18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ISGurusu

ISGurusu TÜİSAG Üyesi

PEKİ YA EDİYORSA
    Kanun kapsamındadır. Kapsam dışı değildir. Anlaşılmalı.

2. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

40. Biyolojik Etkenlere Maruziyet Risklerinin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik gereği, biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalar için, sağlık gözetimi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    A) Maruziyetin sona ermesinden sonra yapılacak herhangi bir sağlık gözetimi ile ilgili olarak çalışanlara gerekli bilgi ve tavsiyeler verilir.
    B) Sağlık gözetiminin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulmasından sonra en az onbeş yıl süre ile saklanır.
    C) İşyeri hekimi, her bir çalışan için alınması gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler ile ilgili olarak önerilerde bulunur.
    D) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmaya başladıktan sonra ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.

Soruya, soran açısından yaklaşımım aşağıdaki şekildedir.
    -Soruda yazan yönetmelik açılır.
    BİYOLOJİK ETKENLERE MARUZİYET RİSKLERİNİN ÖNLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Sağlık gözetimi
    MADDE 16 – (1) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar. (D Şıkkı)
    "Çalışmaya başlamadan önce" kelime değişikliği yapılmış!

(5) Sağlık gözetiminin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulmasından sonra en az onbeş yıl süre ile saklanır. (B Şıkkı) 13 üncü maddenin ikinci fıkrasında belirtilen özel durumlarda kişisel tıbbi kayıtlar bilinen son maruziyetten itibaren kırk yıl süre ile saklanır.

(6) İşyeri hekimi her bir çalışan için alınması gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler ile ilgili olarak önerilerde bulunur. (C Şıkkı)

(7) Maruziyetin sona ermesinden sonra yapılacak herhangi bir sağlık gözetimi ile ilgili olarak çalışanlara ge-rekli bilgi ve tavsiyeler verilir. (A Şıkkı)

Soruyu soran kişi yönetmeliğin 16. maddesini açmış ve oradan metinleri kopyalamıştır. A şıkkında "çalışmaya başladıktan sonra" ifadesini "Çalışmaya başlamadan önce" olarak değiştirmiştir.

Doğan Hasanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  3. cihat eken

cihat eken TÜİSAG Üyesi

bu sınavda öteleme yoktur. Direk doğru olarak geçer

4. Sorgulayan Adam

Doğru ifade aşağıdaki şekilde olacaktır:

Soruyu soran kişi yönetmeliğin 16. maddesini açmış ve oradan metinleri kopyalamıştır. Yönetmelikte doğrusu "Çalışmalara başlamadan önce" ifadesini, D şıkkında "çalışmaya başladıktan sonra" olarak değiştirmiştir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Ayhan Acar

Ayhan Acar TÜİSAG Üyesi

bu soru eksik olduğu için , ben doğru yapmış olsamda iptal edilmesi gereken sorulardandır. Bu soru 13 may 2012 de çıkmış sorunun aynısı olmakla beraber yanlız orda soru tamdır. A kitapcığı soru57

6. ilker1959

ilker1959 TÜİSAG Üyesi

Tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde işe giriş öncesi sağlık raporu istenir. Benim işim tehlikeli sınıfa giriyor ve devlet hastanesinden ağır iş kolunda çalışabilir raporu, sabıka kaydı vs. evraklarını getiriyor.muhasebeye bildiriliyor. ertesi gün işbaşı yapıyor. yani çalışmaya başlamadan önce . fakat ne yazık ki zamana karşı yarışa dayanamayıp ben de yanlış işaretledim bu soruyu.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  7. Dr.Bozkurt

Dr.Bozkurt TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, soruyu sorarken İSG tüzüğüne göre diye sormuyor. Genel sormuş. Derslerde öğretilen bilgiye göre Alfa vucutta, Beta vücudu geçerek Aluminyumda, Gama vücudu,ve Aluminyumu geçerek kurşunda, Nötron ise vücudu, aluminyumu ve kurşunu geçerek Betonda kalıyordu.
    Bence nötron ile beta' nın soğurma bilgilerini yer değiştirmişler ve 2 yanlış cevap elde etmişler. Dolayısı ile soru iptal olmalı.

yeaxoy, Ali Üstün, yiğitoğlu ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. Sorgulayan Adam

Ben de doğru yaptığım halde iptal edileceğini düşündüğüm sorular içerisinde yer verdim. Çünkü hem soru, hem cevap şıkkı eksik metin içeriyor.

9. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

sınavdan önce tüzük ve yönetmeliği öğrenin deniyodu böyle kelime kelime ezberleyin denmiyodu bize bu soruları hazırlayan emeklisi ve ümresi gelen sayın akademisyenler acaba siz bu tüzük ve yönetmelikleri kelime kelime biliyomusunuz acaba

yiğitoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  10. berfu kimya müh

böyle bir sınavı hazmedemiyorum verdiğim paralar verdiğim emek hazmetmeme engel oluyor

müslüm63, mujganasya, murat72 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. Sınavı geçince sonra konuşup güleceğimiz bir anı olacak :)

müslüm63 ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  12. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

o zaman bu durumda önce kelimesi zamanla yarıştığımız için gözden kaçmıştır.. çok ayıp bir sorudur bu bence.
    ayıptır ayıp. .tek bir kelime ile sorunun yanlış yapılacağı açıktır.. kaç kiş doğru yaptı merak ettim..
    cidden o arakdaşlar dikkatli olduu için isgu olabilir, ama bizler olmaayız cukkacukka

13. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

bize tüzük bilin demediler.. tüzük yok dediler.. sadece yönetmelik dendi..

14. teknik öğretmen

teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

Ablacım sen ne yaptın ya, oldu olmadı standart sapmayı hesapla, bildiğin iptal edilen soruları doğru olarak işlem yapılıyor.

15. berfu kimya müh

inşallah insafa gelipte hatalarını kabul ederlerse

seval_yılmaz bu yazıya teşekkür etti.
  16. CNNTMN

CNNTMN TÜİSAG Üyesi

İptal soru yanlış cevaba 1 puan olarak ekleniyor diye biliyorum. Doğru cevaba herhangi bir ekleme yapılmıyor.

17. berfu kimya müh

geçen gün bankada bi adamla karşılaştım adam yanındakine diyo ki ugandaya gidicem burası yaşanacak yer değil diye güldüm ama şimdi hak veriyorum başına ne gelmişki adam uganda bile daha medeni demiş

Doğan Hasanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  18. berfu kimya müh

hukuk sorusu için ne düşünüyorsunuz arkadaşlar kaynaklarda varmı ben hiç rastlamadım

19. mujganasya

mujganasya TÜİSAG Üyesi

çalışan istihtam etmeksizin demesi gerekirdi soru eksik...ezbere sormuşlar...

20. Yüzbinlerce Britanya'lının ev aldığı, 500 bin göçmen işçinin çalıştığı bir o kadarınında çalışmak için sıra beklediği bir ülkedeyiz şu an. Avrupa'daki işsizliğin yarısı kadar işsizlik var.

Uganda düşünürseniz yardımcı olabilirim :)

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica