18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. erkanbey

erkanbey TÜİSAG Üyesi

Sınavı komple iptal edeceksiniz yavaş olun :D

2. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar 1 temmuzdan sonra çıkan yönetmelikleri bakanlık baz almıyor. bunu göz önünde bulundurarak dayanak sunalım. Birde tüzük maddesi yönetmelik maddesi yazarken tüzüğün ismini yönetmeliğin ismini belirtelim.

3. mehmetdemirdas

mehmetdemirdas TÜİSAG Üyesi

tornacıları elinde yağlı bir üstüpü sürekli bulunur...yağ kimyasal değilmi arkadaşlar insaf

4. mehmet celal

mehmet celal TÜİSAG Üyesi

kesinlikle haklısınız

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

sn.kaytancı maili aldım. başka varsa bu gönderdiğin formatta gönderiyim.

mustafa_yildiz06 bu yazıya teşekkür etti.
  6. brliztn

brliztn TÜİSAG Üyesi

yanlız o arkadasın yazdıgı dayanaklar soru ıptalı ıcın degıl sanıyorum cunku sorunun dogru oldugunu savunuyor yazdıgı seyler fakat 35.soru ıcın dayanak buldum ama 78 le 50 ye bulamıyorum suan hem ne kadar itiraz olrsa okadar ıyı degıl mı eger oyle bısey yoksa bosuna o sorulara ekstra ıtıraz etmıyım ??

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mehmetdemirdas

mehmetdemirdas TÜİSAG Üyesi

tornacıların ellerine bir bakın anlarsınız...ençok organizma ve bakteri yağdadır...çünkü yağla beslenirler

8. filizfırat

filizfırat TÜİSAG Üyesi

A şıkkı doğruymuş imkansız

9. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

deniz hanım mailinizi alabilirmiyim 5 tane dayanakla yollıcam.

10. Bora Alevok

Bora Alevok TÜİSAG Üyesi

bu dayanakları bana da yollayabilirmisin? boraalevok@gmail.com teşekkürler şimdiden...

11. firuze elif

firuze elif TÜİSAG Üyesi

kesinlikle. saçma sapan yanıltmalarla dolu bir sınav. ama işte dayanak yok ki .

12. kaytanci

kaytanci TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bu soruda Yapı İşleri Yönetmeliği ne bakarsanız orada tanımlar kısmında 8. maddede belirtilen kişiye "uygulama koordinatörü denir" gibi bir ibare var. Bu soruyu ben de yanlış yaptım ama soru doğru. Yine dibinin dibini sormuşlar.

13. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

sınav öncesi dağıtılan sınav uygulama duyurusunda 5 adet hukuk 10 adet sağlık sorusu sorulacağını bildirilmişti.ancak sorulara bakıldığında 1 hukuk enfazla 2 sağlık sorusu sorulmuştur.Bu adaletli midir.

14. filizfırat

filizfırat TÜİSAG Üyesi

Egitim uygulama asamasında o da planlamada degil yanlış soru

15. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

-Arkadaşlar herkesin dikkatini bir başka konuya çekmek isterim.sınav öncesi dağıtılan sınav uygulama duyurusunda 5 adet hukuk 10 adet sağlık sorusu sorulacağını bildirilmişti.ancak sorulara bakıldığında 1 hukuk enfazla 2 sağlık sorusu sorulmuştur.Bu adaletli midir.

16. Yojimbo

Yojimbo TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar kaynak konusunda bilgim vardır. MEB'in projesi olan MEGEP'in (mesleki eğitim ve öğretim sisteminin güçlendirilmesi projesi) "Temel Oksijen Kaynağı" konulu çalışmasında, uygulama faaliyeti başlığı altındaki öneriler kısmında "Önce oksijen sonra asetileni açınız" ifadesi yer almaktadır. Cevap anahtarı bu soruda yanlış şıkka işaret ediyor. Bu soruya da itiraz edilmeli.

17. HALİL DALLI

HALİL DALLI TÜİSAG Üyesi

sigorta sorusunda bir karişiklık yokmu bilgisi olan varmı sıgorta fazla akımı keser ama

18. esra38

esra38 TÜİSAG Üyesi

Hukuk sorusununda kesinlikle 2 doğru cevabı var. 5199 sayılı hayvan hakları koruma kanunu insan davranışını mı konu alıyor..yada 3402 sayılı kadastro kanununun insan davranışıyla alakası nedir öyle değilmi.o halde insan davranışını konu almak nasıl ortak özellik olabilirki ????

6331 sayılı kanunundan muaf olan iş yerleri sorusunda şıklar arasında doğru cvp yok zira kendi namına çalışan berber tanımı eksiktir. kanunda belirtilen'' yanında çalışan istihdam etmeksizin kendi namına mal ve hizmet üreten ibaresi mevcut'' berber şıkkının doğru sayılması için başına yanında çalışan istihdam etmeyen kendi namına çalışan berber denmeliydi.ülkemizde yanında eleman çalıştıran bütün berber ve kuaförler zaten kendi namlarına çalışıyorlar bizim namımıza değil :)))

3m - 4m karmaşasında da verilen tanım tüzükte geçen tanım ancak aynı konu ile alakalı yapı işleri yönetmeliğinde de ki bu yönetmelik yakın zamanda çıkmıştır tabandan itibaren 3m den sonra ibaresi mevcut.Ancak soruda tüzük yada yönetmeklik belirtilmediği için itiraz etme hakkının doğduğunu düşünüyorum.neticede tüzük 535 maddeden oluşuyor.bu soruyu sınava koyan müfettiş arkadas bu 535 kanunu kelimesi kelimesine ezbere biliyormu onu bakanlığa ve dalga geçer gibi sorduğu biz uzman adaylarına kanıtlasın.bu sınava gerçekten çalışan herkesin 3m ve 4m skalasından kesinlikle bilgisi vardır bundan hiç şüphem yok.ama soruya cvp veren herkesinde tüzüktekinimi soruyor yönetmeliktekinimi kargaşasını yaşayıp cvp verdiğinede eminim.

el ile taşıma ile ilgili eğitim verme sorusunda da şıklar arasında doğru cvp yok arkadaslar benim fikrimce.yine yakın zamanda çıkan el ile taşıma yönetmeliğinde

Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi
    MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği
    eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık
    merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.

soruda kesin verilerle bildirmekle yükümlü değildir diye soruluyor.ve cevabında yükün ağırlığı deniyor. yükün ağırlığını kesin verilerle bildirmekten kasıt ne ben çok anlayamadım.ama yükün ağırlığını kesin verilerle bildirmek imkansız değil.tartarsın yükün ağırlığı çıkar ortaya.yakalamaya çalıştıkları nokta biz zavallı uzmanların mümkünse kelimesini hatırlaması bile olsa ozaman sorunun soruluş tarzı yanlış yada ben kendi anadilimi okuyuyup anlamaktan aciz bir mühendisin.

metan-oksijen-karbonmonoksit sorusu fikrimce basım hatasının kurbanı olarak kesin iptal olmalı.
    aynı şekilde vinçle alakalı soruda iptal değil doğru şıkkın değişikliğine gidilecektir.geçmiştede örnekleri var.
    puko sorusununda cevabının yanlış olduğunu düşünmeme rağmen eğitim aldığım kurumdaki risk değerlendirme dersini veren eğitmen ohsas kitapçığında risk değerlendirmesinin uygulama aşamasında olduğunu ,eğitim bilgilendirme nasıl planlama aşamasında diye sorduğumda cvp veremedi.bu soruyada itiraz edicem ama dayanağını net olarak öğrenmem lazım.öğrenen olursa bilgilendirirse sevinirim.
    birde yeraltında tehlike önleyici engeller sorusu var .bu soruda bir yanlışlık yok elbette ancak b kitapçığında bir sonraki sorunun içinde bu sorunun cvbı geçiyor ve b kitapçığına denk gelenler bu konuda avantajlı (bende b kitapçığına denk geldim) ancak a kitapçığında sıralama böyle değil de sorunun biri ör:5 ken diğeri 55 ise ciddi bir adaletsizlik olduğunu düşünüyorum.resmen b kitapçığına denk gelenlere kıyak geçilmiş oluyor.neticede 100 soruluk bir sınavda sorunun içeriği arka arkaya gelen soruda olmasıyla 30 soru sonra olmasının ciddi bir farkı var.elbetteki böyle bir tüyo vermek zorunlulukları yok ama bir tarafa da istemeden de olsa vermemeliler.siz ne düşünürsünüz bilemem.ben bu soruya itiraz etmeyeceğim zira doğru yaptım.Ancak A kitapçığına denk gelen ve yanlış yapan arkadaslar bahsettiğim gibiyse sıralama itirazı düşünebilirler.netice verir mi bilemem ama hatırlatmak istedim.

ali erhan, fthylmz, ayna42 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  19. Emre Bağbaşı

Emre Bağbaşı TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bugün kursta hocalarla sorulara tekrar baktık tartıştık ettik.

Kesin ama kesin hatalı olan soruları yazıyorum.

-Vinç kabin kapısı ile ilgili soru kesinlikle yanlıştır.Soru iptal olcaktır.
    -Oksijen-asetilen sorusunda meb.gov uzantılı sayfada önce oksijenin açıldığı defalarca metin içinde geçtiğinden soru iptal
    -En az 5 metre(5 metrede dahil yani 5 metre olabilir) ve 5 metreden fazla(5 metre olamaz illa 5 metre + olacak) ifadesi aynı ifade olmadığından soru kesinlikle hatalıdır.İptal
    -Işınlarla ilgili olan soruda nötronda yanlış olduğundan 2 şık yanlıştır böylece soru iptal
    -b kitapçığı 64 soru olan ortamda azot bulunması sorusu eğer kasıt hava ise soru sorma biçimiyle yanlış eğer ortamda tüpten şundan bundan çıkan azot ise kesinlikle cebri havalandırma yapılmalıdır.Şık : "Ortam havasında azot bulunması"demektedir.Bundan atmosferdeki azotmu yoksa tüpten veya başka bi kaynaktan gelen azotmu anlaşılıyor ? Peki şöyle deseydi "ortam havasında Co2 bulunması" atmosferde %0.03 oranında co2 bulunur.Biz buna nasıl bi cevap vericektik ?
    -Ve b grubu 91.soru "..sağlık ve güvenlik planında gerekli düzenlemeleri yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir ? Soru iptal
    Şimdi şöyle bi durum tek başına yapan deseydi cevap doğruydu fakat yapılmasını sağlayan dediğinde işverende girmektedir.Soru iptal

Yojimbo bu yazıya teşekkür etti.
  20. esra38

esra38 TÜİSAG Üyesi

Hukuk sorusununda kesinlikle 2 doğru cevabı var. 5199 sayılı hayvan hakları koruma kanunu insan davranışını mı konu alıyor..yada 3402 sayılı kadastro kanununun insan davranışıyla alakası nedir öyle değilmi.o halde insan davranışını konu almak nasıl ortak özellik olabilirki ????

6331 sayılı kanunundan muaf olan iş yerleri sorusunda şıklar arasında doğru cvp yok zira kendi namına çalışan berber tanımı eksiktir. kanunda belirtilen'' yanında çalışan istihdam etmeksizin kendi namına mal ve hizmet üreten ibaresi mevcut'' berber şıkkının doğru sayılması için başına yanında çalışan istihdam etmeyen kendi namına çalışan berber denmeliydi.ülkemizde yanında eleman çalıştıran bütün berber ve kuaförler zaten kendi namlarına çalışıyorlar bizim namımıza değil :)))

3m - 4m karmaşasında da verilen tanım tüzükte geçen tanım ancak aynı konu ile alakalı yapı işleri yönetmeliğinde de ki bu yönetmelik yakın zamanda çıkmıştır tabandan itibaren 3m den sonra ibaresi mevcut.Ancak soruda tüzük yada yönetmeklik belirtilmediği için itiraz etme hakkının doğduğunu düşünüyorum.neticede tüzük 535 maddeden oluşuyor.bu soruyu sınava koyan müfettiş arkadas bu 535 kanunu kelimesi kelimesine ezbere biliyormu onu bakanlığa ve dalga geçer gibi sorduğu biz uzman adaylarına kanıtlasın.bu sınava gerçekten çalışan herkesin 3m ve 4m skalasından kesinlikle bilgisi vardır bundan hiç şüphem yok.ama soruya cvp veren herkesinde tüzüktekinimi soruyor yönetmeliktekinimi kargaşasını yaşayıp cvp verdiğinede eminim.

el ile taşıma ile ilgili eğitim verme sorusunda da şıklar arasında doğru cvp yok arkadaslar benim fikrimce.yine yakın zamanda çıkan el ile taşıma yönetmeliğinde

Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi
    MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği
    eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık
    merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.

soruda kesin verilerle bildirmekle yükümlü değildir diye soruluyor.ve cevabında yükün ağırlığı deniyor. yükün ağırlığını kesin verilerle bildirmekten kasıt ne ben çok anlayamadım.ama yükün ağırlığını kesin verilerle bildirmek imkansız değil.tartarsın yükün ağırlığı çıkar ortaya.yakalamaya çalıştıkları nokta biz zavallı uzmanların mümkünse kelimesini hatırlaması bile olsa ozaman sorunun soruluş tarzı yanlış yada ben kendi anadilimi okuyuyup anlamaktan aciz bir mühendisin.

metan-oksijen-karbonmonoksit sorusu fikrimce basım hatasının kurbanı olarak kesin iptal olmalı.
    aynı şekilde vinçle alakalı soruda iptal değil doğru şıkkın değişikliğine gidilecektir.geçmiştede örnekleri var.
    puko sorusununda cevabının yanlış olduğunu düşünmeme rağmen eğitim aldığım kurumdaki risk değerlendirme dersini veren eğitmen ohsas kitapçığında risk değerlendirmesinin uygulama aşamasında olduğunu ,eğitim bilgilendirme nasıl planlama aşamasında diye sorduğumda cvp veremedi.bu soruyada itiraz edicem ama dayanağını net olarak öğrenmem lazım.öğrenen olursa bilgilendirirse sevinirim.
    birde yeraltında tehlike önleyici engeller sorusu var .bu soruda bir yanlışlık yok elbette ancak b kitapçığında bir sonraki sorunun içinde bu sorunun cvbı geçiyor ve b kitapçığına denk gelenler bu konuda avantajlı (bende b kitapçığına denk geldim) ancak a kitapçığında sıralama böyle değil de sorunun biri ör:5 ken diğeri 55 ise ciddi bir adaletsizlik olduğunu düşünüyorum.resmen b kitapçığına denk gelenlere kıyak geçilmiş oluyor.neticede 100 soruluk bir sınavda sorunun içeriği arka arkaya gelen soruda olmasıyla 30 soru sonra olmasının ciddi bir farkı var.elbetteki böyle bir tüyo vermek zorunlulukları yok ama bir tarafa da istemeden de olsa vermemeliler.siz ne düşünürsünüz bilemem.ben bu soruya itiraz etmeyeceğim zira doğru yaptım.Ancak A kitapçığına denk gelen ve yanlış yapan arkadaslar bahsettiğim gibiyse sıralama itirazı düşünebilirler.netice verir mi bilemem ama hatırlatmak istedim.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica