18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Bianegro

Bianegro Guest

zonguldak lımısınız

2. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Hangi ara bir sayfa yazıyı okudu, bana cevap yazdı acaba diye merak ediyordum. Yazı uzun, üşenmişsindir diye ondan yazmıştım.

3. Sorgulayan Adam

GENEL GEREKÇE
    Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili düzenlemelere 3008, 931, 1475 ve 4857 gibi İş Kanunlarında yer verilmiştir. Bu Kanunların uygulamalarına yönelik esaslarda tüzük ve yönetmeliklerde yer almıştır. 1475 sayılı İş Kanunu çerçevesinde çıkarılan Tüzükler ise 4857 sayılı Kanunun Geçici 2 nci maddesiyle yürürlükte bırakılmıştır.

Çalışma hayatını yakından etkileyen ekonomik, sosyal ve siyasal koşullar, uygulamada karşılaşılan sorunlar, Avrupa Birliği ile Uluslararası Çalışma Örgütü normlarına uyum sağlama zorunluluğundan dolayı, mevcut İş Kanunundan bağımsız çalışanların tümünü kapsayan, önleyici ve koruyucu tedbirleri içeren ve gelişmiş ülke örneklerindeki mevzuat metinleriyle uyumlu düzenlemelerin hayata geçirilmesine amacıyla 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30/06/2012 tarihli ve 26339 sayılı resmi gazete’de yayımlanmıştır.

Kanunun Geçici 2 nci maddesinde, İş Kanununun 77 nci, 78 inci, 79 uncu, 80 inci, 81 inci ve 88 inci maddelerine göre yürürlüğe konulan yönetmeliklerin aykırı olmayan hükümlerinin 6331 sayılı Kanunda öngörülen yönetmelikler yürürlüğe girinceye kadar uygulanmaya devam olunacağına yer verilmiştir.

Diğer yandan Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün dayanağı olan 4857 sayılı Kanunun Geçici 2 nci maddesinin 6331 sayılı Kanunun 37 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmış olması sebebiyle Tüzüğün dayanağı kalmamıştır. Bu nedenle, söz konusu Tüzüğün yürürlükten kaldırılmasına ilişkin taslak hazırlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ
    Madde 1- Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün dayanağı olan 4857 sayılı Kanunun Geçici 2 nci maddesinin 6331 sayılı Kanunun 37 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmış olması sebebiyle Tüzüğün dayanağı kalmamıştır. Bu nedenle, söz konusu Tüzüğün yürürlükten kaldırılmasının gerektiği öngörülmüştür.

Madde 2- Yürürlük maddesidir.

Madde 3- Yürütme maddesidir.

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  4. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

Madde 1- Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün dayanağı olan 4857 sayılı Kanunun Geçici 2 nci maddesinin 6331 sayılı Kanunun 37 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmış olması sebebiyle Tüzüğün dayanağı kalmamıştır. Bu nedenle, söz konusu Tüzüğün yürürlükten kaldırılmasının gerektiği öngörülmüştür.

ÖLMÜŞ DİO

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Filizisg bu yazıya teşekkür etti.
  5. Bianegro

Bianegro Guest

:D..detaylar basit noktalarda saklıdır

6. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

BARİ BENİM GİBİ BİŞİ KOPYALA YAPIŞTIR YALANDANDA OLSA :D

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Sorgulayan Adam bu yazıya teşekkür etti.
  7. Sorgulayan Adam

Ölmüş ama "Ben tüzükle yürürlükten kaldırmadığım sürece, mer'i mevzuattır. Ben de sınavda o yüzden sordum." diyor.

8. Sorgulayan Adam

Okumadım gerekçeyi demiyor da felsefe yapıyor. :)

9. Bianegro

Bianegro Guest

tamam..4857 nin geçici 2.inci maddesince uygulanan tüzükler dayanaklı değildir
    6331 e bağlanan tüzüklerden bahsetmemiş

10. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

AYNEN ÖLE KALDIRILMASININ GEREKTİĞİ YANİ
    KALDIRMA SÜRECİ İÇİNDE GEÇERLİLİĞİ SÖZ KONUSUDUR DENEBİLİR
    DENDİ
    ZATEN BİŞEY DENMELİYDİDE 20 İPTAL OLAMAZZDI

11. Filizisg

Filizisg TÜİSAG Üyesi

Ya
    niii tuzuklerin hepsini calismamiz gerekiyor??

12. alara başar

alara başar TÜİSAG Üyesi

bende c diyorum :) :) bölme işareti için aralık uygun sen muhtemelen çizgi üstünde ve altında nokta olan bölme işaretini düşündün ama işin şaşırmacası burda aslında \ işaretini kullanıp yerden tasarruf edecektik. :) :)
    ben c diyorum :) :) bölme işareti için aralık uygun sen muhtemelen çizgi üstünde ve altında nokta olan bölme işaretini düşündün ama işin şaşırmacası burda aslında \ işaretini kullanıp yerden tasarruf edecektik. :) :)

13. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

YO İSTERSEN HİÇBİRİSİNİ ÇALIŞMAYABİLİRSİN :)

14. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

BEN BUNLAR YAPSAYDI SINAVI VE BU SORU ÇIKSAYDI D DERDİM :)

15. Filizisg

Filizisg TÜİSAG Üyesi

V

16. Sorgulayan Adam

Kasım sınavına kadar büyük ihtimalle bu tüzükler yürülükten kaldırılır. (Öyle umuyorum) Ama tüzükler içerisinde evrensel norm kabul edilmiş bilgiler genel bilgi olarak her zaman sorulabilir.Bu nedenle okumanızı tavsiye etmiştim.

Filizisg bu yazıya teşekkür etti.
  17. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

GÜNCEL KALSIN BAŞKA ?

18. Filizisg

Filizisg TÜİSAG Üyesi

S
    Simdi bunlar kasim sinavina kadar birseyler cikarirlar eklerler ortaligi karistirip gusel sorular sorarlar:(

19. Filizisg

Filizisg TÜİSAG Üyesi

Okumaya basladim .tesekkur ederim.

20. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

KEŞKE GÜZEL SORULAR SORSALAR
    BENİM KASIM SINAVIMDAN ÖDÜM KOPUYO İNŞ GİRMEM
    ÇK YARDIMCI OLDUM DİMİ SİZE AMA BU sınav BERBAT ÖTESİYDİ

21. Bianegro

Bianegro Guest

filiz hanım..kasım ayında tüzükler yok rahat olun..
    evrensel norm kabul edilen verilere internet sitelerindeki soru örneklerinden çok rahat ulaşabilirsiniz

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica