18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Mirim

Mirim TÜİSAG Üyesi

İskele ayağının altına konulan geniş sert malzeme ne işe yaradığının sorulduğu soruda da bir tezatlık yok mu? İskele ayağını altına konulan sert ve geniş malzeme yükün dağılması ve yumuşak zemine geçmesini önlemek amacı ile konulur. Eğer, yumuşak zemine iskele ayağı geçer ise zaten dengede bozulacaktır.

Karam3131 ve gundondu bu yazıya teşekkür etti.
  2. Tolga_YILMAZ

Tolga_YILMAZ TÜİSAG Üyesi

bir tane sorunun sorusu eksikti. soru yok. sadece cevaplar var, ve cevaplardan yola çıkarak soruyu tahmin edip cevap verdim. hatırlamaya çalışın soru olarak "bilmemneye göre ...." diye bir soru vardı. ama sorunun soru kelimesi eksikti.

ayrıyeten damacana sorusunda mantık hatası var. 10LT suyu ister 10 LT 'lik damacanada ister 20 LT'lik damacanada taşıyın fark etmeyecektir neticede taşınan yük 10LT sudur. ama doğru cevap da bu sözde (ki ben de bu şıkkı işaretledim)...

4 seçenekli fakat 4 boşluklu soru gereksiz yere vakit kaybettirip strese soktu. bu sorudaki hatayı düşünüp anlamaya çalışırken kaybedilen süre neticesiyle doğru çözebileceğimiz bir soru üzerinde yeterince düşünme vaktimiz heba edildi bu 4 boşluk hatası nedeniyle..

aklıma gelmeyen çok soru var fakat çözüm sadece soruların iptal edilip, iptal edilen soruların puanlarının verilmesi adaletsiz olacaktır. neticede iptal edilen bu sorular aynı zamanda fazladan vakit kaybı ve dolaylı olarak doğru yanıt kayıplarına da sebep vermekteydi. iptal edilen her soru için 1 yerine en az 2 puan verilmeli. ama nerede o adaleti sağlayacak sistem...

Aseyrek, Oney, u.arslan1981 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  3. deniz doğan

deniz doğan TÜİSAG Üyesi

bi soruda hem soru net sorulamamıştı hemde A şıkkı yarımdı eleyerek yaptm ama net hatırlayamıyorum hangı soru olduğunu yarın sorular açıklanınca netleşir.
    kesinlikle soruları hazırlayanlara çözdürmeli acaba kendileri hakkında ne düşünürler!?

Karam3131 ve Tolga_YILMAZ bu yazıya teşekkür etti.
  4. Ali TUFAN

Ali TUFAN TÜİSAG Üyesi

Dostum iyi güzel de sen hala 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu diyorsun soruda açıkca 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre diyordu..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

metin volkan fazlıoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  5. ilterkilerci

ilterkilerci TÜİSAG Üyesi

Dediğiniz soru kırmızı buton yeşil butonla ilgili olan soruydu ben de kısa olan bi şık vardı ve neyden bahsettiği belli değildi

6. ismail jeofizik

ismail jeofizik TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar birde hangilerinin işyerinde çalışanlara eğitim verme yetkisi yoktur diye bir soru vardı şıkları a)işveren b)iş yeri hekimi c)danışmanlık firması d) üniversiteler di burada işverenin yetkisi yoktur ancak mevzuatta gerekli kriterleri sağlayan işveren eğitim verebilir deniliyor sizce bu soruda da bir sıkıntı yok mu?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

faruk murat silahtaroğlu, myildiz_tr ve gundondu bu yazıya teşekkür etti.
  7. allerjik

allerjik TÜİSAG Üyesi

Yeterli egitimi saglarsa isveren yazsaydi olurdu

8. ramsed

ramsed TÜİSAG Üyesi

ayrıyeten damacana sorusunda mantık hatası var. 10LT suyu ister 10 LT 'lik damacanada ister 20 LT'lik damacanada taşıyın fark etmeyecektir neticede taşınan yük 10LT sudur. ama doğru cevap da bu sözde (ki ben de bu şıkkı işaretledim)..
    bu soruda ağırlık merkezi değişeceği için elle taşımada tehlike yaratan bir durumdur.

9. ramsed

ramsed TÜİSAG Üyesi

ayrıyeten damacana sorusunda mantık hatası var. 10LT suyu ister 10 LT 'lik damacanada ister 20 LT'lik damacanada taşıyın fark etmeyecektir neticede taşınan yük 10LT sudur. ama doğru cevap da bu sözde (ki ben de bu şıkkı işaretledim)...
    bu soruda ağırlık merkezi değişeceği için elle taşımada tehlike yaratan bir durumdur.

10. allerjik

allerjik TÜİSAG Üyesi

Mantik hatasi yok 20 lt kapasiteli damacanada 10 lt su olursa yuk hareketli yuk haline gelecek ve denge saglamak icin ugras verilmesi gerekecek bundan dolayi 10 lt su 10 lt'lik damacanalarda tasinmasi daha ergonomik

fatih33 ve kayhankubat bu yazıya teşekkür etti.

11. hayır aynı değil ebat değişiyor 10 litrelik kapla 20 litrelik kap aynı ebatta değil 20 litreliğin ebatı daha büyük olduğu için bunu kavramak daha güç olacaktır mantıken şıklar içinde en mantıklısı bu cevaptı düşününce ağırlık aynı olabilir önemli olan ergonumi olduğu için yükün şekli de önemli

alix bu yazıya teşekkür etti.
  12. Cem Taktakoğlu

Cem Taktakoğlu TÜİSAG Üyesi

18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan sınav geçmişte yapılan C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavlarına göre oldukça zor bir sınavdı.Sınavda iptal olmasıd gereken soru sayısının 10 sorudan fazla olduğunu düşünüyorum.10 soru veya 10 sorudan fazla sorunun iptal edilmesinin sınav iptalini gerektireceğini düşündüğüm için sanırım iptal soru sayısı 6-9 arası olacaktır.

Ali Orhan, Karam3131, caniko ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  13. İptal değerlendirmesi yapılırken bu soruların hazırlandığı yönetmelik ve tüzüklere bakılacak bu sorular hazırlayan kişinin kafasına göre mi hazırlandı öyle şey olur mu hiç eğer öyleyse sınav hazırlama sisteminin acil değişmesi gerekir. Tek bir döküman olur herkes onu bilir ona çalışır kim daha çok çalışmış özümsemişse o kazanır böyle insanları oyuna getirerek netlik kazandırmadan bir yarışın içine sokmak kimseye yakışmaz.

Karam3131, caniko, artan86 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  14. Cem Taktakoğlu

Cem Taktakoğlu TÜİSAG Üyesi

Sınavın zor ve soru seçiminin ise özensiz olduğunu düşünüyorum.Niçin her sınav hatalı ve yanlış sınav soruları içeriyor?

caniko ve ALİ ULVİ ÖZÇELİK bu yazıya teşekkür etti.
  15. Sancak

Sancak TÜİSAG Üyesi

Tehlikeli kimyasal maddelerde yapılan çalışmalarda aşağıda verilenlerden hangisi özel önlemlerin alınmasına yönelik diğerlerine göre daha önceliğe sahiptir.
    a) tehlikeli bölümün tecrit edilmesi
    b) Yeterli havalandırma sisteminini kurulması
    c) kişisel korunma yöntemlerinin kurulması
    d)sağlık ve güvenliği yönünden tehlikesiz veya daha az tehlikeli olan kimyasal madde veya işlem kullanılması.

Burada doğru cevap d şıkkı gibi gözüküyor ama

12.08.2013 tarihli kimysal maddelerle çalışmada sağlık ve güvenlik önlemleri yönetmeliğinde " özel önlemler" tabiri bulunmamaktadır. İptal edilmesi gerekir

Karam3131 bu yazıya teşekkür etti.
  16. Sancak

Sancak TÜİSAG Üyesi

I. Yeterli sayıda acil çıkış kapısı olması halinde yerinin önemi yoktur.
    II. Acil çıkış kapısı olarak dönel kapı kullanılabilir.
    III. Yangın söndürme ekipmanı ve bulunduğu yerler kalıcı olarak işaretlenmelidir.
    IV. Acil çıkış kapılarının yerlerinin belirlenmesinde havalandırma sisteminin yerleri dikkate alınır.
    Yapı işlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği tüüğüne göre yukarıdakilerden hangileri yanlıştır.

cevap: I II IV.

Fakat Yapı işlerinde işçi sağlığı ve güvenliği tüzüğü yürürlükte olan bir mevzuat değildir. Bu soruda iptal edilmelidir.

Karam3131 ve filizfırat bu yazıya teşekkür etti.
  17. volokine

volokine TÜİSAG Üyesi

sorularin yazildigi konuda findik iscileri vs kendi hesabina calisan berber olayinda bosuna o kadar tartisildigina inaniyorum ve isin gercegi 10 tl verip bu soruya itiraz etmeyi gereksiz goruyorum. hani olurda findik iscileri cevabini isaretleyip soruya itiraz edenler husranla karsilabilir.

6331 e gore denilmis;
    kendi hesabina calisan berber sikkindaki berber yerine bakkal, kasap, manavda yazilabilirdi. onemli olan kendi hesabina yazilmasiydi. birisi cikmis berberler icin risk analizi gerekiyor csgb sitesinde berberler cin risk analizi ornegi var diyor. orada olabilir ama kendi hesabina calisanlar bu kanunla hic bir sekilde ilgisizler. zaten is guvenligi uzmanindan danismanlik almak icin 2-50 / 51-100 seklinde liste uzuyor. bak adamlar baslangici 1 den mi 2 den mi baslatmis. findik iscileri yazmislar cogul bir ifade kullanilmis. tamam karadenizli olanlar findik iscisine sigortami yapiliyor diye dusunebilirler. haklilar karadenizde kimse findik toplattigi iscisine sigorta yaptirmiyor hesap kitap tamamen kisinin kendi kafasinda tuttugu isci sayisi ve kac gun calistigiyla alakali 55-65 tl gunluk parayla oyle kaba duzen calisiyorlar. ama yasa senin findigi nasil toplantiginla degil olmasi gerekti sekille ilgileniyor.
    birisi cikmis ogretmenler vardi onlar 657'ye tabi tutuluyorlar demis. 6331'e kamu kurum ve kuruluslari dahildir.

kendi hesabina calisan berber sikkini isaretleyenler o sorudan puan alir. findigi isaretleyip itiraz edenler ise bosuna 10 tl harcamis olur diye dusunuyorum.

sinava ilk defa girdim cok ters kose oldum, eski soru orneklerine bakaraktan hakkimi bosuna harcadim diye dusunuyorum.

umit007, cansu67 ve allerjik bu yazıya teşekkür etti.
  18. Sancak

Sancak TÜİSAG Üyesi

SORU: Gürültü yönetmeliğine göre " günlük gürültü maruziyetinin günden güne belirgin olarak farklılık gösterdiği kesin olarak tesbit edildiği işlerde ve aşağıdaki şartlara uyulmak kaydıyla maruziyer sınır değerleri ve maruziyet etkin değerlerinin uygulanmasında ....... marıziyet değerleri yerine ............ değerleri kullanılır.

Boşluklara sırasıyla hangileri gelmelidir.

cevap: Günlük/ Haftalık..
    FAKAT: Gürültü yönetmeliği diye bir yönetmelik yürürlükte değildir. Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmalarına dair yönetmelik isimli bir yönetmelik yürürlüktedir. söz konusu yönetmelikde de maruziyet etkin değer diye bir kavram bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu soruda iptal edilmelidir..
    Ettimi 3 sorun..

Karam3131, eskmn ve allerjik bu yazıya teşekkür etti.
  19. volokine

volokine TÜİSAG Üyesi

hocam bu soruda birileri soruyu yanlis hatirliyorsunuz 20 lt lik suyu 2 ye bolup 10 lt olarak tasinacak falan filan diye bir seyler yazmisti :)
    soruda 10 lt suyu 20 lt lik damacanada tasimaktan bahsediyordu. bu sorunun cevabinda bir mantik hatasi oldugunu dusunmuyorum. cunku sen tasinan yuk 10 lt desen de 20 lt lik damacanin hacmi dolayisiyla ebatlari daha buyuk oluyor tutma konusunda zorlaniliyor. elle tasima bilmem nesinde yukun ebatlarininda onemli oldugu yaziyor. bu soru icinde para harcamak bosuna diye dusunuyorum.

20. Sancak

Sancak TÜİSAG Üyesi

SORU: Aşağıdakilerden hangisi İş sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünde belirtilen özellik ve nitelik değildir.

a) İşçinini kolayca kullanabileceği yerde bulundurulmalıdır.
    b) Çalıştırma düğmeleri Kırmızı, durdurma düğmeleri yeşil olacaktır.
    c) Şalter ve kumanda düğmeleri kendiliğinden veya herhangi bir çarpma ile makineleri hareket ettirmeyecek şekil ve özellikte yapılmış olacaktır.
    d) .........................

Burada doğru cevap: A şıkkı.
    Bu soruyu çoğunluk doğru yapmıştır
    FAKAT: İşçi sağlığı ve güvenliği tüzüğü sınav konuları kapsamında değildir. Dolayısıyla iptal edilmesi gerekmektedir.

Karam3131 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica