18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Sedat,
    http://dikkatine.com/18agustos-sinavi/ nette dolaşırken tesadüfen bu adresi gördüm ve hemen formu doldurup gönderdim, forumdaki tüm arkadaşlar siz de bu formu doldurup gönderin derim...

sedat üzümcü, mujganasya, Fatma ertan ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. alara başar

alara başar TÜİSAG Üyesi

ben ne yalan söyleyim dava açmam, iş ev derken nevrim dönüyor zaten. vaktim olsa sınava çalışırdım

3. doganer

doganer TÜİSAG Üyesi

Sunu sorarim ozaman koray bey berber olsaydiniz ve calisan 1 elemaniniz olsaydi gene muhendissiniz ve bu sinava girdiniz kendi hesabina calisan berber i isaretlermiydiniz kesin emin olarak isaretlemeniz mumkunmu calisan varmi yokmu asil soru bu

Ayhan Acar bu yazıya teşekkür etti.
  4. Açarım desenizde inanmayacaktım :) bir de masrafları var kazanırsanız alıyorsunuz ama kazanamayabilirsinizde...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. alara başar

alara başar TÜİSAG Üyesi

hiç tek başına çalışan berber görmedim yanında mutlaka bir iki çalışanı olur, işte o berber kanuna tabidir, anca tek başına çalışıyordur o zaman kapsam dışı

6. Berber olsam niye böyle riskli bir işe gireyim :) Şu ana kadar 80 İSG uzmanı hapse girmiş.

Hapis neyse, birde tazminatlar var.

Keserim saçımı, peşin para mutlu mutlu evime dönerim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Mahalle aralarında kendi çalışan çok berber var. Veya iki berber ortak açıyorlar oda tabi değil.

Kabul edin kolay soruydu, sizde benim gibi kıldı tüydü derken kaçırdınız :)

8. doganer

doganer TÜİSAG Üyesi

Ben berberim ve calisanim var kimin hesabina calisiyorum kendi hesabima hicbir anlami yok kendi hesabina olay calisan varmi yokmu bunu soruyor ama yok

Ayhan Acar bu yazıya teşekkür etti.
  9. alara başar

alara başar TÜİSAG Üyesi

bunu bile anlamadıysan ne yapayım derse bunu bile soramadıysan ben napayım derim. işten alamayana değil işten anlayan herkese şu soruyu sorun kendi nam ve hesabına çalışan berber 6331 e tabimi diye herkes çalışanı varmı diye sorar sende belli değil dersin oooo hocam o zaman cevapta belli değil derler

ALİRIZA ARSEVEN ve Ayhan Acar bu yazıya teşekkür etti.
  10. iyide benim kursta neredeyse bu soruyu yapmayan bir tek benim. :) herkes anlamış yahu.. kimse kıl tüy düşünmemiş.

11. doganer

doganer TÜİSAG Üyesi

Birbaska deyisle kendi hesabina calisman 6331 e tabimisin degilmisin sorusuna cevap vermez. Herkes kendi hesabina calisir. Varsa calisan tabi 6331 e yoksa tabi degil.

ALİRIZA ARSEVEN bu yazıya teşekkür etti.
  12. alara başar

alara başar TÜİSAG Üyesi

ya ben kaçırmadım diğer şıklar bundan daha olmazdı o yüzden bunu işaretledim işaretlerkende bu sorunun doğru cevabı yok iptal olur diyerek işaretledim. kıl tüy değil, adam kapsam dışı bırakacak asıl şartı yazmamış, insanın dava açası geliyor :)

13. alara başar

alara başar TÜİSAG Üyesi

işte bende doğru işarektledim ama diğer şıklar daha olmaz geldiği için bunu işaretledim yanlış yapanın kusuru yok kusur soruyu hazırlayanda

Ayhan Acar ve emsalsiz_ bu yazıya teşekkür etti.
  14. genelde doğru cevabı verenler şundan yola çıkmış;

507 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanununun 2 nci maddesinin tarifine uygun üç kişinin çalıştığı işyerleri istinsadır.

15. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

81. Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre aşağıdakilerden hangisi yapılan işteki ilerlemeleri ve meydana gelen değişiklikleri dikkate alarak sağlık ve güvenlik planında gerekli düzenlemeleri yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir?
    A) İşveren
    B) Proje Sorumlusu
    C) Hazırlık Koordinatörü
    D) Uygulama Koordinatörü

İlgili yönetmeliği açıyoruz ve bahsedilen işin yapılması ile ilgili maddeyi buluyoruz.
    Koordinatörlerin Proje Uygulama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 8 — Sağlık ve güvenlik koordinatörleri proje uygulama aşamasında;
    a) Aynı anda veya birbiri ardına yapılan işlerin veya aşamalarının planlanması için teknik ve organizasyona yönelik kararlar alınmasında;
    İşin bütününün veya bazı aşamalarının tamamlanması için gereken sürenin tahmininde, genel güvenlik ve koruma prensiplerinin uygulanmasının koordinasyonunu sağlayacaktır.
    b) İşverenlerin gerekli önlemleri uygulamasını ve gerektiğinde işçilerin ve kendi adına çalışanların korunmasını, bu Yönetmeliğin 10 uncu maddesinde belirtilen prensiplerin istikrarlı bir şekilde uygulanmasını, gerekiyorsa 7 nci maddenin (b) bendinde belirtilen sağlık ve güvenlik planının uygulanmasını koordine edecektir.
    c) Yapılan işteki ilerlemeleri ve meydana gelen değişiklikleri dikkate alarak 7 nci maddenin (b) bendindeki sağlık ve güvenlik planında ve aynı maddenin (c) bendine göre hazırlanan dosyada gerekli düzenlemeleri yapacak veya yapılmasını sağlayacaktır.

Madde 8, c bendinde yer alan metin, sorumuzun kaynağı. Bu kimin göreviymiş? Maddenin başında "Koordinatörlerin Proje Uygulama Aşamasındaki Görevleri" diyor. Kim olduğunu öğrenmek için Madde 4'deki tanımlara bakıyoruz.

j) Uygulama Koordinatörü: Projenin uygulanması aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,

Buradan anlıyoruz ki soruda sorulan görevi yapan 8. maddede bahsedilen koordinatör, 4. maddede tanımı verilen Uygulama Koordinatörü'dür

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  16. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

haklsın. tüm işverenlerin hatta ortalama tüm vatandaşlarımızın bilmesi gereken bir bilgidir bu.. :evet:

17. Bunu İSG uzmanı bilecek, işçiyi taşıdığı ağırlığın net olarak kaç kg olduğu konusunda bilgilendirecek.

Su bu, kaç kilo ne biliyim demeyecek.. fizik bilmiyorsa da terazide tartsın.

18. Emre Bağbaşı

Emre Bağbaşı TÜİSAG Üyesi

81. Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre aşağıdakilerden hangisi yapılan işteki ilerlemeleri ve meydana gelen değişiklikleri dikkate alarak sağlık ve güvenlik planında gerekli düzenlemeleri yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir?
    A) İşveren
    B) Proje Sorumlusu
    C) Hazırlık Koordinatörü
    D) Uygulama Koordinatörü

sorunun son kısmındaki "veya" bağlacı işverenede götürür.Çünkü yapılmasını sağlayanda işverendir.İlk kısım farklı veyadan sonraki kısım farklıdır.Soru bence iptal olmalıdır.

ALİRIZA ARSEVEN bu yazıya teşekkür etti.
  19. [quote="Emre Bağbaşı, post: 88244, member: 57113"
    sorunun son kısmındaki "veya" bağlacı işverenede götürür.Çünkü yapılmasını sağlayanda işverendir.İlk kısım farklı veyadan sonraki kısım farklıdır.Soru bence iptal olmalıdır.[/quote]

Eee bu da doğru :)

20. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

nasıl bu kadar emin olabiliyorsun dostum?

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica