18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. mujganasya

mujganasya TÜİSAG Üyesi

iptal olması gerekir

2. mujganasya

mujganasya TÜİSAG Üyesi

2 eylülde diyorlar.

3. Hukuk sorusunda bir problem yok.

A seçeneği yanlış, diğerleri doğru

4. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

iptal.. yasama hepsinin ortak özelliği değildir denmiş soruda. ama doğru şık, yasama.. iptal..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Bianegro

Bianegro Guest

Yasama organı; anayasaların verdiği yetki ile kurulan veyasalar geçirme, değiştirme ve yürürlükten kaldırma gücü olan bir tür katılımcı meclistir. Bir yasama organınca oluşturulan yasalara hukuk ya da yazılı kurallar denir.

6. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

açıklaması nedir?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Yabancı anlaşmalarda kanun statüsünde ve bu kanunlar yasama organı tarafından konulmazlar. Ayrıca bakanlar kurulu kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisindedir. Bunlarda kanun yerine geçer vs vs.

Doğan Hasanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  8. ufuk_topal

ufuk_topal TÜİSAG Üyesi

olur mu hiç böyle bir şey!!! iptal edilen sorular bizim aleyhimize oluyor o zaman böyle bir hesaplama şekli olamaz..

9. Bianegro

Bianegro Guest

Hukuk, birey, toplum ve devletin hareketlerini, birbirleriyle olan ilişkilerini; yetkili organlar tarafından usulüne uygun olarak çıkarılan, kamu gücüyle desteklenen, muhatabına genel olarak nasıl davranması yahut nasıl davranmaması gerektiğini gösteren ve bunun için ilgili bütün olasılıkları yürürlükte olan normlarla düzenleyen normatif bir bilimdir.

ne anlıyosun..ben fazla bişey anlayamadım

10. orada normatif in yazılı olan demek olduğunu bilmeyenler yanılmış olabilir. Ama soru doğru bir soruydu.

11. Bianegro

Bianegro Guest

ok..beni yanıltan bireysel yaklaşım olmuştu..neyse sağlık olsun..umudumuzu keselim bu sorudan

12. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

13. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Bu sorunun da diğer bazı sorular gibi, çok sayıda başka problemli soru bulunması nedeniyle iptal edileceğini düşünmediğimi belirtmiştim.
    İki ayrı dilekçede altı doldurulmuş iki ayrı itiraz dayanağı gördüm. Bir tanesi aşağıdadır.

B şıkkında yer alan devlet destekli yaptırıma sahip olmak hukuk kurallarını din, örf, adet ve geleneklerden ayıran en önemli özellik olduğu için kesinlikle ortak özelliklerden biridir.
    D şıkkındaki normatif olmak hukuk biliminin esas özelliğidir. Dolayısıyla hukuk kuralları normatiftir.
    A şıkkında yer alan yasama organı tarafından konulmuş olmak ictihad vb. yollarla oluşmuş hukuk kurallarına aykırı olduğu için hukuk kurallarının ortak özelliklerinden biri değildir.
    Yasama organı kanun yapar ancak hukuk kuralları dediğimizde tüzük ve yönetmelik gibi kurum ve kuruluşlarında yapabileceği kurallar akla gelir.
    C şıkkında yer alan insan davranışını konu almak her hukuk kuralının ortak bir özelliği değildir. Şöyle ki; Hayvanları Koruma Kanunu ve Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu insan davranışlarını konu almaz. Anayasanın değiştirilemez maddeleri devlet yapısı ile ilgilidir ve insan davranışını konu almaz. Yani insan davranışlarını konu almak hukuk kurallarının ortak özelliklerinden biri değildir.
    Yukarıda sıralanmış nedenlerden dolayı bu sorunun iptali gerekmektedir.

Hüseyin Bozdoğan bu yazıya teşekkür etti.
  14. berfu kimya müh

15. Bianegro

Bianegro Guest

üzülmeyin berfu hanım..ikimizin puanı eşit asetilenle dengeleniyoruz..hatta siz bir adım daha ilerdesiniz benden..rahat olalım

16. berfu kimya müh

çok zor bi soruymuş

17. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Sınavda, buradaki itirazdakinden farklı olarak Uluslararası Hukuk'un insan davranışlarını konu almayacağını düşünerek yanlış kabul edilen C şıkkı'nı işaretlemiştim.

Hüseyin Bozdoğan bu yazıya teşekkür etti.
  18. berfu kimya müh

ne biçim sorular bunlar ben mühendislik okudum hukuk değil

19. Bireysel yaklaşım diye bir şey yoktu ki soruda

20. mestantas

mestantas TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar konuştukça kafam karışmaya başladı.ne zaman açıklayacaklar bu sonuçları.açıklasınlar bir an öncede bitsin bu eziyet.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica