18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. uyanıkuzman

uyanıkuzman TÜİSAG Üyesi

kısmet toto oynamışsın alara

2. can.kavuzlu

can.kavuzlu TÜİSAG Üyesi

sınavdan alacagımız puanları kim belirliyor?hangi kurum?

3. Aleyna17

Aleyna17 TÜİSAG Üyesi

Galiba bugünde açıklamayacaklar
    Boşuna bekliyoruz

4. MEB

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. erman72

erman72 TÜİSAG Üyesi

Bu sınavda 9+1 iptaller olacağına inanıyorsun da , sınav sayısı 2 iken 3 oluyor da, sınav giriş hakkının 3 olmasına mı inanmıyorsun?:)

Müge35, aim_mehmet, Sorgulayan Adam ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. oguz ali

oguz ali TÜİSAG Üyesi

Bizim kursa hocamız aynen şunu söylemişti ;

En fazla 60 dk. da bitecek bir sınav için neden 100 dk. süre veriyorlar biliyormuzunuz? artan sürenizde sorularınızın tekrar üzerinden geçmenizi ve doğru yapmış olduklarınızı yanlış yapmanız için. çünkü genellikle ilk apılan doğrudur.

Bende hocamın tavsiyesisine uydum ve sınavdan ilk çıkan ben oldum. böylelikle geriye dönüp yanlış yaptığım soruda olmadı.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Ama olması gereken yanlışa yanlış, doğruya doğru demektir.
    Sınavın meşruluğunu zora sokmamak ya da meşruluğunu kurtarmak zihniyeti hukuka aykırıdır. Hukuk aman birileri zor durumda kalır, onların forsu zedelenmesin ona göre karar çıkarılsın mantığına ters gelir ki olması gereken de o'dur.
    Soru iptalini tabi ki minimumda tutmaya gayret edecekler ama alacakları yanlış kararlara karşılık açılabilecek olan maddi manevi tazminatlar bakanlığı çok zor durumda bırakacaktır ki komisyondakiler bunu da biliyorlar.
    Çok sorunun iptali sınavın iptali anlamına gelmemeli, bilakis soruları hazırlayanların sınava girenleri maddi manevi zarara uğrattıkları için kanuna karşı hesap vermelerini gerektirmeli. Yani sorumluluk alan kişiler kendilerine olan güvenin karşılığını verebilmelidir. Veremiyorsa görevini ihmalden kendi meşrulukları yeniden sorgulanmalıdır. Sınava girenler günah keçisi olmamalı.

Sorgulayan Adam bu yazıya teşekkür etti.
  8. Teknik olarak tencereler korozyon nedeniyle ölürler ama Sevgili Erman. Nasrettin hoca haklıydı.

9. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

komisyon üyesi akademisyenler biraz sonra yemeğe çıkacaklar

10. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Olması gereken, olması gerektiğini düşündüğünüz, olacak olan, olması muhtemel olan, olmasını beklediğiniz...Bunların hepsi birbirinden farklı olabilir. Siz olması gerekeni yazmışsınız. tamamen sizinle aynı fikirdeyim.

Ama ben "olması gerekenin" hiçbir zaman olmadığını defalarca tecrübe ettiğim için, olaylara geçmiş tecrübelere göre "olmasını beklediğim" nasılsa öyle bakmayı tercih ederim.

Herkes 10 gün içerisinde itirazların açıklanmasını beklerken, süre dolduğunda açıklanmadığında şaşırmıyorum. İsyan etmiyorum. Neden? Olması gereken 10 gün içerisinde açıklanması, ama olmasını beklediğim komisyon ne zaman isterse...:)

Büyükanne ve fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
  11. adnanyildizz

adnanyildizz TÜİSAG Üyesi

18 mayıs sınavının itirazlarını 3 haziran akşam sularında açıkladılar,bakarsınız buda öyle olur.

12. adnanyildizz

adnanyildizz TÜİSAG Üyesi

Mayısta 31 çekiyordu bu ayda yani sınav itibarıyla 15 gün sonra açıklandı,bu gün açıklamaları lazım

13. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Tabi ki bu tür tecrübelere hep şahit olduk ona sözüm yok...
    İtirazların 10 gün içerisinde açıklanmasına ise biraz yumuşak bir yaklaşım gösteriyorum;

- İtiraz dilekçesinin çok sayıda olması ve 10 günlük sürenin buna yeterli olamamış olması, buna bağlı olarak komisyonda dilekçeleri değerlendirenlerin sayısının gelen itiraz sayısına karşılık yetersiz sayıda olması,...

- İlla ilan edilen süre olan 10 günde açıklayalım mantığıyla hareket edilirse yukarıda belirttiğim gibi dilekçe sayısının fazla olmasından ötürü 10 günlük sürede değerlenebilen adet dilekçe üzerinden açıklama yapmaları gerekir ki bu da değerlendirilemeyen geriye kalan dilekçe sahiplerine karşı haksızlık olur + maddi manevi tazminat ile kendilerinin karşı karşıya gelmelerine sebep olabilir...

Bu bakımdan ben 10 günlük süre hususunda daha kuralcı değil ama esnek yaklaşıyorum.

Sorgulayan Adam bu yazıya teşekkür etti.
  14. doganer

doganer TÜİSAG Üyesi

Bir cumle 1 harf bile soru iptali gerektiyor ve iptsl ediliyor baska sinavlarda bu sınav boyle degerlendirilse iptaller 30 40 bile olur diorum ama bunlarin mantigina gore soru sikki karsiliyorsa sorunun eksiklikleri ve dier siklari hicbir onem tasimiyor. Sinavdaki sorularin yuzde yuzune hakim olsaniz bile sofu hatalariyla patlamaniz an meselesidir

15. Şafak BALCI

Şafak BALCI TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,

Ben teknik öğretmenim ve mühendislik tamamlama sınavına girdim.
    2 ağustosta puanlar açıklandı, 3 eylül oldu daha tercih yapılması veya nasıl bir yol izleneceği hakkında bir bilgi yok.
    Bilgi edindirmeye yazdım sorunu - osym sitesinden takip edin diye cevap geldi.

Bu konu için Bakanlığa da Bimer'e de yazdın tek cevap yok.

Biz günlerdir böyle boş işlerle meşgul oluyoruz.
    İş güvenliği uzmanı açığı var diyorlar, adayları psikolojik risk altında bırakıyorlar.

Anlamadım gitti :(

16. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

öyle şey olur mu.. cümle cümle ezber gerektiren sorularda şaşırmak normal..
    sahadayken yönetmelik elimizde olacak.. şaşırmamız imkansız..
    ama gördüğüm kadarı ile yönetmelik elimizde bile olsa yanlış yorumlayabiliyoruz. en azından bu forumda yanlış yorumlayan arkadaşlar gördüm.. ben bile bu hataya düştüm.. ne yazık ki yönetmelikler açık ve net değil..

17. İlginç bir ruh hali var bazılarımızda.

Komisyon tam zamanında açıklasa, "binlerce itirazı 10 günde nasıl değerlendirdiler, demekki üstünkörü bakıldı" diyecekti.

Komisyon geç açıklasa bu kez "bu ne ciddiyetsizlik bu nasıl komisyon vs" diyecek.

Eğer hayata bakışınız "devlet yada hükümet denen kurumun iş gücü halka kötülük yapmak olan insanlardan oluştuğuna" yönelikse ve sizin için bu sarsılmaz bir inaç ise..

Her durumda her koşulda eleştirecek ve çevrenize, en başka kendinize olumsuzluk aşılayacak bir durumu bulursunuz.

Oysa hayattaki olumsuzluklar çoğu zaman komplolar yada kötü niyetlerden kaynaklanmaz. Basit beceriksizler, sistemin defoları, zamansızlıklar vs vs kaynaklanıyor olabilir. Böyle bakarsanız bunları giderme yollarını da bulabilirsiniz.

Ama hayatı kötülük üzerinden açıklamak bir yöntem olarak seçilirse, çözümde bulmak imkansız olur. Çünkü sizin için her çözüm, kötülüğün yeni bir versiyonuna dönüşür.

Filizisg, yiğitoğlu ve Aysgonul bu yazıya teşekkür etti.
  18. Tolga_YILMAZ

Tolga_YILMAZ TÜİSAG Üyesi

mevzuatı bilmiyorum bu 10% muhabbetini burada duymuştum. ayrıca hangi soruyu iptal edersek daha fazla kişinin işine yarar kısmını da bilebilirler, çünki en çok hata/yanlış yapılmış soru hangi soru diye bilgisayarlarından kontrol edebilirler. en çok yanlış yapılan soru aynı zamanda hatalı sorulmuş bir soru ise, bu sorunun iptal edilmesi genelin daha çok işine yarayacaktır.

Müge35 bu yazıya teşekkür etti.
  19. AliLNCY

AliLNCY TÜİSAG Üyesi

Bedavadan Mühendislik sıfatına sahip olacaksınız, bir de şikayet ediyorsunuz. Pes...

yiğitoğlu, Atarlı gülestan, sdn ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
  20. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

buna pek katılamıyorum.. zira sonradan dülzettiğim şıklar doğru çıkmıştı benim..
    gerçi çok geriye dönemedim ben.. son 15 dakika dediğinde salon görevlisi, 25 soru vardı önümde, paniğe sebep oldu bende..
    geç kalmıştım çünkü uzun uzun pragrafları okumaktan ziyade, şıkları defalarca okumak beni bitap düşürdü..

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica