18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ozcanyil

ozcanyil TÜİSAG Üyesi

c) Toplumun kullanımına açık bilgisayar sistemlerinde,
    ç) İşyerinde, kullanımı sürekli olmayan taşınabilir sistemlerde,

Bence burda bilgisayarlar konusunda soyledigi net,topluma acik bilgisayar sistemleri diyor, tasinabilen sistemlerin icine bilgisayar dahilmi sizce?

2. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Benim yazdığım metinde kanunları kimin yaptığı konusunda herhangi bir iddaa yok.

Tüm hukuk kurallarının -c şıkkında yazdığı şekilde- insan davranışlarını konu aldığı tezine itiraz ediyorum. Uluslararası hukuk'un konusu devletler arası ilişkilerdir. Kamu hukuku, anayasa hukuku doğrudan veya dolaylı olarak ne ölçüde insan davranışını konu alır?

esra38 bu yazıya teşekkür etti.
  3. Aysgonul

Aysgonul Guest

Kargo ve posta yoluyla gönderebilirsiniz.3 iş günü kısa bir süre olduğu için gecikme olmaması adına kargoyla gönderi yapmanızı tavsiye ederim

4. First Safety

First Safety TÜİSAG Üyesi

Kesin hatalı gördüğüm 2 soru için itiraz edeceğim. Aynı sorulara ne kadar çok itiraz gelirse Bence o kadar iyi olur.
    Diğer sorularla ilgili henüz dayanakları yakalayamadım.

* PUKO döngüsü planlama aşaması sorusu (B kitapçığı 7. soru)
    Soruda Planlama aşamasında yer almaz demiş. Planlama içerisinde yer alan sadece mevcut durumu analiz etme. Diğerlerinin hepsi uygulama aşaması

* Açık havada çalışma vinçlerin kapalı kabinlerinin kapalı olması (B kitapçığı 49.soru)

I. Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır.
    II. yük üzerine yalnızca görevli kimseler binmelidir.
    III. hiç bir kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmemelidir.
    yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir?
    a) I, II ve III b)I ve III c)Yalnız III d)Yalnız I
    Doğru cevap C (yalnız III) verilmiş. Oysa I ve III - yani B olmalıydı.
    Dayanak : İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü
    Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. yusuf123

yusuf123 TÜİSAG Üyesi

24 aralik 2011 b sinifi iş güvenliği uzmanliği sorusu 55) vinçlerle ilgili olarak aşağidakilerden hangii yanliştir? a) elektrikli kaldirma makinalarsinda belkirtilen alt ve üst noktalar geçildiğinde elektrik akimini otomatik olarak kesecek bir tertibat bulunmalidir. b)operatörler kaldirma makinalarinda bir yük asili olduğu sğürece makina başindan ayrilmamalidir....c)zorunlu olmadikça yükler dik olarak kaldirilmalidir....d)açik havada çalişan vinçlerin kabinleri açik olmali...doğru cevap tabii ki D şikki....hatirlarsaniz bizde de böyle bir soru vardi..gerçe arkadaşkar yönetmeliği yuazmişlar ama bende yine de geçmiş yilda sorulan bir soruyu eklemek istedim.....bu soruda kabin açik cevap yanliş oluyor , bizim soruda kabin kapali ama cevap yine yanliş kabul ediliyor...

6. SERAP UÇURAN

SERAP UÇURAN TÜİSAG Üyesi

BİLGİ ÖLÇÜMÜNE DAYANMAYAN, ÖNEMLİ O KADAR KONU VARKEN
    ANLAMSIZ VE İMLASIZ METİNLER ÜZERİNE AĞIRLIKLANAN
    RİSK ANALİZİ KONULARINI BİLE A TAKIMI SORULARA YER VERMEDEN KIVRANDIRAN BİR TARZ HAKİMDİ.
    5-6 SATIRDAN OLUŞAN YÖNETMELİKLERDEN PARAGRAF VEREREK; İÇİNDEN CIMBIZLANAN BİR KELİMENİN BOŞLUĞA YERLEŞTİRİLMESİNİ İSTEYEN SORULARI HAZIRLAYANI TEBRİK ETMEK GEREKİYOR.
    HAZIRLARKEN DE "NE SORU HAZIRLADIM BE!" DİYE MUTLU OLMUŞTUR.
    BENCE SORULARIN TARZI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONUSUNA HAKİM BİRİ TARAFINDAN HAZIRLANMADIĞININ İZLERİNİ TAŞIYORDU.

BU sınav İLE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UZMANI OLUNACAKSA BU KONU İLE İLGİLENDİĞİM VE CİDDİYE ALDIĞIM İÇİN ÇOK ÜZÜLDÜĞÜMÜ İFADE ETMEM GEREKİYOR..
    ÇÜNKÜ BANA GÖRE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BU DEĞİLDİ..
    BUNCA GENÇ ARKADAŞ SORUMLULUĞUNU VE RİSKİNİ BİLEREK
    İŞSİZ VE UMUTSUZ BUNA BEL BAĞLAMIŞTI.
    BUNCA PARALAR DÖKÜLDÜ. ZATEN 2016 YILINA ÖTELENDİ.
    BU KADAR İNSANIN ÇABA VE EMEĞİNE ÖNEM VERİLMEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Halikarnassos, bulentim77, sammy ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  7. aydin okur

aydin okur TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,
    Ben İstanbul'da yaşıyorum. İtiraz evraklarını kargo ile göndermek mümkün müdür? Bilgisi olan varsa, lütfen burada paylaşsın.
    Başka illerde oturanlar da aynı yolu kullanabilir. Evrakları yarın kargoya verirsek, daha fazla itiraz zamanında ulaşır.
    Ben en az 5-6 soruya itiraz edeceğim.

8. beysmode

beysmode TÜİSAG Üyesi

vinç sorusuna kesinlikle katılıyorum itiraz edilmesi gerekir o soruya.

9. ergeco

ergeco TÜİSAG Üyesi

Dekontu ve dilekçemizi aps kargo vs ile yollasak kabul edilmiyormu illa elden mi vermeliyiz.Kargo ile falan giderse eminim kat be kat fazla itiraz olacaktır.
    Bu arada dilekçemi isteyen arkadaş mail adresini yazarsa hemen yollıyım.

10. beysmode

beysmode TÜİSAG Üyesi

Elektrikli el aletleri kullanılamadan önce yetkili kimseler tarafından kontrol edilmelidir.
    Buna doğru demiş. Her kullanımda yetkili birini çağırmamız mı gerekiyor bence anlatımda sorun var.

Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır ibaresine yanlış demiş. Açık havada kapalı olması gerekmez mi kabinlerin?

Yükün en önemli özelliği yük olmasıdır ve çalışan bunun ağırlığını bilmelidir. Ama çalışana yükün ağırlığının bildirilmesi gerektiği şıkkı yanlış çıktı. Tezatlık var.

Sürekli kullanılmasa da taşınabilir bilgisayar risk teşkil etmez mi? Azda olsa kullanılmakta ve ekranlı araç.

Varsa destek elemanı diyor ya şıkta. Ee nasıl olcak destek elemanı yoksa napcaz. Hem varsa yazmış hemde risk değerlendirme ekibinde olmak zorunda diyor.

11. Emre Bağbaşı

Emre Bağbaşı TÜİSAG Üyesi

Azot sorusu dayanağı nedir yarın dilekçede belirticem

Bide yukarda bi arkadaş sadece 2 soru iptal olacak heveslenmeyin demiş.Bende diyorum en aşağı 5 soru iptal olucak.Oksijen-asetilen vinç bunlar kesin daha üstüne sorular gelicek.

12. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

itiraz dilekçesi için kargo ve posta yolunu soran arkadaşlar remi web sayfasına bakalım İsggm'nün orda detay vermiştir.

13. ibrahimkara

ibrahimkara TÜİSAG Üyesi

itirazları engeç ayın 21 inde kargoya vermek lazım

14. müslüm63

müslüm63 TÜİSAG Üyesi

Bu soru için itiraz edecekmisiniz yada ettinizmi?

15. mustafa_yildiz06

mustafa_yildiz06 TÜİSAG Üyesi

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
    30.12.2012 tarihi itibarıyla dayanağı kalmamıştır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,25 Ağustos 1971 günlü ve 1475 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesine dayanılarak çıkartılmıştır.25.8.1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi hariç diğer maddeleri,10.06.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanununun 120 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmıştır. Ancak aynı kanunun (4857 sayılı İş Kanununun) Geçici 2 nci maddesiyle “1475 sayılı Kanuna göre halen yürürlükte bulunan tüzük ve yönetmeliklerin bu Kanun hükümlerine aykırı olmayan hükümleri yeni yönetmelikler çıkarılıncaya kadar yürürlükte kalır.” Hükmü gereğince yürürlükte kalmıştır.Fakat,Geçici 2 nci madde, 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve
    Güvenliği Kanununun 38/c maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere 37/ç maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.
    Özetle tüzüğün son yasal dayanağı olan Geçici 2 nci madde 30.12.2012 tarihinde yürürlükten
    kalkmış olduğundan dolayı herhangi bir dayanağı kalmamış ve hükümleri geçersizdir.

16. tugbaalv

tugbaalv TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar A grubu 82. soruda rüzgarın hızını vermesi gerekmez miydi?
    Rüzgarın hızı 50 km/h i geçerse mecburen çalışma için rüzgarın dinmesi beklenmez mi?

ahmetrasim bu yazıya teşekkür etti.
  17. kaytanci

kaytanci TÜİSAG Üyesi

kARDEŞ KAÇINCI SAYFADA YAZIYOR. SÖYLE DE İTİRAZ EDELİM MADEM.

18. ergeco

ergeco TÜİSAG Üyesi

mail adresini yazarsan hemen atarım...

19. Ali TUFAN

Ali TUFAN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar 2 soru için itiraz dilekçemi hazırladım uygun mu bir bakarsanız?

İTİRAZ NO : 1 (C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 7 )

Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol et, Önlem al döngüsü içerisinde Planlama aşamasında yer almaz?
    A) Riskleri Değerlendirme, Risklerin Kabul edilebilir olup-olmadığına karar verme,
    B) Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımı sağlama
    C) Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    D) Mevcut durumu analiz etme
    İTİRAZ NO:1 NEDENİ:
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap A şıkkıdır. Fakat soruda doğru cevaplar A,B ve C şıklarıdır. Şöyle ki; PUKÖ döngüsünün aşamalarını inceleyecek olursak;

A) Riskleri Değerlendirme, Risklerin Kabul edilebilir olup-olmadığına karar verme, ( PUKÖ DÖNGÜSÜ UYGULAMA AŞAMASI )
    B) Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımı sağlama ( PUKÖ DÖNGÜSÜ UYGULAMA AŞAMASI )
    C) Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme ( PUKÖ DÖNGÜSÜ UYGULAMA AŞAMASI )
    D) Mevcut durumu analiz etme ( PUKÖ DÖNGÜSÜ PLANLAMA AŞAMASI )
    Bu nedenle bu sorunun iptali gerekmektedir.

İTİRAZ NO : 2 (C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 49 )

I- Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır.
    II- Yük üzerine yalnızca görevli kimseler binmelidir.
    III- Hiç kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmemelidir.
    Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir?
    A) I,II ve III B) I ve III C) Yalnız III D) Yalnız I

İTİRAZ NO:2 NEDENİ:
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap C şıkkıdır. Fakat soruda doğru cevap B şıkkıdır. Şöyle ki;

ISCI SAGLIGI VE IS GUVENLIGI TUZUGU
    Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiçbir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir

Tüzüğün ilgili maddelerine göre doğru cevap ( I ve III ) yani B şıkkı olmalıdır.

zafer1958, ahmetrasim ve çevrearti07 bu yazıya teşekkür etti.
  20. bulentim77

bulentim77 TÜİSAG Üyesi

artan86 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica