18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar sabahtan beri her itirazı bir şeye dayandırıyorduk 23 -25 arası itiraz oldu bakın şu an sadece 5 tane sağlam dayanaklı itiraz var ben bunu kastediyorum.tüzük veya yönetmelik ismi madde numarası neden iptal edilmesi gerektiği bunlar açık bir şekilde yazılmalı dayanağa.

2. HALİL DALLI

HALİL DALLI TÜİSAG Üyesi

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na
    göre “işveren; acil durumların olumsuz etkilerinden korunmak üzere …………….. acil
    durum planlarını hazırlar.” cümlesindeki boş-
    luğa, aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
    A) NACE kodlarına uygun olarak işletmenin Tehlike Sınıfını belirleyerek
    B) gerekli sayıda iş güvenliği uzmanı istihdam
    eder ve
    C) gereğinde iş sağlığı ve güvenliği kuruluyla iş
    birliği yapar ve
    D) gerekli ölçüm ve değerlendirmeleri yapar

bu soruda c şıkkı ve bağlacı kullanılarak cevab yanlışa çekiliyor d şıkkını koyarsanız anlatım karmaşası var ösym böyle hata yapmaz madem milli eğitim yapıyor itiraz edelim

3. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

ben hukukla ilgili soruya insanla ilgili şıkkı işaretledim her hukuk kuralı insana göremidirki? ama doğru veya yanlışın dayanağını bilmediğimden itiraz edemiyorum

4. MUSTAFA334433

MUSTAFA334433 TÜİSAG Üyesi

A.KİTAPÇIĞI
    17.SORU risk degerlendirmesi kesinlikle planlamada yer alır iptal olması gerekir.
    58.soru vinç sorusu yönetmelikte geçiyor kabin kapalı olması lazım tartışmasız iptal olması gerek.
    40.soru d şıkkı demiş işin devamı süresinde sağlık gözetimine tabidir demiş doğru söylemiş yönetmeliğe göre işe başlamadan öncede sağlık gözetimine tabi olması gerekir evet ama şıktada zaten işe başlamadan öncedec hiç bahsetmemiş bu demek değildirki işe başlamadan önce sağlık gözetimi olmaz BENCE iptal gerekir
    85. soru tartışmaya gerek yok gayet açık duruyor İPTAL 4 tane boşluk var

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ergeco

ergeco TÜİSAG Üyesi

6. mehmetdemirdas

mehmetdemirdas TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar tornacıda kimyasaldır...
    Meslek Hastalıklarının Sınıflandırılması

Meslek hastalıklarının sınıflandırılmasında çeşitli öneriler benimsenmiş olmakla birlikte, Hunter’dan uyarladığımız aşağıdaki sınıflandırma en kullanışlısıdır :

1. Kimyasal kaynaklı meslek hastalıkları

• Ağır metaller

• Aromatik ve alifatik bileşikler

• Gazlar

1. Fiziksel kaynaklı meslek hastalıkları

• Gürültü ve sarsıntı

• Tozlar

• Sıcak ve soğuk ortamda çalışma

• Düşük ve yüksek basınçta çalışma

• Radyasyon (iyonize olan ve olmayan)

1. Biyolojik kaynaklı meslek hastalıkları

• Bakteriler

• Viruslar

1. Psiko-sosyal kaynaklı meslek hastalıkları

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Agamennon

Agamennon TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar sorulara 1 kişinin itiraz etmiş olması yeterli midir? (Sadece tek kişinin itiraz edeceğim demesi yetersiz geliyor bana, ya işi çıkar da gidemezse!)
    Eğer itiraz edilmesi düşünülen soru ve dayanaklarını buradan komple paylaşırsanız üzerine yorum yapılabilir ve geliştirilebilir. Aynı zamanda birden fazla kişinin de itiraz etmesi sağlanabilir.
    Tartışılan birçok soru bende de ne yazık ki yanlış ve doğru cevap sayım 67, bu nedenle benim de bir şekilde itiraz etmem gerekiyor. O nedenle bana da gönderebilirseniz sevinirim, ben de Ankara'dayım ve itiraz etmek istiyorum.
    Mailim: tokuc@yahoo.com

8. Yojimbo

Yojimbo TÜİSAG Üyesi

Bu soruya hayvan hakları, çevre düzeni, tüzel kişilikler vs. gibi yasa/kanunlardan örnekler vererek itiraz etmek en mantıklısı olacaktır bence.

9. prof34

prof34 TÜİSAG Üyesi

10. serkancivan

serkancivan TÜİSAG Üyesi

arkadaslar bnde ankaradayım mail adresim svancis@gmail.com sorulara itiraz ederim,

11. prof34

prof34 TÜİSAG Üyesi

slm dayanakları banada mail atabilirmisiniz itiraz edeceğimde.
    meryem.yildiz.34@gmail.com

12. HALİL DALLI

HALİL DALLI TÜİSAG Üyesi

Biyolojik Etkenlere Maruziyet Risklerinin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik gereği, biyolojik
    etkenlerle yapılan çalışmalar için, sağlık gö-
    zetimi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi
    yanlıştır?
    A) Maruziyetin sona ermesinden sonra yapılacak
    herhangi bir sağlık gözetimi ile ilgili olarak çalı-
    şanlara gerekli bilgi ve tavsiyeler verilir.
    B) Sağlık gözetiminin yapıldığı bu durumlarda,
    kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulmasından sonra en az onbeş yıl süre ile saklanır.
    C) İşyeri hekimi, her bir çalışan için alınması
    gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler ile ilgili
    olarak önerilerde bulunur.
    D) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmaya başladıktan sonra
    ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla
    sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar

15 yıl hatalı mı incelediniz mi ben 10 yıl diye biliyordum

13. yusuf123

yusuf123 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar soru numarasini hatirlamiyorum ama cevabin sigorta ol masi gereken bir soru var..lütfen dikkate alinsin..dayanağimi yaziyorum...elektrik kuvvetli akim tesisleri yönetmeliğinde geçiyor. madde 9.....tesislerdeki elektrik donanimlarinin aşiri akimlara kjarşi korunmasi genel olarak SiGORTA yada kesicilerle yapilacaktir..sigortalar minyatür kesiciler ve kesiciler bulunduklari yerde ulaşilabilecek en büyük KISA DEVRE AKIMINI güvenle kesebilecek değerde seçilmelidir...... devami var ama sanirim yazmaya gerek yok...bazi arkadaşlarimiz da benim gibi sigorta demiş ama tam olarak bunun geçtiği bir metin belirtilmemiş.bu yönetmelikten sorumlu değiliz ama sigortanin ne işe yaradiği anlatilmişşşş.....eklenirse sevinirim...

14. krydmn

krydmn TÜİSAG Üyesi

Ankarada olup itirazlarla ilgilenen arkadaşlarımıza sonsuz teşekürler... Burdan yapabileceğimiz ne varsa hazırız...

15. chemistanbul45

chemistanbul45 TÜİSAG Üyesi

Kurstaki hocaların incelemeleriyle hem hatalı hem de tüzük den çıkan soruların iptal edilmesi gereken soruları bizlere B kitapçığında
    7-40-47-50-72-92-93-94-95 olarak ifade ettiler.Tüzüklerle ilgili çıkan sorulara ititrazları bizzat kurslar yapacak.Fakat hatalı sorularla ilgili durumun bizler tarafından itirazları yapılması gerekiyor.Bunlara ilave olarak forumda arkadaşların sıkça tartıştığı sorularla ilgili yorumu veya bilgisi olan varsa lütfen yazsın

42.soruda önce oksijen mi yoksa asetilen mi açılmalıdır sorusunun yönetmeliğe göre yanlış olduğu
    49.soruda açık havada vinçlerin kabinlerin kapalı olmasıyla ilgili durum yönetmelikte açık şekilde belirtiyor.soru yanlış
    55.soruda sürekli kullanılmayan taşınabilir bilgisayar neden risk değerlendirilmesine tabi tutulmuyor?
    62.soru pislikler derhal dışarı atılacaktır ifadesinin yönetmelikte madenler için uygulanamayacağı belirtiliyor.fakat cevap bu şekilde olacağı yönünde

ibrahimkara ve Yojimbo bu yazıya teşekkür etti.
  16. İlker ALTAN

İlker ALTAN TÜİSAG Üyesi

62-85 ve 58 sorular kesinlikle hatalı ayrıca

79. soruda da YAPI İŞLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ madde 75 3. fıkra ya göre
    3- Sökülmüş olan malzeme hangi yükseklikten olursa olsun doğrudan doğruya yere atılmayacak, iki yerinden bağlanarak dengeli bir şekilde indirilecek ve uygun bir yere istif edilecektir.
    oysaki sorunun cevabında bağlanarak indirilecek detayı İKİ YERİNDEN bağlanacak şeklinde belirtilmemiştir.

17. makman

makman TÜİSAG Üyesi

tornacıda nasıl kimyasal risk var? açıklamanı okudum ama anlayamadım, ağır metali mi kastediyorsun?

18. isset

isset TÜİSAG Üyesi

bir cok gicik soru vardi, ama en sinir oldugum soru WHO sorusu oldu niyese,, elimde kurstan verilen birsuru not var, hepsinde WHO nun kurulusu 1946 yaziyor, Turkiye 1948 de katildi diyor.. ama soruda 1948 de kurulan yaziyor :k_kızgın:... sanki turkce paragraf sinavina girdik !!

19. prof34

prof34 TÜİSAG Üyesi

20. ergeco

ergeco TÜİSAG Üyesi

Ferhat bey bende rica edebilirmiyim.Çabalarınız için teşekkürler ayrıca...oktay_ergec@hotmail.com

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica