18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. şems savaşır

şems savaşır TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar iyi akşamlar,benim sizlere sormak istediğim bir soru var.farzedelim 4soru iptal oldu sınav 1oosorudanmı yoksa 96 sorudanmı değerlendirilecek?

2. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

devamlı iş güvenliği uzmanı ihtiyacı azaldı onun için zor sordular deniyor.fazla isg uzmanın kime ne zararı var anlamadım iş serbest piyasa işi iş bulan çalışır bulamayan belgesi ile oturur kime ne niye bu kadar zorladıklarını anlayamıyorum ben ....

Alihan dağhan ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  3. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

100 üzerinden değerlendirilecek iptaller içinde senin yanlış yaptıkların doğru sayılacak

4. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

Zorluk başka saçmalık başka zorlaştırmayı beceremediklerinden saçmalamışlar

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Sayın ilgili,
    18 Ağustos 2013 tarihinde saat 10:00 da Ankara da yapılan İş sağlığı ve güvenliği C sınıfı uzmanlık sınavına katıldım.
    3 aydır aralıksız, geceli gündüzlü çalıştım. Öncelikle yönetmelik okumaktan ve ezberlemeye çalışmaktan bitap düştüm. Ben mühendisim.
    sosyal konularda çok başarılı olsaydım en sevdiğim meslek olan Avukatlığı seçerdim. ancak iş güvenliği ve sağlığı uzmanı olaiblmek için mühendis
    olmak gerektiğini öğrenince, ülkemizdeki ihtiyaca bineyen fedakarlık yapıp bir kursa yazıldım. Eşim ve 2.5 yaşındaki oğlumda fedakarlık yaptı.
    3 ay onlarla alakadar olamadım. Eğitim aldığım kurum mer i müfredattan olacağını ve tüzüklerin geçerli olmayacağını iletti. Buna göre hazırlandım.
    Eminim pekçok arkadaşta bu koşullarda hazırlnamıştır. Öncelikle sınavın Ankara da olması benim gibi başka şehirlerde yaşayanları eminimki çok
    zorlamıştır. Ben gerçekten 5 saatlik bir yolculuk sonucu bir otelde konaklayarak ertesi gün sınava girdim. Hava değişimi, farklı bir şehir ve sınava
    girebilmek için harcadığım yol ve konaklama maliyetleride cabası. belki sınav 35 Tl değilde 70 tl olsa ve pek çok şehirde yapılsa bizler için daha uygun
    olabilirdi.
    Sonuç olarak çok iyi hazırlandığımı düşünüp sınava girdim. dikkat soruları sorulacağını bildiğim için (yanlıştır, değildir vs..)
    çok dikkatlice soruları okumaya başladım. Ancak pek çok soruda ikilemde kaldım. Yanıtların çoğu doğruydu. elenecek şık neredeyse bulmakta zorlandım.
    Geçmiş senelerin sınavlarını çözerken hiç bu kadar zorlanmadığımı anladım. Bir soruda doğru yanıtı bulmak içn çok zaman kaybettim. Çünkü şıkların ya hepsi doğru,
    yada hepsi yanlıştı. Pek çoğunu kendimce en doğru olacak şekilde işaretledim. Ayrıca fark etiğim şey, yürürlükten kalkmış tüzük sorulduğuydu. Pekiş mer-i müfredat
    denildiği halde neden tüzüklerden gelmişti. Madem tüzüklerden soru gelecekti, neden sınavdan önce hatalı bilgi verildi. Ayrıca tüm sorularda beklenen şey,
    harfiyen tüzük maddelerini ezbere bilmemizdi. Zira tüzük maddesi verilmiş, boşluk bırakılıp doldurmamız istenmiş. Peki bu kadar çok tüzüğü ezberlemek sahada
    iş güvenliği uzmanlığı yaparken aşırı gerekli bir şeymidir. Ezberden çok, hemde harfiyen ezberden çok,konuyu anlayıp anlamadığımız sorulsa,
    bilgi ölçme açısından daha doğru bir metod olmazmıydı.
    Bilgiden çok, ezberi kuvvetli iş güvenliği uzmanlarına mı ihtiyaç var canım ülkemde. Kaldıki sorulan sorular ve şıkları doğru olsa, hatalar olmasa, bu dilekçeyi yazma
    ihtiyacı hissetmeyecektim. Ben mühendisim. Neden bu kadar sözel soruldu anlamış da değilim. Avukatların bile kanunları harfiyen ezberlemesi beklenmezken
    bizlerden bu neden beklenmiştir. Onlar bile ezberlemezken biz mühendislerden neden kelime kelime ezberlemesi beklenmiştir. PEki diyelim ezberledik,
    bir tüzükte aynı sorunun yanıtı 4 mt iken, diğer tüzükte 3 metreyken, biz sorulan soruda hangisi olduğunu nasıl bileceğiz. Ayrıca çoğu sorunun tüm şıkları doğru yada
    şıkları hepsi yanlış sorularla karşılaştım. Bu durumda sorulara itiraz etmek gereği doğdu. Sorular açıklandı, 3 iş günü içinde itiraz hakkı verilmişti. Ben aynı zamanda çalışıyorum.
    İşimi gücümü bırakıp soruları inceledim. hatalı soruları bulup ikinci gün posta yolu ile yolladım. Zira üçüncü gün ulaşmazsa itiraz hakkım yanacaktı.
    PEki neden itiraz süresi bu kadar kısa. Ayrıca her bir soruya itiraz için 10 TL para yatırdım. Peki itiraz ettiğim sorularda haklı olursam ki haklı olduğuma eminim,
    yatırdığım paraları iade alabilecekmiyim. Bu soruların hatalı olmasından ben mi sorumluyum. Ülkemizde 6331 sayılı isg yasasını çıkararak hükümetimiz çalışanların hak,
    hukuk ve sağlığını korumayı hedeflemişse ve sınavla bu hedeflerine ulaşmak için iş güvenliği uzmanı tayin edecekse, daha yolun başında çokda hakkaniyetli olmayan bir
    sınav düzenleyerek neyi amaç edinmiştir. Bu sınavda yaşananlar gerçekten masum bir hatamıdır. Bu sınavla beli bir kontenjan mı doldurulmaya çalışılmıştır, yoksa isg
    uzmanı mı kazanılmaya çalışılmıştır. Sorular bu şekilde uzayıp gideiblir. Bu dilekçeyi yazmadan önce çok düşündüm. PEki itiraz ettiğim sorular gerçekten iptal edilip haklarım verilecek mi.
    Yada bu dilekçeyi yazdığım için, sanki şikayetmiş gibi algılanıp sınavı kazanmam olanaksız hal mi alacaktır. Bunları düşünmek zorunda kaldığım içinde çok üzgünüm.
    Zira gerçekten bu kadar özensiz bir sınavdan çıkardığım sonucu dile getirmek istemiyorum. Umudumu yitirmeyi hiç istemiyorum. Bu dilekçe şikayet değil, hak ve adaletin yerine
    geleceği inancımı paylaşma isteğidir. Sonuç olarak, lütfederek, sınavın, Ankara dışında ki illerimizde de yapılması ve 18 Ağustos sınavında yaşananlar akabinde hakkın
    ve adaletin yerini bulması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

fatih33, Serdar Ö., uyanıkuzman ve 13 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

kesinlikle doğru.. onlara ne.. benim işim hazır eğer sertifikayı alırsam..
    ama bide şu var, eğer sertifikayı alamazsam çalışacağım yer OSGB ile anlaşacak..
    acaba OSGB ler baskı mı yaptı işsiz kaldık imdat diye? bak bu olabilir..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. berfu kimya müh

başbakana gönderelim o gerçekten ilgileniyor

fatih33 ve müslüm63 bu yazıya teşekkür etti.
  8. şems savaşır

peki ya iptallerde doğrum varsa iptalmi olacak?

9. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

valla bimer e yollayacağım.. gerekirse başbakan' a da yollarım.. ama tek başıma olmaz.. birlik olmamız lazım..

Fatma ertan bu yazıya teşekkür etti.
  10. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

yok.. iptal zaten doğru kabul ediliyormuş.. yanlışlarının iptal edilmesi avantaj olur..

yalnız morlaim bozuldu.. bak demin bir arkadaş 64 düm, 4 iptal edilen bende yanlıştı ama 64 de kaldım dedi.. olacak iş değil..
    bu işi mahkemede çözecez gibi gelio bana..

11. şems savaşır

teşekkür ederim.

12. eer

eer TÜİSAG Üyesi

bence soruyu okuyun soru bu maddeyi sormuyor

13. berfu kimya müh

başbakanın haberi olsa gerçekten ilgilenir bende yarın başbakanın sitesine sizden aldığım tüyolarla yazacağım hiç kuşkunuz olmsın ama herkes yazmalı orada kurulan düzen biraz sarsılsın

Fatma ertan ve Alihan DAĞHAN bu yazıya teşekkür etti.
  14. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Aynı tebliğin 3. maddesi:
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ
    MADDE 3 (1) İşyeri tehlike sınıfına yapılan itirazlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca değerlendirilir. Değerlendirme, Bakanlık tescil kayıtları üzerinden ve işyerinin tesciline esas alınan asıl iş dikkate alınarak sonuçlandırılır.
    (2) Gerekli görülmedikçe işyerlerinde yapılan asıl işe ilişkin inceleme yapılmaz.
    (3) Bakanlıkça yapılan denetim ve incelemelerde işyerinde yapılan asıl işin tescil kayıtlarından farklı olması halinde, denetim ve incelemeye ilişkin kayıtlar dikkate alınarak işyeri tehlike sınıfı yeniden belirlenebilir.

Soru:
    94. İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri TehlikeSınıfları Tebliği’ne göre, Bakanlıkça yapılan denetim ve incelemelerde işyerinde yapılan asıl işin tescil kayıtlarından farklı olması hâlinde, aşağıdakilerden hangisi dikkate alınarak işyeri tehlike sınıfı yeniden belirlenebilir?
    A) Risk değerlendirmesi sonuçları
    B) Denetim ve incelemeye ilişkin kayıtlar
    C) İşyerine önceden tebliğ edilen kararlar
    D) Tehlike sınıf listesine göre daha tehlikeli sınıf

15. berfu kimya müh

ben başbakanın sitesine başka bir olayla ilgili mail attım yazılı cevap geldi

16. lanope

lanope TÜİSAG Üyesi

Başbakan bi ona karışmamıştı zaten

17. şems savaşır

mahkeme meselesi sonucu 18 kasım'a kadar sonuçlanmaz sanıyorum;o takdirde 18 kasım sınavına girecekmiyim?

18. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Hayır taşımadım, çünkü ÇSGB'den gelen bu yazı sınavdan 1 hafta önce geldi.. Ayrıca 2011'de sınava giren bir kısım arkadaşlar sonuçları mahkemeye taşımış ama mahkeme hala sonuçlanmamıştı hatırlarsan. Yani 2 yıl oldu hala birarpa boyu yol alamadılar... Forumlarda bu hususla ilgili pek çok eleştiriyi görmüşsündür...
    Malumunuz ülkemizde hukuk "guguk" olduğu için bir de sınava 1 hafta kaldığından bunu mahkemeye taşıyacak zamanım olmadı. Ancak bu seferki durum farklı ve bu sefer Mayıs'taki sınavdan daha da çok soru iptal edilmeli zira bu sefer çelişkili sorular ve cevaplar daha fazla... Eğer yine hüsran ve yine abuk sabuk bir sonuç ve bu sonuçlara sebep olan akademisyenlerin tutumları olursa ben derim ki bireysel olarak değil hep birlikte itiraz edelim. Bir de İSAG'ın başkanı sayın Levent Kavlak beyin dünkü açıklamasını da paylaşarak konuya yön vereyim;

Değerli Meslektaşlarım,

18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan sınavda hatalı sorular ile ilgili itirazlar sonucunda şayet yanlış olduğunda herkesin ortak kaanet getirdiği sorular iptal edilmez ise haksızlığın önlenmesi konusunda hukuk sürecini başlatarak İSAG derneğimiz tarafından avukat desteği verilecektir.
    İSG Profesyonelerinin haklı olduğu heryerde sonuna kadar mücadele vermeye hazırız.

En derin Saygılarımla
    Levent KAVLAK
    İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği BAŞKAN

Gsm:0532 232 9105
    leventkavlak@hotmail.com
    Bu açıklama bizlerin biraz yüreğine su serpiyor zira sayın başkan hukuki destek verilmesi hususunda yanımızda olacak...​

ebru_ahmet bu yazıya teşekkür etti.
  19. Bianegro

Bianegro Guest

zaten d şıkkı direk manasız bir alaka..tehlikesi sınıf listesine göre daha tehlikeli sınıf kavramı +sonsuza kadar gider..

20. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Yapılan haksızlık gün gibi ortada, tüzük ve yönetmeliklerle soruların bir kısmının açıklanan cevaplarına itirazda bulunuyoruz ama yine de bildiklerini okuyorlar...
    Tabi ki durum başbakana da sunmalı. Bak bakalım bir daha yanlış soru olur mu?

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica