18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Evet, forumdaki durum kendi kendimize hükümet kurup hükümet yıkma durumuna dönüştü... %100 kesin iptal edilmesi gerekenler ile şık değişikliği olması gerekenleri tam olarak öncelikle kendi aramızda bunu belirleyelim. Birinin iddiasına diğeri itiraz edince bu sefer akıllar karıştığı gibi yönetmelik karıştırmaya başlıyoruz ve iddiasının doğruluğunu araştırıyoruz.. vs vs.. Haliyle ortalık karışıyor. Öncelikle bazı soruların tam net cevabı üzerinde fikir birliği yapmalıyız..

Doğan Hasanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  2. Bianegro

Bianegro Guest

ben bu soruya 10 defa baktım hata olmadığı kanaatine vardım, fakat bir arkadaş doğaner beydi sanırım baskıyı arttırınca bir kez daha d şıkkını dikkatlice okuyunca..bu sorunun d şıkkının hatalı olduğunu kanaat getirdim..sebebi de şudur:

çalışmaya başlamadan önce ...kişisel sağlık kontrolleri
    çalışmaya başladıktan sonra( süresince) periyodik-aralıklı kontroller
    d şıkkında iki doğru cümleyi ardarda vererek büyük bir hata yaptılar..oysa ki amaçları önce tabirine sonrayı getirerek cümleyi yanlış kılmaktı fakat bunu başaramadılar..

3. Bianegro

Bianegro Guest

başlatın siz fatih bey..bugun artık bu soru polemiklerini beynimizde netleştirelim

4. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

bu yorumda komik geldi kusura bakma lütfen.. isg uzmanı olasın diye insanlar zaten 3 sınav yapıldı bu sene.. eksiltmeyi sınav duyurusuna iptaller artı olarak eklenir diyerek mi yapacak? mahkemede alırlar adamı tepe taklak aşağı cukkacukka

bencede bu konu kapansın lütfen.. gerçekten bilgi kirliliği.. yazık..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

İlgili tüzüğe bakıldığında A şıkkında yazılan metnin ve sorunun eksik alındığı görülecektir. Bu soru hakkında daha önce mevzuattan bazı bilgileri verdiğimi sanıyorum. Tekrar edeyim. Koyulaştırdığım iki yerdeki ifadeye dikkat ediniz. İlk ifade soru metninde bulunmalıydı! A şıkkında ise ikinci koyulaştırdığım kısım bulunmalıydı.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
    MADDE 157 - Makina ve tezgahların elektrik şalterleri aşağıdaki özellik ve nitelikte olacaktır:
    4) Çalıştırma düğmeleri yeşil, durdurma düğmeleri kırmızı renkte olacaktır. (B şıkkı)

MADDE 167 - Kollu demir testere tezgahlarında tehlikeli hareketli kısımlar, uygun bir şekilde korunmuş olacak ve kesilecek parça, sağlam olarak bağlanacaktır.
    1) Şalter ve kumanda düğmeleri, kendiliğinden veya herhangi bir çarpma ile makinayı hareket ettirmeyecek şekil ve özellikte yapılmış olacak (B Şıkkı) ve işçinin kolayca kullanabileceği yerde bulunacaktır. (A Şıkkı)
    6) Bir atelye veya kısımda bulunan makine ve tezgahlar, bir yerden çalıştırıldığı ve kumanda edildiği ve bunların hareketlerinin kumanda yerinden görülemediği hallerde, uygun haber verme sistemi kurulacak, çalışmaya başlamadan önce sesle ve ışıkla haber verilecektir. (D Şıkkı)

6. Bianegro

Bianegro Guest

evet bu soruda hata var..iptal edilme olasığını düşünmek lazım

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

yiğitoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  7. Ayhan Acar

Ayhan Acar TÜİSAG Üyesi

Sağlık gözetmeliği madde 16 , nın birinci bendinde açıkca başlamadan önce kelimesini kullandığı için yönetmelik gereği bu şık kesinlikle yanlıştır. İtiraz edilemezki bende bu soruyu yanlış yapmışım. Ama soruları yetiştireceğim diye acale etmeseydim dikkatimden kaçmazdı ve bu şıkkı işaretlerdim.

8. Bianegro

Bianegro Guest

fakat ayhan bey..bu soru için dün e kadar bir sorun yok diye düşündüm..fakat dün şunu farkettim inceler misiniz
    çalışmaya başlamadan önce sağlık kontrolleri yapılır fakat periyodik şekilde aralıklı olarak yapılmaz
    çalışmaya başladıktan sonra periyodik kontroller yapılır..yahut çalışma süresince aynı durumu d şıkkında ardarda doğru olarak vermişler

9. Bianegro

Bianegro Guest

şı şekilde yanlış cümleyi yaratmalılardı
    d) çalışmaya başladıktan sonra kişisel sağlık kontrollerini ve çalışma süresince aralıklı muayeneleri yaptırmakla yükümlüdür..işte bu cümle yanlış

10. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

çok komik yaptıkları bu zaten birçok soruda
    bakıyosun a şıkkına işçilerin kolayca uzanabilecekleri yerde olucak NE OLUCAK b şıkkında verilmiş bukadar saçma bi sınavdı işte BULMACA GİBİ daha çok bul bulabilirsen :) mesala maden 1 sonrakisoruda cevabı vermiş ben maden hakkında bilgi sahibi değilim die öle en sona bıraktım okurum bakarım die onada vakit yetmedi öle işaretledim çıktım sınav tam bir BULMACA güzel tabir oldu

11. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Çünkü, çok basit. bende aldandım bu soruya itiraz ettim.. hatta kursa yolladım hocalarda itiraz et dedi.. ama yukarı bakı ver dostum. kırmızı ile belirttiğim sonra kelimesi varya, işte o yönetmelikte önce olarak geçiyor.
    yani bu cümle yönetmeliğe göre aykırı.. sonuç olarak cevap bu. yani soruda bişi yok :(

12. Bianegro

Bianegro Guest

tamam zaten bu tip soruların kırmızı tuşların iptal olması hepimize zarar verir..bu adamlar bu tip çoğunluğumuzun doğru yapma ihtimali bulunan iptallik soruları seçerler kotayı 8-9 lara taşırlar ve piskolojik olarak biz görevimizi yaptık bakın iptal sayısı da bir hayli fazla diyerek bize zarar vermek isterler..mayıs sınavının 5 iptalinin 4 tanesine baktınız mı siz..4 iptal de çoğunluğun doğru kodlayabileceği hatalı sorulardı

fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
  13. Ayhan Acar

Ayhan Acar TÜİSAG Üyesi

ayrıca işin devamı demek , herhangi bir zamanda olabilir demektir ki bunun için gün verilmez özel durumlar ve yönetmelik gereği belli tarih aralıklarındada periyodik muayeneler olur. bence beni dinlersen bu soru üstünde hiç durma.

14. Emre Bağbaşı

Emre Bağbaşı TÜİSAG Üyesi

Dogan hatirlarmisin ta ilk gun bu biyolojok etmen sorusunda sakatlik var demistim.O soruda hata var d sikkiyla tuzuge bi bakin karsilastirin ne demek istedigimi anlarsiniz.

Yukarda erteleme diye bi metod yazilmis.soyle soyleyim bir sinava giren iptal edilen sorudan dolayi daha dusuk puan alirsa o sinavin resmiligi tartisilir sınav iptal edilir

Iptal edilen soru herkese +1 yazar

Şık degisimi ise arti birde yazar eksi birde yazar

mujganasya ve Doğan Hasanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  15. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Birçok soruya sorunun gerektirdiği yasal mevzuatı bularak cevap vermeye çalıştım. Yazdığım cevaplarda, soru soranların bakış açısını bir nebze olsun anladığım kadarıyla aktarmaya gayret gösterdim. Diğer arkadaşları bilemiyorum, ama siz öğrenmek için çabalıyorsunuz. Sınavdan kalırsanız bile Kasım ayında sınavı yapacaklar yine aynı mantıkla soracaklardır. Sorulara cevap ararken, dün akşam rüzgarlı ortamda çalışma sorusunda verdiğim gerçek sorulamk istenenle ilgili örneği lütfen hiç aklınızdan çıkarmayın. Bir sorunun cevabı metin olarak aynen bir yönetmelik, tüzük, yasada varsa, soruyu soran, o maddeyi sormuştur. Sizden değerlendirme yapmanızı beklemiyordur. İşinizi yaparken o değerlendirmeyi yaparsınız. Ama sınavda bu yola gidilince sonuç hüsran olur.

yiğitoğlu ve Doğan Hasanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  16. Bianegro

Bianegro Guest

evet hatırlıyorum..fakat emre arkadaş..bu tip soruların özellikle kırmızı düğmeli tipindeki yapılabilecek hatalı soruların iptali bize zarar verir

17. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

yani?
    soru;
    çalışmaya başladıktan sonra,

yönetmelik;
    çalışmalara başlamadan önce,

ooo.. anlam karmaşası çıktı.. çalışmaya başladıktan sonra, yani işe girdikten sonra. işe başladıktan sonra.. iş girişi yapıldıktan sonra. ama çalışmalara başlamadan önce? yani işe girişi yapılmış, sağlık muaynesi olmuş, biyolojik işlerde çalışmalara başlamış demi?

diğeri de, çalışmalara, yani biyolojik işlere başlamadan hemen önce.. yani işe başladıktan, yani işe girişi yapıldıktan, ve çalışmaya başladıktan, ama çalışmalara başlamadan önce.. zira zaten işe girişi yapılmayan adam, sağlıkm muaynesinden geçer mi?

işte burda ki anahtar kelime bu. biyolojik etkilere maruziyet olan bir iş yerinde, iş girişi yapıldıktan sonra mı sağlık kontrolü var, yoksa iş girişi yapılmadan önce mi?
    işte yönetmelikte tam ne denmiş ona bakmak lazım dimi.. hmmm..

18. Bianegro

Bianegro Guest

evet..bu şekilde düşünüp doğruyu işaretlemiştim..fakat üstüste bu konu gündeme olumsuz şekilde yansıyınca benim piskoloji olumsuza kayabildi da.. yola geldim saolun:D

19. Bianegro

Bianegro Guest

doğru söylediler..ele alınacak sorular üzerinde yoğunlaşmak lazım ki hayal kırıklıklarımız sabit kalsın

20. mestantas

mestantas TÜİSAG Üyesi

cümlede çalışmaya başlamadan önceden bahsetmiyor.başladıktan sonra ve işin devamında sağlık gözetimi yapılmalıdır anlam olarak doğrudur.şayet yanlış kabul edersen işe başladıktan sonra ve devamında sağlık gözetimi yapılmayacak anlamı çıkar.bu daha büyük yanlış.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica