18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

dostum bende bunu biliyorum... ama sorulara baktım, benim 3 sorum var kesin iptal edilecek itiraz ettiğim., ikisi ortak bu 10 lu soruların içinde.. umarım 9 olur.. işalla.. bu sınavda bence çok çabalamasınlar, 60 sınır desinler derim.. çünkü gerçekten burada 60 soru yapan bence isg sertifikasını hak etmiş demektir.. hemde fazlasıyla.. sahada çok iyi iiş çıkaracağına eminim..

müslüm63 ve fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
  2. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

işalla... umudumuz o yönde..

mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  3. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

ben mahkemelerde uğraşacaklarını düşünmüyorum.. meb in avukatları var.. onlar tırmalar.. komisyonun umrunda olcanı sanmam..

4. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

dostum işte bu ters köşedir.. kurslar bile tüzük yok dedi.. hatta aynısını demeye devam ediyor.. kurs bile tüzük yok derken biz ne bilelim tüzük var mı yok mu? kasımda nasıl bilicez tüzük var mı yok mu?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Fatma ertan ve erhan077 bu yazıya teşekkür etti.
  5. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

yalnız benimde fark etmediğim bişiyi atlamışın dostum.. 43 üncü soruda ergonomik tehlikeleri tanımlarken demiş.. yönetmelikte var ama hangisi ergonomik tehlike şıklardan sence?

6. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

[Tehlike tanımlarken fiziksel ya da kimyasal ya da ergonomik tamami icin standard kriterlerin hepsini madde madde yazmış ergonomide şuna bak fiziksel de şuna bak diye ayrım yapılmamış tabiki. Ali Üstün, post: 86922, member: 57082"]yalnız benimde fark etmediğim bişiyi atlamışın dostum.. 43 üncü soruda ergonomik tehlikeleri tanımlarken demiş.. yönetmelikte var ama hangisi ergonomik tehlike şıklardan sence?[/quote]

Tehllik

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

Tehllik[/quote]

8. Atarlı gülestan

Atarlı gülestan TÜİSAG Üyesi

güven bey sorularında sıkıntı yok ;)

9. mestantas

mestantas TÜİSAG Üyesi

zaten formlar kimyasallarda kullanılıyor.soruda hata yok.

10. Arkadaşlar 10 soru iptaliyle sınavda iptal olur meselesi bir kent efsanesidir. sınav tüzük ve yönergelerinde böyle bir madde yoktur.

sınav iptali soru sayısından bağımsız olarak komisyonun kararına bırakılmıştır.

foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  11. Ayhan Acar

Ayhan Acar TÜİSAG Üyesi

Berber sorusuna itirazın gereksiz olduğunu söylüyorsun , bense aksine iptal edilmesi gereken başlıca sorulardan biri olduğuna inanıyorum .Aşşağıda önceki gönderimi kopyalayıp yapıştırdım. Bu soruya takmış durumdayım.Bu soru ile ilgili beni aydınlatabilirmisin acaba , yanlız yasaya bağlı kalarak.

soru 1- Sabancılar-Koçlar kendi nam ve hesaplarına çalışmıyorlar mı ?
    Cevap: çalışıyorlar
    soru 2- Yanlarında Çalışan istihdam ediyorlar mı ?
    Cevap:Ediyorlar
    Soru 3- 6331'e tabiler mi ?Tabilerse neden?
    Cevap: Evet çünki kendi namlarına çalışıyorlar ama ayrıca yanlarında çalışan istihdam ediyorlar.
    Soru 4-Güler Sabancı yanında çalışan olmadan sadece kendi işini kendi yapsaydı ve yine trilyonları olsaydı ...6331'e tabi olur muydu ? Açıklayınız.
    Cevap:Hayır çünki ; kendi nam ve hesabına çalıştı ve yanında çalışan istihdam etmedi.

A) bu sorunun cevaplarından biri neden fındık işcisi değil? .......6331 de nerde işci kelimesi geçiyor. İşci kelimesi kaldırılmadı mı ? Diyelim ki cevap bu şık olsaydı........Bu soruya itiraz edenlere ( kardeşim biz 6331'de işci diye bir kelime kullanmıyoruz , işci yok , çalışan olsaydı o zaman siz haklısınız mı derlerdi) acaba ?
    B)Yukardaki A bendiyle beraber kendi namına hesabına vs. çalışan berberin yanında çalışanı olup olmadığını bilmeden nasıl olurda 6331'e tabi değildir diyebiliyorlar birisi bana bunları açıklasın........birisi bana bu konuda haksızsın şu sebepten diyerek ikna etsin.Bu soru yüzünden sınavı geçemezsem öleceğimi bilsem bir sonraki sınava girmeyeceğim ve mahkemeye vereceğim

foodengineer01, mehmet _86, mujganasya ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  12. Ayhan Acar

Ayhan Acar TÜİSAG Üyesi

ayrıca bu soruya da baktın mı , ne diyorsun bu soru için ? bence kesin iptali gereken bir soru daha........ itirazımı aşşağı kopyaladım benim düşüncelerimdir.Ben bu rezalet sınavdan kalırsam bu soruda dahil 1. ve 58. sorular kesin (biri yok sen yanlışsın , şu sebeple...yani kısaca ikna olmadığım sürece ) , ayrıca daha buna benzer sorular için mahkeme yoluna gideceğimm.

A KİTAPCIĞI 79. SORU
    Aşağıda verilenlerden hangisi , iskele sökülmesinde yapılan bir yanlıştır?
    A) İskele sökülmesi en üstten başlamalıdır.
    B) Sökülmüş iskele malzemeleri bağlanarak indirilmelidir.
    C)İskele malzemelerini indirmek için çapraz elemanlar sökülür.
    D)İskelelerin bina bağlantıları, kalasların alınmasın sonra sökülür.
    İTİRAZ NEDENİ:Sorunun cevabı C şıkkı olarak verilmiştir. Fakat soruda doğru cevap B ve C şıkkıdır. Şöyle ki;
    13 Mayıs 2012 tarihinde yapılmış olan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında yine bu sorunun aynısı sorulmuş ve cevap olarak B şıkkı olan; iskele malzemelerinin bağlanarak indirilmesi kabul edilmiştir. Ayrıca, Yapı İşlerinde İşci Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü 75. maddesinde de belirtildiği gibi iki tarafından bağlanarak dengeli bir şekilde indirilme cümlesi açık bir ifadeyle belirtilmemiştir.

13 Mayıs 2012 tarihinde yapılmış olan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında sorulan soru aşağıdaki gibidir.
    A KİTAPCIĞI 79. SORU; İskele sökülmesinde aşağıda belirtilen esaslardan hangisi yanlıştır?
    A) Sökülmüş olan malzeme hangi yükseklikten olursa olsun doğrudan doğruya yere atılmayacaktır.
    B) Sökülmüş olan malzeme bir yerinden bağlanarak indirilecektir.
    C)Sökülmüş olan malzeme uygun bir yere istif edilecektir.
    D)İskelelerin sökülmesine en üst kısımdan başlanacaktır.

TALEP: Tüzüğün ilgili maddelerine göre 18 Ağustos 2013' de yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavının, A kitapçığının 79.sorusunun doğru cevabı B ve C şıkkı olmalı, dolayısı ile bu soru iptal edilmelid

foodengineer01, Ali Üstün ve yagmurceylin001 bu yazıya teşekkür etti.
  13. Aleyna17

Aleyna17 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bakana yada yardımcısına twit atanlara ne cevap geliyor
    bana neden gelmedi anlamadım
    170 arayın yazmıştınız bir arada
    onuda aradım sadece bekleyin dediler
    Ben mi ne diyeceğimi bilemiyorum, yada etkili konuşamıyormuyum
    Size cevap olarak ne yazmışlardı?
    BEKLEYİN mi dediler

14. Fatih Bozoklar

Fatih Bozoklar TÜİSAG Üyesi

Berber sorusunu ben doğru yaptım. Ancak itiraz edenler de hakkı. Çünkü aynı kanunda yazıldığı gibi çalışan istihdam etmeksizin diye vurgu yapması gerekirdi. Kanunda kendi nam ve hesabının başına eklenmiş olan bu vurgu boşuna mı? Soru eksiktir. Tıpkı diğer 5-10 soruda olduğu gibi.

foodengineer01, mujganasya, Ayhan Acar ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  15. ilker1959

ilker1959 TÜİSAG Üyesi

Bu soruyu ezberlemiştik sınavdan önce.

16. hkemal

hkemal TÜİSAG Üyesi

tartışmalı soru sayısı geçmiş sınavlara kıyasla fazla ve tartışmaya konu unsurlar daha açık.

17. vinz

vinz TÜİSAG Üyesi

Bizim iptaller ne alemde acaba? cukkacukka

18. Komisyonun olmasada Bakan'ı umurunda, daha geçen açılan ve kaybedilen davalar yüzünden kurumun uğradığı zarardan yakınan bir açıklama yaptı.

Kaybedilen davalarda mahkeme masraflarını da üsteleniyorlarmış. Önemlice bir davanında kaybedildiğini söyledi...

Hüseyin Bozdoğan ve foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  19. zafer1958

zafer1958 TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 51. soru oksijen- asetilen hangi tüp önce açılır diyor şalomadan açılanı sormuyor A şıkkı doğru şık değişimi olmaz dersanede öyle söyledi

eskmn bu yazıya teşekkür etti.
  20. Aleyna17

Aleyna17 TÜİSAG Üyesi

sanırım kimse kimseye twit falan atmamış
    baksana ortada cevap yok, sadece millete gaz mı verilip çekiliniyor gerçekten anlamadım

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica