18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. serkanserdar61

serkanserdar61 TÜİSAG Üyesi

Ben buyuk ihtimalle 65 lerde kalicam.ama bu karisiklik icinde bir sonraki sinavdanda gecemicem herhalde

2. Bianegro

Bianegro Guest

analiz i düşünün
    (işçi+işveren veya ikisi) kurulan işçi , işveren ve ikisi tarafından kurulan ....ve bağlacı cümleyi farklı iki noktaya ayırıyor... kurulmak ifadesi "veya" dan dolayı her iki cümleye yayılır...

3. serkanserdar61

Neye gore calisacagimi sasirdim

4. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

iskele sorusunda b şıkkı var.. bağlanarak indirilmelidir. iki yerinden bağlanarak indirilmelidir olmalıydı.
    hem c hem b hatalı şık.. iptal olmalı..

ederlermi bilmem.. ama olmalı.. çünkü sınavların birinde bir yerinden bağlanarak indirilmelidir şıkkına doğru demişlerdi.. orda naklımda kaldıı için bağlanara kindirilmeli doğru şık demiştim.. çünkü iki yerinden bağlanara kindirilmeli doğru olanı..

şimdi bu komisyon çoğu soruda, kelime doldurmamızı isitiyor ve kelime kelime tüzük yada yönetmeliğe sadık kalıyor, ama bazı sorularda da kelimeleri eksik kullanıyor ve onları doğru kabul ediyor. olmaz öle adalet..
    eğer yeterli sayıda soru iptal etmezlerse mahkemede canlarına okumayan nolsun..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  5. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE

EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

(29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı resmi gazete’de yayımlanmıştır.)
    İKİNCİ BÖLÜM

İşverenin Yükümlülükleri

İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü

MADDE 5 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

a) Çalışanları arasından 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendindeki niteliklere sahip çalışanı, işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirir.

b) Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu yükümlülüğünü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.

6. Filizisg

Filizisg TÜİSAG Üyesi

Ben dun aksamdan beri bocaliyorum.az once A sinifi uzmanlik sorularina baktim.yapi islerinde isci sagligi ve is guvenligi tuzugunden 9 soru sormuslar.bu tuzuk kaldirilmis????!!

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

okuyun önce işveren kendi sonra elemanı varsa sonrada OSGB den alabilir

8. Bianegro

Bianegro Guest

önceki sınavda " bir yerinden bağlanarak" cümlesinde bağlanmanın yöntemini işaret zamiriyle vurgulamıştır

fakat bu sınavda.."bağlanarak " teriminin içinde birden fazla bağlama çeşidi anlamı içeriyor ve yöntemini belirtmemiştir
    iskelelerin indirilmesinde ana olay bağlamak, yöntemi ise iki yerinden bağlamaktır
    bağlanarak teriminin aynı zamanda iki yerinden bağlanarak ifadesini kapsadığını düşünerek bu sorunun iptal olmayacağını düşünmekteyim

9. serkanserdar61

Ama bu soruda baglanarak denmis.bende yanlis yaptim ama herhalde dogru bu soru

10. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

evet, bu dediğin veya dan sonraki... ama öncesinde işveren kuruluşu diyor.. ticaret odası iş veren kuruluşu ise olur. eğitim verir.. lokantacılar odası die bi kuruluş varsa oda olur..
    ama bu lokantacılar odasında kim çalışır? yine iş verenler mi? yoksa sokaktan seçilen birileri mi?

11. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

iş güvenliği hizmetini veren işveren nasıl olurda eğitim veremez ?
    soru iptal :D

12. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

:) veya da aynı manaya geliyor.. yani işveren kuruluşu veya bunların kurduğu kuruluşlar..

13. Bianegro

Bianegro Guest

iyice bi bakarım..fakat ali bey...kurulan diyor..dikkat eder misiniz

14. Filizisg

Filizisg TÜİSAG Üyesi

Kaldirilan tuzuklerden mesul olmamamiz lazim normalde?

15. Bianegro

Bianegro Guest

ali bey..buraya itirz edin..işvereni boşverelim bayağı karıştı orası

srdaly bu yazıya teşekkür etti.
  16. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

iş sağlığı ve güvenliği hizmetleriyle başlayan 1. şık bu soruyu iptal eder soruda budur.
    işveren bu hizmeti kendi sağlıyabilir

17. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

bu da ikinci doğrulama zaten.. işverenin eğitim vermesini engelleyecek bir durum olmadığı gibi, soruda iddia edilen, iş veren eğitim veremez aslında yönetmelikte geçen, onun kurduğu kuruluş eğitim verir ikinci iptal nedenidir..

18. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

hayır birinci iptal nedeni budur
    dieri iptal nedeni değil belki ama bu yönetmelik derki işveren bu hizmeti açıkca verebilir

19. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

yannız bi dakka.. soruda bu yönetmelikten bahsetmiyor.. çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri yöentmeliğine göre demiş.. bu durumda isg uzmanlarının görev yetki ve sorumlulukları yönetmeliğinde geçen madde burda geçmez :(

20. Bianegro

Bianegro Guest

niteliklere sahip işveren diyor

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica