18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Tabi o şekilde de sorulmak istenmiş olabilir. :) Sizin anladığınız şekilde yani...O zaman da tek doğru şık sizin işaretlediğiniz olur. Böyle sorulsaydı daha makul olurdu.

Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol et, Önlem al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer alır?

2. baret_ahmet

baret_ahmet TÜİSAG Üyesi

****************************************************************************************************************
    Madde 64 - İskele esas veya tali dikmeleri, oturma veya kayma yapmayacak şekilde sağlam yer üzerine oturtulacak ve dikme altları birbirlerine bağlanacaktır. İskele yapılacak taban yumuşak veya zayıf ise, dikmeler yükü yaymak için yeterlikalınlıkta ve boyutta, ahşap veya beton plaklar üzerine oturtulacaktır.
    Soru:
    78. İskele dikmelerinin ahşap ya da beton plaka üzerine oturtulmasının nedeni, aşağıdakilerden hangisidir?
    A) İskele dengesini sağlamak için
    B) Zayıf tabanda yükü yaymak için
    C) Dikme kaymalarını azaltmak için
    D) Dikmelere gelen yükleri dengelemek için
    **************************************************************************************************************
    Bu soru kesinlikle iptal edilmeyecek. Çünkü belirttikleri ifade çok net " Diklemeler yükü yaymak için" buaradaki şıklarda yükü yayan B şıkı yani bizlere dikmelerin neden dikildiği açık ve net belirtilmiş ve bunu diğer şıklara göre sağlayan da B şıkkı diyecekler. O yüzden bu soru kalır.

3. Ali Erkan 73

Ali Erkan 73 TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar, ben hayatımda bu kadar rezil bir sınav görmedim. Bu soruları nereden bulmuşlar. Bazı sorular anlaşılır gibi değildi; soruları anlasanız, şıkları anlayamıyorsunuz. Tam anlamıyla Rezalet. Nasıl bir işin içine düştük anlayamadım. Emeğimize yazık.

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  4. First Safety

First Safety TÜİSAG Üyesi

Bu soruda Ben de d. şıkkını işaretlemiştim. Evet tebliğde birebir geçen madde b. şıkkı.
    Kafa karışıklığına neden olan madde ise aşağıdaki gibi; burada da asıl işle ilgili bir tereddütten bahsediyor.

(3) Asıl işin tayininde tereddüde düşülmesi halinde işyerinin kuruluş amacına bakılır. İşyerinde birden fazla asıl iş tanımına uygun faaliyetin yürütülmesi halinde, bu işlerden tehlike sınıfı yüksek olan iş esas alınır.

Özetle b şıkkının doğru olması d.şıkkının tamamen yanlış olması anlamına gelmiyor.
    Test mantığına göre 3 cevap kesin yanlış , bir cevap kesin doğru olmalı. "Varsa", "mümkünse" gibi ifadeler geçiyor ise o zaman bunları cevap şıklarına almamalısın ya da daha net ifadeler ile yazmalısın; örnek "kendin namına çalışan berber" , "fındık toplayan işçi" - kaç kişilik bir işyerinden bahsediyorsun? aile işi mi, çalışan 2 kişi mi, tek kişi mi, 10 kişi mi gibi gibi gibi...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  5. Bianegro

Bianegro Guest

-tehlike sınıfına göre daha tehlikeli sınıf- cümle bakımından bile çözümsüz..böyle bir ifadenin yanlış doğru hiçbi anlamı yok..şimdi en yüksek tehlike sınıfına sahipse bu işyeri için daha yüksek bir işyeri statüsü mü yaratacaklar:D..

6. Alihan DAĞHAN

Alihan DAĞHAN TÜİSAG Üyesi

Aynı durumda soruyu çabucak okumanın sonucu bende d şıkkını işaretlemiştim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Bianegro

Bianegro Guest

evet alihan abi..ben de d şıkkını işaretledim kitapçıkta dönüşte kodlama yaparken vaktim oldu 15 dk bir baktım d şıkkına gülmeye başladım böyle tuzak olur mu diye..işyeri içindeki asıl işin yükseği değimiyor..işyeri sınıflarından daha yükseği gibi +sonsuz a kadar gidebilecek bir ifade:D..ben de gittim c dedim fakat yine yanlış yapmışım

8. Bianegro

Bianegro Guest

pardon..puko planlama sorusu şık değişikliğine mi gidecek demek istediniz?

9. Sorgulayan Adam

6331 sayılı kanunun istisnaları ile ilgili soru hakkındaki yorumlarınızı bir tarafa bırakarak, tebliğ ile ilgili yorumunuza katılmadığımı belirtirim. Soruda herhangi bir tereddüde yer vermeyecek şekilde, ilgili maddeden bir metin kopyalanmış.

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği’ne göre, Bakanlıkça yapılan denetim ve incelemelerde işyerinde yapılan asıl işin tescil kayıtlarından farklı olması hâlinde ne yapılacağı sorgulanmış. Sizin alıntıladığınız tebliğ maddesi ise Asıl işin tayininde tereddüde düşülmesi halinde ne yapılması gerektiği hakkındadır.

10. Bianegro

Bianegro Guest

berber e bir kanaat getiremiyorum fakat..fındık toplayan işçide bir sorun yok...adam işçi terimini işyerinin niteliklerine göre alıyor..hamal demiyorlar ki..işçi diyorlar..demek ki bir çalışanı işçi yapabilecek koşullara sahip bir işletme ki bu çalışan şahısa işçi terimini kullanmışlar..ben sınavda direk bunu anladım

11. Sorgulayan Adam

Açıkça isim vererek belirtirseniz kimseyi töhmet altında bırakmazsınız. Mesajlarımda her zaman ilgili yasa, yönetmelik ve tüzüğü dayanak göstererek doğru ilgiye ulaşmak için çaba gösteriyorum. Ben yaptım, öyleyse doğrudur yaklaşımım hiçbir zman olmadı. Lütfen, kime hitap ediyorsanız alenen yazın.

12. Sancak

Sancak TÜİSAG Üyesi

Şu yapmış olduğunuz yorumdaki uslubu siz beğeniyor musunuz.?

13. aliduran

aliduran TÜİSAG Üyesi

emre bey burada işçi kelimesi bir iş için işverenle sözleşmesi olan kişilerdir. sezonluk çalışanlar sgk güvencesi olmayan amele.

14. lanope

lanope TÜİSAG Üyesi

Dostum sen üstüne alınma bak kendini ve yapmaya çalıştığı şeyi bilen hemen cevap veriyor biz böyle tipleri geçen sınavdada gördük ağladılar sonra bem 68 le kaldım gene 68 şe kalıyorum keşke herkesin başvurduğu soru iptal olsa ama olmuyor ha ayrıca bu yazılanların hepsini komisuon üyelerinden bir hocanın takip ettiğini çok kesin biliyorum o yüzden şu kraldan çok kralcılar gidip ötede oynasınlar iptal olmayacak diye inat etmesinler

emsalsiz_ bu yazıya teşekkür etti.
  15. Bianegro

Bianegro Guest

lanope..bu konu çekişme burada noktalansın..sen beni yanlış yorumladın ben de seni anladım..tamam bana ayar oldun fakat beni kötü niyetli düşündüğün için bu şekilde davranıyorsun..kötü niyetli değilim ben..kapansın bu konu..başka şeyler konuşalım

16. lanope

lanope TÜİSAG Üyesi

İptal olmayacak demeyin sana göre olmayabilir sadece o soruya başvuran adamlar var bem geçen sınav 15 tane soruya baivurdum ve başvurduğum soruların sadece 4 tanesi bende yanlıştı hiç bir sonuç alamadım bu sınavda hiçbir doruys başvurmadım yıldım yani. Ama başvuran ve iptal olmasınj isteyen arkadaşlarımı çok iyi anlıyorum bende işimi gücümü çocuklarımı ihmal ettim kurstu sınavdı ankaraya git gel falan

17. Sancak

Sancak TÜİSAG Üyesi

Kendi aranızda ise gidin bunu başka yerde tartışın. Burası karşılıklı kavga edeceğiniz bir ortam değil. verin mail adreslerinizi birbirinize yada skyp den görüşün. Burada bu tür üslüplarla bizleri rahatsız etmeye hakkınız yok. Önce forumun ne olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir.

Sn. Moderatör lütfen duruma müdahale ediniz.

18. Bianegro

Bianegro Guest

tamam..ben hatamı anladım..konu kapanmıştır..

lanope bu yazıya teşekkür etti.
  19. lanope

lanope TÜİSAG Üyesi

Ben bu sınavdanda kalmayı kendime alıştırdım yani umudum yok hatta isg den vaz bile geçtim diyebilirim mahkemenin sonucunu bekleyeceğim fakat tüm arkadaşlarımın maddi manevi arkasında olacağım bunu tüm kalbimle söylüyorum yüksek yerlerde tanıdığım tüm bürokratlara hep bunları anlattım bana yaramazsa başka bir arkadaşıma yarar mantığıyla bı forumu komisyondan ünv dede hoca olan bir üye takip ediyor yani gönül rahatlığıyla itiraz nedenlerinizi yazın arkadaşlar saygı çerçevesinde

Hüseyin Bozdoğan bu yazıya teşekkür etti.
  20. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar hepimiz aynı taraftayız

Hüseyin Bozdoğan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica