18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Bianegro

Bianegro Guest

sen son sıradasın..gelenler geldi..

2. Eğer 10 gün içerisinde dünyamıza bir göktaşı filan düşmezse evet size bir İSG uzmanı diyebiliriz.

serkan bilgin ve mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  3. First Safety

First Safety TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, "şık değişimi" dediğiniz durum nedir? Soru iptal olmuyor mu?

4. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

birbirimizle uğraşmayalım hepimiz aynı taraftayız

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  5. Bianegro

Bianegro Guest

tamam olur böyle şeyler..öyle sandı arkadaş benim zamanında yaptığım boşboğazlıklar işte

müslüm63 bu yazıya teşekkür etti.
  6. mujganasya

mujganasya TÜİSAG Üyesi

koray bey ben de 67 soruyu doğru cevapladım adım gibi eminim... bu ipaL sorularını da yanlış işaretledim sizce geçer miyim...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Bianegro

Bianegro Guest

evet..geçeceğiz..siz de ben de berfu hanım da 64 lere kadar bile inebilir geçme oranı..rahat olalım..

mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  8. ISGurusu

ISGurusu TÜİSAG Üyesi

Hasan bey İSİG tüzüğünde Alfa ışını ile ilgili bilgi olup olmadığı hakkında bir açıklama yapmadı. Tüm Türkiye merakla yorumunu bekliyoruz. Hemen karamsallığa kapılmayın

9. berfu kimya müh

faruk çelik e de twit atın arkadaşlar

10. Bianegro

Bianegro Guest

yokk:D onlar bana kafayı takmışlar twite kimse gitmez:D

11. berfu kimya müh

bırakın Doğan Bey le uğraşmayı arkadaşlar bakana twit atalım bu durumdan haberi olsun

12. berfu kimya müh

bu nötron tüzüğünü soru olarak nereden bulmuşlar yahu

13. Mustafa AYKUL

Mustafa AYKUL TÜİSAG Üyesi

İlan edilen şık doğru ancak; soru "yer alır" şeklinde olsa idi. Soruyu hazırlayan akademisyen şıkları yazarken ne sorduğunu unutmuş, balı hafızalı olmalı .^_^

14. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Bakanlığın sayfasındaki bakana mesaj kutucuğuna aşağıdaki mesajı kopyaladım.
    sizlerde kendin izce düzeltip yollayın lütfen arkadaşlar;

Sayın ilgili,
    18 Ağustos 2013 tarihinde saat 10:00 da Ankara da yapılan İş sağlığı ve güvenliği C sınıfı uzmanlık sınavına katıldım.
    3 aydır aralıksız, geceli gündüzlü çalıştım. Öncelikle yönetmelik okumaktan ve ezberlemeye çalışmaktan bitap düştüm. Ben mühendisim.
    sosyal konularda çok başarılı olsaydım en sevdiğim meslek olan Avukatlığı seçerdim. ancak iş güvenliği ve sağlığı uzmanı olaiblmek için mühendis
    olmak gerektiğini öğrenince, ülkemizdeki ihtiyaca bineyen fedakarlık yapıp bir kursa yazıldım. Eşim ve 2.5 yaşındaki oğlumda fedakarlık yaptı.
    3 ay onlarla alakadar olamadım. Eğitim aldığım kurum mer i müfredattan olacağını ve tüzüklerin geçerli olmayacağını iletti. Buna göre hazırlandım.
    Eminim pekçok arkadaşta bu koşullarda hazırlnamıştır. Öncelikle sınavın Ankara da olması benim gibi başka şehirlerde yaşayanları eminimki çok
    zorlamıştır. Ben gerçekten 5 saatlik bir yolculuk sonucu bir otelde konaklayarak ertesi gün sınava girdim. Hava değişimi, farklı bir şehir ve sınava
    girebilmek için harcadığım yol ve konaklama maliyetleride cabası. belki sınav 35 Tl değilde 70 tl olsa ve pek çok şehirde yapılsa bizler için daha uygun
    olabilirdi.
    Sonuç olarak çok iyi hazırlandığımı düşünüp sınava girdim. dikkat soruları sorulacağını bildiğim için (yanlıştır, değildir vs..)
    çok dikkatlice soruları okumaya başladım. Ancak pek çok soruda ikilemde kaldım. Yanıtların çoğu doğruydu. elenecek şık neredeyse bulmakta zorlandım.
    Geçmiş senelerin sınavlarını çözerken hiç bu kadar zorlanmadığımı anladım. Bir soruda doğru yanıtı bulmak içn çok zaman kaybettim. Çünkü şıkların ya hepsi doğru,
    yada hepsi yanlıştı. Pek çoğunu kendimce en doğru olacak şekilde işaretledim. Ayrıca fark etiğim şey, yürürlükten kalkmış tüzük sorulduğuydu. Pekiş mer-i müfredat
    denildiği halde neden tüzüklerden gelmişti. Madem tüzüklerden soru gelecekti, neden sınavdan önce hatalı bilgi verildi. Ayrıca tüm sorularda beklenen şey,
    harfiyen tüzük maddelerini ezbere bilmemizdi. Zira tüzük maddesi verilmiş, boşluk bırakılıp doldurmamız istenmiş. Peki bu kadar çok tüzüğü ezberlemek sahada
    iş güvenliği uzmanlığı yaparken aşırı gerekli bir şeymidir. Ezberden çok, hemde harfiyen ezberden çok,konuyu anlayıp anlamadığımız sorulsa,
    bilgi ölçme açısından daha doğru bir metod olmazmıydı.
    Bilgiden çok, ezberi kuvvetli iş güvenliği uzmanlarına mı ihtiyaç var canım ülkemde. Kaldıki sorulan sorular ve şıkları doğru olsa, hatalar olmasa, bu dilekçeyi yazma
    ihtiyacı hissetmeyecektim. Ben mühendisim. Neden bu kadar sözel soruldu anlamış da değilim. Avukatların bile kanunları harfiyen ezberlemesi beklenmezken
    bizlerden bu neden beklenmiştir. Onlar bile ezberlemezken biz mühendislerden neden kelime kelime ezberlemesi beklenmiştir. PEki diyelim ezberledik,
    bir tüzükte aynı sorunun yanıtı 4 mt iken, diğer tüzükte 3 metreyken, biz sorulan soruda hangisi olduğunu nasıl bileceğiz. Ayrıca çoğu sorunun tüm şıkları doğru yada
    şıkları hepsi yanlış sorularla karşılaştım. Bu durumda sorulara itiraz etmek gereği doğdu. Sorular açıklandı, 3 iş günü içinde itiraz hakkı verilmişti. Ben aynı zamanda çalışıyorum.
    İşimi gücümü bırakıp soruları inceledim. hatalı soruları bulup ikinci gün posta yolu ile yolladım. Zira üçüncü gün ulaşmazsa itiraz hakkım yanacaktı.
    PEki neden itiraz süresi bu kadar kısa. Ayrıca her bir soruya itiraz için 10 TL para yatırdım. Peki itiraz ettiğim sorularda haklı olursam ki haklı olduğuma eminim,
    yatırdığım paraları iade alabilecekmiyim. Bu soruların hatalı olmasından ben mi sorumluyum. Ülkemizde 6331 sayılı isg yasasını çıkararak hükümetimiz çalışanların hak,
    hukuk ve sağlığını korumayı hedeflemişse ve sınavla bu hedeflerine ulaşmak için iş güvenliği uzmanı tayin edecekse, daha yolun başında çokda hakkaniyetli olmayan bir
    sınav düzenleyerek neyi amaç edinmiştir. Bu sınavda yaşananlar gerçekten masum bir hatamıdır. Bu sınavla beli bir kontenjan mı doldurulmaya çalışılmıştır, yoksa isg
    uzmanı mı kazanılmaya çalışılmıştır. Sorular bu şekilde uzayıp gideiblir. Bu dilekçeyi yazmadan önce çok düşündüm. PEki itiraz ettiğim sorular gerçekten iptal edilip haklarım verilecek mi.
    Yada bu dilekçeyi yazdığım için, sanki şikayetmiş gibi algılanıp sınavı kazanmam olanaksız hal mi alacaktır. Bunları düşünmek zorunda kaldığım içinde çok üzgünüm.
    Zira gerçekten bu kadar özensiz bir sınavdan çıkardığım sonucu dile getirmek istemiyorum. Umudumu yitirmeyi hiç istemiyorum. Bu dilekçe şikayet değil, hak ve adaletin yerine
    geleceği inancımı paylaşma isteğidir. Sonuç olarak, lütfederek, sınavın, Ankara dışında ki illerimizde de yapılması ve 18 Ağustos sınavında yaşananlar akabinde hakkın
    ve adaletin yerini bulması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Azder Yusuf DÜLGER, fahriyamac ve emrah_isg bu yazıya teşekkür etti.
  15. Evet kesinlikle sizede İSG uzmanı diyebiliriz artık :)

16. berfu kimya müh

yaşlılar emekli olmaları gerekiyo unutuyorlar 1973 tarihli tüzüğü soruyorlar

Doğan Hasanoğlu ve mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  17. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

aynen.. tüzük geçersiz sayılırsa iptal olur.. geçerli sayarlarsa iptal olmaz..

Doğan Hasanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  18. Kısa ve öz mesajların daha ilgi ve dikkat çekip, daha etkili olduğunu bir an önce öğrenmeniz gerekli.

19. ISGurusu

ISGurusu TÜİSAG Üyesi

Yapı Denetim şirketlerindeki Yapı ve Uygulama Denetçiliği gibi resmi oarak başka bir iş yapmayı engelliyor olsaydı İSGU 'na hiç bulaşmazdım.
    Kendi sınıfım olan İnşaatlarda A sınıfı olmayacağımı bilseydim İSGU C sınıfı olmak için hiç teşebbüste bulunmazdım. Biliyorsunuz 750 gün 3 yılı iptal ettiler. 10 yıl yapsalar yine A olurum sorun yok. Yeni kanun çıkarmazlarsa C olarak çalışmam. Çünkü ayağa düşürdüler.

20. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

bilmediğimi düşünmüyorsun dostum umarım..
    ama bu hususu daha kısa anlatmak imkansız.. herkes uzun uzun yazsın, zaten okumayacaklar. tepki sayısına bakacaklar..

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica