18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. yldrm

yldrm TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar !!!
    EFT ve Havele yapılıyor mu bakanlığın hesabına?

2. kaytanci

kaytanci TÜİSAG Üyesi

Kardeşim 47. 50. ve 51. soruların dayanak noktalarını kaynakları göstererek açık bir biçimde yazar mısın? Ona göre kesin yanlış olanları belirleyelim.

3. ksm

ksm TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bu soru ve cevabın dayanağı "İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü, 25 Ağustos 1971 günlü ve 1475 sayılı İş Kanunu" mu ? Bundan sonra çıkmış yönetmelik tüzük bulamadım itiraz ederken bilmek gerekir.Eğer buysa bilgitin sitesinde aşağıdaki alıntı da görüldüğü gibi bu tüzüğün hükmünün kalmadığı yazıyor.Hükmü kalmayan tüzükten mi bize yanlış soruyu sordular.Öyleyse hem hükümsüz tüzükten soru hemde yanıtı yanlış.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
    30.12.2012 tarihi itibarıyla dayanağı kalmamıştır.
    İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü, 25 Ağustos 1971 günlü ve 1475 sayılı İş Kanununun 74
    üncü maddesine dayanılarak çıkartılmıştır.
    25.8.1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi hariç diğer maddeleri,
    10.06.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanununun 120 nci maddesi ile
    yürürlükten kaldırılmıştır.
    Ancak aynı kanunun (4857 sayılı İş Kanununun) Geçici 2 nci maddesiyle “1475 sayılı
    Kanuna göre halen yürürlükte bulunan tüzük ve yönetmeliklerin bu Kanun hükümlerine aykırı
    olmayan hükümleri yeni yönetmelikler çıkarılıncaya kadar yürürlükte kalır.” Hükmü
    gereğince yürürlükte kalmıştır.
    Fakat, Geçici 2 nci madde, 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve
    Güvenliği Kanununun 38/c maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere, 37/ç
    maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.
    Özetle tüzüğün son yasal dayanağı olan Geçici 2 nci madde 30.12.2012 tarihinde yürürlükten
    kalkmış olduğundan dolayı herhangi bir dayanağı kalmamış ve hükümleri geçersizdir.

mehmet celal bu yazıya teşekkür etti.
  4. Özgürceyaşam

Özgürceyaşam TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı
    Soru: 58
    Bu soruda I maddesinde bulunan açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır ibaresi yanlış sayılmaktadır.
    İşçi Sağlığı ve Tüzüğü YEDİNCİ BÖLÜM : KALDIRMA MAKİNALARINDA ALINACAK GÜVENLİK TEDBİRLERİ
    Madde 387 Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. mehmet celal

mehmet celal TÜİSAG Üyesi

Deniz hanım işçilerin yaşından kaynaklanan izin süreleri 18 gün olmalı cevap şıkkı 14 diyor soruda yaş verilmediği için soru hatalı , madende karbonmonoksit oranı 0,o5 olmalıdır hatalı hukuk songi tüzüğe göre kesrusunda yasama ortak nokta değildir ayrıca emniyet sorusu 3 mü 4 mü hangi tüzüğe göre kesin değil soru hatalıdır bunlarıda iletirsek çok teşekker ederiz ve ücretleride bankaya herkes itireaz edeceği soruya göre göndersin bizde size minnettar olalım

6. deniz doğan

deniz doğan TÜİSAG Üyesi

kendi kendime cevaplamış oldum :) neyse bilmeyen arkadaşlarda öğrenir :)
    http://www.meb.gov.tr/sinavlar/dokumanlar/2013/duyuru/IsYeriHekim_IsGuvnUzm.pdf
    adreste soru başı 10tl itiraz ücreti belirtiliyor . bu durumda kesin itiraz edilen sorular haricindeki sorulara bakıp itiraz etmeliyiz yoksa bnm gibi 11 soruya itirazı olan arkadaşlar batar :) üstüne bide geçemezsek oda cabası :S

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ercan Mattaoğulları bu yazıya teşekkür etti.
  7. mehmet celal

sanırım soru başı

8. kaytanci

kaytanci TÜİSAG Üyesi

Kardeşim 57. soruyu ben de yanlış yaptım ama maalesef yere konuyormuş İSG tüzüğünde mevcut.

9. Mojima

Mojima TÜİSAG Üyesi

A Kitapçığı 17. Soru
    Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol et, Önlem al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?

Bu duruma göre;
    B)Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama (4.4.2 'ye göre)
    C)Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme(4.5.1 'e göre)
    şıkları yanlış oluyor.

10. önder yılmaz

önder yılmaz TÜİSAG Üyesi

Kapsam ve istisnalar

MADDE 2 (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

(2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:

a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.

b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.

c) Ev hizmetleri.

ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.

d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.

2 madde ç bendi açık soru doğrudur.

11. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

deniz hanım ben soru başına diye düşünüyorum. O nedenle Ankarada ne kadar çok sayıda arkadaşla buluşma tertip edilirse masraf o kadar düşecektir.

12. kaytanci

kaytanci TÜİSAG Üyesi

soru başına yatırıyoruz

13. Lal09

Lal09 TÜİSAG Üyesi

evet bencede yanlis!!

14. yasin atasoy

yasin atasoy TÜİSAG Üyesi

bence şu anda hepimiz bir mail atalım bu saçmalığa son verin diye

15. mehmet güven

mehmet güven TÜİSAG Üyesi

yönetmeliğin tanımlar kısmında uygulama koordinatörünün 8. maddedeki koordinatör olduğu belirtilmiş

16. alivelikonya

alivelikonya TÜİSAG Üyesi

Bende bu soruya itiraz etmeyi düşünüyordum fakat türkçe kaynak bulamadım. Bir arkadaşımız " https://www.osha.gov/pls/oshaweb/owadisp.show_document?p_table=STANDARDS&p_id=9853 " linkini bulmuş. Burada şöyle bir cümle var :

1910.252(c)(2)(i)(B)In a room having a ceiling height of less than 16 feet (5 m). Burda 5 metreden az olan duvarlar denmiş, dolayısıyla 5metre ve üstü yeterli olduğu anlaşılıyor. Oysa ki soruda 5 metreden fazla diyerek 5metre yükseklik yetersiz anlamı çıkıyordu. Bu nedenle soruda hata olduğunu düşünüyorum, fakat Türkçe bir kaynak bulmadan bununla itiraz edebilir miyiz emin değilim.

17. mehmet celal

ARKADAŞLAR DENİZ HANIMDA KABUL EDERSE O İTİRAZ ETSİN BİZE HESAP NUMARASI VERSİN BİZDE PARA YATIRALIM BİRLEŞİRSEK İNANIN KİŞİ BAŞI EN FAZLA 5TL OLUR NE DERSİNİZ??????????????????

Ercan Mattaoğulları ve DEMİRCİ METAL bu yazıya teşekkür etti.
  18. mehmet güven

mehmet güven TÜİSAG Üyesi

ama çok acımasız bir soru olmuş

19. missisg

missisg TÜİSAG Üyesi

aynı sorulara bende itiraz edeceğim.yarın aps ile göndereceğim

20. kenano77

kenano77 TÜİSAG Üyesi

lanet olsun böyle bakanlığa da çalışma sistemine de... bakanlık insanları soymaya kurulmuş sanki... her şey para... itiraz bile parayla... olur mu böyle bişey?

mehmet celal bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica