18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. fahriyamac

fahriyamac TÜİSAG Üyesi

BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ
    HAKLISINIZ
    BEN VARIM PAYIMA DÜŞENİ ÖDERİM

2. mülayim helva

mülayim helva TÜİSAG Üyesi

17 soruya

3. Tahsin kaynak

Tahsin kaynak TÜİSAG Üyesi

1) B kitapçığı soru 30: yanlış olanı sormuş ve d şıkkı demiş ancak

BİYOLOJİK ETKENLERE MARUZİYET RİSKLERİNİN ÖNLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    Sağlık gözetimi
    MADDE 16 – (1) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.

2) B kitapçığı soru 7 : Hangisi Planlamada bulunmaz demiş iki şık da bu safhada bulunmuyor.

PLANLA

§ İş Sağlığı ve Güvenliği açısından amacın belirlenmesi ( neyi başarmak istiyoruz, nerede, ne zaman )
    § Mevcut durumu analiz etme
    § Hedeflerin belirlenmesi
    § Kayıtların analizi
    § Tehlikelerin Belirlenmesi
    § risk değerlendirme metodlarının belirlenmesi
    § Detaylı plan hazırlaması ( uygulama planı )
    § İç talimatlar hazırlama

UYGULA

§ Riskleri Değerlendirme
    § Risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    § Kontrol Önlemlerinin seçimi ve uygulaması
    § Her bölümdeki İlgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama
    § Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    § Uygulama sonuçlarını yakın takip etme

3) B kitapçığı soru 42 : Yanlış olanı sormuş ve oksijenin önce açılmasını yanlış kabul etmiş ancak milli eğitim bakanlığının eğitim modülü olan http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Temel Kaynak (motorlu Araçlar).pdf kaynağın 28'nci sayfasında şöyle demiş ...
    -Üfleci yakma işleminde, önce oksijen sonra asetilen gazı açınız.
    -Yakmak için fitilli özel bir avadanlık kullanınız.
    -Normal alev hazırlayınız

4) B Kitapçığı soru 57 : İşveren hangi bilgileri vermekle yükümlü değil demiş ancak Elle Taşıma işleri Yönetmeliği der ki ... (Yani tüm şıklar doğru) ....

Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi
    MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.

4. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, nötronla ilgili soruda her ne kadar farklı kaynaklar bulunsa da bakanlığın elinde mesnet olarak sunabileceği İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü maddesi var. Açılan diğer konuda da iletmiştim. Bu maddenin bilimsel bir dayanağını bulamadım.

MADDE 83 - Tabii veya sun'i radyoaktif ve radyoionizan maddeler veya diğer korpüsküler emanasyon kaynakları ile yapılan çalışmalarda aşağıdaki tedbirler alınacaktır:

4) Kaynak ile işçiler arasına uygun koruyucu bir paravana ( ekran) konulacaktır. Bu paravanalar, gama (x) ışınları için, kurşun, beton ve benzeri beta ışınları ve nötronlar için plastik ve benzeri malzemeden yapılmış olacaktır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. kaytanci

kaytanci TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar itiraz başvurularında evrağın Bakanlığa giriş tarihi dikkate alınacakmış. Onun için herkes ya Ankara dan biri ile irtibata geçsin.

6. HasanB

HasanB TÜİSAG Üyesi

asetilen önce açılır daha sonra oksjen açılır kapatırkende önce oksijen kapatılır sonra asetilen kapatılır o soruda sorun yok bence

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. qpinar

qpinar TÜİSAG Üyesi

teşekkürler ben de aynı şekilde düşünüyorum

8. ergeco

ergeco TÜİSAG Üyesi

Ben A 17 ,A58, A47 ,A 62,A75 SORULARA İTİRAZ DİLEKÇESİ HAZIRLADIM.YARIN KARGOYA VERİCEM.

Ekli Dosyalar:

isg44, Aktar, Tahsin kaynak ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  9. mesut karakuş

mesut karakuş TÜİSAG Üyesi

Kendi yaptıkları sınav dayanak gösterilebilir.

foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  10. hkose1487

hkose1487 TÜİSAG Üyesi

çok yazık bize demişsiniz. yerden göğe kadar haklısınız. ben bu soruları soranların amaçlarının sınav yapmak olmadığı kanaatindeyim.resmen dalga geçiliyor bizimle. yazık değil mi onca emeğe zamana ve verilen paralara. bu sınav sonunda ben şu sonucu çıkardım. paranı ver. sınava girme. yada kazara girdiysen geçmeyi bekleme. bu sınav sonucunda % kaç başarı olacak çok merak ediyorum. peki o zaman neden 130 bin- 140 bin açık var deniliyor. bu sınavlarla mı kapatılacak bu açık. daha soru hazırlamasından aciz kişilerin oyuncağı olmuş durumundayız. bence bu sınava topluca itiraz etmek gerekir. ben geçiyorum diyen arkadaşıma rastlamadım.
    ''Kendi stresimiz yetmiyor gibi ,bir de soru ne demek istedi diye defalarca okumak zorunda kalıyoruz.zaman bir çırpıda geçiyor''
    bende bir ara türkçe sınavında olduğumu düşündüm. anlama kavrama paragrafları çözüyoruz sanki. tam anlamıyla faciaaaaa

Aktar, Lal09, foodengineer01 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. myildiz_tr

myildiz_tr TÜİSAG Üyesi

O tüzüğün de yürürlükten kalktığını söylüyor arkadaşlar, vinç sorusundaydı sanırım.

12. kayhankubat

kayhankubat TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 58.soru
    yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir?
    Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak

Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları
    üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir
    kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin
    vermeyecektir.
    işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü gayet açık bir şekilde yazılı, nasıl oluyor da birini görüp diğerini görmüyorlar.
    bu sorunun cevabı (hiç bir kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmeyecektir.) yalnız III olabilir mi
    madde 387 yürürlükten kalktı mı? yoksa güvenlik tedbiri değil de başka bir şey mi. başka bir konuya aitse bu tüzükte işi ne?

13. qpinar

qpinar TÜİSAG Üyesi

iş yeri elemanı bakıyor, firmanın gönderdiği eleman da bakabilir, sonuçta pratikte bu çok yaygın

14. titanyum1979

titanyum1979 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar burada itiraz edilebilecek durum şu
    Aşağıda verilenlerden hangisi,iskele sökülmesinde yapılan bir yanlıştır?
    A) İskele sökülmesi en üstten başlanmalıdır.
    B) Sökülmüş iskele malzemeleri bağlanarak indirilmelidir.
    C) İskele malzemelerini indirmek için çapraz elemanlar sökülür
    D) İskelenin bina bağlantıları, kalasların alınmasından sonra sökülür.

bu soruda yanlış cevap yok zira C şıkkı da doğru .Çapraz sökülmeden hiçbir dikme sökülemeyeceği için çaprazın sökülmesi gereklidir.Soruda mantık hatası var.
    İlgili mevzuatta çapraz elemanların sökülmesiyle ilgili tek ibare İSKELE SÖKÜMÜNE BAŞLANMADAN ÖNCE HİÇBİR ŞEKİLDE ÇAPRAZLARIN SÖKÜLMEYECEĞİDİR ki bu doğrudur. Ancak soruyu soran iskele sökümünün nasıl yapılabileceğine hakim olmadığı için soruyu hatalı sormuştur.

15. halerdo

halerdo TÜİSAG Üyesi

Hukuk kurallarının tarifi anayasada iststanalar hariç genel olarak insan davranıslarını konu alır diyor. Oyleya insandan baska tuzel kisi denilen sirkitler falan var. Yani o soruda istisna lafzi gecmedigi icin iki dogru cvp var
    Vinc kabibleri tuzukte penceresine kadar tarif ediliyor.
    4bosluk 3 cvp traji komik
    Yalniz benim merak ettigim sınav sonuclari yayinlanan cvp anahtarina gore cikacaksa sonra hakli itirazlarimiz kabul gorurse cvp kagidlari bastan mi okunacak.

16. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Hukuk geçmişi olan eğitim kurumu hocasından, tüzüklerin yürürlükten kalktığı iddiası ile yapılacak itirazları, bakanlığın kolaylıkla savuşturabileceği konusunda bilgi aldım.

17. kayhankubat

kayhankubat TÜİSAG Üyesi

malzemeler içerisine radyasyonların nüfuz etme durumları karşılaştırılır ise, Alfa ışıması kağıt kalınlığında bir malzemeyi geçemezken, Beta ışıması kalınca bir plastik malzeme, Gamma ve X ışınları kurşun bloklar ile ve nötron ışıması ise kalın beton bloklar ile durdurulabilir.
    nükleer kimyada doktora yapan birisi olarak söylüyorum

kose_basak bu yazıya teşekkür etti.
  18. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

Tüzüklerin yürürlükten kalktığını söyleyen arkadaşımız onunla ilgili yazının nerede olduğunu gösterirse bizde itirazımızı ona göre yapalım

19. kaytanci

kaytanci TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar itiraz başvurularında evrağın Bakanlığa giriş tarihi dikkate alınacakmış. Onun için herkes ya Ankara dan biri ile irtibata geçsin.

20. myildiz_tr

myildiz_tr TÜİSAG Üyesi

Kalktıysa nötron plastikte soğuruluyor :)
    Kalkmadıysa vinç sorusu iptal :) Nasıl bir işin içine girdik biz yahu...

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica