18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

1. evet zaten havada var ancak miktarı çok fazlaysa bunun bir zararı olmaz mı ?

2. aziz e.

aziz e. TÜİSAG Üyesi

ali bey,
    ben de o dediğiniz mmo arşivini buldum. buyurun linki aşağıda ve orada açık ve net genel ve lokal havalandırma yapılır, diyor.
    http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/68f86fedabf6a0c_ek.pdf?dergi=536

3. kayhankubat

kayhankubat TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 35. soru
    aşağıda verilen hangi iyonlaştırıcı radyasyonun giriciliği (nüfus etmesi) yanlıştır?
    a) beta: bor kullanılarak üretilen yoğun bir beton tarafından soğurulur.
    burada yanlış olan nedir? beta radyasyonu bu beton tarafından soğurulamaz mı? bor takviyeli betondan geçer mi yani?
    d şıkkında nötronların plastik ve benzeri malzemelerde soğurulduğu yazıyor. bunun neresi doğru? nötron radyasyonu elektrik yükü olmadığı için giriciliği fazladır. öyle plastikle durdurulamaz. ancak özel betonlarla durdurulabilir. a şıkkında bahsedilen gibi

bu durumda bu nasıl sorudur. radyoaktivite bilgisi olan bir arkadaş var mı bu konuda görüş bildirecek

4. aziz e.

aziz e. TÜİSAG Üyesi

eğitim kurumlarının itirazda bulunması yasak maalesef...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

hkose1487 bu yazıya teşekkür etti.
  5. handefozbay

handefozbay TÜİSAG Üyesi

18.08.2013 tarihli C SINIFI İŞ GÜVENLİK SORULARI hakkında

Arkadaslar birkaç soru da benden var,

A kitapçığı 13. Soru/ B kitapçığı … soru: 28512 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan İş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelikte Madde 4b’de Eğiticilerin eğitimi belgesi: En az kırk saatlik eğitim sonunda kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler veya 8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununa göre yetkilendirilen kurumlar tarafından tek bir program sonucunda verilen eğiticilerin eğitimi belgesini, tanımlamıştır.

Bu soruda hata yoktur ancak itiraz etmek istersek sorunun çeldirici olduğu söylenebilir.

A kitapçığı 47. Soru/ B kitapçığı ... soru: 28717 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Elle taşıma işleri yönetmeliğine göre işveren MADDE 8’e göre

MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.

Bu yüzden Yükün ağırlığını da bilgilendirmesi gerekmektedir. A kitapçığı 47. Soru A şıkkı doğru cevap olamaz çünkü bütün cevaplar doğrudur.
    A kitapçığı 50. Soru/ B kitapçığı … soru: Kaynak atölyelerinde kaynak sırasında ortaya çıkan …. Yanlıştır?
    http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/a24563c56310002_ek.pdf?dergi=896
    Yukarıdaki link dikkate alınırsa soruda bütün cevaplar doğrudur.

A kitapçığı 75. Soru/ B kitapçığı … soru: 28710 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan İşyeri bina ve eklentilerinde alınacak sağlık ve güvenlik önlemlerine ilişkin yönetmelik, Ek 1

16 - Çalışma ortamı havasını kirleterek çalışanların sağlığına zarar verebilecek atıkların ve artıkların derhal dışarı atılması sağlanır. Boğucu, zehirli veya tahriş edici gaz ile toz, buğu, duman ve fena kokuları ortam dışına atacak şekil ve nitelikte, genel havalandırma sisteminden ayrı olarak mekanik (cebri) havalandırma sistemi kurulur.

https://osha.europa.eu/fop/turkey/tr/Files/kapaliortamdaisg‎ linkinde azot gazı basit boğucu gazdır. Bu yüzden soruda bütün cevaplar cebri havalandırmayı gerektirir.
    Basit boğucu gazlar : Karbondioksit (CO2), Metan (CH4), Etan (C2H6), Propan (C3H8), Bütan (C4H10), Hidrojen (H2), Azot (N2)

6. Geentell

Geentell TÜİSAG Üyesi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

hasancakar ve foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  7. Gökhan Yurga

Gökhan Yurga TÜİSAG Üyesi

bu arada mail adresim gokhanyurga@gmail.com

8. orhanyilmaz

orhanyilmaz TÜİSAG Üyesi

Özellikle yanlış soruları hatta daha çok çelişkili sorular sorduklarını düşünmekteyim çünkü her soru 10 tl değerinde sınava 50 bin kişi girdiği yönünde tahminler olduğunu düşünürsek ve çoğu kişininde ortalama 6-7 soruya itiraz edeceğini düşünürsek gerçekten çok ciddi bir meblağ yapıyo.
    Eğitim sektörü de artık rant olmuş durumda sınavın kazanma yüzdesine ve soruların sürekli yanlış olmasına bakarsak,özellikle ve özellikle 2 kere sınavı kazanamayanların tekrar eğitim görmesi bunu ap açık ortaya koyuyo.
    Benimde bulduğum 5-6 yanlış soru var fakat böyle şeyleri düşündükçe başvurmanında para tuzağı olduğunu düşünmekteyim.
    Belki düşündüklerim çok karamsarca ama bu ülkede KPSS gibi bir sınavın 250 den fazla birincisini gördük sadece 1. kimbilir kaç kişiye verilmişti.
    Beni bu şekilde düşündürenler utansın.

9. aziz e.

aziz e. TÜİSAG Üyesi

mehmet bey,
    olaya yanlış açıdan bakmayınız. sınavdan önce kaldırılmış değil, önemli olan sizin bu dersi görüp görmemenizdir...
    eğer gördüyseniz sorumlusunuz,nokta:)

umS bu yazıya teşekkür etti.
  10. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

Tüzükte zemin gevsek veya yumusaksa deyip beton...konur diyor zayif terimi ayni anlami karsilamiyor herseyi kelime kelime soran kelime kelime vermelidir. ....ote="brliztn, post: 83042, member: 57104"]78.soru için bi arkadaş birşeyler yazmıştı zemin özelliği belirtmesi gerekiyor diye sert zemin ve yumuşak zemin fark ediyor diye fakat dayanağı yoktu bilen biri lütfen yazabilir mi yarın dilekçe vericem :([/quote]
    Tuz

hkose1487, joker1335 ve foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  11. muaz1984

muaz1984 TÜİSAG Üyesi

kesinlikle sana katılıyorum, ben 3 tane iptal dilekçesi gönderdim, onlardan birisi de bu kum köpük sorusuydu

HasanB ve foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  12. myildiz_tr

myildiz_tr TÜİSAG Üyesi

Nükleer reaktörler reaksiyonu kontrol altına alabilmek için nötron tutucu olarak bor çubuklar kullanıldığını biliyordum. Bu soruyu cevaplarken çok zorlanmıştım. Nötronun karşısında plastiği görünce işaretledim. Fizikçi bir arkadaş varsa detaylı açıklasın.

kayhankubat bu yazıya teşekkür etti.
  13. aldinox

aldinox TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar itiraz ettiğiniz soruları ve gerekçelerini sitede paylaşırsanız diğer itiraz etmek isteyenler için de kaynak olur.
    toplu halde hareket etmemiz lütfen paylaşalım. yok bu soruda şu var şu yok yazmak bu saatten sonra gereksiz. varsa hata gerekçesi ile paylaşalım hep beraber itiraz edelim ya da isteyen eder. vakit artık dar :(

halerdo ve foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  14. Geentell

Geentell TÜİSAG Üyesi

İnş iptal edilir ama bundan öncekilerde cevap şıkkını değiştirmeye gitmişlerdi yani yapmadıkları şey değil ne yazık ki

HasanB bu yazıya teşekkür etti.
  15. alivelikonya

alivelikonya TÜİSAG Üyesi

Evet haklısın referans olamaz fakat bu soruyu sorarken bir kaynaktan almış olmaları lazım. Kaynak işleriyle ilgi herhangi resmi bir belgede 284m3 ve 5 metre konusu geçmiyor. Ben direk OSHA'dan alındığını düşündüğüm için türkçe kaynak bulamazsam, bunu kaynak olarak gösterip itiraz edeceğim.

16. ergeco

ergeco TÜİSAG Üyesi

Azot konusuna itiraz edicem ben yarın.nette bulduğum azot zararlarıyla ilgili şu paragraf yeterince açık...

AZOTUN SAĞLIK ÜZERİNE ETKİLERİ

Kokusuz, tatsız ve renksiz bir gaz olduğu için kullanım esnasında herhangi bir kaçak olduğunda ortamda bunun hissedilmesi zordur. Azot zehirli olmayan inert bir gazdır ancak ortama büyük miktarda azot gazı yayıldığında yaşam için gerekli olan oksijen seviyesinin düşmesiyle nefes alma güçlüğü, baş dönmesi, kusma, bilinç kaybı ve boğulmaya neden olabilir.

Göze etkisi: Herhangi bir zararı yoktur.

Cilde etkisi: Herhangi bir zararı yoktur.

Vücuda giriş yolu: Soluma yoluyla

foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  17. Chemik

Chemik TÜİSAG Üyesi

Ayrıca ısı engelleme oranı da verilmemiş.Sonuçta hepsi belirli bir oranda ısı geçişini engelliyor.Bu üçünü beraber verince nerden tutsan elinde kalıyor.

18. mülayim helva

mülayim helva TÜİSAG Üyesi

itiraz yazdım
    ben a

19. gelinen nokta hep aynı kimi kime şikayet etmeli :(

20. alivelikonya

alivelikonya TÜİSAG Üyesi

Şu iki sorunun ve kaynak işlerinde tavan yüksekliği 5 metreden fazla olmalı sorusunun iptal olacağını düşünüyorum. Farklı bir düşüncesi , bilgisi olan var mı?

B grubu 72. Soru
    İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde 521” e göre: Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve 4 metreden fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında,çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.
    Fakat;
    Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde 13” e göre: Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düş- me veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım, galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara güvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır.

B GRUBU 49. Soru

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde: 387 “ ye göre: Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda,uygun şekilde ısıtılacaktır.
    İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde: 388 ”e göre: Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.
    Dolayısıyla bu sorunun cevabının “B şıkkı: 1 ve 3” olması gerektiğini düşünüyorum.

HasanB bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica