18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Mesajım size değil, geneledir.

Birkaç defa aşağıdakine benzeyen ifadeye rastlamıştım.
    -6331 de işçi yok ki fındık işçisi 6331'e dahil olsun.

Burada irdelenmeye muhtaç iki husus bulunmaktadır. Birincisi; adında işçi geçiyor diye, bir kişinin 6331 sayılı kanuna tabi olup olmadığına karar verilmez. Kanunun, Kapsam ve İstisnalar bölümüne bakılır. İkincisi, 4857 sayılı İş Kanunu, mülga maddeleri olmasına rağmen halen yürürlüktedir. İşçi tanımı bu kanunda yapılmıştır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda, sadece işçi tanımının yerine genişletilmiş çalışan tanımı kullanılmaktadır.

2. can.kavuzlu

can.kavuzlu TÜİSAG Üyesi

1-6-20-22-28-35-40-43-47-51-56-57-58-62-63-64-69-70-73-75-78-80-81-82-87-88-90-91-94-99-100
    17 ve 32 yi ne işaretlediğimi tam hatırlmyrm...gerisi doğru.
    GEÇERMİYİM SİZCE İPTALLER BELLİ OLUNCA?

3. mujganasya

mujganasya TÜİSAG Üyesi

geçersiniz gibi geldi diğerleri doğruysa...

can.kavuzlu bu yazıya teşekkür etti.
  4. fındık çalışanı :D

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Sorgulayan Adam

Mer'i mevzuat hukukçuların çokça kullandığı bir terim. Dolayısıyla, mahkeme hakimi tüzüklerin mer'i olup olmadığına bize nazaran daha kolay karar verecektir.

Hazırladıkları tüzük taslağı okunduğunda, bakanlığın kafasına göre bahsi geçen tüzükler yasal dayanakları kalmadığı halde halen yürürlüktedirler. Bu nedenle yürürlükten kaldırılmaları için bakanlık tüzük tasarıları hazırlamıştır.

Ali Üstün ve ALİRIZA ARSEVEN bu yazıya teşekkür etti.
  6. alara başar

alara başar TÜİSAG Üyesi

fındık işçisinde bir yanlışlık yok çalışan demek , işçi memur, stajyer hepsini kasıyor, işçide çalışan sözünün kapsamında, sorunun yanlış olmasının tek sebebi doğru cevabın olmayışı, şıkların hepsi kapsam içinde berbere çalışan istihdam etmeyen sözünü ekleseydi doğru cevap olurdu ama eklememiş

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Sorgulayan Adam

Bakanlık, hazırladığı tüzük tasarısının gerekçesinin son paragrafında bu konudaki düşüncelerini belirtmiştir. Anlaşılacağı üzere bakanlık, tüzüğün yasal dayanağı olmamasının tüzüğü yürürlükten kaldırmayacağını söylemektedir.

"Diğer yandan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün dayanağı olan 4857 sayılı Kanunun Geçici 2 nci maddesinin 6331 sayılı Kanunun 37 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmış olması sebebiyle Tüzüğün dayanağı kalmamıştır. Bu nedenle, söz konusu Tüzüğün yürürlükten kaldırılmasına ilişkin taslak hazırlanmıştır."

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  8. mujganasya

mujganasya TÜİSAG Üyesi

ben de aynı durumdayım 69 doğru iki soruyu hatırlamıyorum.29 yanlışım var.

9. can.kavuzlu

can.kavuzlu TÜİSAG Üyesi

A kitapçığında 82. soru
    Yapı işlerinde İşçi Sağlığı ve Güvenliği tüzüğüne göre kuvvetli rüzgar alan işyerlerinde alınması gereken güvenlik tedbirleri yönünden aşagıdakilerden hangisi dogrudur?

Madde 16 - Kuvvetli rüzgar alan iş yerlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan işçiler çalıştırılmayacaktır.

buna göre cevap B oluyor.Ancak soruyu hazırlayanlar İş sağlığı güvenliği uzmanı olmadığı veya bu sektörde çalışmadığı için bazı şeyleri bilmemektedirler...Bu iş copy paste ile olmaz...Sorunun A seçeneğinde düşmelerin önlenmesi için rüzgarın durması beklenmelidir diyor...Benim hatırladığım bir bilgiye göre 45 km/saat rüzgar hızı olan yerlerde çalışma durdurulur deniliyor...Soruda açıklık olmadığı için iptal i gerekmektedir...

10. can.kavuzlu

can.kavuzlu TÜİSAG Üyesi

11. İşGüvUzman

İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

kalan olmayacak :)

12. alara başar

alara başar TÜİSAG Üyesi

o soruya hiç bakmadım benim yetiştiremeyip attığım sorulardan umarım iptal olur

bence mutlaka iptal olması gereken sorular

1- puko
    2- berber
    3- gaz ölçüm %19
    4- işçinin ulaşabileceği yerde....
    5- asetilen oksijen
    6- vinç
    7- yükün ağırlığı
    8- nötron
    9- biyolojik risk

birhilaluğruna ve yiğitoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  13. yiğitoğlu

yiğitoğlu TÜİSAG Üyesi

Bu söylediklerinize aynen katılıyorum.. bunlara ilave olarak A kitapçığı 20. soruyuda ekliyorum. :)

birhilaluğruna bu yazıya teşekkür etti.
  14. Rıdvan Bayhan

Rıdvan Bayhan TÜİSAG Üyesi

23 kasimda umut vermiyor. Gerceklesecek iptallerle gecersem sansa, kalirsam sansa... bu sinavdan cok calisan sinirlarda gececek. Hak ettigi belgeye kavusacak. Diger taraftan orta duzeyde calisanin isi sansa kaldi. Ayrica bu sinavdan kalanin isi bile sansa kaldi diye dusunuyorum. Zira ben kalirsam 23 kasim sinavi icin azimle calisamayacagimi dusunuyorum. Boyle sorular gordugum surece azmim dibe vuruyor. Hayirlisi artik.

Bu arada iptallerin ne zaman aciklanacagi ile ilgili malumati olan var mi?

15. Sorgulayan Adam

Kasım'da sınava girecekler için çalışmanın zor olacağı düşüncesine katılıyorum. Eğitim kurumuna gitme zorunluğunun ve çevresinde sınava çalışan insanların olmasının verdiği motivasyon olmadan, kendi başına disiplinli bir çalışma yapmak çok zor olacaktır.

Sınava sorularına itiraz sonuçlarının ne zaman açıklanağı bilgisi sınava girmeden önce Bakanlık'ça yayımlanan bir dokümanda aşağıdaki şekilde ilan edilmiştir.

"sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir."

16. isgsa

isgsa TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR BENCE GEÇEN SINAVDA 69'LA KALAN BİRİ OLARAK) 4-5 SORU İPTAL OLUR 1-2 SORUNUN DA SEÇENEĞİ DEĞİŞİR. DAHA FAZLA BEKLENTİ İÇERİSİNE GİRMEYELİM. MESELA BERBER SORUSU NEDEN İPTAL OLSUN Kİ? BU SORUYU BEN DE YANLIŞ YAPTIM AMA AÇIKÇA YASA DİYOR Kİ KENDİ NAM VE HESABINA ÇALIŞANLAR KAPSAM DIŞIDIR. BİYOLOJİK RİSK SORUSU KEZA GENE ÖYLE, GAZ ÖLÇÜMÜ, İŞÇİNİN ULAŞABİLECEĞİ YERDE BU SORULAR DA İPTAL EDİLMEYEBİLİR. KESİN DİYEBİLECEĞİMİZ 3-4 SORU VAR GERİSİNE BELKİ DEMEMİZ GEREKİYOR.

17. Ayhan Acar

Ayhan Acar TÜİSAG Üyesi

Sizin açınızdan bakınca doğru, ne mallar hemde

18. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

bende 4 sorudan fazla iptalin olacağını düşünmüyorum..
    sınav aşırı zordu.. inanılmaz hemde.. bende kişisel hatalardan 3-4 basit soruya yanlış yanıt verdim..
    ama şunu söyleyebilirim, tüzük olmasaydı bu sınavı çoğu kişi geçerdi..
    şimdi tüzük dayanağı kalmayınca kalkar mı kalkmaz mı onu bilmek lazım.
    ama bu tüzüktür.. oturaklı bir yapıdadır, dayanaksız bile kalkmaz, dimdik ayakta kalır denirse o zaman yandık..
    ama, kanunlar bile, dayanakları kalmayınca yürürlükten kalkarken, tüzük neden kalkmasın? tüzüklerin hepsi 31.12.2012 tarihi itibarıyla ortadan kalmıştır.. burdan gelen sorular geçersizdir..
    ama bu sınavda bunu geçersiz sayacaklarını düşünmüyorum.. soluğu MAHKEME de alacağız. bu kadar basit..

19. Bianegro

Bianegro Guest

haha:D yarılayım bari:D

20. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar forumda sürekli aynı sorular dönüyor çok merak ettiğiniz konuları üşenmeyin forumun ilk sayfasından başlayıp teker teker okuyarak gelin aynı sorular da 100 kere dönmesin

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica