18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. alara başar

alara başar TÜİSAG Üyesi

bak orda hata yapıyorsun genç işçi yaşı en az 16 yaş değil 15 yaştır , genç işçilerin 15 yaşında olanı ( 15 ini tamamlamış 16 yaşını tamamlamamış) ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamaz. yine genç işçilerin 16 yaşında ve 17 yaşında olanları ( 16 sını doldurmuş 18 ini tamamlamamış) olanları ağır ve tehlikeli işlerde yönetmeliklerde belirtilen şartlarda çalıştırılabilirler.

2. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Peki herkes haksız sen haklısın. Kabul ettik diyelim. Verdiğim örnekteki bebğin yaşını tekrar soruyorum. Bana yine "hocana sor" diye cevap vermeden, benim yaptığım gibi yazılanları okuduktan sonra cevap verir misin?

11 aylık bir bebeğimiz var. Beni diyorum ki:
    -1 ay sonra bu bebek 1 yaşını tamamlayacaktır.
    -1 ay sonra bu bebek 1 yaşını dolduracaktır.

Şimdi aynı şekilde yazar mısın bu bebek 1 ay sonra kaç yaşını tamamlayacaktır, kaç yaşını dolduracaktır. Lütfen sadece net olarak cevabı yazalım. 15 yaşı, 16 yaşı o konuyu kapattık.

3. Bianegro

Bianegro Guest

15 yaş genç işçi deildir..15 yaş çocuk işçidir...koskoca doktor mahmut yaman ın videosu vardı ona baktım aynı zamanda bizim eğitim kurumumuzun da hocasıdır..kurumun sitesinin şifresi bloke olduğu için videoya ulaşamadım..
    bugun bir kez aradım bir daha ararsam ayıp olur..ben pazartesi arayacağım ve rica edeceğim hocam yıkın ortalığı diye:D..
    yine sinirli ve dokunaklı bakışlarıyla ateş piskürecek çünkü ben bir eğitimcinin tamamlamış ile doldurmuş aynı şeydir demesi lafına çıldırdı ve de kızdı..

4. Bianegro

Bianegro Guest

bebeği alara hanıma sorun alara hanımın yanıtı sizi yanıltacaktır

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Bianegro

Bianegro Guest

12 ayını doldurduğu gün 12 yaşındadır ..1 gün sonra 12 yi tamamlamış olur..

6. Bianegro

Bianegro Guest

yeaux bey..biz bunu sınıfta tartıştık..24 kişilik mevcut karışımızda doktor mahmut yaban elinde sihirli değnek ..hiçbirimiz anlayamadık şu farkı ve 20 dakka basa basa anlattı ve en son yücel karakuş geldi dedi ki:
    uzatmayın..ne diyorsak inanın..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Bianegro

Bianegro Guest

aslında mantığım almıyor çünkü dolduruyorsun ile tamamlıyorsun ifadeleri aynı gibi..işte oradaki farkı anlıyamıyoruz

8. Sorgulayan Adam

Rica ediyorum, benim yazdığım gibi alt alta yazar mısın? 12 yaşı anlayamadım. Bu bebek 1 ay sonra kaç yaşını tamamlar kaç yaşını doldurur?

11 aylık bir bebeğimiz var. Beni diyorum ki:
    -1 ay sonra bu bebek 1 yaşını tamamlayacaktır.
    -1 ay sonra bu bebek 1 yaşını dolduracaktır.

Doğan Hasanoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  9. Bianegro

Bianegro Guest

11 aylık bebek 1 ay sonra 1 yaşını tamamlamış olursa 15 aylık iken halen daha 1 yaşındadır ..
    365 gün dolup +1 safhası tanımlama aşamasına girer şeklinde düşünüyorum

10. Bianegro

Bianegro Guest

bu açıdan ben kesin bir fikir yürütemiyorum
    fakat doldurmuş kelimesi bulunduğu yaşa mevcut mu..bunu araştıralım
    15 yaşını doldurmuş 16 sayılıyor mu sayılmıyor mu

11. Sorgulayan Adam

Doldurmak ve tamamlamak kelimelerini yaş konusunda aynı anlamda kullanıldığını gösterebilmek adına, neden bebek örneğini verdiğimi şimdi anlamışsındır, umarım. Çünkü bu durumda bebeğin kaç yaşını doldurduğunu ifade edemezsin. İlk önce bu konuda bir karar varmalısın. Konumuz ve sorumuz bebeğim kaç yaşında olduğu değil. Doldurma ve tamamlamak kelimelerinin farklı olduğunda ısrar etmen.

12. yeaxoy

yeaxoy bu yazıya teşekkür etti.
  13. Sorgulayan Adam

Allah için bir kere doğru yazmadı. Bir kere bile bir söz etmedim. :)

14. Bianegro

Bianegro Guest

bu farkı koskoca mahmut yaman kafamıza sokamadı..çünkü anlıyamadık..fakat basit ispat var
    15 yaşını doldurmuş 16 yaşında kabul edilmiyor ise;
    genç işçi en küçük yaşı 16 ise ...15 en küçük çalışma yaşıdır genç işçi yaşı deildir
    sonuç: 15 yaşını doldurmuş genç işçi tanımına uymaz..

15. Bianegro

Bianegro Guest

:D..haklılık ispatı deil bu..yeaux bey..

şu bebek olayını ben iyice bir düşüneceğim..çünkü olayı bebekten çözmek lazım

Emre YİĞİTARSLAN bu yazıya teşekkür etti.
  16. Sorgulayan Adam

Başta söylediğim gibi yaş konusunda bu sıkıntının sebebi başlangıç noktasının sıfır olmasıdır. O yüzden, sıfıra yakın noktalardaki örnek yani bebek üzerinden anlamaya çalışılmak fayda verebilir. Ondan sonra yasa maddelerini okuyup bunun üzerine yeni bilgiler bina edilebilir.

17. Bianegro

Bianegro Guest

evet ben sıfıra kadar indim...çünkü anladım sizi
    12.11.1984 doğumluyum
    sıfıra endeksledim kendimi...kasım 2012 tarihinde 28 senemi doldurmuş olduğum halde profilimden görüneceği üzere yaşım 28 hesaplanmıştır..çünki 29 yaşımı dolduruyorum..doldurduğum gün 11.11.2013 tamamladığım an ise 12.11.2013 olacaktır

18. Bianegro

Bianegro Guest

tüh..yeaux bey kusura bakmayın..bizim eleman kazanı patlatmış acil yetişmem gerek

19. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

1 gün sonra doldurmuş olmasın, doğum günü ve saatine kadar tamamlama
    buandan sonrasınada doldurma denmesi daha mantıklı değilmi
    tamamlama: ulaşma
    doldurma: ulaştığı andan sonrasımı ;?

20. alara başar

alara başar TÜİSAG Üyesi

15. yaşın için olan kişiye 15 yaşında denmez o kişi 14 yaşındadır . 15 yaşında olan kişide genç işçidir. kim anlatmışsa bunu yanlış anlatmış . çocuk işçi 14 yaşındadır
    arkadaşlar bu tamamlamış tamamlamamamış aözlerinin sebebi şudur 2000 doğumlu olan kişi 2010 da 10 yaşındadır dimi ama 15 aralıkta doğduysa o kişi 10 yaşında ta 15 aralığa kadar 9 yaşındadır.

şöyle anlatayım 3.5.2000 doğumlu. olan kişi 3.5.2014 ile 2.5.2015 tarihleri arasında 14 yaşındadır ve çocuk işçidir. 3.5.2015 ile 2.5. 2016 arasında 15 yaşındadır ve genç işçidir ama ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz. bu kişi 3.5.2016 ile 2.5.2017 arasında 16 yaşındadır ve genç iidir ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir. 3.5.2017 ile 2.5.2018 arasında 17 şaşındadır. ve yine genç işçidir ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir.

11 aylık çocuk 11 aylıktır yaştan bahsedilmez tam 12 ayını doldurduğunda 1 yaşındadır, 1 yaşını tamamlamıştır, bir yaşını doldurmuştur hepsi 2 yaşından gün almaktadır hepsi aynı anlama gelir . 24 ayını dolduruncaya kadar o çocuk 1 yaşındadır 12 aylık çocukta 23 aylık çocukta 1 yaşındadır. mesela 24 ayını doldurmuş bir çocuk için annesine sorarsanız 2 yaşını bitirdi, 2 yi doldurdu yada 2 yaşını tamamladı yada 3 ten gün aldı der hepsi aynı anlamdadır

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica