18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. tuğ tuna

tuğ tuna TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle İptali gerektiren Sorular aşağıdadır.
    *Fındık işçisi de 50 kişi ve altında ise çalışan 6331 dışındadır.
    * Biyolojik Etmenlerle yapılan çalışmalarda İş veren çalışanlarının sağlık gözetimini yaptırmakla mükelleftir. (bu şık yanlış olması mümkün değil sayın yetkili)
    *Mıknatıslı Vinç doğrudan doğruya yere konulursa çevredeki araç, demir aksam, vs nin vay haline sayın yetkili
    *Korkuluklu platformlarla çalışma imkanı olmayan yerlerde 3 mt den yüksek yerler..... olmalı. bu soruda iptal olmalı 2 farklı kaynakta 2 farklı cevap var çünkü birinde 3 birinde 4 mt .
    *Rüzgar sorusunda şiddeti belirtilmeliydi kuvvetli rüzgarda kesinlikle iş durdurulmalıdır.

Toplam 5 soru iptal edilmelidir.

mentorr, Talat ARICI, ayse1077 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. Tersiyer

Tersiyer TÜİSAG Üyesi

al benden de o kadar.ilk 50 sorudan sonra bunaltı geldi kayış koptu bende.zoraki okudum 50 den sonrasını kendimi kasa kasa.

3. gözde t.

gözde t. TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar
    İtirazlar nereye yapılıyor acaba ?

4. canyakar

canyakar TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar merhaba. mayıs sınavında da iptal edilmesi gereken en az 10 soru varken (forumlarda tartışılan ve hemen herkesin kabul ettiği sayıda) bakanlığa soru başına 10 TL yatırıp sorulara itiraz edenlerin sayısı hayli az imiş. dolayısıyla hem asıl iptal edilmesi gereken sorular iptal edilmedi hem de sadece 5 soru iptal edildi. benim önerim, bu 3 gün içinde mantıklı ve sistemli şekilde gerçekten hatalı soruları tartışarak belirlemek ve itiraz etmek. burada eğitim kurumlarının da yardımı ve yol göstermesi gerekmektedir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

mehmet birol yapacı 2 bu yazıya teşekkür etti.
  5. darkblue07

darkblue07 TÜİSAG Üyesi

A KİTAPÇIĞI 1.SORU HANGİSİ 6331 SAYILI KAPSAM DIŞINDADIR ..
    CEVAP: KENDİ HESABINA ÇALIŞAN BERBER DENİLMİŞ . (saçma)

A KİTAPÇIĞI 26.SORUDA 6331 E GÖRE HANGİ İŞYERLERİNDE RİSK DEĞERLENDİRMESİ YAPMAK GEREKİR?
    CEVAP: TÜM İŞYERLERİNDE...
    26.SORUNUN CEVABINA GÖRE:
    1-bu sorunun cevabı doğruysa ki doğru ;o zaman kendi hesabına göre çalışan berberinde bi iş yeri olduğuna göre bu kişinin de risk değerlendirmesi yapması gerek ...
    2-ya da 26.sorunun cevabı tüm işyerleri :(kanun kapsamı dışında kalan ) diye yazılması gerekirdi.
    değilse 26.sorunun cevabı ile 1.soru çelişmektedir.

6. şule...

şule... TÜİSAG Üyesi

aynen katılıyorum beşini de yanlış yapmışım :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

--merve-- ve cansu67 bu yazıya teşekkür etti.
  7. deniz doğan

deniz doğan TÜİSAG Üyesi

bu soruda algılıyamadığım şey şu a şıkkında işçinin kolay kullanabileceği yerde bulunurdurulmalıdır diyo ama neyin bu özellikte olması gerektiğini soruda belirtmiyor. bu sorunun iptali kesin olmalıdır.

8. Chemik

Chemik TÜİSAG Üyesi

a kitapçığının 63.sorusunda kum, co2 ve köpüğün 3ü birden doğru gibi geldi.
    Sonuçta kum üstünü örter hava geçemez ve söner.Aynı zamanda biraz ısıda geçirir.CO2 yine etrafını kaplar o2ile teması keser ve yine ısı geçirir.Köpük de aynı şekilde...

9. deniz doğan

deniz doğan TÜİSAG Üyesi

SORU: Aşağıdakilerden hangisi İş sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünde belirtilen özellik ve nitelik değildir.

a) İşçinini kolayca kullanabileceği yerde bulundurulmalıdır.
    b) Çalıştırma düğmeleri Kırmızı, durdurma düğmeleri yeşil olacaktır.
    c) Şalter ve kumanda düğmeleri kendiliğinden veya herhangi bir çarpma ile makineleri hareket ettirmeyecek şekil ve özellikte yapılmış olacaktır.
    d) .........................
    soru buydu dediğiniz gibi a şıkkında sıkıntı var.

10. cetinali

cetinali TÜİSAG Üyesi

bunlara vinc lerde alınmsı gerkli önlemlerle ilgili olan b kitapcıgı 49 uncu soruda eklemeliyiz

cansu67 bu yazıya teşekkür etti.
  11. okaliptus

okaliptus TÜİSAG Üyesi

Rüzgarlı havada çalışma ile ilgili soruda; rüzgar varsa çalışma durdurulur, toz kesici de zaten rüzgarsız havada kurulur, Öncelik çalışmanın durdurulmasıdır. Bana öyle geliyor en azından

12. Selçuk Çiftlik

Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

biyolojik etmenle ilgili olan soruyu bende yanlış yapmışım ama dikkat edilirse denetimin iş başladıktan sonra yapılması gerektiğini niteliyor, denetim işe başlamadan ve belirli aralıklar ile yapılmalıdır.
    Bu nedenle sadece bu soruya katılmıyorum.

aryam bu yazıya teşekkür etti.
  13. Hakan Ankara

Hakan Ankara TÜİSAG Üyesi

katılıyorum.burada itiraz edelim diyip iş ciddiyete gelince itiraz etmemek olmaz.soruları belirleyelim ve itirazlarımızı yapalım.örnekleri var,iptal durumu yaşayabiliriz.

14. okaliptus

okaliptus TÜİSAG Üyesi

Sorunun başında "günden güne belirgin şekilde farklılık gösteriyorsa" diyor, o zaman günlüğü değil haftalığı tercih etmek gerekir, şeklinde bir sonuç çıkıyor, tabii bilgiden ziyade dikkat ölçüyor.

15. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar 1-2 puan için Ankara yollarına tekrar revan olmamak için ortak akıl üretelim itiraz edilecek soruları belirleyelim ve itiraz edelim. Zaman kaybı yaşamayalım....

mentorr, Aktar ve febemre bu yazıya teşekkür etti.
  16. şule...

şule... TÜİSAG Üyesi

MADDE 16 (1) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar. diyor doğru yanlış yapmışız :):)

17. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

Tekrar yazıyorum arkadaşlar.

Bence iptal olması gereken sorular ( C sınıfı A kitapçığına göre yazıyorum.)

30.SORU: Yapı işlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğüne göre sormuş bu tüzüğün 30.12.2012 itibari ile dayanağı kalmamıştır.

32.SORU: bu soru ile ilgili günlük-haftalık diye tartışma var. Bence Gürültü yönetmeliği diye bir yönetmelik yoktur. Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmasına dair yönetmelik vardır.

56.SORU: klakson sesleri farklı olmalıya yanlış demiş. klakson sesi farklı olacak ki gelen aracın ne olduğunu bilesin.

59.SORU: İşçi sağlı ve güvenliği tüzüğüne göre sormuş dayanağı kalmamıştır.

67.SORU: Tahlisiye ekibi yazılmış.yazım yanlışından dolayı iptal olması gerekir.

83.SORU: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir.

84.Soru: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir.

85.SORU: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir. Ayrıca 4 boşluk bırakılmasıda iptal sebebidir.

mentorr bu yazıya teşekkür etti.
  18. şule...

şule... TÜİSAG Üyesi

- MIKNATISLI VİNÇLER:
    Elektrikli mıknatıslı vinç, dinlenme halinde iken, mıknatıslar vinç üzerinde asılı olarak yüksekte bırakılmayacak, bunlar ya doğrudan doğruya yere değdirilecek veya bu iş için yapılmış platformlar üzerine indirilecektir.
    Mıknatıslar kullanılmadıklarında, vinç üzerinden çıkarılacaktır.
    (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:386)

vinç sorusuda doğru o zaman

19. Hakan Ankara

B grubu 89.soruda işveren'in iş güvenliği uzmanlığı sertifikası olmadığı durumu açıkça belirtilmesi gerekirdi.iş güvenliği uzmanı olan bir işveren çalışanlarına gayet tabii eğitim verebilir.itirazımı bu soruya yapacağım.

cansediment bu yazıya teşekkür etti.
  20. Hakan Ankara

katılıyorum,sınırda olan çok arkadaş var.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica