18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. mt_nihat

mt_nihat TÜİSAG Üyesi

İki soruyuda çok güzel açıklamışsın, aynı fikirdeyim.

2. alivelikonya

alivelikonya TÜİSAG Üyesi

Saçmalığa bakar mısınız? Bir önceki soruda (Elektirikli mıknatıslı vinçlerin dinlenme durumda..." aynı yönetmeliğin MADDE 385,386 yla ilgili soru sorulmuş. Bir sonraki soruda madde 387 yle ilgi soru yanlız III olarak cevaplanmış. Şaka gibi

3. cihat ıhlamur

cihat ıhlamur TÜİSAG Üyesi

o soruda danışmanlık firması neden eğitim veremiyor?

4. serkancivan

serkancivan TÜİSAG Üyesi

arkadaslarla itiraz edilecek soruları dayanaklarıyla beraber gönderirseniz ankaradayım ...svancis@gmail.com

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Anlatmak istediğim; yapılacak iptal başvurularının, tüzüklerin yürürlükte olmadığı iddiasını referans almaması gerektiğidir.

6. fthylmz

fthylmz TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar öncelikle herkese geçmiş olsun. 68 de kalan biri olarak kjendimce bir araştırma yaptım ve hatalı olduğunu düşündüğüm soruları gerekçeleri ile birlikte size sunuyorum. Lütfen soruları beraber inceleyelim . Yanıldığımız nokta yada eksikliklerimiz varsa ,düzenleme yapalım.
    B Kitapçığı Göz önünde bulundurularak;
    7. hangisi Planla, Uygula, Kontrol et, Önlem al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?
    İSG risk değerlendirmesi yönetmeliğinin risk kontrol adımları başlıklı 10. Maddesinin c bendinde faaliyet planı açıklanmış , ç bendinde ise faaliyet planının izlenmesini planlama kısmında ele almamıştır. Soru iptal olmalı diye düşünüyorum.
    11. hangisi 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında değildir?
    6331 sayılşı isg kanununun 2. Maddesinin ç bendinde, Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar cümlesi mevcut,şıklarda ise çalışan istihdam etmeksizin ibaresi yok. Bu eksiklikte bu soruyu iptal eder diye düşünüyorum.

16. hangisi hukuk kurallarının sahip olduğu ortak özelliklerden biri değildir?
    Açıkçası bu soruda tam emin değilim fakat hukuktaki tüzel kişi(gerçekte kişilik sahibi olmayan ancak varsayımsal olarak kişilik sahibi olduğu kabul edilen kişi veya mal topluluklarıdır. Dernek, vakıf, sendika, şirket gibi oluşumlar hukuken varlık kazandıkları anda tüzel kişilik kazanırlar ve bu tip oluşumlara özel hukuk tüzel kişisi denilmektedir.) tanımları ve hayvan hakları hukuku kafamı karıştırıyor.Araştırmak,tartışmak lazım.
    25. hangi iyonlaştırıcı radyasyonun giriciliği (nüfuz etmesi) yanlıştır?
    Bu soruda yaptığım araştırmalar sonucu; Alfa ışıması kağıt kalınlığında bir malzemeyi geçemezken, Beta ışıması kalınca bir plastik malzeme, Gamma ve X ışınları kurşun bloklar ile ve nötron ışıması ise kalın beton bloklar ile durdurulabilir.
    Nötron radyasyonu veya nötron ışını (n); özellikle atomik fisyon (nükleer parçalanma-bölünme) ve nükleer füzyon ( atomik kaynaşma-birleşme ) esnasında, kararsız ya da aktif atom çekirdeği tarafından, bir nötronun yayınlanmasıdır. Kozmik ışınlardaki bileşeninden başka, nötronlar, genellikle yapay şekilde oluşmaktadır.
    elektriksel olarak yüksüz parçacıklar olmalarından dolayı, nötron radyasyonları çok girici olabilmekte ve madde ya da doku ile etkileştiklerinde, beta veya gama radyasyonlarının yayınlanmasına neden olmaktadır. Bu sebeple, nötron ışınları, bu ikincil ışınlanmaları da azaltmak için, son derece ciddi bir zırhlamaya gereksinim duymaktadır. (Nükleer makaleler,Türkiye Atom Enerjisi Kurumu)
    30. Biyolojik Etkenlere Maruziyet Risklerinin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik gereği, biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalar için, sağlık gözetimi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    Bu sorunun b şıkkı üzerinde durursak ; yönetmeliğin 13. Maddesinin 2. Fıkrasında bulunan özel durumlarda kişisel tıbbi kayıtların 40 yıl saklanabileceği yer alıyor. Bu da şıkkın yanlış olabileceği sonucunu doğuruyor. Sorunun iptali istenilebilir diye düşünüyorum.
    36. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında hangi işyerlerinde risk değerlendirmesi yapma yükümlülüğü vardır?
    Burada A şıkkında mütabık olmamıza rağmen yanlış yapan arkadaşlar için ( benim gibi) c şıkkını incelediğimizde cümlenin başına b şıkkındaki gibi “yalnız” ibaresi getirilmeli idi. Sonuçta tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde risk değerlendirme yapılması yükümlülüğü var.

44. Aşağıdaki maddelerden hangisinin elektriksel direnci en büyüktür?
    Soruyu yanlış yorumlayıp “demir” e atlayanlar için (benim gibi); teknik iptal nedenleri
    1) Şıklardaki suyun saf su olup olmadığı belirtilmemiş (sonucta elektrik iletkenliğini su içerisindeki iyonlar yönlendiriyor)
    2) Aynı şekilde yalıtkanlıkta sıcaklık ve cismin kalınlığı önemli bir etken. (örn : saf su ile ıslatılmış kalın bir tahta çok ince bir kauçuktan daha yalıtkan olabilir diye düşünüyorum.) sıcaklık değişimlerini hesaba katmıyoruz bile.
    İptali istenilebilir diye düşünüyorum. Ama uzmanlarına danışmak lazım.

49. Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir?
    Burada “1” in doğru olmaması için hiçbir neden yok. Soruya dayanak olacak herhangi bir mevzuat yok. Rüzgar ,hava akım hızı vb etkenler düşünüldüğünde vinç kabinlerinin kapalı ve ya olmasını engelleyecek bir durum yok. İptali istenilebilir bir soru.
    57. Güven Bey’in çalıştığı işyerinde Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği`ne göre işveren, çalışanlara
    aşağıdakilerden hangisi hakkında kesin verilerle bilgilendirmekle yükümlü değildir?
    Buradaki b şıkkında “yükle ilgili genel bilgiler” denilirken ne kastedildi anlamıyorum ama. Ağırlık, boyut,yükün içeriği (civa ,asit mi,baz mı,patlayıcı mı; örneğin 0,5 L lik bir su şişesine koyulan bir civayı kaldırırken bel rahatsızlığı yaşanabilir.),ağırlık merkez noktası gibi özellikler yükle ilgili genel bilgi kapsamına girer diye düşünüyorum ki zaten genel bilgiden kasıt olarak herhangi bir dayanak yok.
    İptali istenilebilir.
    67. İskele dikmelerinin ahşap ya da beton plaka üzerine oturtulmasının nedeni, aşağıdakilerden hangisidir?
    Burada tabanın niteliği hakkında bilgi verilmemiş .ayrıca iskele dengesini sağlamak için ahşap ve ya beton plaka kullanılabilir diye düşünüyorum.
    Yorumlarınızı bekliyorum.
    70. Kaynak atölyelerinde kaynak sırasında ortaya çıkan toz, duman, gaz ve buhar gibi hava kirleticilerinin kaynakçının solunum bölgesinden uzaklaştırılması ve izin verilen sınırlara çekilebilmesi için aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    -En az 5 metre (5 metrede dahil yani 5 metre olabilir) ve 5 metreden fazla(5 metre olamaz illa 5 metre + olacak) ifadesi aynı ifade olmadığından soru kesinlikle hatalıdır.İptal edilebilir.
    Fatih YILMAZ
    Kimya Müh.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ekli Dosyalar:

foodengineer01 ve kayhankubat bu yazıya teşekkür etti.
  7. artan86

artan86 TÜİSAG Üyesi

çok ayıp ettiler çook... bunların insanlara hiç saygısı yok.sınava giren onbinlerce insan var. emek var ,harcanan paralar var,ankara ya git gel var.isg den habersiz adama ver daha güzel sorular hazırlardı.hiçbirine hakkımı helal etmiyorum.

hkose1487, Aktar, halerdo ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. kayhankubat

kayhankubat TÜİSAG Üyesi

güzel ve yerinde bir tespit muhtemelen bu soru yönetmelikten önce hazırlanıp kabul edilmiştir. sonrada malum

9. şunu çok merak ediyorum son 2 gün ekstradan 200 lira kursa para vererek otelde kalıp soru çözen arkadaşlar ne yaptılar neden öğrencilerine kursta son hafta bedava soru çözümü yapılmadı Türkiye genelinde hemen hemen tüm kurslar bunu yaptı peki sonuç ne oldu barajı aştılar mı eğer öyleyse (barajı ek para ödeyenler aşmışsa) farklı şeyler de akla gelebilir... bahsettiğim etkinliğe katılanlardan bir cevap bekliyorum kimseyle görüşmediğim için sormak istedim ??

hkose1487, Ali Üstün ve Lal09 bu yazıya teşekkür etti.
  10. erkanbey

erkanbey TÜİSAG Üyesi

Allah yardımcın olsun umarım bulursun ben de yanlış yaptım bu soruyu ben de bir göz gezdiririm

11. kizilsakal42

kizilsakal42 TÜİSAG Üyesi

Sen git umut bağla sınava ama gel gelelim adamlar soru hazırlamaktan aciz..10-12 TANE YANLIŞ SORU BU MEVZUATTA KAÇ SORU YANLIŞ OLURSA sınav İPTAL EDİLİR BİLEN VARMI DURUM SANIRIM ORAYA KADAR GİDECEK...

hkose1487 ve joker1335 bu yazıya teşekkür etti.
  12. Chemik

Chemik TÜİSAG Üyesi

Asetilen-oksijen sorusuna itiraj eden oldu mu?

13. kose_basak

kose_basak TÜİSAG Üyesi

14. cantona

cantona TÜİSAG Üyesi

didim, mehmet emin ceylan, seko56 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  15. mehmet celal

mehmet celal TÜİSAG Üyesi

A Kİtapçığı soru 7 ye itiraz eden varmı 4857 ye göre izin süresi 14 gün diyor ama eğer yaş 50 den fazlaysa 18 gün olmalıdır bu durumda soru eksik olduğundan hatalıdır itiraz eden veya etmeyi düşünen var mı???????????

16. artan86

artan86 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bu itirazlar tamam da medyada tanıdığı bulunanlar var mu? durum medyaya yansırsa daha etkili olur.bu tutarsızlığı herkes görmeli.

hkose1487, ilkinaydin, foodengineer01 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  17. mehmet celal

mehmet celal TÜİSAG Üyesi

sana o kadar katılıyorum ki içimden sıkı bir ahhhh geçirdim

hkose1487 ve artan86 bu yazıya teşekkür etti.
  18. alivelikonya

alivelikonya TÜİSAG Üyesi

B Grubu 70. Soru (KAYNAK SORUSU)
    Osha’nın resmi sitesinde ki açıklamaya göre;
    1910.252(c)(2)(i)(A) In a space of less than 10,000 cubic feet (284 m(3)) per welder.
    1910.252(c)(2)(i)(B) In a room having a ceiling height of less than 16 feet (5 m).

“Tavan yüksekliği 5 metreden daha az olan odalarda” ifadesi yer almaktadır.
    Dolayısıyla “less than” ifadesi daha az anlamında gelmekte olup 5 metrenin sınırlar dahilinde olduğu görülmektedir. B grubu 70. Sorunun A şıkkında ise “ Tavan yüksekliği 5 metreden fazla olmalıdır” ifadesi geçmekte ve 5 metre yüksekiğinde ki tavanın sınırlar dışında olduğu anlamı çıkmaktadır.

Dolayısıyla soruda iki tane yanlış şık ( A ve D ) olduğu görülmektedir. Bu nedenlerle sorunun iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kaynak: “https://www.osha.gov/pls/oshaweb/owadisp.show_document?p_table=STANDARDS&p_id=9853“

Emre Kütük, Berna_ ve serkancivan bu yazıya teşekkür etti.
  19. halerdo

halerdo TÜİSAG Üyesi

Be

Aktar ve joker1335 bu yazıya teşekkür etti.
  20. hangi medya :)

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica