18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Derslerde bize de 45-50 km/h bilgisini verdiler. Hangisi 45km/h, hangisi 50m/h olacak bilmeden, öylesine. Mevzuatta veya genel bir teamül olarak kaynağını bulamadığım için bu bilgiyi kullanamam. Bulabilirseniz, eminim çok faydalı olacaktır.

2. Sorgulayan Adam

Bu nedenle uluslararası kaynaklarda bulmaya çalıştım. Bu konuda kesin sayısal bir bilgi bulamadım. Başka bir konuda yapılan atıfla, rüzgar hızının sınıflandırılmasında kuvvetli için kullanılan rakamı, Yapı İşleri Tüzüğü'nde kuvvetli kelimesi ile eşleştirerek ancak zorlama bir sonuç elde edilebiliyor.

3. Kule vinçlerin kendi kullanım klavuzlarında izin verilen en yüksek rüzgar hızı yazıyormuş zaten..

Anladığım kadarıyla vinçin yapısı ve montaj durumuna göre değişen bir rakam mevcut.

4. Sorgulayan Adam

İşte ulaşılması gereken noktaya ulaştınız. :)

Her iş ve her durum kendine has tedbir almayı gerektirir. Vincin kılavuzunda yazılanlar da her çalışma şartında uygun olmayabilir. Elinizde yasal bir referansınız, evrensel bir kabulunuz, uluslararası mevzuatta bir karşılık yoksa duruma bakıp durumun gerektirdiği tedbiri işçi lehine olarak alırsınız. Kimi zaman 30 km/h te dahi işin durdurulması gerekebilir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Sorgulayan Adam

Elinizde yasal bir referansınız, evrensel bir kabulunuz, uluslararası mevzuatta bir karşılık yoksa duruma bakıp durumun gerektirdiği tedbiri işçi lehine olarak alırsınız.

Bu cümlenin doğrusu aşağıda şekildedir. "Yoksa" değil, "olsa dahi" olacaktır.

Elinizde yasal bir referansınız, evrensel bir kabulunuz, uluslararası mevzuatta bir karşılık olsa dahi, duruma bakıp durumun gerektirdiği tedbiri işçi lehine olarak alırsınız.

6. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

hmm.. bu çok ilginç.. o zaman neden sınava nasış hazırlanacağını sormuş arkadaş dersiniz?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Kendi adıma kimse beni bir inşaatta İSG uzmanı olarak çalıştıramaz :)

Hüseyin Bozdoğan bu yazıya teşekkür etti.
  8. Sorgulayan Adam

Filiz Hn. açıklama yaptı, Ali Bey. Kendisi B sınıfı veya A sınıfı uzmanlık için yayımlanacak tebliği bekliyor. Bir üst sınıf için sınava hazırlanıyormuş.

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  9. Sorgulayan Adam

Zaten ben bu yazdıklarımı paralele bir evren için yazıyorum.:) Gerçek hayatta bizdeki çalışma ortamında bir inşaatta benimki gibi bir İş Sağlığı ve Güvenliği yaklaşımı(hep işçiyi koruması gereken) ile çalışamazsınız. İşi bir kere durdurursunuz, iki kere...Sonrası malum...:)

10. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

Biz İnş. Müh. leri ne yapalım :)

11. cetinali

cetinali TÜİSAG Üyesi

insaat mühendisi oldugumuzdn herdurumda isg konusunda sorumluyuz ister isg uzmanı olarak isterisveren vekili olarak :)ben bu yuzden bu belgeyi almaya karar vermistim.gecersek tabi:)

12. Allah kurtarsın kardeş :)

13. Bianegro

Bianegro Guest

gerekmez..ben yönetmelik mi baktım..bi iskele yanlış bi azot

14. Bianegro

Bianegro Guest

hayır bu anlamı çıkarmanız mantıklı deil..ben pim atarım bana kızan konuyla ilgili açıklama yapar..sonuçta yine açıklamaları yapacak kişi ben olmuyorum gaza getiren kişi ben oluyorum senaryoya dikkat edin..kapasite konuşacak kişilerde demek oluyor bu şekilde..

15. ilker1959

ilker1959 TÜİSAG Üyesi

Risk olmazsa yükselme olmaz, karar sizin ama yapınızda cesaret varsa çokta korkmayın. Bilgi ile braber giden cesaret.

16. Emre Bağbaşı

Emre Bağbaşı TÜİSAG Üyesi

Pazartesi veya cuma gunu iptaller aciklanicak arkadaslar.kisiel olarak beklentim 9 soru iptsl bunlara iki tanede sık degisimi diyorum.hangi sorular derseniz zaten hepimizin konustugu sorular.sabirsizlikla bekliyorum bakalim ne sonuc alicaz.koray bey duyum varmi sizde? Basari oraninin cok dustugu dedikodulari gelior bana hatta en basarisiz sınav diolar

17. Başarı oranın düşmesi normal, her yönden zor bir sınavdı. Bende sizin gibi 9+2 diyorum. Bununla başarı oranı eski sınavları %20-35 aralığını yakalar.

Talep çok fazla bundan sonraki sınavlar daha da zor olacaktır.

18. Filizisg

Filizisg TÜİSAG Üyesi

6331 inde oldugu sinava sizler girdiniz,kurslarda her iki kanundan hangi bolumlere calisacaginizi soylemislerdir.18 agustos sinavi karmasik geldi,sizden calisma takdigi almak icin sordum.sadece bu...

19. Bianegro

Bianegro Guest

ben de 70 üstü alanların %24-26 aralığında bulunduğunu iptallerle bu rakamın %33 lere kadar çıkacağını düşünmekteyim

20. Bianegro

Bianegro Guest

emre nasıl kıyarsın bana..bak gördün mü sen bana iyilik yaptım fakat soyismimizden olduk:D..ama olsun nickimiz yeter 15 yıldır lisansı bende:D

Oguz Sarıkaya bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica