18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. gokoz

gokoz TÜİSAG Üyesi

A sınıfı eğitimciler tarafından tespit edilmiş hatalı sorular

1)İTİRAZ EDİLEREK İPTAL EDİLEBİLECEK
    SORULAR
    Soru np :
    17--‐30--‐47--‐59--‐62--‐82--‐83--‐84--‐85
    Toplam sayı: 9
    2) YANLIŞCEVAPLAR
    Soru no :
    17--‐47--‐62--‐85
    Toplam sayı: 4
    3) İpTALİ GEREKEN TOPLAM SORU SAYISI: 9

2. Yojimbo

Yojimbo TÜİSAG Üyesi

MEB'in projesi olan MEGEP'in (mesleki eğitim ve öğretim sisteminin güçlendirilmesi projesi) "Temel Oksijen Kaynağı" konulu çalışmasında, uygulama faaliyeti başlığı altındaki öneriler kısmında "Önce oksijen sonra asetileni açınız" ifadesi yer almaktadır.

(link http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprog...isat/moduller/temel_oksi_asetilen_kaynagi.pdf)

18 Ağustos 2013 tarihli C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavının B kitapçığının 42. sorusunda;

"Kesme ve kaynak işlerinde kullanılan gaz tüplerinin kullanılmasında hangisinin yapılması yanlıştır?" sorusu sorulmuştur.

MEB tarafından yayınlanan cevap anahtarında sorunun cevabı A şıkkı, yani "önce Oksijen tüpü açılmalıdır" olarak görünmektedir.

Oysa ki MEGEP'de de ifade edildiği üzere, "önce Oksijen tüpünün açılması" doğru bir davranıştır. Yani cevap anatharının işaret ettiği A şıkkı yanlıştır. Sorunun cevabı B şıkkı, yani "önce Asetilen tüpü açılmalıdır" olmalıdır.

3. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

saygıdeğer arkadaşım yazdıklarım benim itiraz ettiklerim değil bu sabahtan beri ititraz edilen sorular bana kalırsa 5 ten fazla ititraz edilcek soru yok bilmem anlatabildimmi?

4. salimeric

salimeric TÜİSAG Üyesi

çok geç cevap verdiğin için anlamı kaçırmışsın. başa dönelim dediğin için katedilmiş yol ve şekillenmiş organizasyonu vyrguladım. ne demek emeği geçen herkese teşekkürler.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. aziz e.

aziz e. TÜİSAG Üyesi

harun bey,
    ben sizin adınıza cevaplayayım boşuna itiraz edeceğiniz soruları.
    7-15-25-54-55-64-77-89-91
    bu soruları yüz yüze hocalarımla görüştüm. hepsi de doğru şık imiş...

6. tegv

tegv TÜİSAG Üyesi

MADDE 162 - Havasında % 19'dan az oksijen, % 2'den çok metan, % 0,5'den çok karbondioksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz.

Oksijen miktarı azalan veya yanıcı, parlayıcı ve zararlı diğer gazların karışmasıyla bozulan yahut çok ısınan hava akımları, diğer çalışma yerlerinden geçmesine meydan verilmeden, derhal ve en kısa yoldan ocak dışına atılır. İşçileri, havanın bozulmasından, ısınmasından ve oksijen azalmasından ileri gelen olumsuz etkilerden korumak için, gerekirse, çalışma alanı ve zamanı sınırlanır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Taslak halindeydi, yeni yayımlandı. Orada verilen tanım, sonradan uydurulmuş bir tanım değil. İş hijyeni ölçümleri hep aynı ortam faktörleri ölçümlerini kapsıyordu. Önceden gürültü dahil değildi, sonradan eklendi durumu söz konusu değil.
    Gürültü ile iş hijyeninin bağlantılı olduğu konusunda problem yok. Esas sıkıntı, odyometrik incelemenin gürültünün ölçümlerinde etkilerinin incelenmesinin bir gereklilik olup olmadığında.

Bakınız: Sayfa 4 - Madde 6

Ekli Dosyalar:

8. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar itiraz var diye yazdığım sabahtan beri bana saçma gelip itiraz edilen sorular fakat ben herkesin görüşü saygıdeğerdir anlayışıyla itiraz edilen bütün soruları sıraladım ve dayanaklarını gösterin dedim bilmem anlatabildimmi?

Bora Alevok bu yazıya teşekkür etti.
  9. yavuz erozmen

yavuz erozmen TÜİSAG Üyesi

35.Soru
    İSG Tüzüğü
    Madde 83 – Tabii veya suni radyoaktif ve radyoinizan maddeler veya diğer korpüsküler emanasyon kaynakları ile yapılan çalışmalarda aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
    1) Her çalışma için gerekli radyoaktif maddenin, zararlı en az miktarı kullanılacaktır.
    2) Kaynak ile işçiler arasında, uygun bir aralık bulunacaktır.
    3) İşçilerin, kaynak yakınında mümkün olduğu kadar kısa süre kalmaları sağlanacaktır. 2420
    4) Kaynak ile işçiler arasına,uygun koruyucu bir paravana (ekran) konulacaktır. Bu paravanalar, gama ve (x) ışınları için, kurşun, beton ve benzeri beta ışınları ve nötronlar için plastik ve benzeri malzemeden yapılmış olacaktır.

40.Soru
    BİYOLOJİK ETKENLERE MARUZİYET RİSKLERİNİN ÖNLENMESİ
    HAKKINDA YÖNETMELİK
    Sağlık gözetimi
    MADDE 16 – (1) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.
    (2) Yapılan risk değerlendirmesi, özel koruma önlemleri alınması gereken çalışanları tanımlar.
    (3) Maruz kaldıkları veya kalmış olabilecekleri biyolojik etkene karşı henüz bağışıklığı olmayan çalışanlar için gerektiğinde, Sağlık Bakanlığının işyerinin bulunduğu ildeki yetkili birimleri ile işbirliği içinde uygun aşılar yapılır. İşverenler, aşı bulundurduklarında Ek-VII’de belirtilen hususları dikkate alır.
    (4) Bir çalışanın, maruziyete bağlı olduğundan kuşkulanılan bir enfeksiyona ve/veya hastalığa yakalandığı saptandığında, işyeri hekimi, benzer biçimde maruz kalmış diğer çalışanların da aynı şekilde sağlık gözetimine tabi tutulmasını sağlar. Bu durumda maruziyet riski yeniden değerlendirilir.
    (5) Sağlık gözetiminin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulmasından sonra en az onbeş yıl süre ile saklanır. 13 üncü maddenin ikinci fıkrasında belirtilen özel durumlarda kişisel tıbbi kayıtlar bilinen son maruziyetten itibaren kırk yıl süre ile saklanır.
    (6) İşyeri hekimi her bir çalışan için alınması gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler ile ilgili olarak önerilerde bulunur.
    (7) Maruziyetin sona ermesinden sonra yapılacak herhangi bir sağlık gözetimi ile ilgili olarak çalışanlara gerekli bilgi ve tavsiyeler verilir.
    (8) Çalışanlar, kendileriyle ilgili sağlık gözetimi sonuçları hakkında bilgi edinebilir ve ilgili çalışanlar veya işveren, sağlık gözetimi sonuçlarının gözden geçirilmesini isteyebilir.
    (9) Çalışanların sağlık gözetimi ile ilgili hususlar Ek-IV’te verilmiştir.
    (10) Biyolojik etkenlere mesleki maruziyet sonucu meydana gelen her hastalık veya ölüm vakaları Bakanlığa bildirilir.

56. Soru
    İSG Tüzüğü
    Madde 459 – Motorlu arabaların klakson,çan veya zil sesleri, işyerindeki diğer sinyal seslerinden farklı, diğer makinaların meydana getirdiği gürültüleri bastıracak kadar kuvvetli ve titiz olacak ve aynı işyerinde çalışan çeşitlimotorlu arabalar için aynı ses tonu kullanılacaktır

58. Soru
    İSG Tüzüğü
    Madde 387 – Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda,uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Madde 388 – Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabalarıüzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri,hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir

78. Soru
    ELLE TAŞIMA İŞLERİ YÖNETMELİĞİ
    Genel yükümlülük
    MADDE 5 – (1) İşveren;
    a) İşyerinde yüklerin elle taşınmasına gerek duyulmayacak şekilde iş organizasyonu yapmak ve yükün uygun yöntemlerle, özellikle mekanik sistemler kullanılarak taşınmasını sağlamak için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür.
    b) Yükün elle taşınmasının kaçınılmaz olduğu durumlarda, ek-1`de yer alan hususları dikkate alarak elle taşımadan kaynaklanan riskleri azaltmak için uygun yöntemler kullanılmasını sağlar ve gerekli düzenlemeleri yapar.

83. Soru
    YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE SAĞLIK VE GÜVENLİK
    ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ

9.4. Zincirleme toz patlamalarına neden olabilecek, yanıcı toz ve/veya grizu patlamalarının yayılması, patlama barajları yapılarak önlenecektir

10. kaytanci

kaytanci TÜİSAG Üyesi

17, 58,62,75, 85 benim dayanağım hazır mail adresinizi verirseniz yollayabilirim.

11. deniz doğan

deniz doğan TÜİSAG Üyesi

Ferhat bey en baştan beri beni destekliyor zaten fakat ben hala mail bekliyorum arkadaşlar bu yola çıkanlar hala maillerinizi bekliyorum ayrıca burdan takip etmem zor oluyor ya gelen kutusuna mesaj atın ya mail atın forumdan takip edemiyorum

12. tegv

tegv TÜİSAG Üyesi

merhaba dilekçeyi elden mi ulaştırmak gerekiyor değilse mail adresi var mı ve paranın yatırılacağı banka hesap numarası

13. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

alparferhat@gmail.com yolla kardeşim.

14. mustafa_yildiz06

mustafa_yildiz06 TÜİSAG Üyesi

C sınıfı İSg uzmanlığı A kitapçığı 47.soru
    güven beyin çalıştığı işyerinde elle taşıma işleri yönetmeliğine göre işveren çalışanlara aşağıdakilerden hangisi hakkında kesin verilerle bilgilendirmekle yükümlü değildir.?
    24.07.2013 tarihinde çıkarılan elle taşıma işleri yönetmeliğine göre 6331 madde 30 dayanağıdır.

Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi
    MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) (bşıkkı) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak (c şıkkı) yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve (d şıkkı) yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.

soruda kessin bilgiler sorduğundan a şıkkı doğru cevaaptır. soru doğru

15. Yojimbo

Yojimbo TÜİSAG Üyesi

Şu ana kadar %100 hatalı olduğunu düşündüğüm sorular,

Vinçin üstünün kapalı olmasıyla ilgili olan soru
    O2/metan/CO oranlarının verildiği soru
    Asetilenli soru
    PUKO uygulama sorusu

HCCAGDAS bu yazıya teşekkür etti.
  16. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

deniz hanım yazdığım sorulardan üye kaytancıdan dayanaklar geliyor. mehmet celal beyle halledeceğiz umarım

17. harun aycan

harun aycan TÜİSAG Üyesi

AZIZ BEY CVBINIZ İÇİN TŞKKURLER . 9 TANESINI GÖRUSTUIM DEDINIZ HOCALARLA YANI BU KALAN 8 TANESİ KESİN YANLIŞ DEMEK DİE ANLIORUM.

18. mehmet celal

mehmet celal TÜİSAG Üyesi

DİKATTTT____!!!!!!!!
    KESİN İTİRAZ EDİLEBİLECEK SORULAR BUNLARA DEESTEK OLACAKLAR LÜTFEN BİLDİRSİNLER
    7. SORU)4857 E GÖRE İZİN SÜRESİ 50 YAŞTAN SONRA 18 GÜNDÜR YAŞ VERİLMEMİŞTİR O YÜZDEN SORU HATALIDIR

35.SORU) BETA VE NÖTRON İÇİNDE AYNI ŞEY GEÇERLİDİR KESİN HATALI
    62.SORU)YÜKSEKLİK SORUSU 3 METRE Mİ 4 METRE Mİ TÜZÜK VERİLMEDİĞİ İÇİN KESİN HATALI
    85.SORU)MADEN SORUSUNDA CO 0.05 OLMALI KESİN HATALI
    59.SORU KESİN HATALIDIR

Yojimbo bu yazıya teşekkür etti.
  19. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

itiraz edilen diye yazdığım sorulardan 17, 58,62,75, 85

nolu sorulara dayanak geldi gerisini yollayacak olan varsa mail adresim alparferhat@gmail.com düzenleyip deniz hanıma yollayacağım..

20. deniz doğan

deniz doğan TÜİSAG Üyesi

58,62,85.sorulara itiraz dilekçesi yollandı 17. soru ve 75. soru için dayanaklarınızı bana mail atarsanız sevinirim. deniiz_dgn@hotmail.com

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica