18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Doğan Bey;

ben :benim iskele dikmelerim var..kaymaması için ne yapmam lazım?

Hangi yönetmelikte geçiyor sorduğunuz bu sorunun cevabı? Benim bulabildiğim sınav sorusu ile ilgili sadece YAPI İŞLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ'nde bulunan 64. maddedir.

Sizin sorunuza cevap verecek bir yönetmeliğin varlığından haberdar değilim.

2. Bianegro

Bianegro Guest

bakıyorum onu arıyordum birkaç sayfa önce gördüm ..hayal midir bu resmen gördüm

3. Sorgulayan Adam

İskele kaymalarının önlenmesi husunda elimizde sadece aşağıda vereceğim yönetmelik hükümleri mevcuttur. Orada da ahşaptan plakadan bahsedilmez. Sizin yazdığınız şekilde bir yönetmelik bilmiyorum.:)

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği

4.3.3. İskelenin taşıyıcı elemanlarının kayması; taşıyıcı zemine sabitlenerek, kaymaz araçlar kullanarak veya aynı etkiye sahip diğer yöntemlerle önlenecek ve yük taşıyan zemin yeterli sağlamlıkta olacaktır. İskelenin sağlam ve dengeli olması sağlanacaktır. Tekerlekli iskelelerin yüksekte çalışma sırasında kaza ile hareket etmesi uygun araçlarla önlenecektir.

4. Bianegro

Bianegro Guest

MADDE 64 - İskele esas veya tali dikmeleri, oturma veya kayma yapmayacak şekilde sağlam yer üzerine oturtulacak ve dikme altları birbirine bağlanacaktır.

İskele yapılacak taban, yumuşak veya zayıf ise, dikmeler yükü yaymak için yeterli kalınlıkta ve boyutta ahşap veya beton plaklar üzerine oturtulacaktır.

kaymayı önlemek için oturtacaz..nereye?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Bianegro

Bianegro Guest

hatlar koptu evet yönetmeliği yok ama kendimden geçtim emin olun..
    kaymayı önlemek için sağlam yere oturtacaz..fakat nereye

6. Bianegro

Bianegro Guest

neyse bu soruyu geçelim kafam bayağı gitti hatta tarihe gömelim..saolun yeaux bey ilgilendiğiniz için bu konuyla ilgili 3.üncü defa yardımda bulundunuz topluluğa

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Sorgulayan Adam

Cevabı o kadar işte ilk cümle de yazdığı gibi sağlam yere...İskele esas veya tali dikmeleri, oturma veya kayma yapmayacak şekilde sağlam yer üzerine oturtulacak ve dikme altları birbirine bağlanacaktır.

Sorumuz ise ikinci paragrafı soruyor. Zemin yumuşak ve zayıfsa ne yapacağız? İskele yapılacak taban, yumuşak veya zayıf ise, dikmeler yükü yaymak için yeterli kalınlıkta ve boyutta ahşap veya beton plaklar üzerine oturtulacaktır.

Doğan Hasanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  8. ISGurusu

ISGurusu TÜİSAG Üyesi

ELLE TAŞIMA İŞLERİ YÖNETMELİĞİ
    Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi
    MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.

9. Bianegro

Bianegro Guest

aha bir soru daha:D..yönetmeliği sınavda önüme koysalar su sayfaya göre cevap versem yine de ağırlığı işaretlerdim
    mümkünse ağırlığı diyor..yani gerekiyorsa ağırlık kapasitesi çok ağır sıfatında ise

10. ISGurusu

ISGurusu TÜİSAG Üyesi

40. Biyolojik Etkenlere Maruziyet Risklerinin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik gereği, biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalar için, sağlık gözetimi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A) Maruziyetin sona ermesinden sonra yapılacak herhangi bir sağlık gözetimi ile ilgili olarak çalışanlara gerekli bilgi ve tavsiyeler verilir.
    B) Sağlık gözetiminin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulmasından sonra en az onbeş yıl süre ile saklanır.
    C) İşyeri hekimi, her bir çalışan için alınması gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler ile ilgili olarak önerilerde bulunur.

D) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmaya başladıktan sonra ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.

D şıkkı yanlış deniliyor. yönetmeliğe bakalım.
    Sağlık gözetimi
    MADDE 16 – (1)
    Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.

11. Bianegro

Bianegro Guest

abi bu soruyu da gömelim..hata yok

12. ISGurusu

ISGurusu TÜİSAG Üyesi

ELLE TAŞIMA İŞLERİ YÖNETMELİĞİ
    Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi
    MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,

13. Bianegro

Bianegro Guest

şimdi hüseyin bey ben hamal olayım..bana geldiniz standart bir yük getirdiniz diyelim ki 50 kg lık kuzey un buğday..bunları taşı yukarı koy dediniz..ben de alırım taşırım az taşımadım sıkıntı yok..
    şayet fabrika bu çuvalları üretti 55 kg..siz de doğal olarak durumu sıkıntılı gördünüz dediniz doğana yardım edin iki kişi ucuca taşıyın tabi ben de artislendim: ben taşırım bunda ne var ki herzaman taşıyorum..
    siz de elinizde kesin veri var bana açıkladınız: bu 55 kg sıkıntı yaratabilir size bunun bilgisini veriyim dediniz..yani mümkünse

bu soruda hata yok

14. mülayim helva

mülayim helva TÜİSAG Üyesi

bu iskele sorusu hatalı bence buna itiraz eden olmuştur işallah ben 5 soruya itiraz ettim bu yok arasında 3 şıkta olabilir kaymada eşit dağılmada

15. Bende 66 dayım ve yazdığın sorular benimde yanlış... inşallah geçersin dostum...(geçeriz)

16. Bianegro

Bianegro Guest

bu soruyu çok tartıştık..benim tek gerekçem şudur..bir konuyla ilgili içerikler tüzük ve yönetmelikte ayrı ayrı bildiriliyorsa..soruda nereye ait olduğu bildirilmelidir.

17. ISGurusu

ISGurusu TÜİSAG Üyesi

Anlamıyorum seni . sorunun yanlış dediği şık aslında yönetmelikte yapılması gereken birşey olarak geçiyor. neden gömdün. hangi mantıkla gömdün.

18. Bianegro

Bianegro Guest

biyolojik etkenler..yönetmelikte aynı cümle var..birisinde önce soruda sonra..ve bütün kelimeler aynı..

19. Bianegro

Bianegro Guest

MADDE 16 – (1)Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.

D) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmaya başladıktan sonra ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.

20. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

bu soruya dikkat hocam işin devamı süresince ve çalışmaya başladıktan sonra arasında bir farkmıdır?
    çalışmaya başladıktan sonra ile işe giriş muaynesi arasında dağlar kadar fark var ve işe giriş muaynesinin yanlışı çalışmaya başladıktan sonra olamaz dikkat olamaz bu soruyu hiçbir zaman kabul etmicem bariz yanlıştır bence

amaç hedef işe girişte o muayne işten sonra değil denmek istenmiş başarılamamıştır

çok dikkat eger işe girdikten yada çalışmaya başladıktan bir gün sonra deseydi yanlış olurdu bu şık veya
    sadece işe girişten 1 gün sonra yapılan deseydi yanlış olurdu
    ama derseki çalışmaya başladıktan sonra bu ifade gayet net doğru ifadedir çalışmaya başladıktan sonra sağlık muayneleri elbette yapılır
    dierleride destekliyor, devamında

bana bu soruyu kabul ettiremicekler etmiyorum da

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica