18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

6331 sayılı kanunalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar'
    diye yazıyor kanun.buradan yapılacak çıkarım şudur.Bir işyerinde o kişinin çalışanı yoksa bu kanun kapsamı dışındadır demek istenmiş.soruda kendi hesabına çalışan berber sözünden yanında çalışanı olduğu anlamını kimse çıkaramaz.Ayrıca berberin yanında iki çalışanı olsa bile bu kanun kapsamında yine de değildir.(4857 ve 507 sayılı kanunlara göre)Bu nedenle bu soru o kadar çok yanlışların olduğu soruların arasında esamesi okunmaz bile.yanlış da bulmuyorum ben.

foodengineer01 ve First Safety bu yazıya teşekkür etti.
  2. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Aslında var. Çünkü ergonomik tehlikedir malzeme bilgi formu..
    Çünkü Ben IT iişindeyim, aldığımız klavye ve monitörlerin bilgi formlarına bakıyoruz.
    klavyeler in microsoft tan ergonomi sertifikalı olmasını istiyoruz. bilgi formlarında bunlar yazıyor..
    Mahkemeye gidince ben, nasıl yorumlanacak bu şık çok merak ediyorum..

Müge35 bu yazıya teşekkür etti.
  3. emrah_isg

emrah_isg TÜİSAG Üyesi

ben 20 ye yakın twit attım cevap gelmedi

4. teknik öğretmen

teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

Aynen öyle, iptallerden sonra olursa tabi kimseyi göremezsiniz burada, şu sorun kesin iptal, mahkemeye giderim falan diyenler hikaye kuzu kuzu Kasım ayındaki sınava hazırlanmaya başlarlar.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ali Orhan, yiğitoğlu ve yeaxoy bu yazıya teşekkür etti.
  5. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

ben web sitesinden bi sayfa yazı yolladım.. cevap gelmedi.. bekliyoruz..

6. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

6331 sayılı kanunalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar'
    diye yazıyor .buradan yapılacak çıkarım şudur.Bir işyerinde o kişinin çalışanı yoksa bu kanun kapsamı dışındadır demek istenmiş.soruda kendi hesabına çalışan berber sözünden yanında çalışanı olduğu anlamını kimse çıkaramaz.Ayrıca berberin yanında iki çalışanı olsa bile bu kanun kapsamında yine de değildir.(4857 ve 507 sayılı kanunlara göre)kendi nam ve hesabına yerine çalışanı olmayan berber dese daha iyi olurdu tabi ama sayısız çok yanlışların olduğu soruların arasında esamesi okunmaz bile.yanlış da bulmuyorum ben.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. fahrettin2005

fahrettin2005 TÜİSAG Üyesi

35. soruya itirazı anlayamadım. Tüzüğe göre beta yanlış ve soru da hangisi yanlıştır diye soruyor. bu durumda soru doğru olması gerekmez mi. Evet alfa ile ilgili bilgi yok tüzükte.

8. Aleyna17

Aleyna17 TÜİSAG Üyesi

yani aslında geldi diyenler yalan söylüyor.
    Bende okuyup gaza geliyorum, herkes arıyo diye bende arıyorum, ama olsun en azından kendim için aramış sayılırım.
    170 deki adamın sesinden belliydi zaten neden aradın der gibi konuştu, arayan çok dimi dedim birşey demedi bile ya kendime kızsam mı kızmasam mı bilemedim.

yiğitoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  9. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

aynen.. bizim kursta özellikle hoca, en çok iş kazası metal sektöründe oluyor demişti.. incik boncuk yaparken.
    en çok ölümlü kaza, inşaat sektöründe oluyormuş.. ayrım burada..

10. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

heh işte bu olur... bu durumda eğer istediğimiz iptalleri alamazsak 1000 adet ihtar yollayalım bakanlığa..
    eğer iptaleri düzeltmezseniz dava açarız die :D

11. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

ben kendi adıma bu sınavı kayberdersem mecbur kasımdakine giricem.. ama, davamı açıp öle giricem..
    kasımda yaptığım masraflarıda yıkıcam bakanlıın üstüne.. kusura bakmasınlar..
    isteyen açar, isteyen açmaz...

12. Ayhan Acar

Ayhan Acar TÜİSAG Üyesi

Soruda 6331 sayılı kanuna göre soruyor sizin yazdığınız kanunlardan değil , ayrıca yanında birkişi çalıştırsa bile kanuna tabiiki ondan öncesi bu şıktaki sorun zaten yanında çalışanı var mı yokmu o belli değil. Bu şıkta çalışanının varlığı anlamına gelmeyebilir doğru ama yokluğu anlamınada gelmez ki o yüzden kanunda çalışan ihtisas etmeksizin diyor. Anlayacağınız ikna olmadım. Ve bence fazla yoruma gerek duyulmadan en kolay iptal edilecek soruların başında...

Müge35 ve foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  13. eskmn

eskmn TÜİSAG Üyesi

aynen katılıyorum. o soruda problem yok.

Hüseyin Bozdoğan, Mert B. ve zafer1958 bu yazıya teşekkür etti.
  14. alara başar

alara başar TÜİSAG Üyesi

ben o soruyu doğru yaptım ama soru kesinlikle hatalı çünkü doğru cevabı yok. kanunun maddesinde çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına çalışan diyor, yani çalışan istihdam etmemesi kanun kapsamında olmasının asıl şartı, kendi nam ve hesabına çalışan demek çalışanı olmaması anlamına gelmez, ona bakarsan doktor muayenehane açar kendi hesabına çalışıyordur ve kanuna tabi değil ama yanına telefonlara bakacak bir sekreter alırsa kanuna tabidir. ben berberi işaretledim çünkü diğerleri hiç olmaz diye düşündüğümden ve böyle saçma sapan sorular yüzünden bir sürü zaman kaybettim. yetiştiremediğim için 5 soruyu attım

Ayhan Acar, foodengineer01 ve mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  15. ilker1959

ilker1959 TÜİSAG Üyesi

Kaynaktan biraz anlayan bir komisyon üyesi değerlendirirse soruda şalomodan açmayı kastettiğine şüphe duymaz. Önce hangi gaz olacağına gelince gerçekte oksijen açılması gerektiği halde tecrübemle söylüyorum piyasada her ikisi de önce açılıyor. Sorunun hakkı iptal olması. Tartışmaya kapalı soru sorsalar da herkesin bilgisi tecrübesi ortaya çıksa daha şık olurdu.

Fatma ertan ve yiğitoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  16. First Safety

First Safety TÜİSAG Üyesi

Katılmıyorum, 4857'den çok İSG uzmanını ilgilendiren 6331'dir, risk analizidir. Yukarıda belirtilen konularda bilinmeli ama daha çok SGK konusudur.

Hüseyin Bozdoğan bu yazıya teşekkür etti.
  17. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar dün bir arkadaş yollamıştı, bakanlığın yürürlükten kaldırılacak tüzüklerle ilgili 22.08.2013 deki duyurusunu..
    bu ta mbir kurnazlık.. tüzük yürürlükteydi, 18 ağustos sınavından kaldırmayız demenin bi yolu..
    ama ayıp.. geçici 2 inci madde 1 0cak ta iptal oldu.. hiç bi hukuki dayanağı yok..
    çok yazık, çok ayıp.. ben umutlu değilim sınavda ipta lolacak soru sayılarından..
    kaldı ki burada ayrımcılık yapmak istemem ama, benim isg olacağım firma geçici olarak OSGB ile anlaşmış..
    o tarafın yanlısı bayan arkadaşlar (açık ifade etmek istemedim anlayana) çalışıyormuş.. ben sertifikamı alır gidersem onlara yol görünecek.. artık bende bu işte adil olmayan bişiler olduğuna kanaat getirmeye başladım.. çok üzgünüm..

18. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

sınav tarihinden sonra bir şeyler yayımlamak kanıt sayılamaz dava açıldığında onu da kaybederler

ALİRIZA ARSEVEN bu yazıya teşekkür etti.
  19. hkemal

hkemal TÜİSAG Üyesi

klavye ile yazarkenken bileklerin bir yere dayandırılması gerektiği yönetmelikte çok net belirtilmiş. soru kesinlikle iptal edilmelidir

20. ilker1959

ilker1959 TÜİSAG Üyesi

4857 yi ezbere mali müşavirler ve muhasebe servisleri bilir. İzin, fesih süresi gibi bilgiler her sınavda çıkar. Halbuki gerektiğinde kolayca ulaşılabilir bilgiler. 6331 ve yönetmelikleri bizi daha çok ilgilendirir.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica