18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. emreozcan

emreozcan TÜİSAG Üyesi

itiraz sayısı 25 soru gibi görünüyor.Ama bunlar arasından bakılırsa elle tutulur 10 tane var gibi.

foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  2. emreozcan

emreozcan TÜİSAG Üyesi

buna e

buna ek olarak en az 3 soru daha var yazılmayan bence onlarda iptal olur gibi geliyor.

Ali Orhan bu yazıya teşekkür etti.
  3. fahriyamac

fahriyamac TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar günaydın

Bakanlık sanki alay ediyormuşçasına 23.08.2013 günü İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün yürürlükten kaldırılması tüzüğü taslağı yayınlamış. aşağıya bu yazıyı da koyuyorum. Gerekçeyi okuyunca zaten tüzüğün yılbaşından beri yürürlükte olmadığını görüyorsunuz. Eğitim kurumlarına 2 kez yazı göndererek soruların meri mevzuattan sorulacağını bildiren Bakanlığımız sınavda bu tüzükten en az 9 tane soru sordu.
    İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜNÜN YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMASINA DAİR TÜZÜK TASARISI TASLAĞI

MADDE 1 – 4/12/1973 tarih ve 7/7583 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 – Danıştayca incelenmiş olan bu Tüzük yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Tüzük hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

GEREKÇE

Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili düzenlemelere 3008, 931, 1475 ve 4857 gibi İş Kanunlarında yer verilmiştir. Bu Kanunların uygulamalarına yönelik esaslarda tüzük ve yönetmeliklerde yer almıştır. 1475 sayılı İş Kanunu çerçevesinde çıkarılan Tüzükler ise 4857 sayılı Kanunun Geçici 2 nci maddesiyle yürürlükte bırakılmıştır.

Çalışma hayatını yakından etkileyen ekonomik, sosyal ve siyasal koşullar, uygulamada karşılaşılan sorunlar, Avrupa Birliği ile Uluslararası Çalışma Örgütü normlarına uyum sağlama zorunluluğundan dolayı, mevcut İş Kanunundan bağımsız çalışanların tümünü kapsayan, önleyici ve koruyucu tedbirleri içeren ve gelişmiş ülke örneklerindeki mevzuat metinleriyle uyumlu düzenlemelerin hayata geçirilmesine amacıyla 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30/06/2012 tarihli ve 26339 sayılı resmi gazete’de yayımlanmıştır.

Kanunun Geçici 2 nci maddesinde, İş Kanununun 77 nci, 78 inci, 79 uncu, 80 inci, 81 inci ve 88 inci maddelerine göre yürürlüğe konulan yönetmeliklerin aykırı olmayan hükümlerinin 6331 sayılı Kanunda öngörülen yönetmelikler yürürlüğe girinceye kadar uygulanmaya devam olunacağına yer verilmiştir.

Diğer yandan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün dayanağı olan 4857 sayılı Kanunun Geçici 2 nci maddesinin 6331 sayılı Kanunun 37 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmış olması sebebiyle Tüzüğün dayanağı kalmamıştır. Bu nedenle, söz konusu Tüzüğün yürürlükten kaldırılmasına ilişkin taslak hazırlanmıştır.

4. CemalDemir

CemalDemir TÜİSAG Üyesi

sabah ben görüstüm isggm ile suan dilekceler toplanıyormus ama cok sayıda varmış. Kargoları alan mehmet ilhanla gorusebılırmıyım dedım bı yakını gıbı evet dedıler verdıler mehmet abıyı ona sordum. Tahmını soledı 1000 kusur cıvarı varmıs .

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ali Üstün, HasanB, teknik öğretmen ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  5. CemalDemir

CemalDemir TÜİSAG Üyesi

ama tabı mehmet ılhan abı kargoları acamadıgı ıcın hangı sorulara ortalama kac kısı ıtıraz etmıs bılemıyor tabı :)

6. mestantas

mestantas TÜİSAG Üyesi

diğer 3 soru size göre hangileri.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. idiraw

idiraw TÜİSAG Üyesi

ne kadar garip bir sınavda tüm hevesim kursagımda kaldı. o kadar çalışmama ragmen ölçüm ve degerlendirmeden yoksun bir sınavla karşı karşıya kaldık. türkiyede kimse işini hakkı ile yapmıyor bu kadar basit

Ali Üstün ve foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  8. Aleyna17

Aleyna17 TÜİSAG Üyesi

Çok teşekkür ederim

9. yagmurceylin001

yagmurceylin001 TÜİSAG Üyesi

Mehmet aabi ugur getir bize :)

Ali Üstün, Hüseyin Bozdoğan ve Alihan DAĞHAN bu yazıya teşekkür etti.
  10. CemalDemir

CemalDemir TÜİSAG Üyesi

:):)): umarım ole oluryaaa sınırda takıldık kaldık.

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  11. emreozcan

emreozcan TÜİSAG Üyesi

BENCE A KİTAPÇIĞINDA 17 22 32 DİYE GÖRÜYORUM AMA BUNLA BERABER KUVVETLE MUHTEMEL 56 57 81 BU SORULARDA ÇOK RİSKLİ SORULMUŞ VE BUNLARIN BİR ÇOĞU YÖNETMELİKTE KARŞILIĞI YOK VEYA YÖNETMELİK İPTAL EDİLMİŞ ÖYLE SORULMUŞ

mestantas bu yazıya teşekkür etti.
  12. yagmurceylin001

yagmurceylin001 TÜİSAG Üyesi

Herkes aayni durumda mehmet abim cozecek rahat olunuz:)

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  13. CemalDemir

CemalDemir TÜİSAG Üyesi

:) forumdaki arkların hepsi a kitapcigimi yaaa. bi ben B yim galiba :) yazıyosunuz yaa yok a21 a 17 filan ben mal mal bakıyorum hangi sorudan bahsediyor diye. hani Şu sekilde yazsak puko sorusu vinc sorusu korkuluk 3 metre oksijen asetilen filan daha iyi olmaz mı sadece oneri :):):

14. emreozcan

emreozcan TÜİSAG Üyesi

benimki b kitapçığıydı arkadaşlarımızdan birisi sordu hangi sorular diye a kitapçığından söyledim :::)

15. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

17. soruya şimdi tekrar baktım. Sanırım soruyu sormak isteyen kişi, "Hangisi Uygulama aşamasında yer almaz? diye sormak istemiş. Ama soruda Planlama olarak yazılmış. :) Zira A, B, ve C şıklarında yazılanlar PUKO döngüsü içerisinde UYGULAMA aşamasında yer alır. D şıkkındaki "Mevcut durumu analiz etme" ise Planlama aşamasında yer alır.

UYGULA
    A• Riskleri Değerlendirme
    A• Risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    • Kontrol Önlemlerinin seçimi ve uygulaması
    B• Her bölümdeki İlgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama
    C• Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    • Uygulama sonuçlarını yakın takip etme

Soru:
    17. Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol et, Önlem al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?
    A) Riskleri değerlendirme, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    B) Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama
    C) Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    D) Mevcut durumu analiz etme

First Safety bu yazıya teşekkür etti.
  16. Fatih Bozoklar

Fatih Bozoklar TÜİSAG Üyesi

Ben öğle bir taslak olduğunu fakat henüz yürürlüğe girmediğini biliyordum. Eğitim aldığım kurum da tüzüğün yürürlükte olduğunu ve sınavda sorumlu olduğumuz konusunda bizi uyardı. İş Güvenliği Uzmanı veya adayı bu konularda uyanık olmalıdır. Yönetmelikleri sıkı takip etmeli radarlarını açık tutmalıdır. Eğer eğitim aldığı kurumdan bir yetkili yanlış yönlendirdiyse hakkını ilk başta o eğitim kurumuna karşı aramalıdır.

17. SOLMAZZ

SOLMAZZ TÜİSAG Üyesi

Zaten sınavda ilk baktığım acaba neyi sormak istemiş olabilirler oldu :) Net cevaplı soru o kadar azdıki

18. Fatih Bozoklar

Fatih Bozoklar TÜİSAG Üyesi

19. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Dün bir mesajımda bahsetmiştim. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü'nden sorulan sorular için bir tüzük yayımlayarak kılıf bulma yoluna gitmişlerdi. 18 Ağustos sınavında soru sorulan Yapı işleri tüzüğü ile Medenlerle ilgili tüzük konusunda nasıl bir yola izşeyecekler diye merak ediyordum. Onlar için de aynı yöntemi izliyorlar.

Yani, bakın biz sınavda size bu üç tüzükten soru sorduk. Çünkü bu tüzükler mer'i mevzuattır. Şimdi de bunların yürürlükten kaldırılması için adım atıyoruz diyorlar.

20. mestantas

mestantas TÜİSAG Üyesi

İşin komik tarafı şıkları ve soruyu okuduktan sonra yer alır diye anladığım için bende bunu d şıkkı yaptım

Alihan dağhan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica