18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

kendi namına çalışan berber demiş bence soruda hata yok çalıştırsa tamam zaten fındık işçisi yani birinin yanında çalışan anlamı olduğu için direk yanlış oluyor 6331 de de kendi namına çalışanlar bu kapsama girmediği için berberin başına eklemiş ve sormuş

pasatchm bu yazıya teşekkür etti.
  2. Bianegro

Bianegro Guest

kendi namına çalışan berber, sadece kendisine kazanan, bir çalışana deil uçan sineğe dahi kazandırmayan manası taşıyor..
    fındık işçisinde işçi sayısının belirtilme durumu alakasız..bir insanoğlu işçi yakıştırmasını alıyor ise bu gerekli koşullarda çalışan bir kişi anlamına gelir aynı zamanda hamal mı diyor orda işçi diyor..

bu yazdığım yorumlar sınav esnasında aklımdan geçen yorumlar yani okadar da abartılı bir durum yok
    ama yine de insiyatiflerine kalabilecek bir soru..çalışan istihtam etmeksizin kelimesini koyması gerekirdi..herkes ince nüansı farkedemeyebilir sonuçta..

3. kimyacaa

kimyacaa TÜİSAG Üyesi

Sürekli hesap yapmaktan kafayı yicem suna gore olursa ne olur bunun hesaplamalarina göre ne olur. Sınavdan once stres icindeydik zaten sayelerinde sınav sonunda da devam ettirdik. Insalarin emeklerini heba etmekten cekinmeyen bir komisyonun eline dustuk bakalim kac soru iptal olcakta gecebilecekmiyiz diye.

Mustafa AYKUL bu yazıya teşekkür etti.
  4. Bianegro

Bianegro Guest

aynı hislere kaygılara kapılıyoruz, bugun bir yenisi eklendi bana onca hesap stratejiden sonra: Acaba sonraya bıraktığım 3-4 tane boşluk vardı cetvelde bir adedini kodlamayı unutmuşum kaygısına kağıldım sabahtan beri neler neler..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. kimyacaa

kimyacaa TÜİSAG Üyesi

Evet bende sınavda okadar basit hatalar yapmisim suan nasıl ihtiyacım var o puanlara 63 alıyor gibi gözüküyorum bakalım herkese +10 versinler bu kadar bedduadan sonra dua alsınlar:)

6. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

6331 sayılı yasanın istisnaları hakkındaki soruda da bir hayli yorum var. Bu soruyla ilgili bir açıklama getirmek şart oldu. :)

1. Aşağıdakilerden hangisi 6331 sayılı İş Sağlığıve Güvenliği Kanunu kapsamında değildir?
    A) İlkokul öğretmeni
    B) Fındık toplayan işçi
    C) Kendi hesabına çalışan berber
    D) Avukat bürosunda staj yapan kişi

İlgili kanun maddesini tamamını aşağıda ilk alıntıladım.

Kapsam ve istisnalar
    MADDE 2 (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.
    (2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:
    a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.
    b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.
    c) Ev hizmetleri.
    ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.
    d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.

A-İlk şıkta yaza ilkokul öğretmeni için yasa maddesine bakıyoruz. Kamu ve özel sektör ayrımı olmaksızın her türlü öğretmene yasanın uygulanabileceğini görüyoruz.
    B-Fındık toplayan işçi için baktığımızda, tarım vb. bir konuda istisna olmadığını görüyoruz.
    C-Kendi hesabına çalışan berber için baktığımzda 2. maddenin ç bendinde "Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar." yazdığını görüyoruz. Soruyu sormak isteyen bu şıkkı işaret etmek için oradaki kendi hesabına kelimelerini almış, ama yasanın bence olmazsa olmaz kısmını atlamış. "Çalışan istihdam etmeksizin" C şıkkı bu eksik haliyle yasadaki maddeyi tam anlamıyla karşılamaktan uzaktır.
    D-Madde 2, b bendinde stajyerlerin 6331 sayılı yasaya tabi oldukları yazmaktadır.

Tüm bunları soruları ilk gün incelediğimde gördüğüm halde, iptal edilecek soru sayısının çok olmamasına uğraşılacağı düşüncesiyle, bu soruyu iptal edileceğini düşündüğüm sorular arasına almadım.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

hasancakar bu yazıya teşekkür etti.
  7. makineresim

makineresim TÜİSAG Üyesi

halil etyemez .e sınavla alakalı uzunca bir mail yazdım. şahsi mail adresinden. ertesi gün özel kalemi arayıp ilgilendiklerini bildirmek için aradı.
    kamu oyu olusturmak için düşüncelerinizi yazmanızı tavsiye ederim.
    bilgi ve ilginize.

kimyacaa bu yazıya teşekkür etti.
  8. Bianegro

Bianegro Guest

:D..çok iyi niyetlisiniz..bilmez miyim bilmez miyim ben 9 adet basit hata yaptım kaholuyorum..hayırlısını versin

9. jackal54

jackal54 TÜİSAG Üyesi

Slm hocam bunların soru numaralarını iletirmisin teşekkürler

10. jackal54

jackal54 TÜİSAG Üyesi

Slm arkadaşlar valla yaptığım öyle basit hatalar varki 67-68 gibi sayılarda kaldım şu konuşulan sorulardan iptaller olsa bu nasıl bir strestir kabus oldu valla.

mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  11. kimyacaa

kimyacaa TÜİSAG Üyesi

O kadar sacma sapan sorularda afallayınca yapabilecegimiz soruları kacırdık malesef

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  12. Bianegro

Bianegro Guest

olacak fazla olması için dua edelim daha alttaki arkadaşların hakları için

13. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

ACABA DİORUM ARKADAŞLAR KARIŞTIRMIŞ OLMASINLAR B-GRUBU İLE C-GRUBU SORULARINI
    adamların işleri güçleri yanlış :D olabilir

emsalsiz_ ve makineresim bu yazıya teşekkür etti.
  14. Bianegro

Bianegro Guest

çit..bunlar direk art niyetli

15. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

yani ilk 10 a girmez diosun ama bu soru iptal olmazsa hiçbir soru iptal olmaz sorunun dayanağı kanun açığı ise çok büyük yorum katmadan incelesin herkes
    soru şu çalışan istihtam ediormu etmiyormu 6331 e giriyormu girmiyormu yani
    cevap bilmiyorum hiçbirinde yazmıyor
    dayanak 6331 sayılı İSG Kanun çalışan istihdam etmiyorsa kendi hesabına çalışan ne olursa artık
    Böyle bi dayanağı verirlermi yanlış yapanların eline yüzde 1 trilyon kazanacılacak hukuksal bir süreçtir benim için
    siz m.e.b derken atek ten bakarken verilere ben direk en son çıkan tüzük yönetmelik değil kanunu yazıorum
    yorum yok soruya bak kanuna bak

16. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

bunların amacı bilgiyi ölçmek değil ki B grubu sınavına giren sayısı az ve ihtiyaç çok olduğundan basit sorup geçiyorlar ama C sınıfına on binlerce kişi girdiği için zorlayabildiği kadar zorluyor ben C sınıfıyım sanki kimyasal ve biyolojik işlerle çalışılan yerlerde beni çalıştıracaklar :) C grubu hangi alanlarda çalışıyorsa onu ilgilendiren konulardan sor arkadaş yapı işlerde çok tehlikeli de orası da bizi bağlamaz aslında :)

17. Ayhan Acar

Ayhan Acar TÜİSAG Üyesi

Kendi namına çalışan berber ibaresi tek başına yeterli bir cümle ise o zaman neden Çalışan istihdam etmeksizin diye bir kelime öbeği eklemek zorunda kalmışlar. Demek ki bu kelimede bir hikmet var.

ALİRIZA ARSEVEN bu yazıya teşekkür etti.
  18. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

kesinlikle katılıyorum
    kaldırma araçlarında güvenlik günlerce çalıştım
    forklift de 1 sayfa yazım buraya
    vinç de 1 sayfa yazım
    konveyörler
    kovalı elevatörler internet resimli inceledim tüm araçları ne varsa okudum

c grubu sınavında çıkacak 1 soruyu yapim dedim
    ne çıktı bize
    ELEKTRİKLİ MIKNATISLI BORUUUU
    ve ben yere doğrudan doğruya konmaz herhalde dedim gitti ben şimdi bunlara sövmimmi

Mustafa AYKUL, yeaxoy, Ali Üstün ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  19. Emre Bağbaşı

Emre Bağbaşı TÜİSAG Üyesi

Oy oy oy yukardaki aciklamayi okudum berber sorusu iptal olur soyleyim biri kanuna gorr dava acsa davayi kazanir anlamda cok ciddi fark var

Kendi namina calisan ile calisan istihdam etmeksizin calisan cumlesi cok ayri cumleler cok sakat soru soyleyim iptal olabilir

20. Bianegro

Bianegro Guest

evet..bu soru iptal etmemeleri haksızlık olacaktır..bu haksızlığı önemseme dereceleri nedir?..insiyatiflerine kalmıştır

Ayhan Acar bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica