18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Atarlı gülestan

Atarlı gülestan TÜİSAG Üyesi

evet aynı fikirdeyim

mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  2. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Bu listeyi hazırladığımda 62. soru hakkında 2 gündür yapmaya çalıştığım açıklamalardaki gibi düşünmüyordum. İşte Doğan kardeşimizin faydası, sürekli beni araştırmaya teşvik ettiği için dün ve bugün o soru üzerine çok mesai harcadım. Listeyi güncellemek durumundayım. Şu an 62. sorunun( 3m -4m konusu) iptal edileceğini düşünmüyorum. 1 puan da buradan kaybediyorum.:)

5 iptal, 2 şık değişikliği beklentim şu anki son durumdur.
    A kitapçığı için,
    İptal ihtimali gördüklerim: 17-50-59-85-99
    Şık değişimi ihtimali olanlar: 51-58

ALİRIZA ARSEVEN ve mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  3. Bianegro

Bianegro Guest

evet buraları çok garanti

bunların haricinde akademisyenlerin insiyatifine bağlı iptal soru çeşitleri de var..onlar da gelebilir

örneğin emniyet yük..3 metre bu insiyatife bağlı

osman pilgir bu yazıya teşekkür etti.
  4. ergeco

ergeco TÜİSAG Üyesi

Genelde itiraz edilen 17 sorudan 14 tanesi bende yanlış ,en az 85 alırım dediğim sınavdan kıt kanaat 70 doğrultabildik.Yoğun çalışıyoruz ama uzun zamandır bu kadar sıkıldığımı hatırlamıyorum...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Dediğin gibi, bunu diyen hoca sınava girse işte buraya yazıyorum 60'ı zor geçer..

makineresim bu yazıya teşekkür etti.
  6. Bianegro

Bianegro Guest

öyle demeyin 62-63 yapabilir aslında

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. osman pilgir

osman pilgir TÜİSAG Üyesi

Vinç sorusuna ve bazı sorulara verdiği cevaplardan sonra bende şüphe uyandırdı gerçekten hocamı?

8. oda 5iptal+2 şık değişimi ile 70 alır ve geçer

9. osman pilgir

vinç ten dolayı 1 şık değişiminden dolayı 69 ile kaldı.

10. Alihan DAĞHAN

Alihan DAĞHAN TÜİSAG Üyesi

bu ve onun gibi hocalar kalır,cevabı bile durun ben bir anahtara bakim cevap neymiş... evet bende onu demiştim. Tam güleriz ağlanacak halimize

11. Bianegro

Bianegro Guest

asetilen sorusunu iptal edeceklerine gayet eminim..onlar zaten doğru olduğuna inandıkları kaynağa göre a şıkkını verdiler..yine kararsız kalırlar ve iptal ederler

12. osman pilgir

Katılıyorum.

13. uyanıkuzman

uyanıkuzman TÜİSAG Üyesi

kesin kararı ulema verecek ulemaya danışmak lazım!!!!

14. Emre Bağbaşı

Emre Bağbaşı TÜİSAG Üyesi

+6 +7 puan artmalar olucaktır.Şimdiden hazır olun.

1.püko
    2.asetilen
    3.co2
    4.vinç
    5.nötron
    6. 5 metre opsiyonel
    7. 3-4 metre opsiyonel
    8.azot miktarı opsiyonel
    9.yapı işleri sorusu ikinci kısımdaki veya bağlaçı opsiyonel

yani 5 soru kesin gerisini bilmiyorum.

ALİRIZA ARSEVEN ve mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  15. AYŞE KAYA

AYŞE KAYA TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar meri mevzuat diyorlar o sorularda kesin iptal olur

16. AYŞE KAYA

AYŞE KAYA TÜİSAG Üyesi

kimse o sorulara ipatl olacak gözüyle bakmıyor

17. Emre Bağbaşı

Emre Bağbaşı TÜİSAG Üyesi

Esasen burdan 6 soru iptal olabilir dershanelere yollanan yazıda mer-i mevzuattan sorulcak denmesinden dolayı 2 hocam direk al bunu 10 soru hatalı dediler.

İTİRAZ 1-
    A Kitapcığı 30.SORU: Soru Yapı işlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğüne göre sorulmuş olup Tüzük yürürlükten kalktığı için sorunun aşağıda belirtilen gerekçeler nedeniyle iptal edilmesi gerekir.

GEREKÇE:
    -İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,
    -Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,
    -Parlayıcı Patlayıcı Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerlerinde ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük,
    -Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük,adlı tüzükler,
    25 Ağustos 1971 günlü ve 1475 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesine dayanılarak çıkartılmıştır.
    25.8.1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi hariç diğer maddeleri, 10.06.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanununun 120 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmıştır.
    Ancak aynı kanunun (4857 sayılı İş Kanununun) Geçici 2 nci maddesiyle “1475 sayılı Kanuna göre halen yürürlükte bulunan tüzük ve yönetmeliklerin bu Kanun hükümlerine aykırı olmayan hükümleri yeni yönetmelikler çıkarılıncaya kadar yürürlükte kalır.” Hükmü gereğince yürürlükte kalmıştır.
    Fakat, Geçici 2 nci madde, 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38/c maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere, 37/ç maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır. Özetle tüzüklerin son yasal dayanağı olan Geçici 2 nci madde 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan dolayı yukarıda sayılan tüzüklerin herhangi bir dayanağı kalmamış ve hükümleri geçersizdir.
    Ayrıca Eğitim Kurumlarına gönderilen 12.06.2013 tarihli yazıda 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılacak sınava katılacak olanlar, mer’i mevzuatta yer alan konulardan sorumlu tutulacak olup; Kurumlarınızca katılımcılara bu yönde bilgi verilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması uygun olacaktır denilmiştir.

Eğitim Kurumlarının Dikkatine - 59 (Eğitim Programı Müfredat Değişikliği Hakkında)
    Eğitim Kurumlarının Dikkatine!!!
    Bilindiği üzere son 1 yıl içerisinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında oldukça önemli değişiklikler meydana gelmiştir.
    Bu değişikliklerin iş güvenliği uzmanlığı temel ve yenileme eğitim programlarına da yansıtılabilmesi amacıyla, her iki program için de güncelleme çalışması yapılmış ve 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde İSG-KÂTİP’te gerekli altyapı hazırlıkları tamamlanmıştır. Bu itibarla, anılan tarihten itibaren girişi yapılacak iş güvenliği uzmanlığı temel ve yenileme eğitimlerinde güncellenmiş programların kullanılması uygun olacaktır.
    Güncellenmiş programlara, İSG-KATİP’in ilgili kısmında yer alan (Yeni) ibaresinden ulaşılması mümkündür.
    Örnek: (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı (Yeni) Ayrıca, 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılacak sınava katılacak olanlar, mer’i mevzuatta yer alan konulardan sorumlu tutulacak olup; Kurumlarınızca katılımcılara bu yönde bilgi verilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması uygun olacaktır.
    Bilgileriniz rica olunur.
    İTİRAZ -2
    A Kitapcığı 59.SORU: Soru İş Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğüne göre sorulmuş olup Tüzük yürürlükten kalktığı için sorunun aşağıda belirtilen gerekçeler nedeniyle iptal edilmesi gerekir.
    GEREKÇE :
    İtiraz 1 de yer alan gerekçe nedeniyle
    İTİRAZ-3
    A Kitapcığı 82.SORU: Soru Yapı işlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğüne göre sorulmuş olup Tüzük yürürlükten kalktığı için sorunun aşağıda belirtilen gerekçeler nedeniyle iptal edilmesi gerekir.
    GEREKÇE :
    İTİRAZ-4
    A Kitapcığı 83.SORU: Soru Maden ve Taşocakları İşletmelerinde Tünel Yapımında Alınacak İş Sağlığı ve İş Güvenliği önlemlerine ilişkin Tüzüğüne göre sorulmuş olup Tüzük yürürlükten kalktığı için sorunun aşağıda belirtilen gerekçeler nedeniyle iptal edilmesi gerekir.
    GEREKÇE :
    İTİRAZ-5
    A Kitapcığı 84.SORU: Soru Maden ve Taşocakları İşletmelerinde Tünel Yapımında Alınacak İş Sağlığı ve İş Güvenliği önlemlerine ilişkin Tüzüğüne göre sorulmuş olup Tüzük yürürlükten kalktığı için sorunun aşağıda belirtilen gerekçeler nedeniyle iptal edilmesi gerekir.
    GEREKÇE :
    İTİRAZ-6
    A Kitapcığı 85.SORU: Soru Maden ve Taşocakları İşletmelerinde Tünel Yapımında Alınacak İş Sağlığı ve İş Güvenliği önlemlerine ilişkin Tüzüğüne göre sorulmuş olup Tüzük yürürlükten kalktığı için sorunun aşağıda belirtilen gerekçeler nedeniyle iptal edilmesi gerekir.
    GEREKÇE :

İTİRAZ-7
    A Kitapcığı 7.SORU: Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol Et, Önlem Al döngüsüiçerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?
    A)Riskleri değerlendirme,risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    B)Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme,eğitme ve katılımını sağlama
    C)Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    D)Mevcut durumu analiz etme
    Doğru Cevap A seçeneği verilmiştir.

GEREKÇE :
    Türk Standardları Enstitüsü’nün yayınladığı TS 18001 (Nisan 2008) İş Sağlığı Ve
    Güvenliği Yönetim Sistemleri-Şartlar standardında ;

4.İSG YÖNETİM SİSTEMİ ŞARTLARI:
    4.3.PLANLAMA:
    4.3.1.Tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi
    Kuruluş sürekli olarak tehlikelerin tanımlanması, risklerin değerlendirilmesi ve gerekli
    kontrollerin belirlenmesi için prosedürler oluşturmalı ve sürdürmelidir.
    Buna göre A seçeneğinde verilen ‘Risklerin değerlendirmesi,risklerin kabul edilebilir olup
    olmadığına karar verme’ olgusu planlama aşamasındadır.

Sorunun C seçeneğinde verilen ‘Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme’ döngünün
    diğer safhalarında yer almaktadır.

Dolayısıyla doğru cevap C seçeneği olmalıdır.

İTİRAZ-8
    A KİTAPÇIĞI SORU 58
    Doğru kabul edilen cevap : C
    Olması gereken cevap : B
    GEREKÇE :

Yasal veya literatürdeki dayanağı
    Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre
    en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri
    bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.

Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde,
    yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine
    binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.

İTİRAZ-9
    A KİTAPÇIĞI SORU 35
    35. Aşağıda verilen hangi iyonlaştırıcı radyasyonun giriciliği (nüfuz
    etmesi) yanlıştır?
    A) Beta: Bor kullanılarak üretilen yoğun bir beton tarafından soğurulur.
    B) Alfa: İnce bir kağıt tabakası veya cildimiz tarafından soğurulur.
    C) Gama: Kurşun ve beton gibi malzemelerde soğurulur.
    D) Nötron: Plastik ve benzeri malzemelerde soğurulur.
    Doğru Cevap A seçeneği verilmiştir.
    GEREKÇE :
    http://www.taek.gov.tr/ogrenci/r02.htm (Türkiye atom enerjisi kurumu) sitesinde
    Beta ışınlarının ince bir alüminyum levha ile soğurulabileceği yazmaktadır.
    Yani yoğun beton blok ile ile rahatlıkla durdurulabilir ve beton blok
    tarafından beta soğurulur.
    Nötron ışınlarının soğurulabilmesi için kalın beton, su veya parafin
    kütlelerine ihtiyaç vardır.
    Ancak verilen soruda nötronun plastik ve benzeri malzeme ile
    durdurulabileceği ifade edilmiş, plastik ve benzeri malzemenin kalınlığı ile
    ilgili bilgi verilmemiştir. Yani bu malzeme naylon torba olabilir. Bu
    durumda nötron ışıması kesinlikle durudurulamaz.

Dolayısıyla doğru cevap D seçeneği olmalıdır.

Ali Üstün, emsalsiz_, mujganasya ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  18. Ayhan Acar

Ayhan Acar TÜİSAG Üyesi

Tamamen benim düşüncelerim olmakla beraber A kitapcığından 1-50-58-79 (berber-lokal havalandırma-vinç kabini-iskele sökümü) nolu sorular iptal olur. Bunlara ek olarak Püko olabilir.Ayrıca şık değişikliği yerine iptal ederler. İptal olacak soru altı adedi geçmez diye düşünüyorum. 69 doğrum olduğunu tahmin ediyorum , sınavı geçemezsem eğer iptal edilmesi ile geçebileceksem yukardaki sorular için mahkeme yoluna gideceğim.

mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  19. Bianegro

Bianegro Guest

bana kalırsa parantez içinde belirtiğiniz terimlerden ; berber- iskele sökümü insiyatiflerine kalmış iptal seçenekleri

kaynak 284 iptal değil..incelemeye dahi alınmadan direk pas geçecektir

incelemeye almadan direk iptal edecekleri soru sayısı da 5 adettir..benim puanım 68

20. Bianegro

Bianegro Guest

azot miktarı sorusunun garantisi yok insiyatiflerine kalmış..

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica