18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Bianegro

Bianegro Guest

gerekmiyor..bu sorunun iptal olması gerekirse ben koray bey e katılıyorum önlem vurgusu kaynakta önlem olarak gerçekleştirilmelidir yani rüzgar kesicileri..yönetmelik te değişmeli o halde fakat...koray bey..rüsgar kesiciler mühendislik önlemi değil mi..ortama müdahale fakat güvenlik tedbirlerinin alınması kaynağa yönelik olmuyor mu

muhti58 bu yazıya teşekkür etti.
  2. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Bana göre C şıkkının doğru olması gerekir, ama benim düşüncemin bir faydası yok.

YAPI İŞLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
    MADDE 16 - Kuvvetli rüzgar alan işyerlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan işçiler çalıştırılmayacaktır.

Fatma ertan bu yazıya teşekkür etti.
  3. Bence gerekmiyor şık değişimi lazım.

Toz kesici ayrı bir şey tozlu ortamda tozun yayılmasını önlemek için kuruluyor ve genelde ıslatmayla birlikte oluyor.

Ama süreğen kuvetli rüzgar varsa önce rüzgar kesiciler kurulur. Yada rüzgarın dinmesi için bütün işçiler ve insaat öylece bekler.

Soruya ben itiraz etmedim eden var mı bilmiyorum.

4. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

Şimdiye kadar ki bütün 60 lara haksızlık olur düşüncesi ile yapmazlar

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Bianegro

Bianegro Guest

iyi de koray bey benim jeton yeni düştü..genel olarak ortam için güvenlik tedbirlerinin alınması kaynağında müdahale olup..olası durumlar için rüzgar kesicilerin ve toz kesicilerin kurulması mühendislik önlemi olup, çalışmanın durdurulması idari önlem olmaz mı

6. Sorgulayan Adam

İptal edilmesi beklenen o kadar çok bariz hatalı soru varken, referans gösterdikleri tüzükte açıkça cevabı bulunan bir sorunun iptal edileceğini düşünmüyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ali Üstün ve Ali Orhan bu yazıya teşekkür etti.
  7. Evet burada tehlike rüzgar. Kesici rüzgarı ortadan kaldırıp kaynağında tehlikeyi önlüyor. Mühendislik önlemi bile, olsa iş bırakmaktan öncelikli.

Tüzükte varsa, tüzükte de bir sorun var bence. Ama kuvvetli rüzgarı süreğen olan yerlerde dünyadaki uygulama rüzgar kesici kurmak.

8. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

tamam genel önlemler alınır ama rüzgar için spesifik önlem yazıyor yönetmelikteki yazıyada yanlış diyemeyiz 2 doğru olmuyo mu

9. Bende öyle düşünüp itirazda bulunmadım.

İtiraz dışında mantıksal bir tartışma yapıyoruz şu an.

10. Bianegro

Bianegro Guest

tabi ki..ortamın güvenlik tedbirleri genel manada alınmassa ilk aşama olarak koruyucu kesicilerin konulması pek etkin bir çözüm olmasa gerek..he işin durdurulması son çözüm olur çünki idari bir yaptırım..baktılar ki çözüm bulunamıyor pat yukarıdan bir yazı işi durdurun şeklinde

11. Bianegro

Bianegro Guest

yeaux arkadaş doğru konuştu..bariz hataları olan sorular varken yönetmelikte geçerli olan maddeleri iptal etmeleri bihayli zor görünüyor..gerçekten mantiki hata varsa bu yönetmelikteki bazı maddelerin değişmesi anlamına geliyor orası da bu arifede yetişmez

12. Soruda bize "aniden kuvetli bir rüzgar çıktı" dese elbette iş dursun deriz.

aAma soru bize" kuvvetli rüzgar alan yerlerde ne önlem alırsın"ı soruyor.. sorudan çıkan böyle bir durumun süreğinliği... o durumca önce rüzgar kesiciler kurulur ve şantiye ye öyle başlanır.

Doğan Hasanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  13. kemalx

kemalx TÜİSAG Üyesi

Şantiyelerde gerekli güvenlik önlemleri almak gibi saçma sapan cümle maalesef yönetmelikte var.Ancak soruda da anlaşılacağı üzere gereken güvenlik tedbirleri yönünden hangisi doğrudur diye soruluyor.Buna gerekli güvenlik önlemlerini alırım derseniz mantıksız bir cevap vermiş olursunuz veya karşıdakinin sorduğu soruyu ciddiye almamış olursunuz.Bakanlığın böyle lastik gibi ne tarafa gittiği belli olmayan yönetmelikte geçen yerleri düzeltmesi veya değiştirmesi gerekir.Bir teknik eleman bu tip soruya böyle bir cevap vermesi uygun değildir.Önemli olan ister kaynağında ister mühendislik yönünden olsun çözüm olabilecek kararlar ifade edilmelidir.

Fatma ertan ve Doğan Hasanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  14. murat72

murat72 TÜİSAG Üyesi

bana da öyle geliyor :D ama inşallah geçecektir. aslında doğan bey geçerse bir sonraki sınavda yani kasım ayı sınavında onsuz ne yapacağız..! çok ararız çok....!!! cukkacukka

emsalsiz_ ve Fatma ertan bu yazıya teşekkür etti.
  15. Sorgulayan Adam

Soruda bizden kişisel değerlendirme yapmamız istenmiyor. Yazılı bir metin olan tüzükten bir cümleyi soruyorlar. Bu yüzden cevap sadece tüzükte yazan olarak kabul edilir.

Soru:
    Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’ne göre kuvvetli rüzgâr alan işyerlerinde alınması gereken güvenlik tedbirleri yönünden, aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

zafer1958 bu yazıya teşekkür etti.
  16. Bianegro

Bianegro Guest

bakalım yönetim burada bize bir görev verir heralde artık dökümanlara bakıyorlar..öyle olursa benden hiç kurtulamazsınız:D

murat72 bu yazıya teşekkür etti.
  17. Sorgulayan Adam

Soruyu sormak isteyen kişi diğer tüm soruları hazırlayanlar gibi şu mantıkla soruyor. Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü'nde bu sorunun cevabının olduğu 16. madde var. Ordaki 16. madde hangi şıktaysa onu işaretleyin. Yani, esasında soru şu şekildedir:
    Aşağıdakilerden hangisi Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü 16. maddesinde, rüzgar alan işyerlerinde alınması gereken tedbirler hakkında yazılmış maddedir?

Ali Üstün, Koray Pehlivanoğlu ve Doğan Hasanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  18. Bianegro

Bianegro Guest

bir de tüzükten ezber istiyorlar..pes

19. Bianegro

Bianegro Guest

hukuk sorusunun doğruluk payı nasıldır..hiç de anlamam hukuktan he

20. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

2 doğru cevap var iptal olsun inşallah

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.