18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ilterkilerci

ilterkilerci TÜİSAG Üyesi

50. soru hakkındaki düşünceniz nedir B kitapçığı

A şıkkında “İşçinin kolayca kullanabileceği yerde bulunacaktır.” İbaresi yer almaktadır. Fakat Yangın tüplerinin mi yoksa çalıştırma-durdurma butonlarının mı, kişisel koruyucu donanımların mı olduğu açıkça belirtilmemiştir. A şıkkının da doğru sayılması gerekmektedir.

2. mehmet celal

mehmet celal TÜİSAG Üyesi

hukuk sorusu arkadaşlar devletler arası hukuk ta insan dooğası geçerli değildir , lütfen dikkate alalım soruyu ayrıca izin süreside 50 yaşından büyük biri için süre 18 gündür hangi yaş aralığı kesin değildir puko sorusu kesinlikle hatalıdır maden sorusuda

3. tuğ tuna

tuğ tuna TÜİSAG Üyesi

ben bu 5 soru için 50 tl bakanlığın hesabına yatırdım ve itiraz ettim sayısal ifadeler yok anlatım bozukukları var kısacası yanlış bu 5 soru. iptal etsinler. böyle soru sorulmaz.

mühendis_34 bu yazıya teşekkür etti.
  4. taso84

taso84 TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR BEN DE ANKARA'DAYIM.İTİRAZ KONUSUNDA YARDIMCI OLABİLİRİM.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Talat ARICI

Talat ARICI TÜİSAG Üyesi

İnternette itiraz dilekçessi ile ilgili örnekleri bulabilirsiniz ama ben yinede bir örnek dilekçe paylaşıyorum.

Ekli Dosyalar:

fahriyamac ve Bora Çağlayansu bu yazıya teşekkür etti.
  6. mülayim helva

mülayim helva TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar a kitapçığı 17soru b şıkkıda uygulama alanında zannediyorum57 soruda mıknatıs yere konurmu bunu mantıklı bulmuyorum bilen varsa aydınlatırsa sevinirim63 soru da sorulma şekli yanlış buluyorum kaplama oksijeni saf dışı bırakır kelimesi a sıkkına yöneltiyor 66 soruda b şıkkı olması gerekli78soruda b şıkkı daha mantıklı diye düşünüyorum bu konu hakkında düşüceleriniz nelerdir

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. arvano

arvano TÜİSAG Üyesi

Planla
    İş Sağlığı ve Güvenliği açısından amacın belirlenmesi ( neyi başarmak istiyoruz, nerede,
    ne zaman )
    Mevcut durumun analizi

Hedeflerin belirlenmesi

Kayıtların analizi

Tehlikelerin belirlenmesi

risk değerlendirme yöntemlerinin belirlenmesi

Detaylı plan hazırlaması ( uygulama planı )

İç talimatların hazırlaması
    Uygula
    Risklerin değerlendirilmesi

Risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verilmesi

Kontrol önlemlerinin seçimi ve uygulaması

Her bölümdeki İlgili kişilerin bilgilendirilmesi, eğitimi ve katılımının sağlanması

Faaliyet planının izlenmesi ve gerçekleştirilmesi

Uygulama sonuçlarının yakından takip edilmesi

PUKO SORUSU HANGİSİ PLANLA KISKINDA YER OLACAKTI... OHSAS'DAN ALDIM VERİYİ SORU KABAK GİBİ YANLIŞ

Lal09 bu yazıya teşekkür etti.
  8. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

itiraz dilekçesi ve dekontu postalanan sorular hangi kitapçık ???

9. deniz doğan

deniz doğan TÜİSAG Üyesi

aynen sizinde düşündüğünüz gibi a şıkkı yarım bu soruya itirazım zaten kesin olacak ama bi buluşma düzenlersek organize bi şekilde itirazlarımızı yaparız diye düşünüyorum.

mehmet celal bu yazıya teşekkür etti.
  10. olorin

olorin TÜİSAG Üyesi

C sınıfı B kitapçığı 70. soruya (kaynak atölyesi 284 metreküp hava ve en az 5 metre tava yükseliği) itirazla ilgili fikirlerinizi alabilir miyim? İnternet sitelerinde bu bilgiler mevcut ama ne yönetmeliklerde ne de tüzüklerde böyle bir bilgi geçiyor. Dolayısıyla geçerli bir dayanak bulamadım. Benim bilmediğim bir bilimsel kaynak veya standart mı var yoksa sınavı hazırlayan vatandaşlar soruları google dan bakarak mı hazırlamışlar acaba?

11. yasin atasoy

yasin atasoy TÜİSAG Üyesi

ben de ankaradyım ne yapmammız gerekiyor
    böyle bir sınav görmedim sınavdan çıkınca bu sınavı hallettim geçtim sandım ama cevaplar beni çok şaşırttı 70 nette kaldım ama risk değerlendirilmesine tabi

12. Özgürceyaşam

Özgürceyaşam TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı
    Soru: 26
    6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında hangi işyerlerinde risk değerlendirmesi yapma yükümlülüğü vardır?
    Söz konusu soruda cevap a şıkkı yani "Tüm işyerleri" olarak belirtilmiştir. Ancak Risk değerlendirmesi yönetmeliği kapsamı ise 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamındaki işyerleri olduğu yazmaktadır. 6331 sayılı kanunda ise kapsam dışı iş yerleri bulunmaktadır. Nitekim aynı sınavın 1. sorusunda 6331 kapsamı dışındaki işyerini sormuşlar doğru cevap ise kendi nam ve hesabına çalışan berber cevabıdır.
    Yani sorunun doğru cevabı "En az bir çalışanı bulunan tüm işyerleri" ya da "6331 sayılı kanunu kapsamındaki tüm işyerleri" olarak tanımlanabilir.

yldrm bu yazıya teşekkür etti.
  13. deniz doğan

deniz doğan TÜİSAG Üyesi

bu arada itirazlarda soru başına mı ücret yatıracaz yoksa dilekçe başına mı?? ben dilekçe başına diye düşünüyorum.. bilgisi olan arkadaş dayanağıyla beraber yazarsa sevinirim

14. Özgürceyaşam

Soru: 61
    I – Topraklama elemanı bulunan özel fiş ve prizlerle yapılacaktır.
    II – Yüksek amperajlı prizlere akım sağlayan kablolar dağınık bulundurulmayacak ve geçitlerde yüksekten geçirilecektir.
    III – Aletler, besleme kablosu içerisinde bulunan özel topraklama iletkeni ile yapılacaktır.
    Taşınabilir elektrikli el aletlerinin topraklanması ile ilgili yukarıdakilerden hangisi / hangileri doğrudur?
    Cevap: I – II – III
    Söz konusu metin İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü BEŞİNCİ BÖLÜM 5 : ELEKTRİK TESİSATINDA ALINACAK GÜVENLİK TEDBİRLERİ :
    Madde 316-Taşınabilir elektrikli el aletlerinin topraklanması, topraklama elemanı bulunan özel fiş ve prizlerle yapılacak, yüksek amperajlı prizler üzerinde ayrıca bir şalter bulundurulacak, bunlara akım sağlayan kablolar dağınık bulundurulmayacak ve geçitlerde yüksekten geçirilecektir.
    Yukarıda belirtilen madde dikkatli okunduğunda Taşınabilir elektrikli aletler topraklama elemanı bulunan özel fiş ve prizlerle yapılacak bu prizler üzerinde şalter bulundurulacak ve yine bu prizlere akım sağlayan kablolar dağınık bulundurulmayacak… denilebilir. Yani: siz maddeleri bağımsız hale getiremezsiniz. Eğer II no’lu madde için “topraklama elemanı bulunan özel fiş ve yüksek amperajlı prizlere akım sağlayan kablolar dağınık bulunmayacak ve geçitlerde yüksekten geçirilecektir” denilse idi doğru olacaktı.
    Ancak burada I, II ve III maddesi soruluş itibari ile birbirinden bağımsız olup II maddesini tek başına değerlendirdiğinizde topraklamada kullanılan prizler, ekipman veya ekipmanlarla alakalı olup olmadığı belirli olmamaktadır. Tüm elektrik kabloları topraklamadan bağımsız olarak dağınık bulundurulamaz ve geçitlerde yüksekten geçirilir

15. mentorr

mentorr TÜİSAG Üyesi

tespitleriniz için elinize sağlık bende belirttiklerinizden 5 ini yazacaktım siz daha fazlasını tespit etmişiniz sınava yeteri kadar çalıştık fazlası ile strese girdik birde her sınav sonrası baştan aşağı tüm soru kitabını incelemek hataları tespit etmek gibi ayrı bir stres kaynağı oluşturan bir yükümlülüğümüz oldu imla hatasını bile anlarım ama yürürlükte olmayan tüzük ve yönetmeliklerden soru hazırlamanın mantığı nedir bu soruları bu şekilde hazırlayanlara da ayrı bir yaptırım uygulanması gerekir

16. yasin atasoy

ben de ankaradyım ne yapmammız gerekiyor
    böyle bir sınav görmedim sınavdan çıkınca bu sınavı hallettim geçtim sandım ama cevaplar beni çok şaşırttı 70 nette kaldım ama risk değerlendirilmesine tabi

17. Özgürceyaşam

A kitapçığı
    Soru 85:
    Söz konusu soruda 4 boşluk bırakılmış ancak cevaplarda 3 değer verilmiştir.
    A kitapçığı

18. DEMİRCİ METAL

DEMİRCİ METAL TÜİSAG Üyesi

helal olsun bu işde

19. DEMİRCİ METAL

DEMİRCİ METAL TÜİSAG Üyesi

kardeşim 7-8 soru var yanlış lütfen itiraz et üzerimize ne düşerse beraber ödeyelim tel bu :0535 522 5280

20. yasin atasoy

eğer bir kaç soruyu iptal ettirebilirsek birçok arkadaşımızın eminim ben de dahil parasını kurtaracaz.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica