18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

1. Sınava itirazlar 1000 lerce. Bunlar tek tek tasnif edilecek. İtirazların dayanakları farklı, itirazlar için kurulan mantıklar farklı. Bunlar tek tek değerlendirilecek. Kendi aralarında uzun tartışmalar olacak. Bizim 10 gündür tartışıp dayanaklara rağmen anlaşamadığmız konular olduğunu unutmayın.

Sonra kendi dayanaklarını hazırlayacaklar. Dava açılırsa zor durumda kalmayacakları, prestijlerinin zedelenmeyeceğini yanıtları üretmeye çalışacaklar.

Sonra binlerce itiraza tek tek yanıt verilecek..

Emin olun bunlar kolay değil.

Birde bu "kaytan bıyık" lafı da ne oluyor. İnsanların bıyıklarıyla, sakallarıyla, giyimleriyle, inançlarıyla vb yargıladığımız, değerlendirdiğimiz, fişlediğimiz dönemler artık geride kalmadı mı? Bu tarzın bize ne faydası var allahaşkına.

uzmannn, suleaslan, nogay ve 9 kişi daha buna teşekkür etti.

2. Koray bey ;

Belediye başkanları periyodik seçimle ve halk oyuyla başkan olurlar.

Periyodik bi tuhafıma gitti. :D

3. Periyodik fransızcadan gelme bir kelime; période anlamı; dönem, evre, zamansal döngü, terkrarlayan süreç demek. beyediye başkanları 5 yılda bir yapılan döngüsel (periyodik) seçimlerle seçilirler.

Alihan DAĞHAN bu yazıya teşekkür etti.

4. periyodik bakım, periyodik kontrol vs. alışmışız. periyodik seçim yazınca tuhafıma gitti.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Evet aslında kelimenin ilk kullanımı 1930 yılında olmuş ve bir iktisat kitabında geçmiş. Ondan öncesinde hiç bir türkçe metinde rastlanmıyor. Zamanın dil kurumu bu kelimeyi sözlüğe alınca yaygınlaşmış.

Sanırım biz mühendisler daha çok teknik bir terim olarak kullanıyoruz. Ama esas olarak iktisad ve sosyolji terimidir oradan teknik alana geçmiştir. Fransızca aslı içinde bu söylediğim süreç aynı biçimde işlemiş.

6. alara başar

alara başar TÜİSAG Üyesi

böyle düşünüp iptal etmeyebilirler belki ama mahkeme soruyu kesinlikle iptal eder. çünkü başında mümkünse dese dahi cümle vermek zorundadır diyor, vermek zorunda olmayışının şartı ağırlığı vermenin mümkünatının olmayışıdır sorudada ağırlığı vermenin mümkünatı yok denmediğine göre vermek zorunda olduğu bilgiler arasındadır. şöyle söyleyim adama çimento torbası taşıtacaksın ağırlığını vermek zorundasın ama adam kürekle kumu biryen bir yere atacak sen adamın küreğe ne kadar kum aldığını bilemezsin ölçemezsin her küreği atmadan tartamazsın dolaysıyla bu ağırlığı verme imkanın yok o zaman vermek zorunda değilsin. ağırlık vermek zorunda olduğu bilgilerden değildir dedinmi kimse vermeyebilir demektir, o zaman yönetmeliği bunu yazmanın anlamıda yoktur. komple çıkarır gitsin.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

nogay, Erkan GÜNDOĞDU ve ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
  7. alara başar

alara başar TÜİSAG Üyesi

işte biz burda toplasan 25 soruyu tartışıyoruz günlerdir ama onca itirazı toplarsan belki 100 soruyada itiraz edilmiştir, o kadar soru ve itiraz gerekçeleri bir soruyo belki 200 itiraz gelmiştir ama hepsinin gerekçeleri farklı olabilir o yüzden gerekçeleride okumak tartışmak lazım, bu şekilde titiz çalışacaklarsa değil 10 gün 20 günde sürer varsın sürsün geç açıklansın ama itirazlar gerçekten incelensin tartışılsın. yok eğer hadi bakalım şu şu şu şu sorulara itiraz edilmiş , şunu şunu iptal edelim diğeri ynetmelikte var etmeyelim şeklinde olacaksa bekletmeninde anlamı yok bir an önce açıklanmalıki tekrar kursa gitmek zorunda olanlar kayıt yaptırabilsinler . ben iptaller için çokta sabırsızlanıyorum ne işaretlediğimi bilmediğim sorular olduğu için iptalleri bilsem bile ben sınav sonucu açıklanana kadar geçtim kaldım diyemem zaten 12 sinde açıklanacakmış heralde kaldı şurda 10 gün.

mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  8. alara başar

alara başar TÜİSAG Üyesi

şu torpil olaylarınada fazla takılmamak lazım , her zaman her yerde torpil olabilir, hatta imkanımız varsa hepimizde kullanırız, yoksada imkanı olup kullananlara kızarız :) :) :) şimdi ben bu sınavda çıkacak soruları bilen biri olsaydım çok sevdiğim bir arkadaşım yada kardeşimde sınava girecek olsaydı soruları verirdim heralde :) ama burda şöyle bir şans var yarışma usulü değil en azından yani olaki soruları birileri aldıysa o yüz aldı sende 70 aldın sende geçersin oda geçer.

bence asıl sorun soruları hazırlayanların yetersizliği, kime hazırlatıyorlarsa ya bir eğitime alsınlar yada değiştirsinler her yıl aynı olaylar olmuş, her yılda hatalar artarak devam etmiş .

ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
  9. adnanyildizz

adnanyildizz TÜİSAG Üyesi

İptal baya cok aciklamiyorlar. Hayirlisi olsun.hangi zamandayiz bu kadarda uzatilmazki.

10. kemalx

kemalx TÜİSAG Üyesi

Ülkemizde torpilin olmadığı yer kesinlikle yoktur.Örneğin bir hastanede muayene,film vb.işleriniz oluyor, tanıdığınız varsa işler çok hızlı ilerliyor.Bir kişi belirli bir makama gelmesi torpil sonucu olan bir durumdur.Hakkıyla bir yerlere gelen yok mu tabii ki vardır.Ancak bu pirinçte taş gibi bir durumdur.Her zaman olan bir durum değildir.Torpil ile olmuş Belediye başkanı da elbette vardır.Torpilin girmediği yer yok ki belediye başkanlığında olmasın.Bazen bakıyorsunuz belediye başkanı o kadar başarısız ki parti aynı kişiyi bir kez daha aday gösterebiliyor.Bunun adına torpilden başka birşey denemez.Ülkemizde torpil olayı önceleri benim de çok zoruma gidiyordu.Hani olmadık kişiler olmadık mevkilere geliyorlardı.Baktım ki düzen değişmiyor ben de torpil olayına alıştım.Arkadaşlara tavsiyem torpil olayına fazla kafanızı yormayın.Öbür türlü canınız sıkılır kafayı yersiniz.

11. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

Mesele torpile girmek değil, mesele düzeni anlamak ama uymamak meselesi, yoksa her söze cevap var, cımbızla çekmek yerine lafa "haklısın" diyebilmek, Allah aşkına başka ülkelerde mi yaşıyoruz, olan mal bizim, farklı gösterme çabası niye?

12. uyanıkuzman

uyanıkuzman TÜİSAG Üyesi

bir tanıdığım sınava girmeden önce bana şunu dedi : yakın bir dostu demişkı sınavdan önce bana haber ver ... artık gerisini siz düşünün not: arkadaş reddetmiş ama şuan pişman :p

Tolga_YILMAZ bu yazıya teşekkür etti.
  13. Geentell

Geentell TÜİSAG Üyesi

Mesele torpil değildir yeeğeenn asıl mesele torpilinde torpilini bulabilmektir;)

bizimde böle lafları söylicek bi kara dayımız olmadı bea:)

gilgin bu yazıya teşekkür etti.
  14. Chemik

Chemik TÜİSAG Üyesi

Mayısa göre ayın 3ünde yani bugün açıklanması gerek.Hadi hayırlısı...

15. Tolga_YILMAZ

Tolga_YILMAZ TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, itirazlar sonuçlandıktan sonra değiştirilmiş ya da iptal edilmiş soru-cevaplar için tekrar mı başvurmamız gerekiyor? Yani demek istediğim mesela itiraz ettik 65 netim varken ve diyelim ki 9 soru değişti ya da iptal edildi ve bu şekilde ben 70 puanı aşabilecek hale geldim diyelim. Ama bu durum kendi kendine olmuyor da tekrar sonuca itiraz edip her soru için yeniden 10 TL yatırıp teker teker iptal edilmiş sorulardan işimize yarayanları seçip itiraz mı etmemiz gerekiyor?

aşağıdaki linke tıklayıp açıklamarı okudum ama kafam karıştı, anlayan biri bana da anlatabilir mi işin doğrusunu?

Kod:
    sınav İLE İLGİLİ İTİRAZLAR

Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.

Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.
    sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

Adayların sınav uygulamasına ve sonuçlara (bilimsel içerikli itirazların sonuçlandırılıp kesin sonuçların ilanından sonra) dair itiraz başvuruları 12.6.2013 tarihinde başlayacak olup 18.6.2013 mesai bitiminde bitecektir. 18.6.2013 tarihinden sonra yapılacak başvurular dikkate alınmayacaktır. ; MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası Şubesi Başkent/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile 10 TL (KDV dahil) “sınav sonuçlarına itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır. İtiraz başvuruları topluca, İSGGM tarafından alınıp MEB’e iletilecek ve kesin sonuçlar MEB tarafından adaylara yazılı olarak bildirilecektir.
    Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve dekontu olmayan dilekçeler ile faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

sınav uygulamasına ve sonuçlara ilişkin itirazlar 10 (on) gün içerisinde YEĞİTEK tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara ve İSGGM’ye bildirilecektir.

Bütün itiraz başvurularında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas alınacaktır.

Başvurusu ya da sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, adayların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz. Ancak; adayın kendi kusuru dışında idari bir sebeple sınava girememesi durumunda sınavın ait olduğu yıl içinde banka dekontu ile başvuruda bulunduğu takdirde kendisine ücret iadesi yapılabilecektir. Ücret iadesi alabilecek adaylar Millî Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinden sorgulatma yoluyla durumlarını öğrenebileceklerdir.

18 Mayıs 2013 tarihli sınav için yatırılan ücret hiçbir şekilde başka bir sınav için geçerli kabul edilmeyecektir. 
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=sinavitirazlari

16. Tolga_YILMAZ

Tolga_YILMAZ TÜİSAG Üyesi

bu iptal edilecek soruların açıklanma sürecinin verdikleri tarihten daha geç bir zamana taşmasını iyi niyetli olarak şu şekilde düşünüyorum;

olabildiğince fazla kişinin işine yarayacağı, sınırda kalan kişilerden olabildiğince fazla sayıda sınavı geçirebilecek soruları seçiyor olabilirler. yani ellerinde 15 tane değişime ya da iptal edilmeye uygun soru vardır, fakat 9 dan fazla iptal edemezler yoksa sınav da iptal edilecek. bu nedenle bu 15 sorudan öyle bir 9 soru seçelim ki, en fazla kazananımız olsun diye düşünüyor olabilirler. hoş bunu basit bir yöntemle bir günde de halledebilirler de fakat bakanlığın ne tür yöntemler kullandığı hakkında bir bilgimiz yok.

tabii bunlar benim düşüncem, beyin fırtınası yapıyorum kendi kendime =)

17. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

sorular iptal olduğu andan itibaren herkesin leyhine olacak şekilde + soru olarak ekleniyor. zaten iptal soruları doğru yapan varsa onlar için birşey değişmiyor.
    burada mesele iptal soruları doğru yapmamak..

18. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

dediğin doğru olabilir ama soru iptallerine yeğitek karar veriyor.. bakanlık değil..

19. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

20. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

5 sorudan fazla iptal olacağına şahsen inanmıyorum

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica