18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Bianegro

Bianegro Guest

koray bey aradı ilgilendi ve iptali onayladı..nötron sorusu iptal..rahat olun

2. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

yoksa bilgi eksikliğimi var

3. berfu kimya müh

4. berfu kimya müh

kaynak sorusunda ne durumdasınız

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. berfu kimya müh

kıyametden korkan var mı koparsa kopsun

6. Bianegro

Bianegro Guest

berfu hanım..sizin puanınız 66 idi
    asetilen sorusunu doğru kodlamıştınız iptal olacağı için puan alamassınız
    vinç ten 1 puan,
    nötron 1
    püko 1

69 yapıyor..bu şekilde baktığınız zaman geçme olasılığınız %98..gereken iptaller gelecektir

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Evet komisyonu tanırım, hepsi okumuş çocuklar.. kırmadılar beni :)

Nötron sorusunda yönetmeliği hazırlayan zaten Atom enerjisi kurumu, kendi yayınlarında bu konuya açıklık getirmiş.

Dayanak olarak onu gösterdik, iptali %100 diyorum. Tersi durumda mahkemede kazanılır.

Hüseyin Bozdoğan bu yazıya teşekkür etti.
  8. Kıyamet filan kopmaz. Her itiraz edilen sorunun iptal olması zaten olanaksız, bazı itirazların dayanakları sağlam değil. Bazıları da yoruma açık.

Diğerlerinde de sınırda kalıp geçemeyenler mahkemeye gider. Kopacak kıyamet dediğiniz mahkeme sürecidir. Mahkeme sonuçlanana kadar kasım sınavına girilir. Geçenler için süreç biter.

Kalanlar davaları kazanırlarsa belgeleri alınır.

9. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

İnşaat Mühendisi olmaya karar vermek zaten başlı başına bir cesarettir :alkış:
    Hocam yıllardır zaten alıyoruz riskleri. Açıkçası kendi işlerim dışında zaten şantiye riskleri almıyorum, iş güvenliği uzmanlığını da bu sebeble almak istiyorum. Bu işten para kazanmak değil, kendi işlerimde gereken bilgi, belge, uygulama kalitesi sağlamak amacıyla edinmek istiyorum. Ben bir inşaat mühendisi olarak başka şantiyelerin sorumluluğunu almaktan çekiniyorsam, başka meslek sahiplerinin bu risklere neden uzak durmak istediklerini gayet net anlayabiliyorum.
    Aslında İSG eğitimi almaya başlamakla ilk fark ettiğim eğitimde de öğretilen tehlikeleri kanıksamış olmamız. En büyük problemimiz ise bu işin eninde sonunda göstermelik olmaktan pek uzaklaşmayacağı sebebi ile işlerimizi gerekli güvenlik önlemlerini alarak çalıştırabileceğimiz taşeron ve eğitime yanıt verebilecek eleman bulabilme.
    Başka bir sorun ise çok fazla İSG kuralları içine aldığımız ekiplerin bir müddet sonra alttan kalifiye eleman yetiştiremeyecek olması.
    Bu meselenin göstermelik bir hale neden ve nasıl dönüşeceğini soranlara ise cevabım basit ;
    Hiçbir şekilde çalışmayan bir yapı denetim sistemi sonucu denetimsizliğin had safhada olması. Bunun tersini söyleyecek bazı arkadaşlar olacaktır, istisnai durumları izah edebilirler, ancak sistem çalışmıyor. TMMOB odaların mesleki denetim mekanizmaları bir nebze projelendirme hizmetlerini kontrol altına almaya fayda sağlıyordu, buna karşıda bir cephe açılarak denetimsizlik arttırıldı. TMMOB'u savunmuyorum, hatta en çok eleştirenlerdenim, ancak yerine bir mekanizma koymadan bir denetim mekanizmasını kaldırırsanız, sonunda kalitesizliğin yolunu açarsınız. Trabzonda sahte mühendisler cirit atmaya başlamış ; http://www.viratrabzon.com/haber/hu...uhendis-doldu-5402.html#.UhY6Oq941dV.facebook

Şimdi bu kafa ile ; imalatın denetlenmesinin müteahhit firmanın maaşlı elemanı haline getirenlerin (Çevre ve Şeh. Bak) yolunda giden ÇSG Bakanlığının işi iş güvenlik uzmanlarına ihale etmesi sonucu (yani işverenin maaşlı elemanına), bizler en fazla 1-2 sene içinde sahada yalnız bırakılacağız. Maalesef meslek adamlarının makus sonu bu olacaktır. Gerisi hep aynı hikaye, kim iktidar olursa olsun...

10. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

imşaat mühendisleri 2014 haziranından sonra isg sertifikası almadan inşaatlarda çalışamayacaklar demişti kurs bana.. bundan haberiniz varmı?

11. Ayhan Acar

Ayhan Acar TÜİSAG Üyesi

B KİTAPÇIĞI 10. SORU
    İş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi yönetmeliğine göre risk değerlendirmesi ekibinde aşağıdakilerden hangisinin bulunması zorunlu değildir?

a) İşveren veya işveren vekili
    b) risk değerlendirme uzmanı
    c) İşyerindeki çalışan temsilcisi
    d) İşyerinde varsa destek elemanı
    Açıklama 1:
    Yönetmeliğin 6. Maddesinin 1. Fıkrasının a,b,c,ç,d bentlerine göre bu ekibin içinde olan kişiler belirtilmiştir, fakat madde 6 nın 3. fıkrasına göre işveren bu ekibin içinden herhangi birine de bu görevi verebilir. Buradan şu anlaşılmaktadır ki soruda zorunlu değildir ifadesi B şıkkı hariç diğerlerinin bulunması zorunlu anlamına gelmektedir. Bu da yanlıştır.
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
    Risk değerlendirmesi ekibi
    MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili.
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
    ç) İşyerindeki destek elemanları.
    d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
    (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.
    (3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.
    (4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
    (5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.

BU SORU TAM MAHKEMELİK , pek üstünde durmadık ama şıklarda verilen D) İş yerinde varsa destek elemanı bir zorunluluk değildir ki o yüzden iş yerinde varsa (olmasada olur) diye belirtilmektedir. Eğer bu soru : 10-Aşşağıdakilerden hangisi İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi yönetmeliğine göre, risk değerlendirme ekibinde yer almaz ..... diye sorulsaydı eğer cevap yanlız B şıkkı yani B) Risk değerlendirmesi uzmanı olurdu ki işte bu kadar basit bir cümleyi kuramayan insanlar bize sınav yapmış işte........

12. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

şaka değil dimi bu? madem yönetmelik ve tüzük sorularını doğru yaptın neden 70 e ulaşamadın?

13. Bianegro

Bianegro Guest

kaçak akım voltmetre 4 hafta ihbar gece çalışma dolgu 20 gün yıllık izin varsa destek gibi basit 9 tane soruyu yanlış yaptım..üstelik bir fizikçi olduğum halde gerilim ölçeri işaretlemem çok ayıp bir durum..

14. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

2020 senesi, yanlış söylemişler. 2014 Temmuz 1'de "Çok Tehlikeli" sınıflarda uzman zorunluluğu başlıyor.

Hüseyin Bozdoğan bu yazıya teşekkür etti.
  15. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

Biraz daha açayım, 2020 senesinde şantiye şefliği yapacakların gerekli İSG uzmanlık belgesi olma zorunluluğu başlıyor. Tabi değiştirilmezse...

16. Bianegro

Bianegro Guest

50 kişinin altı için

gilgin bu yazıya teşekkür etti.
  17. Ben mesela bu soru mahkemelik olsa kaybedileceğini düşünüyorum.

risk değerlendirmesi ekibinde aşağıdakilerden hangisinin bulunması zorunlu değildir?

risk değerlendirme uzmanı bulundurmak zorunlu değil.

Varsa destek elemanı.. ee zaten belirtmiş işyerinde destek elamanı varsa zaten alacaksınız. Varolduğu durumda alınması zorunludur.

18. Bianegro

Bianegro Guest

evet tehlike sınıfı ve kişi sayısına göre destek elemanı belirlenir..şimdi bu işyerinde 5 kişi çalışıyorsa destek elemanı bulunma zorunluluğu yok fakat risk değerlendirmesi yapmamak kaçınılmaz..orada onu vurguladı..varsa destek elemanı şeklinde yanıltıya düşürttüler..bir hata yok

19. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

İnşaat işlerinde işçilerin maaşlarını bankadan yatırmamak için özellikle 10 kişi altında çalışan olur. Tabi bu küçük şantiyeler için geçerli. İnşaat işlerinde 50 kişiden fazla işçi olması %3-5'lik dilimi ilgilendirir genelde.

Bianegro bu yazıya teşekkür etti.
  20. Bianegro

Bianegro Guest

tamam..2016 da bakalım nasıl yırtacaklar

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica