18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Sınava girmeden önce eski yıllara ait tüm A, B, C sınıfı ve İşyeri Hekimliği sınavlarının sorularını çözmüştüm. Tabi benim çalışma şeklime göre soruyu çözmek, soruyu okuyup cevaplamak değildir. Özellikle cevabını anlamadığım, bilmediğim soruların kaynağını bulup öğrenmektir. Sizlere de benzer bir çalışma şekli izlemenizi tavsiye ederim.

Filizisg bu yazıya teşekkür etti.
  2. Sorgulayan Adam

Önceki bir mesajımda bu yazılanı kastederek, haklılığını ifade etmek istemiştim.

Şahsen, bir aksilik olmaz da sınavı geçersem, bu kadar olumsuz geri dönüşlerin(firmaların iş güvenliği alanında tecrübe araması, 1000 TL maaşa çalışanlar, 100 TL ye risk değerlendirmesi+ eğitim vs)) olduğu bir ortamda ne yapacağımı şaşırmış halde çırpınmaya başlayacağım. Bir yandan iş ararken, diğer yandan B sınıfı sertifika için imkan olup olmadığına bakmam gerekiyor. İş bulabildiğimi düşünsem, forumda çalışma hayatı ile ilgili yazılan sorunlara cevap veremediğimi görünce bu işi yapabilecek yeterliliğin bende olmadığını görüyor ve çaresiz kalıyorum.

Sınavdan kalanların kimisi çalışmaya başlayacak, kimisi yasal yollardan hakkını aramaya çalışacak...

sınav sonucunu öğrenen hayat mücadelesine devam edecektir, kimse herkes kaçtı gitti demesin.:)

3. Uzun hesaba gerek yok son sınava giren sayısı yaklaşık 45.000 di.

4. Sorgulayan Adam

Adım Hasan da değil.:) Neyse, siz sordunuz diye araştırdım. İstanbul'da CSGB tarafından yetkilendirilmiş 23 kurum bulunmaktadır. Ankara'da ise onaylı 25 eğitim kurumu bulunmaktadır. Diğer illerdeki kurum sayıları bilinmektedir. Elimde hepsinin ünvanları ve iletişim bilgileri mevcuttur. Ancak her kurumun kapasitesi, yani öğrenci sayısı farklıdır. Buradan hareketle katılımcı sayıcı bulmak mantıklı olmayacaktır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Bianegro bu yazıya teşekkür etti.
  5. Alihan DAĞHAN

Alihan DAĞHAN TÜİSAG Üyesi

Önceki sınavları görünce bir rehavete kapıldım.Sınavadan 2 gün önce bir arkadaş çalıştayda bana komisyonun değiştiğni söyledi.Bense komisyonun, sınavda böyle karışık ve anlamsız soruları sorduğunu görünce değiştiğini anladım.Şimdi sınırdayım,iptalleri bekliyorum.

kimyacaa ve mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  6. Sorgulayan Adam

Biraz önce, İş Güvenliği Uzmanı sertifikası gelmeyenler hakkındaki bir konuda yazmış olduğunuz aşağıdaki mesajı gördüm.

Konuya yazdığınız mesajdan, sizin bizler gibi sınava hazırlanan bir aday olduğunuz sanmıştım. Sertifikası bulunan bir İş Güvenliği Uzmanı'sınız. Umarım iş bulmuş, çalışıyorsunuzdur.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mavi24

mavi24 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bir sorum olacak;

Kuvvetli rüzgar ne demektir?
    A) Kuvvetli rüzgar > 45-50 km/h esen rüzgardır.
    B) Kuvvetli rüzgar < 45-50 km/h esen rüzgardır.
    C) A şıkkı da B şıkkı da olabilir.
    D) Hiçbiri olamaz.

Ne düşünüyorsunuz?:)

8. Kuvetli rüzgar 50 Km/h saat ve üzeri düzgar kabul ediliyor.

9. mavi24

mavi24 TÜİSAG Üyesi

e o zaman çalışma durdurulmalıdır. Yanlış mıyım?

10. Evet 50 km/h üzerinde çalışma durdurulur.

Ama soruya atıfla bunu soruyorsanız. Soruda sürekli olarak kuvettli rüzgar alan yerde ne gibi İSG önlemi alınır yazılıyordu.

Bu ikisinin farklı şeyler olduğunu düşünüyorum.

11. mavi24

mavi24 TÜİSAG Üyesi

Ben soruda sürekli diye bir kelime göremedim:ağlama:

12. Filizisg

Filizisg TÜİSAG Üyesi

23 kasim sinavina girecegim,tebligin yayinlanmasini bekliyorum.B yada A hangisine girecegim belli degil...8 yildir cok tehlikeli bir firmada calisiyorum.(yonetici olarak).yalniz 18 agustos sinavi beni biraz demotive etti.iptal olan maddeler var.hangisi iptal hangisi guncel karistirdim biraz.

yeaxoy bu yazıya teşekkür etti.
  13. Sorgulayan Adam

Soruya düşüncemizle yaklaşmamız işimizi yaparken bize kanuni anlamda bir fayda sağlamayacaktır. 40-45-50 km/h dememiz için elimizde yürülükte olan bir mevzuat olmalıdır. Rüzgar hızı ölçüldü, 42 km/h bulundu, işi durdurmadınız. İş kazası oldu. Dediniz ki; "50 km/h hıza kadar rüzgar kuvvetli değildir. Ben de işi durdurmadım." O zaman size sormayacalarını sanıyorsanız bile, ben size şimdi sorarım. :) Hangi tüzükten, yönetmelikten aldınız bu bilgiyi?

14. Filizisg

Filizisg TÜİSAG Üyesi

18 mayis sinavina kursta aldigim notlarka girdim.o da saibeli bir sinavdi ama sayisal degerler en azindan belliydi.simdi biraz karismis gibi ...

15. mavi24

mavi24 TÜİSAG Üyesi

Kurstaki hocalardan:)

16. Filizisg

Filizisg TÜİSAG Üyesi

Evet.

17. Sorgulayan Adam

Emin olun o bilgileri verenler, sınav için söylediklerini şu an inkar ettikleri gibi o zaman da "Ben öyle bir şey demedim." diyeceklerdir. Benim size tavsiyem bizim mevzuatımızda karşılık bulamadığınız konuda uluslararası mevzuata başvurmanızdır.(Herkes kendine göre araştırsın diye, kendi bulduğum sonucu paylaşmıyorum.)

Benim temel prensibim; İş Sağlığı ve Güvenliği anlamında bir tedbir alırken ve uygulama esnasında her zaman işçi lehine olanı tercih etmektir.

18. Alihan DAĞHAN

Alihan DAĞHAN TÜİSAG Üyesi

Bende hap bilgileri tavsiye ediyorum.Sınavdan 2 gün önce hepsini yutuyorsunuz.

19. Bu soruyla ilgili eski mesajlarda bir tartışma yapmıştık.

20. Kule vinçlerle çalışmalar için 50 km/h ilgili bir yönetmelik vardı. İskeleler için var mı bilmiyorum..

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica