaylamıştı hocalar. inanamıyorum..
    tüzük sorduk ama mer-i müfredat açıklaması boştur derlerse ki öle olcak heralde, ben çalışmaya başlayım yeniden kasım ayı için..
    ama bu kadar yönetmeliği ezberlemek ölüm.. imkansız.. ezberi ii olan isg uzmanı olacak demektir.. çok yazık..

19. Bianegro

Bianegro Guest

fatih bey:D..evet ben boş konuşuyorum..fakat sizin kurum olayı abarttı..ben bakıyorum tabi bakacam okadar uğraştınız gönderdiniz de oradaki ..yani zor neyse..konuşanlara bakalım hayırlı günler dilerim

20. Bianegro

Bianegro Guest

kardeş diyorum sana genel ağırlıklar yaptım ben yanlış yaptım..birdaha bahane kelimesini bana kullanmayın

21. Bianegro

Bianegro Guest

iskele sorusu iptal olsun ilk size teşekkür edeceğim buradan..hata oraya yazdıklarınız ben de istiyorum

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica