18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ALİ ULVİ ÖZÇELİK

ALİ ULVİ ÖZÇELİK TÜİSAG Üyesi

harika tam benim söylemek istediğim şey bu iskelenin bina bağlantısı kalaslar alındıktan sonra nasıl sökülecek kalasın üzerine çıkp iskelenin bina bağlantısını alırız sonra alt sıraya inilir bu soru kesinlikle yanlış hazırlanmış

Fatma ertan bu yazıya teşekkür etti.
  2. Bianegro

Bianegro Guest

:D94..tehlike sınıfı belirlemede şantajlı faiz sistemi uygulanır diyosunuz he..ilkokul çocukları yutmaz d şıkkını

3. ISGurusu

ISGurusu TÜİSAG Üyesi

MEDYUMLUK VAR MI?

Fatma ertan bu yazıya teşekkür etti.
  4. CemalDemir

CemalDemir TÜİSAG Üyesi

Benim kargoyuda mehmet abi almis:)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Bianegro

Bianegro Guest

ali bey..eksik bir yorum olacaktı..farkedememiş olabilirim fakat işyerinde çalışma bildirimi net olarak yapılmamışssa diorsunuz ki tehlike sınıfının derecesi arttırılarak uygulama yapılır diyorsunuz...ozaman olsun extrasupper tehlikeli sınıf..

6. Bianegro

Bianegro Guest

görürsün medyumu 2 eylülde

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. lanope

lanope TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar 18 mayıstan tecrübeliyim buraya bazı tipler gelir moral bozar şu iptal olur bu iptal olmaz derler bunların bir kısmı sınavı kazanmış tiplerdir bazıları ise daha girmemiştir onlara itibar etmeyin gülün geçin yazıktır...

emsalsiz_, Fatma ertan, Ali Orhan ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. Bianegro

Bianegro Guest

sen sus

9. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

o zaman sen okuduğunu anlamıyorsun kusura bakma..

MADDE 2 – (1) Tehlike sınıfının tespitinde birişyerinde yürütülen asıl işin tehlike sınıfı dikkate alınır.
    (3) Asıl işin tayininde tereddüde düşülmesi halinde işyerinin kuruluş amacına bakılır. İşyerinde birden
    fazla asıl iş tanımına uygun faaliyetin yürütülmesi halinde, bu işlerden tehlike sınıfı yüksek olan iş esas alınır.

beran21db ve Hüseyin Bozdoğan bu yazıya teşekkür etti.
  10. ozcanyil

ozcanyil TÜİSAG Üyesi

Valla gulup geciyoz ztn okuyup, amacini kaybetti bu konu artik.

First Safety, müslüm63 ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  11. inşallah 15 mantıksız ve saçma sorudan 8-9 tane iptal olurda sınırdakilerin işine yarar.

12. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

dostum sen biraz dinlen ben.. uzaklaş buralardan..
    haklı yanlarında var ama bu kadar karamsarlık yapma bence..
    sınavı kazanıpta piyasaya girdiğinde çok moral bozucu işlerle karşılaşacaksın, şimdiden tüketme kendini derim ben..
    sağlıcakla kal..

Fatma ertan, Doğan Hasanoğlu ve Hüseyin Bozdoğan bu yazıya teşekkür etti.
  13. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Benim ki de aynı şekilde, sınav sonrası cevaplar açıklandığında 64 kesin netim vardı bundan hariç 12 sorunun cevabını ise 4 şıktan 2 şıkka indirmiş ancak kesin olarak ne cevapverdiğimi hatırlayamamıştım... Ayrıca 5 soru iptal olmuş ve bunlardan 4'ü benim işime yaramıştı... Haliyle +4 daha derken kesin olarak en az 68 gelmesi gerekirdi. (12 sorunun hatırlayamadığım cevapları hariç) hadi bunlardan da 2'si mutlaka gelir diye düşünüyordum.. Sonuçlar açıklandı yine 64!!!!!!!!! Peki hani +4 puan nerede?!!!!
    Az önce dediğin gibi herkese aynı metni yazdılar:
    İlgili dilekçenizle 18.05.2013 tarihinde yapılan işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavı soru/sorularına ilişkin itirazınız, ilgili soru/soruların hazırlayan akademisyenlerce değerlendirilmiş olup, değerlendirme sonucu 03.06.2013 tarihinde Genel Müdürlüğümüzün internet sayfasında ilan edilmiştir...
    vs..vs..

Yahu iyi de biz zaten o soruları hazırlayan akademisyenlerin yaptıkları yanlışlığa itiraz ediyoruz ve diyoruz ki işte size tüzük ve yönetmelikler bakın burada bu şekilde yazıyor sizin ilan ettiğiniz şekilde olunca tüzük ve yönetmeliğe göre siz yanlışsınız diyoruz ama kimi kime şikayet ediyoruz?!!! Tam komedi, bakanlık soruyu hazırlayan akademisyene tekrar başvuruyor!!! İyi de adamlar komisyonda olmanın avantajını kaybetmek ister mi hiç, evet hatalıyım dese belki de bir daha ki sefere kendisini komisyona almazlar ya da adını lekeleyeceğinden geleceğini/gelecekteki beklentilerini zora sokacağından ötürü tabi ki kendini haklı gösterecek!!! (Bunun neresi etik ise artık, neresi hukuki ise?!!!)
    Velhasıl uzun lafın kısası adamlar tükürdüğünü yalamak istemediğinden binlerce kişinin ahını aldılar...
    Mahşerde 2 elim de yakalarında olacak...

murat72, müslüm63, berfu kimya müh ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  14. Bianegro

Bianegro Guest

evet..şıklarda diyor ki...tehlike sınıfı lisetelerine göre daha tehlikeli sınıf diyor...tehlikeli sınıf listeleri nedemektir bilmiyor musunuz..en yüksek tehlikeli sınıfa sahip olsun bu işyeri diyelim ki çok yüksek+3 olsun cezası çok yükseğin cezası+5 ...allahım...soruda hile var:D..işyerinin içinde çalışılan en yüksek metod demiyor şıkta....genel tehlike sınıf kavramında artık diyor

15. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

dostum bende öyle umuyorum.. 8-9 iptal.. zira 18 mayıs sınavı ile 18 ağustos sınavı arasında çok fark var.. iptalleri reddedilemez maddeler var.. çok kişinin itiraz etmesi gibi bir durumda var..

emsalsiz_, müslüm63, Doğan Hasanoğlu ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  16. Bianegro

Bianegro Guest

hadi ozaman hayırlısı olsun umarım bu dönem bellerinin kırılacağı bahanelere sığınamayacakları ve bundan sonra daha dikkatlice özeverili şekilde...hayırlı geceler arkadaşlar.

17. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

yaptığın yorum mantıksız değil.. ama madde2 ve madde 3 de birbirini doğruluyor alında..
    burada istenen en doğru yanıt.. ezber yani.. kelime kelime ezber.. burada iki çık doğru.. biri daha da doğru..
    ama sınavda bunu görmek zor..zira süre kısıtlı ve kelime kelime akılda kalması çok zor..
    mahkeme ne dicek bakalım.. açmayan nolsun..

18. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

çok doğrusun sınav sonucunu mahkemeye taşıdınız mı

19. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Ben Bimer' e aşağıdaki yazıyı yollayacağım. Sizlerede bu yazıyı kendinize göre düzeltip yollamanızı salık veririrm.. yüklenmek lazım.. yoksa ha kalamıyorsun bu ülkede.. acı ama gerçek..

Sayın ilgili,
    18 Ağustos 2013 tarihinde saat 10:00 da Ankara da yapılan İş sağlığı ve güvenliği C sınıfı uzmanlık sınavına katıldım.
    3 aydır aralıksız, geceli gündüzlü çalıştım. Öncelikle yönetmelik okumaktan ve ezberlemeye çalışmaktan bitap düştüm. Ben mühendisim.
    Sosyal konularda çok başarılı olsaydım en sevdiğim meslek olan Avukatlığı seçerdim. ancak iş güvenliği ve sağlığı uzmanı olaiblmek için mühendis
    olmak gerektiğini öğrenince, ülkemizdeki ihtiyaca bineyen fedakarlık yapıp bir kursa yazıldım. Eşim ve 2.5 yaşındaki oğlumda fedakarlık yaptı.
    3 ay onlarla alakadar olamadım. Eğitim aldığım kurum mer i müfredattan olacağını ve tüzüklerin geçerli olmayacağını iletti. Buna göre hazırlandım.
    Eminim pekçok arkadaşta bu koşullarda hazırlnamıştır. Öncelikle sınavın Ankara da olması benim gibi başka şehirlerde yaşayanları eminimki çok
    zorlamıştır. Ben gerçekten 5 saatlik bir yolculuk sonucu bir otelde konaklayarak ertesi gün sınava girdim. Hava değişimi, farklı bir şehir ve sınava
    girebilmek için harcadığım yol ve konaklama maliyetleride cabası. belki sınav 35 Tl değilde 70 tl olsa ve pek çok şehirde yapılsa bizler için daha uygun
    olabilirdi.
    Sonuç olarak çok iyi hazırlandığımı düşünüp sınava girdim. dikkat soruları sorulacağını bildiğim için (yanlıştır, değildir vs..)
    çok dikkatlice soruları okumaya başladım. Ancak pek çok soruda ikilemde kaldım. Yanıtların çoğu doğruydu. elenecek şık neredeyse bulmakta zorlandım.
    Geçmiş senelerin sınavlarını çözerken hiç bu kadar zorlanmadığımı anladım. Bir soruda doğru yanıtı bulmak içn çok zaman kaybettim. Çünkü şıkların ya hepsi doğru,
    yada hepsi yanlıştı. Pek çoğunu kendimce en doğru olacak şekilde işaretledim. Ayrıca fark etiğim şey, yürürlükten kalkmış tüzük sorulduğuydu. Pekiş mer-i müfredat
    denildiği halde neden tüzüklerden gelmişti. Madem tüzüklerden soru gelecekti, neden sınavdan önce hatalı bilgi verildi. Ayrıca tüm sorularda beklenen şey,
    harfiyen tüzük maddelerini ezbere bilmemizdi. Zira tüzük maddesi verilmiş, boşluk bırakılıp doldurmamız istenmiş. Peki bu kadar çok tüzüğü ezberlemek sahada
    iş güvenliği uzmanlığı yaparken aşırı gerekli bir şeymidir. Ezberden çok, hemde harfiyen ezberden çok,konuyu anlayıp anlamadığımız sorulsa,
    bilgi ölçme açısından daha doğru bir metod olmazmıydı.
    Bilgiden çok, ezberi kuvvetli iş güvenliği uzmanlarına mı ihtiyaç var canım ülkemde. Kaldıki sorulan sorular ve şıkları doğru olsa, hatalar olmasa, bu dilekçeyi yazma
    ihtiyacı hissetmeyecektim. Ben mühendisim. Neden bu kadar sözel soruldu anlamış da değilim. Avukatların bile kanunları harfiyen ezberlemesi beklenmezken
    bizlerden bu neden beklenmiştir. Onlar bile ezberlemezken biz mühendislerden neden kelime kelime ezberlemesi beklenmiştir. PEki diyelim ezberledik,
    bir tüzükte aynı sorunun yanıtı 4 mt iken, diğer tüzükte 3 metreyken, biz sorulan soruda hangisi olduğunu nasıl bileceğiz. Ayrıca çoğu sorunun tüm şıkları doğru yada
    şıkları hepsi yanlış sorularla karşılaştım. Bu durumda sorulara itiraz etmek gereği doğdu. Sorular açıklandı, 3 iş günü içinde itiraz hakkı verilmişti. Ben aynı zamanda çalışıyorum.
    İşimi gücümü bırakıp soruları inceledim. hatalı soruları bulup ikinci gün posta yolu ile yolladım. Zira üçüncü gün ulaşmazsa itiraz hakkım yanacaktı.
    Peki neden itiraz süresi bu kadar kısa. Ayrıca her bir soruya itiraz için 10 TL para yatırdım. Peki itiraz ettiğim sorularda haklı olursam ki haklı olduğuma eminim,
    yatırdığım paraları iade alabilecekmiyim. Bu soruların hatalı olmasından ben mi sorumluyum. Ülkemizde 6331 sayılı isg yasasını çıkararak hükümetimiz çalışanların hak,
    hukuk ve sağlığını korumayı hedeflemişse ve sınavla bu hedeflerine ulaşmak için iş güvenliği uzmanı tayin edecekse, daha yolun başında çokda hakkaniyetli olmayan bir
    sınav düzenleyerek neyi amaç edinmiştir. Bu sınavda yaşananlar gerçekten masum bir hatamıdır. Bu sınavla beli bir kontenjan mı doldurulmaya çalışılmıştır, yoksa isg
    uzmanı mı kazanılmaya çalışılmıştır. Sorular bu şekilde uzayıp gideiblir. Bu dilekçeyi yazmadan önce çok düşündüm. PEki itiraz ettiğim sorular gerçekten iptal edilip haklarım verilecek mi.
    Yada bu dilekçeyi yazdığım için, sanki şikayetmiş gibi algılanıp sınavı kazanmam olanaksız hal mi alacaktır. Bunları düşünmek zorunda kaldığım içinde çok üzgünüm.
    Zira gerçekten bu kadar özensiz bir sınavdan çıkardığım sonucu dile getirmek istemiyorum. Umudumu yitirmeyi hiç istemiyorum. Bu dilekçe şikayet değil, hak ve adaletin yerine
    geleceği inancımı paylaşma isteğidir. Sonuç olarak, lütfederek, sınavın, Ankara dışında ki illerimizde de yapılması ve 18 Ağustos sınavında yaşananlar akabinde hakkın
    ve adaletin yerini bulması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

emsalsiz_, müslüm63, Fatma ertan ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  20. lanope

lanope TÜİSAG Üyesi

Ben 10 senedir mühendislik yapıyorum 4 senedir iş güvenliği üzerine çalışıyorum uluslararası iş güvenliği sertifikam var bu sınava girmemdeki amaç bakanlığın bi nevi mecbursun demesi piyasa da ne olup ne bittiğini ben çok çok iyi biliyorum ha ihtiyacı olanlara da yardımcı olurum çoğu arkadaş risk analizini duymadan önce ben yapıyordum ha gel gör ki sınavı kazanamadık kazanamama sebeblerinden biriside yıllardır yaptığımız şeyler ve sürekşi değişen yönetmelikler

Hüseyin Bozdoğan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica