18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Bianegro

Bianegro Guest

evet..ağırlık sorusunun iptal olması çok zor

2. Bianegro

Bianegro Guest

ali bey..iskele dengeleri..yükü yaymak+ kaymayı önleme..iki şıkkın da doğru olduğunu düşünüyorum..bu konuyla ilgili geçen yönetmeliği hatırlıyorsanız?

3. Bianegro

Bianegro Guest

sanırım kaymayı önlemek şıkkını kafadan uydurdular..yönetmelikte bu kavrama yer verilmedi ise sorunun iptali hayal kalır

4. Güven Bey’ in çalıştığı işyerinde Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği’ ne göre işveren, çalışanlara aşağıdakilerden hangisi hakkında kesin verilerle bilgilendirmekle yükümlü değildir?

1. Yükün ağırlığı
    2. Yükle ilgili genel bilgiler
    3. Yüklerin doğru olrak nasıl taşınacağı
    4. Yüklerin yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler

Dayanak;
    Yönetmeliğin
    MADDE 6 – (1) İşveren, yükün elle taşınmasının kaçınılmaz olduğu durumlarda;
    a) İşin mümkün olduğu kadar sağlık ve güvenlik şartlarına uygun yapılabilmesi için işyerinde gerekli düzenlemeleri yapar.
    b) Yapılan işteki sağlık ve güvenlik koşullarını değerlendirirken ek-1`de yer alan hususları ve yüklerin özelliklerini de göz önünde bulundurur.
    c) Özellikle çalışanların sırt ve bel incinme risklerini önlemek veya azaltmak için, ek-1`de yer alan hususlar doğrultusunda çalışma ortamının özellikleri ve yapılan işin gereklerine uygun önlemleri alır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Doğan dostum kurşini yolla bi yere varamazsın söleyim sana. su testisi su yolunda kırılır.. gel bırak kurşiniyi, gel isg ye :D

şaka bi yana, yasama kanun yapar.. hukuğu kapsar bence.. bu soru çok afaki aslında.. net değil.. ben bunu ispatlamaya çalıştım.. şahsi kanaatim iptal etmezlerse ve iptal sayısı 5-6 dan az olursa bu soru içinde dava açacağım ben..

Doğan Hasanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  6. seyitemre

seyitemre TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar iyi akşamlar,
    sınavda 81 soruyu kendim işaretledim, kalan 19 tanesini attım. cevaplar açıklandığında soruların hepsini şöyle yeniden bi gözden geçirdim sanırım 59 netim var. Sanırım diyorum çünkü belki sınavda c olarak attım, belki cevaplar açıklanınca a işaretleyip baktım. 59 net olması durumunda sizce bir ümit var mı :(

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

cık. olmazlar bence..

8. yok

9. Bianegro

Bianegro Guest

- Çok ağır veya çok büyükse,...burada yanlız bir koşul var..kesin verilere mensup olmaması gerekir

10. seyitemre

seyitemre TÜİSAG Üyesi

abi çok net ve olumsuz oldu ya :(

11. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Soruyu soran ne sormak istemiş, her zaman bunu hatırla.:) İllede tüzük,yönetmelik diye belirtmek zorunda değil.

78. İskele dikmelerinin ahşap ya da beton plaka üzerine oturtulmasının nedeni, aşağıdakilerden hangisidir?
    A) İskele dengesini sağlamak için
    B) Zayıf tabanda yükü yaymak için
    C) Dikme kaymalarını azaltmak için
    D) Dikmelere gelen yükleri dengelemek için

YAPI İŞLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
    MADDE 64 - İskele esas veya tali dikmeleri, oturma veya kayma yapmayacak şekilde sağlam yer üzerine oturtulacak ve dikme altları birbirine bağlanacaktır.

İskele yapılacak taban, yumuşak veya zayıf ise, dikmeler yükü yaymak için yeterli kalınlıkta ve boyutta ahşap veya beton plaklar üzerine oturtulacaktır.

12. Çok ağır VEYA büyükse.. deniyor

Ve olursa iki koşulun sağlanması gerekir
    Veya denirse iki koşuldan biri yeterlidir.

Artık liselerden mantık derslerini kaldırdılar dimi. Orada öğretirlerdi bunu.

13. Tamam yumuşatalım. Allahtan ümit kesilmez.

14. İSG olarak bak; Doğan arkadaş kurşun zehirlenmesinden bahsediyor.

15. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

dostum ee? kanun maddelerini eksik yazmışın?
    yine aynı yönetmeliğin 8 inci maddesi derki;

Ģçilerin Eğitimi ve Bilgilendirilmesi Madde 8 — Elle yapılan taşıma işlerinde, işçilerin bilgilendirilmesi ve eğitimi ile ilgili olarak aşağıdaki hususlara uyulacaktır: a) İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 10 uncu maddesindeki hususlarla birlikte, bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler hakkında işçileri ve/veya temsilcilerini bilgilendirecektir. İşveren, elle taşıma işlerinde işçiler ve/veya temsilcilerine taşınan yükle ilgili genel bilgileri ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin ağır tarafının ağırlık merkezinin yeri hakkında, kesin bilgileri vermekle yükümlüdür.

şimdi kırmızı ile belirlediğim yere bak lütfen. mümkünse kelimesi var.. yani mümkünse yükün ağırlığını vermekle yükümlüdür. ama mümkünse.. hani yapmakla yükümlüdür demiş ya soru. heh işte, orda mümkünse var.. mümkünse yükümlüdür, mümkün değilse yükümlü değildir..
    ne yazık ki ben bu soruya da itiraz ettim.. alel acele.. baktım ki iptal olmaz :(
    en azından insafa gelirlerse iptal ederler.. yoksa zor :(

16. Bianegro

Bianegro Guest

kayma olmaması için sağlam yerlere oturtulacak..oturtulacak sağlam yerler ahşap ve beton plakalar olacağından aynı zamanda kaymayı önlemek için de kullanılan bir metod oluyor..fikrimce hem b ve c ikisi de doğru

17. Bianegro

Bianegro Guest

:D..

18. Yarım kopyalamışım...pardon

Ee mümkün tabi su bidonu bu ağırlığı belli zaten :) ee bi zahmet söyleyin işçiye bu 20 kg diye. Soruda da veriyor zaten.

19. Bianegro

Bianegro Guest

iyi de koray bey..iki tane farklı koşul verdi..ağırlığı diyor...yükün ağırlığı çok büyükse demiyor ki..demek ki yük standart bir ağırlıkta ve işveren işçiye yükle ilgili uyarıda bulunma gerekliliği yok..şayet çok ağır kaba bir yük ise işveren temkinli davranmak ister kesin verilerle olaya yanaşır der ki bu yükü sen kaldıramassın gerekirse bir arkadaşını da yanına al der..birkaç kişinin birlikte taşıdığı yük elle taşıma işidir

20. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Yine aynı yanlışa düşüyorsun. :) Kendi yorumunu katınca işler sarpa satıyor. Yorumun doğru ama bize sınavda faydası faydası yok. :p

Soruyu soran neyi sormuş, ona bak. 64 maddenin 2. bendini. İskele yapılacak taban, yumuşak veya zayıf ise, dikmeler yükü yaymak için yeterli kalınlıkta ve boyutta ahşap veya beton plaklar üzerine oturtulacaktır.
    İki cevaplı soru hazırlar mı adam? :D

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica