18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

İptal olan soruya herkes için doğru yaptı kabul edilir ve yine 100 soru üzerinden değerlendirme yapılır.
    Eğer ki iptal edilen soruya cevap anahtarındaki şekliyle cevap verdiysen zaten sorun yok soru senin için + kabul edilmiştir.

2. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar şu iskele ayaklarunın tahta veya beton zemine konulması hakkında ne düşünüyorsunuz

3. berfu kimya müh

o soruda 4 şıkta doğru gibi

4. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

a.) Her kaynakçıya en az 284 m3 hava düşmelidir.
    b.)Tavan yüksekliği 5m den fazla olmalıdır.
    c.) Kaynakçı mümkün olduğu kadar kapalı alanda çalışmamalıdır.
    d.)Kaynakçının çalıştığı alanlarda hava akımını kesen yapı elemanları olmamalıdır.
    e.) Genel havalandırmaya ek olarak lokal havalandırma kullanılmalıdır.
    f.) Lokal havalandırma hızı 30 m/dk ve kaynağa uzaklığı 60 cm olmalıdır.
    g.) Kaynak işlemi diğer işlerden ayrı ve uzak bir bölmede yapılmalıdır. BUNLAR NERDE YAZIYOR ACABA?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü

Madde 64 - İskele esas veya tali dikmeleri, oturma veya kayma yapmayacak şekilde sağlam yer üzerine oturtulacak ve dikme altları birbirlerine bağlanacaktır. İskele yapılacak taban yumuşak veya zayıf ise, dikmeler yükü yaymak için yeterlikalınlıkta ve boyutta, ahşap veya beton plaklar üzerine oturtulacaktır.
    Soru:​
    78. İskele dikmelerinin ahşap ya da beton plaka üzerine oturtulmasının nedeni, aşağıdakilerden hangisidir?
    A) İskele dengesini sağlamak için
    B) Zayıf tabanda yükü yaymak için
    C) Dikme kaymalarını azaltmak için
    D) Dikmelere gelen yükleri dengelemek için​

Doğan Hasanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  6. Bianegro

Bianegro Guest

benim bu soruyla alakalı daha önce hiç bir fikrim olmadı..mantıken de anlıyamadım..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. berfu kimya müh

için aşağıdaki kuralların uygulanması gerekir. deniyor buda mutlaka genel ve local havalandırma yapılmalıdır demek oluyor

8. Bianegro

Bianegro Guest

tamam işte bakın berfu hanım..çeşitli çeşitli hurafeler uyduruyorlar bakın arkadaş çıkarttı oturttu bu soru da iptal olmaz..siz bize güvenin..bi soruyu iptal etmek okadar kolay deil..bakın yukarıda kaynakla ilgili yönetmelik paylaşımı var...d şıkkında mutlaka lokal ve genel diyerek kesinlik ifadesi katılıyor..d şıkkını yanlış kılan mutlaka terimidir..kaynak da iptal olmaz..

9. Bianegro

Bianegro Guest

hayır berfu hanım...orjinal yönetmelikte şunu söylüyor..mümkünse lokal ve genel havalandırma yapılabilir diyor...mümkünse..siz bana inanın

10. berfu kimya müh

bu öyle bi soruki sorudanda cevaptanda bişey anlamadım gerçekten ama tşk ederim

11. Sorgulayan Adam

Mevcut hiçbir yönetmelik veya tüzükte yukarıda yazan maddelere rastlamadım. Varlığı ile ilgili iddiaları ısrarla sorgulamam bu nedendendir.

Mevcut maddeler, uluslararası kaynaklardan Türkçe'ye çevrilmiş ve bir dergide yayımlanmış makaleden ulaşılabilen bilgilerdir. Değişik web sitelerinde Kaynak İşlerinde Güvenlik anlamında genel bilgi olarak bulunabiliyor

http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/a24563c56310002_ek.pdf?dergi=896

12. Bianegro

Bianegro Guest

daha önceden hatırınızda kalmış olması gerekirdi..gaz toz sis li ortamlarda cebri havalandırma uygulanır..
    kaynak işlerinde bu gibi durumlarda cebri, gerekiyorsa lokal( bölgeye) ve genel havalandırma uygulanır..mutlaka deil..

13. berfu kimya müh

mutlaka kelimesinin manasını yukarıda şıkların üzerindeki son cümleye bakarsanız bir mutlaka anlamı var (şartları sağlamak için yapılması gerekir ne demek)

14. Bianegro

Bianegro Guest

o bilgi eksik..165.inci sayfaydı hatırlayamadım..orada güzel bir detay yayınlanmıştı..okudum hatırlıyorum

15. berfu kimya müh

aşağıdaki kuralların uygulanması gerekir diyo yanlış mı anlıyorum ben

16. Sorgulayan Adam

Yazdığım her mesajda verdiğim her bilgiyi yasal dayanağı ile sunmaya çalışıyorum. Sizlerden de yapacağınız işte ve açıklamalarınızda aynı hassasiyetle davranmanızı istirham ediyorum.

Doğan Hasanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  17. berfu kimya müh

ne kaynakçıymış bu ya gecenin bi vakti hala onu tartışıyoruz

18. Sorgulayan Adam

Bu konuyu kapatmıştım. Ancak yine aynı şekilde yazdınız. Sizinle tartışmak amaçlı yazmıyorum. Sadece bilgilendirmek amaçlı yazıyorum.

Böyle bir yönetmelik veya tüzük bulunmamaktadır!

19. Bianegro

Bianegro Guest

ohalde iptal olacak..yeards bey..kısa ve net..yönetmelik bulunmamaktadır şeklinde savunma mertçedir ve en temizidir...şıklara bahane bulunmasına ben anlam veremediğim noktadır..

20. berfu kimya müh

mümkünse nerede geçiyo göremedim bağışlayın

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica